Razni softverski problemi

Napajanje ili preveliko opterećenje

zombie pet 8.5.2020 09:47

Najprije smo na forumu utvrdili da je problem napajanje, ali sam onda malo gledao TASK i brojke su čudne. Ovo je situacija iz TASK nekoliko minuta nakon pokretanja računala. Vidite kako brojke plešu, a za vrijeme rada opterećenost memorije je 75%-80%. CPU prije nije bio ovoliko opterećen, a disk bude na 100% pa se spusti na jednoznamenkastu cifru.

 

Koje aplikacije bih trebao izrbrisati sa kompjutora ili ugasiti, i ono još važnije, kako da ih ponovno uključim kada ih poželim koristiti? Isključio sam Skype na "donjoj liniji" gdje su prečaci i sada ne znam kako bih ga uključio, mada mi ne treba. Jedino u čemu radim je word.

 

https://imgur.com/a/ChMInPn

zombie pet 8.5.2020 10:48

Intel(R)Core(TM)2 Duo CPU E7200 @2.53 GHz 2.53 GHz

RAM: 4,00 GB, tip: DDR2, DC Mode: Symmetric, Channel#: Dual 

Matična ploča: ASUSTeK Computer INC., model:P5KPL

Grafička: AMD Radeon HD 6570

 

Ovo su sve specifikacije računala. 

zombie pet 8.5.2020 11:08

Ne smeta meni, nego mi se čini i rečeno mi je da je preveliko opterećenje, da nešto previše uzima memorije. Kako da to uradim? Ulazio u Aviru i nemam takve mogućnosti. Jedino kada na "donjoj crti" kliknem na ikonu Avire ima kvačica za "Enable real-time protection", jedino da to isključim? Možda nije samo Avira problem, vidi li ste iz slika da nešto drugo uzima pretjerano memoriju?

Posmatrač pet 8.5.2020 21:38
zombie kaže...

Pfff, znači samo staro? Ne znam, skeptičan sam za te stare, jer tko mi garantira da nisu gori nego moj!? A je li mi proširenje potrebno, kada se u obzir uzmu moje potrebe na računalu?

 Kako mislis gori? Ili rade ili ne...

Xboxn00b sub 9.5.2020 10:57

Win 10 ti odma u startu uzme oko 50% (2gb) otvoris firefox/chrome ode jos 1gb(bar meni nakon par min surfanja) vec si na oko 75% RAM, ako imas antivirus instaliran ili neke programcice koji se vrti u pozadini jako ti je na knap. Mi te na nista ne silimo nego ti dajemo prijedlog, ali ako tebi sve radi sa zadovoljavajucom brzinom ima jedno zlatno pravilo "dok sve radi nista ne diraj"

zombie sub 9.5.2020 11:22

Brzina je dobra, nemam nikakvih zamjerki. Sačekat ću da vidim što će se dalje dešavati. 

 

Evo, sada je opterećenje 56%, iako sam na Google-u i u Wordu. Ali, od jučer mi računalo "krči", čuje se jači zvuk. Tako se desi s vremena na vrijeme pa prestane duži period pa opet se čuje buka pa opet prestane i u krug.

 

Jedno pitanje, ako mijenjam napajanje, da li poslije moram nešto instalirati na kompjutoru ili će računalo samo da registruje novo napajanje? Neće mi ništa nestati sa računara (slike, word dokumenti)?

fer-de-lance sub 9.5.2020 11:42

Neće, napajanje nema nikakvog utjecaja na to, ono samo daje struju računalu, računalo "ni ne zna da napajanje postoji".

A ovo kaj ti krčka je hard disk, to je normalan zvuk kad radi, pogotovo kad indeksira fajlove ili npr. antivirus skenira ili neki program koristi hard.

 

 

zombie sub 9.5.2020 22:30

Želio bih da očistim diskove pomoću "Disk Cleanup" opcije. Interesuje me koje stavke da odaberem za brisanje, a da ne obrišem internet povijest, word dokumente i slike?

 

EDIT

 

Sada sam provjerio, nemam mnogo za obrisati, 32 MB.

 

Windows 10 uzima 32 GB za 64-bitni operativni sistem? Ako je tako, onda mislim da ne bih ni imao što obrisati na diskovima, jer oba diska zajedno imaju 42,3 GB, što znači da bez Windowsa imam 10,3 GB fajlova i ostalog.

 

 

ihush ned 10.5.2020 08:18
zombie kaže...

Želio bih da očistim diskove pomoću "Disk Cleanup" opcije. Interesuje me koje stavke da odaberem za brisanje, a da ne obrišem internet povijest, word dokumente i slike?

 

EDIT

 

Sada sam provjerio, nemam mnogo za obrisati, 32 MB.

 

Windows 10 uzima 32 GB za 64-bitni operativni sistem? Ako je tako, onda mislim da ne bih ni imao što obrisati na diskovima, jer oba diska zajedno imaju 42,3 GB, što znači da bez Windowsa imam 10,3 GB fajlova i ostalog.

 

 

-kad upališ diskclenaup vidi lijevo-dolje.. sys, tu je obično više (update-download.. pogotovo kod upgradea na novi bouid backup starog win..), tj tu može biti u GB..

-ovisi što vidiš, tj postavke filemanagera (opcija prikazivanja skrivenih-sys..) i defaultno su ti skriveni, zato ne možeš s 'običnom' matematikom, tj diskovi su 60gb.. a to znači da imaš još +15gb negdje, particija ili skriveno, možda smeće.

-čistiti MB ili GB.. dokumenti su sitni, čitaš i zaključiš koja opcija tj ako ispraznš kantu za smeće i download tad će to popbrisati, ali to si mogao i sam običnim delete-pražnjenjem tj to dvoje ne moraš čistiti diskcleanupom nego možeš 'drirektno' i tad znaš što-zašto. Ne staviš kvačicu i ništa se neće desiti..

 

edit: .. ''krčanje'' ili zvuk-buka.. ? :)

-ako imaš ssd tad to nije uzrok, za hdd možda i može biti upozorenje ili 'normalno' .. a sve se može (jednom i hoće) pokvariti. Backup!? ..

-ako imaš 43gb disk... vjerojatno 60gb-ssd.. tad je 'krečanje' jedino moguće hlađenje-ventilator, i to je normalno kad je računalo opterećeno ali ako se pregrije može otići sve, cpu-mbo-vga.. u oba slučaja možeš izgubiti podatke, a pošto nemaš nešto puno, možeš sve snimiti na npr stikić .. i tad si 'miran' tj nećeš ostati bez podataka-dokumenata pa i briga oko diskclenupa nije problem.. :)

-internet povijest? .. a što je to ako nije smeće? tj ako nešto trebaš, tad si napraviš link-bookmarks-favorite.. ne ovisiš o smeću. Ako ti ne treba, ako nisi koristio više dana, tad je to smeće i mogao si ga već očistiti ali je istovremeno zanemarivo-malo smeće i ne moraš takve stvari čistiti npr jednom mjesečno/godišnje..

zombie ned 10.5.2020 10:26

Išao sam "Disk Cleanup", i pored "system file" na opciju "view files" i folder je prazan.

 

Ovakva je situacija.

 

Local C disk

Ukupna memorija: 115 GB

Iskorišteno: 41,1 GB

Slobodno: 74,7 GB

 

Local E disk

Ukupna memorija: 116 GB

Iskorišteno: 1,01 GB

Slobodno: 115 GB

 

Sam Windows 10 za 64-bit verziju uzima 32 GB na disku, što znači da mi ostalih 10 GB čine neki drugi fajlovi i programi i da se gotovo nema što obrisati.

 

Internet povijest mi treba zbog toga što se tako lakše snalazim pri radu, imam "spašene" kratice bez kojih bi se teško sjetio kako doći do svega, a čistio sam je prije 15-ak dana.

 

Temperature su u redu. CPU oko 47, a ostalo oko 37.

ihush ned 10.5.2020 14:21
zombie kaže...

Išao sam "Disk Cleanup", i pored "system file" na opciju "view files" i folder je prazan.

 

Ovakva je situacija.

 

Local C disk

Ukupna memorija: 115 GB

Iskorišteno: 41,1 GB

Slobodno: 74,7 GB

 

Local E disk

Ukupna memorija: 116 GB

Iskorišteno: 1,01 GB

Slobodno: 115 GB

 

Sam Windows 10 za 64-bit verziju uzima 32 GB na disku, što znači da mi ostalih 10 GB čine neki drugi fajlovi i programi i da se gotovo nema što obrisati.

 

Internet povijest mi treba zbog toga što se tako lakše snalazim pri radu, imam "spašene" kratice bez kojih bi se teško sjetio kako doći do svega, a čistio sam je prije 15-ak dana.

 

Temperature su u redu. CPU oko 47, a ostalo oko 37.

 -naravno.. ne razumijemo se.. :))

-button, sys fileovi ili 'počistiti sistemske datoteke..' je command button-tipka, ne chkbox-opcija, tj tad se cleanup ugasi i upali ponovo i tek tad možeš izabrati čišćenje jednog-sys dijela kao backup-installa.

-naravno da postoje fileovi koje ne vidiš i ne treba dirati, npr restore i uzaludno je brisati-čistiti jer ga opet sys mora stvoriti novog.

+ u radu se uvjek stvaraju tempovi i dok ima dovoljno mjesta (+50%..) ne treba brinuti.. tj hyber-swap mogu sami zauzeti do par desetaka gb ovisi o postavkama i količini rama-resursa-namjeni..

-zaboravi sad na čišćenje, obavio si što si trebao .. sad radi-koristi ili idi na clean.

 

ili pogledaj 'ručno', ako već želiš znati što-gdje..

prvo, winfilemanager (explorer) uključi prikaz skrivenih-sys fileova, tek tad ih vidiš .. ne diraš ali tad znaš što zeuzima mjesto, na C:\ .. -ne diraš, tj ne diraš ništa na c-win tj sys foldere.

-u adresu explorera utipkaj: %temp% (+enter), to je user-temp, sve što vidiš možeš brisati, ctrl+a +del.. nešto je aktivno i ne možeš, preskočiš-ignoririaš. Nakon tog browsaj do c:\windows\temp\ isto, selektiraš sve i deletaš.. preskočiš, traži te admin itd.. čitaš-nextaš. Nakon tog folder iznad, (abeceda..) C:\Windows\SoftwareDistribution\Download\ uđeš i vidiš updateove, sve obrišeš.. to je to. Tri foldera u kojima je 90% onog što se može (i treba) obrisati, ali će se opet stvoriti, jer tempovi i updateovi su stalni, računalo i appsi stalno rade. Problem je samo što 'bahate' apps ostave smeće koje treba počistiti pa to radiš ti-ručno..

-win x64 zauzme 20-30gb (ali to ovisi o samom računalu, na tabletu npr dvostuko manje + postoji kompresija + opcije što instaliraš itd.) + swap/hyber koji je nekad bio 1:1-1:3 u odnosu na RAM, sad smanjeno ali ipak par GB (može i puno više.. npr x2 RAMa..). Sve ostalo su dodatne app, driveri, tempovi.. ili tvoji dokumenti-fileovi za koje bi trebao znati gdje su i koliko zauzimaju. Npr torrenti.. možda na c: možda na drugom disku, možda prazno a možda gigabayti.. AKo ne možeš pronaći, imaš program-portable spacesniffer.. upališ-vidiš.

- ako ti nije jasno ostavi sve i koristi računalo, kad se nešto desi zoveš majstrora.. jer to sve ovisi o tebi, koliko znaš ili naučiš ili trebaš li koristiti računalo, tj ako je sad 'prazno' to je tek besmisleno, tj što će ti prazan pc tj jednako kao auto u garaži.. treba ga koristiti, ako ga ne koristiš tad ni smeće-prostor na disku nije važno a svako čačkanje može stvoriti problem pa čak i ako nema direktne veze tj ne mora biti greška nego kvar koji se jednom mora desiti.. a može baš sad.

 

zombie kaže...

Primijetio sam da prostor na disku se mijenja za + i - 1,5 GB. Evo sada prilikom gašenja se povećao za 1 GB. Zašto je to tako? Možda nije napajanje, možda je nešto drugo?

 tako radi sys.. + nema veze s napajanjem.

zombie ned 10.5.2020 16:20

Sve sam uradio, ali iz foldera Download nisam mnogo toga mogao obrisati, samo sam preskakao, a folder zauzima preko 1 GB. Nakon brisanja, kompjutor se odmah ugasio. Koliko često bih trebao ovako brisati?

 

Ako kliknem na Cleanup system files, da li ću izbrisati internet povijest, slike i word dokumente? Pitam, jer kada otvorim word dokument, pokaže se neki fajl čija je ikona sive boje, a to je valjda taj skriveni.

zombie ned 10.5.2020 16:21
Dex.pwn kaže...
Gasi antivirus. Defender je dovoljan. Ugasi auto skeniranje. S takvom konfom treba pazit na sve.

 Jesi siguran? Rekli su mi da bi trebao imati antivirus za svaki slučaj.

 

I kako da ga ugasim i kako poslije da ga upalim?