Razni softverski problemi

eksterni hard disk-access denied

trube sub 3.6.2023 01:26

Pozdrav..Eto kupih novo računalo i kako sam si htjeo prebacit podatke iz starog..prebacio sam iste na hard disk..Na novo računalo instalirao nove windowsw..pokušavam spojit hard disk i piše mi acess denied..Googlam ja malo šta bi moglo bit pa kao spominje mi da nemam dozvou usera da pristupim tim podacima..Nesto sam malo čačkao sa desnim klikom na ovaj hard drive..i pod settings security..dopustio mu da pristupi disku..i uspješno to odradio...Al problem je sad da me za svaki folder pita isto..Sad jel moguce da se za cijeli disk odobri dozvola za korištenje..Iskreno neznam zasto mi se to događa..nikakve dozvole nisam ja stavljao da se gleda te podatke ni ništa drugo..Samo zelim ukljucit hard u bilo koje računalo i pristupit podacima
Ako mi može tko pomoć bio bih zahvalan..Na starom kompu imao sam win 10 sad imam win 11..pokusavao izbrisat na novom win 11 i instalirst win 10 i dalje isti peoblem.Dakle podaci su tu na disku al problem je pristupiti im

ihush sub 3.6.2023 11:55

-preuzmi vlasništvo nad diskom, uključujući i podfoldere..

-normalno, tj ono zašto, jer fs kao ntfs ima file-svojstva kao vlasništvo-user-admin.. služe upravo tome, kao i enkripcija-zaštita, share-permišni i sl..

-to radi automatika, tj da si koristio vanjski-removable disk fileovi bi u kopiranju dobili pravo pristupa kao share.. tj target-medij-disk-folder, dok interni disk ima interno ograničeno pravo na juzera-admina koji je vlasnik podataka i koji tad mora dati dozvolu pristupa, tj upravo te dozvole trebaš preuzeti-promijeniti dok su stari user-admin nestali (ostali na starom računalu-disku tj više ne postoje kao ni računalo-os koje ih je kreirao)..

 

-desni klik na disk (ili folder, ista je stvar).. primijeti opciju 'uključi i podfoldere..' može potrajati duže.. to je to.

crowolf sub 3.6.2023 12:43
trube kaže...
Pozdrav..Eto kupih novo računalo i kako sam si htjeo prebacit podatke iz starog..prebacio sam iste na hard disk..Na novo računalo instalirao nove windowsw..pokušavam spojit hard disk i piše mi acess denied..Googlam ja malo šta bi moglo bit pa kao spominje mi da nemam dozvou usera da pristupim tim podacima..Nesto sam malo čačkao sa desnim klikom na ovaj hard drive..i pod settings security..dopustio mu da pristupi disku..i uspješno to odradio...Al problem je sad da me za svaki folder pita isto..Sad jel moguce da se za cijeli disk odobri dozvola za korištenje..Iskreno neznam zasto mi se to događa..nikakve dozvole nisam ja stavljao da se gleda te podatke ni ništa drugo..Samo zelim ukljucit hard u bilo koje računalo i pristupit podacima
Ako mi može tko pomoć bio bih zahvalan..Na starom kompu imao sam win 10 sad imam win 11..pokusavao izbrisat na novom win 11 i instalirst win 10 i dalje isti peoblem.Dakle podaci su tu na disku al problem je pristupiti im

 Skini psexec sa donjeg linka

https://learn.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/psexec

Pokreni cmd iz psexec ovako: psexec -i -s cmd.exe

Zatim upiši u cmd ovo > takeown /F "puna putanja pogona" /A /R /D Y

Zatim ukoliko ne prođe nakon restarta,probaj donju liniju isto kroz psexec.


icacls "puna putanja pogona" /setowner "Administrators" /T /C

trube sub 3.6.2023 12:48

ova puna putanja pogona bas doslovni moram upisat..ili sta bi to bilo
jedan sam od onih koja bas rijec do rijec se mora objasniti pogotovo ove programerske kodove..znam da nema veze s programiranjem al zvuci tako 🤣🤣

crowolf sub 3.6.2023 13:04
trube kaže...
ova puna putanja pogona bas doslovni moram upisat..ili sta bi to bilo
jedan sam od onih koja bas rijec do rijec se mora objasniti pogotovo ove programerske kodove..znam da nema veze s programiranjem al zvuci tako 🤣🤣

 To znači da umjesto "puna putanja pogona" upišeš recimo E:\ ukoliko ti je slovo diska "E",pronaći ćeš slovo pogona tako da otvoriš win eksplorer i pogledaš dodjeljeno slovo pogona koji si naveo u prvom postu.

trube sub 3.6.2023 13:15

Super..hvala na razumljivijem odgovoru..Valjda ce sljakat..

I kako onda da ubuduće stavim taj disk da bude javno vlasništvo..jel treba to formatirat nanovo i neato drugacije odradit..da na svim kompjuterima radi to od prve

crowolf sub 3.6.2023 14:04
trube kaže...

Super..hvala na razumljivijem odgovoru..Valjda ce sljakat..

I kako onda da ubuduće stavim taj disk da bude javno vlasništvo..jel treba to formatirat nanovo i neato drugacije odradit..da na svim kompjuterima radi to od prve

 Zadnja linija koju sam naveo: >>  icacls "puna putanja pogona" /setowner "Administrators" /T /C bi trebala to omogućiti,

ukoliko ne prođe probaj ovo:

 

Ukoliko imaš win na engleskom >  icacls X:\ /grant Everyone:(OI)(CI)F  (Slovo X zamjeni sa slovom svog pogona)

 

Hrvatski win >  icacls X:\ /grant "*S-1-1-0:(OI)(CI)F"  (isto slovo x zamjeni sa slovom svog pogona.

 

Nakon toga svi bi trebali imati pristup drajvu.

trube sub 3.6.2023 18:30

Evo zahvaljujem svima al uspio sam riješit na dosta jednostavan način

Išao desni klik na drive..i  properties.pa na security advanced..promjenio ownwra u mene .dakle prije me bunilo točan owner računala a to je bilo moje ime koje sam postavio..te sam njemu dodjelio full kontrole nad diskom..Za sada uspio rjesir jedan ext hdd idem provjerit drugi dal ce sljakat..