Razni softverski problemi

Hdd mi prepoznaje kao removable device

R3nchi pet 2.6.2023 09:27

Ne znam jel ovo Hw il SW problem.

Ugl sastavio novu konfu i odlucio pogurat sve stare hdd koje sam imo kod sebe . Tako da sam s 3 sata uređaja (hdd,ssd,dvd rom) dosao na 5 jer sam dodao jos 2 hdd.. E sad kad pokrenio win skuzio sam sa su mi 3 hdd prepoznata kao removable device (jedan od njih je ssd na kojem su win).. Kako da to promjenim?
Maticna je MSI pro wifi B650, te ryzen 7600 proc.win 10. ne znam koji,regani su

notloB pet 2.6.2023 10:33
R3nchi kaže...
Ne znam jel ovo Hw il SW problem.

Ugl sastavio novu konfu i odlucio pogurat sve stare hdd koje sam imo kod sebe . Tako da sam s 3 sata uređaja (hdd,ssd,dvd rom) dosao na 5 jer sam dodao jos 2 hdd.. E sad kad pokrenio win skuzio sam sa su mi 3 hdd prepoznata kao removable device (jedan od njih je ssd na kojem su win).. Kako da to promjenim?
Maticna je MSI pro wifi B650, te ryzen 7600 proc.win 10. ne znam koji,regani su

 U biosu disejblaj "hot swap" ili postavku sličnog naziva.

edit: Pogledaj sliku dolje, disejblati "hot plug"

ihush pet 2.6.2023 19:56

- ... ako nije hotswap opcija u biosu uzrok, tad je driver, tj win spetlja interne-fixne i removable.. za fix treba ovisno o kontroleru, ahci-msahci-raid.. (za svoju mbo-chipset-kontroler + mod rada) pronaći u reg. stavku, tj dodati-kreirati key ako nema, i ovisno o broju sata-portova ili po potrebi to napraviti za port-od-nula do x npr 5-6-7..

-bilo bi lakše regfixom, no prvo treba pronaći odgovarajući (naziv-čipset, prema kojem nazivu je u reg..) pa ispadne lakše-brže ručno..

 

-ms.. hint, najbrže je tražiti ''TreatAsInternalPort'' string.. 

ihush sub 3.6.2023 11:10

-.. mdaa.. :) problem je što nema jednog pravila za naziv-string koji se traži, ovisi o driveru, winver, 'sreći'? jer to je ms .. ali kad pronađeš lako je, slično kao u biosu uz razliku da se tamo lako pronađe-podesi dok ms ne napravi neki dodatni-opcioni meni za on-off tog fičera (a to izgleda neće nikad ako do sad nije..) itd.

 

edit: + nakon izmjene-dodavanja ključa u reg, treba restartati win (jer to je fičer koji se učitava kod paljenja..).

+ ovisi koliko sata portova mbo ima, od 2, 4, 6, više.. i oznakama koje kreću od nulte-0 kao prvog porta, pa treba sve navesti ili znati na kojem broju-portu je disk koji se želi isključiti, moguće lakše u biosu vidjeti tj kod biosa koji to nudi za svaki pojedini port zasebno, ne jedan zadjednički itd..

ihush sub 3.6.2023 12:01

-znaš li čemu služi psexec? -služi izvršavanju naredbi na drugom računalu.. za razliku od terminala-cmd na lokalnom.

-za takve stvari je powershel-admin ili cmd-admin.. no oni na kraju rade istu stvar tj editiraju reg-ključ.. a to nema veze s psexecom.

crowolf sub 3.6.2023 12:23
ihush kaže...

-znaš li čemu služi psexec? -služi izvršavanju naredbi na drugom računalu.. za razliku od terminala-cmd na lokalnom.

-za takve stvari je powershel-admin ili cmd-admin.. no oni na kraju rade istu stvar tj editiraju reg-ključ.. a to nema veze s psexecom.

 Aj prije nego počneš pisati plahte teksta pogledaj switcheve koji su upisani.

crowolf sub 3.6.2023 12:43
crowolf kaže...

Skini psexec sa donjeg linka

https://learn.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/psexec

Pokreni cmd iz psexec ovako: psexec -i -s cmd.exe

Zatim upiši u cmd ovo > takeown /F "puna putanja pogona" /A /R /D Y

Zatim ukoliko ne prođe nakon restarta,probaj donju liniju isto kroz psexec.


icacls "puna putanja pogona" /setowner "Administrators" /T /C

 Postano u krivu temu,sry. .

 

Trebalo je biti ovdje https://forum.bug.hr/forum/topic/razni-softverski-problemi/eksterni-hard-disk-access-denied/294861.aspx?page=0&jumpto=6630311&sort=asc&view=flat

ihush ned 4.6.2023 00:43
crowolf kaže...
ihush kaže...

-znaš li čemu služi psexec? -služi izvršavanju naredbi na drugom računalu.. za razliku od terminala-cmd na lokalnom.

-za takve stvari je powershel-admin ili cmd-admin.. no oni na kraju rade istu stvar tj editiraju reg-ključ.. a to nema veze s psexecom.

 Aj prije nego počneš pisati plahte teksta pogledaj switcheve koji su upisani.

 -osim što pišeš gluposti (neovisno u kojoj pravoj-krivoj temi) .. baš nikakve veze s tim nema psexec, služi izvršavanju na DRUGOM računalu, mrežno.. a sve ostalo je tad identično u cmd-u (ne ulazeći u pogrešne teme i što ekšli pokušavaš jer ni tamo u 'pravoj temi' nije jasno čemu kemijanje, dok posljednji post kaže da je juzer na juzerski predviđen način preuzeo ovlasti.. bez kemijanja).

crowolf ned 4.6.2023 08:29
ihush kaže...
crowolf kaže...
ihush kaže...

-znaš li čemu služi psexec? -služi izvršavanju naredbi na drugom računalu.. za razliku od terminala-cmd na lokalnom.

-za takve stvari je powershel-admin ili cmd-admin.. no oni na kraju rade istu stvar tj editiraju reg-ključ.. a to nema veze s psexecom.

 Aj prije nego počneš pisati plahte teksta pogledaj switcheve koji su upisani.

 -osim što pišeš gluposti (neovisno u kojoj pravoj-krivoj temi) .. baš nikakve veze s tim nema psexec, služi izvršavanju na DRUGOM računalu, mrežno.. a sve ostalo je tad identično u cmd-u (ne ulazeći u pogrešne teme i što ekšli pokušavaš jer ni tamo u 'pravoj temi' nije jasno čemu kemijanje, dok posljednji post kaže da je juzer na juzerski predviđen način preuzeo ovlasti.. bez kemijanja).

 Osim što si egomanijak na pogrešnom tripu sklon objašnjavanju svima i svakome o svemu ,

a najčešće ni sam ne razumiješ što lupetaš,ti zaista misliš da je psexec samo i isključivo za remote uporabu?

Ukoliko tako misliš pokušaj pronaći nešto više informacija nego je to na prva 2 linka u google tražilici i to loše shvaćenih i isto tako prezentiranih ovdje.

 

rokonja ned 4.6.2023 09:08
notloB kaže...
R3nchi kaže...
Ne znam jel ovo Hw il SW problem.

Ugl sastavio novu konfu i odlucio pogurat sve stare hdd koje sam imo kod sebe . Tako da sam s 3 sata uređaja (hdd,ssd,dvd rom) dosao na 5 jer sam dodao jos 2 hdd.. E sad kad pokrenio win skuzio sam sa su mi 3 hdd prepoznata kao removable device (jedan od njih je ssd na kojem su win).. Kako da to promjenim?
Maticna je MSI pro wifi B650, te ryzen 7600 proc.win 10. ne znam koji,regani su

 U biosu disejblaj "hot swap" ili postavku sličnog naziva.

edit: Pogledaj sliku dolje, disejblati "hot plug"

 

Imao isto taj problem i bois stvar mi pomogla. Nisam do sada obraćao pažnju na to - reko idem vidijet i probat, nemam što izgubit. Super

ihush ned 4.6.2023 11:40
crowolf kaže...
ihush kaže...
crowolf kaže...
ihush kaže...

-znaš li čemu služi psexec? -služi izvršavanju naredbi na drugom računalu.. za razliku od terminala-cmd na lokalnom.

-za takve stvari je powershel-admin ili cmd-admin.. no oni na kraju rade istu stvar tj editiraju reg-ključ.. a to nema veze s psexecom.

 Aj prije nego počneš pisati plahte teksta pogledaj switcheve koji su upisani.

 -osim što pišeš gluposti (neovisno u kojoj pravoj-krivoj temi) .. baš nikakve veze s tim nema psexec, služi izvršavanju na DRUGOM računalu, mrežno.. a sve ostalo je tad identično u cmd-u (ne ulazeći u pogrešne teme i što ekšli pokušavaš jer ni tamo u 'pravoj temi' nije jasno čemu kemijanje, dok posljednji post kaže da je juzer na juzerski predviđen način preuzeo ovlasti.. bez kemijanja).

 Osim što si egomanijak na pogrešnom tripu sklon objašnjavanju svima i svakome o svemu ,

a najčešće ni sam ne razumiješ što lupetaš,ti zaista misliš da je psexec samo i isključivo za remote uporabu?

Ukoliko tako misliš pokušaj pronaći nešto više informacija nego je to na prva 2 linka u google tražilici i to loše shvaćenih i isto tako prezentiranih ovdje.

 

- ok, objasni, čemu služi psexec? što je u u tom mom postu netočno, egotrip, google.. odnosno take one to know one? pa po sebi prosuđuješ ostale..

- samo i isključivo za remote upotrebu? -gdje to navodim? -insinuiraš ili luptetaš. Upravo obrnuto, koristi se kad je potrebno kao remote, drugo računalo-mreža.. nema smisla kad je računalo za kojim se korisnik nalazi. Besmislica. ... tj psexecom jer rezultat jednak kao da to tipkaš u cmd-u remote računala, višak. To se radi u cmd-u.

- dalje... način, tipkanje, dodatni alati, besmislice.. u odnosu na postojeći gui-opciju-mogućnost u win, desni klik i podešavanje-preuzimanje vlasništva-propertisa.. upravo kako je korisnik to i napravio, bez besmislenih gluparija..

- btw, da mi za rusinovićeve alate treba google, tad ne bi ni reagirao na besmislice u tvojem postu, pogrešne upute.. koje dodatno zapetljaš promašajima tema pa postaš tu-tamo, ljut-uvrijeđen.. -progutaj i nastavi dalje :)

R3nchi ned 4.6.2023 16:33

Jedan dan me nema i cijela rasprava... :-) ugl nasao na yt video di je lik pokazao kako to u regeditu napravit . Doduse samo za jedan drive,al sam pokuso nekom svom logikom (napiso sam brojeve jedan ispod drugog ) i proradilo je iz prve! hvala svima na pomoci .

crowolf ned 4.6.2023 22:31

@ihush
Pročitaj svoj post ispod mog linka o krivoj temi i popij lijekove i dobro progutaj.Sam sebi skačeš u usta.Prvo tvrdiš da je psexec isključivo za upotrebu na drugom računalu a sada da nije? Koji od vas dvojice nije u pravu?

dinos3 čet 8.6.2023 14:32
R3nchi kaže...
Jedan dan me nema i cijela rasprava... :-) ugl nasao na yt video di je lik pokazao kako to u regeditu napravit . Doduse samo za jedan drive,al sam pokuso nekom svom logikom (napiso sam brojeve jedan ispod drugog ) i proradilo je iz prve! hvala svima na pomoci .

 Mozes poslat link od videa? 

ihush pet 9.6.2023 13:19

-problem što u ovom videu lik zna pod kojom stavkom je kontroler-port.. inače ovisno o winver+chipsetu+postavkama to može biti ahci, msahci, irst itd.. razni nazivi za istu stvar i treba pronaći pravu-točnu za konkretno računalo dok ovakva uputa radi na paušalno 10% gdje je to pod tom stavkom..

-napomena, u videu, pri kraju lik doda nove unose-redove, 0,1,2,3.. tj kod njega je to na port-0 pa obriše ostale, kad je na npr port 3 treba dodati taj broj, odnosno u tom polju se unosi novi red enterom, dok je kao string kasnije u editoru vidljivo kao odvojeno zarezom ovisno koliko sata portova mbo-chipset ima npr 0,1,2,3,4,5 za šest portova.. itd.

-već navedeno u prvom mom postu, ms-upute-link..

reg.exe add “HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\Parameters\Device” /f /v TreatAsInternalPort /t REG_MULTI_SZ /d x
Where x corresponds to the Bus Number you noted in step 4.

.. tj x= broj porta, za više-sve treba upisati 0,1,2.. itd.

 

-nakon editiranja reg, reboot.. i disk nije pod removeableom, ako je i dalje tad je pogrešan naziv-grupa.. tražiti dalje za svoje računalo.

u ovom ms-primjeru je to pod ''storahci'', ponovo, može biti razno, ahci, msahci, irst itd ovisno o chipsetu-kontroleru i postavkama-driveru itd.

-dodati string ''TreatAsInternalPort'' ..

 

-napomena, ms primjer je s naredbom reg-add.. ona dodaje-kreira unos-string.. ne raditi tako tj prvo tražiti ako već postoji i izmijeniti po potrebi.. a problem ako ne postoji tad ovisi dali je to pravi string-grupa-naziv za konkretan kontroler-računalo i tad je beskorisno kreirati dok će search pronaći taj kreiran string i juzer će misliti da je na pravom mjestu umjesto tražiti dalje npr msahci... kad je na pravom mjestu tad radi.

 

-taj ključ-unos se može exportirati, tj kreira se regfile koji se nakon tog može učitati dblklikom za drugo računalo ili nakon clean installa i sl. ali opet, napomena, string-stavka-grupa pod kojom se nalazi nije jednaka za različita računala tj dovoljno je drugi driver ili postavka biosa, jer to je tako .. inače bi i na ms stranicama bilo ponuđeno kao download i sl. riješenja.

 

edit: evo stranica koja za razne kombinacije navodi path-uređaj.. kao SCSI, amd_sata i iaStorAC uz storahci.. to bi trebalo riješiti većinu računala + broj porta koji se želi isključiti ..

kao i dva amd keya, AmdSataInternal i AmdSataExternal ovisno želite li isključit-uključiti itd.