Razni mrežni problemi

Stari router kao AP, WIFI problem

Saro_Teklic pon 30.11.2020 08:24

Pozdrav,

 

Sa glavnog rutera je preko LAN kabela spojen stari ruter koji treba sluzit kao AP na drugom kraju kuce. Nisu spojeni preko WAN porta nego klasicni LAN. Na starom ruteru iskljucen DHCP i postavljena IP adresa 192.168.1.2 (koja je unutar DHCP-a glavnog rutera, ali pokusavao sam i razne kombinacije van toga). Na taj stari ruter žično su spojeni i PC i laptop i oni rade uredno, ima interneta i sve 5. Medutim problem je sljedeci. Spojim se mobitelom na WIFI od tog starog rutera (isti naziv i password kao na glavnom), radi sve, ne steka ne prekida, mogu pingat sve. Odem kraj glavnog rutera prebaci mi se na wifi na njega i dalje sve radi.. Vratim se nazad kod starog rutera i kad prebaci na njega vise nemam pristup internetu i mogu samo pingat taj stari ruter, nista dalje od njega. To tako stoji sve dok se ne resetira ruter ili nekad zna nakon 20ak minuta opet proradit.

 

Glavni ruter je v45 Innbox, a stari je tp-link TD-W89O1G. Probao sam i sa ZTE MF283+ umjesto ovog tp-linka i potpuno isti problem.

 

ihush pon 30.11.2020 09:14
Saro_Teklic kaže...

Pozdrav,

 

Sa glavnog rutera je preko LAN kabela spojen stari ruter koji treba sluzit kao AP na drugom kraju kuce. Nisu spojeni preko WAN porta nego klasicni LAN. Na starom ruteru iskljucen DHCP i postavljena IP adresa 192.168.1.2 (koja je unutar DHCP-a glavnog rutera, ali pokusavao sam i razne kombinacije van toga). Na taj stari ruter žično su spojeni i PC i laptop i oni rade uredno, ima interneta i sve 5. Medutim problem je sljedeci. Spojim se mobitelom na WIFI od tog starog rutera (isti naziv i password kao na glavnom), radi sve, ne steka ne prekida, mogu pingat sve. Odem kraj glavnog rutera prebaci mi se na wifi na njega i dalje sve radi.. Vratim se nazad kod starog rutera i kad prebaci na njega vise nemam pristup internetu i mogu samo pingat taj stari ruter, nista dalje od njega. To tako stoji sve dok se ne resetira ruter ili nekad zna nakon 20ak minuta opet proradit.

 

Glavni ruter je v45 Innbox, a stari je tp-link TD-W89O1G. Probao sam i sa ZTE MF283+ umjesto ovog tp-linka i potpuno isti problem.

 

- wlan je često ovisan o dhcp-u (ovisno kako je složen soft routera..). Oprema operatera je osakaćena itd.

- mf283 ima wan port (lan1) + ostatak u opcijama za podešavanje, prebaciti na 'cable' itd u svom subnetu npr .2.1 i radit će ili isključen dhcp i dodan dns i gw modema 192.168.1.1 ..

- mreža može raditi kraće vrijeme bez routera.. (dok ne počne potreba za refreshom-kešom i kolizije).

- možda je običan kvar-starenje.. ili struja. + stari uređaji nisu mogli hendlati više wlan uređaja (zte može cca 30, stari cca 5)

- vjerojatno stari modem pokušava spajanje na centralu-dsl to je soft automatika, zato treba isključiti spajanje tj može zte.. jer tad više nije modem nego router (ili switch bez dhcpa).

- probaj rezervirati ip adrese preko mac-a, možda npr mobitel i sl dobije drugu ip tj dva uređaja-kolizija..

- ako trebaš spajanje u jednu mrežu dva routera-subneta tad trebaš napraviti osnovne rulove-rute i otvoriti portove npr kao DMZ na starom routeru, ako ne trebaš mrežu (između računala) samo internet tad ne moraš routati i otvarati portove.

 

- veća šansa da će s (novijim) zte raditi tj mobiteli rade dosta problema na wlanu i vjeronatno je razlika u ograničenom broju konekcija koje modem-router može hendlati, slično kad netko pokrene torrent.. (uzme previše resursa).

 

Prlja pon 30.11.2020 10:32

Vjerojatno je problem u v45 Innbox uređaju, a ne u uređajima koji rade kao WiFi AP.

Pogledaj logove na v45 Innbox, pa možda vidiš ovo... br0: received packet on wl0 with own address as source address

Nisam siguran zašto, ali u mreži se nekako napravi petlja kada se client prebaci sa "glavnog" routera na "stari" router. To sam viđao više puta s istom konfiguracijo kao kod tebe, a "glavni" router je uvijek bio s broadcom chipsetom.

Rješenje je da "stari"-pomoćni router prebaciš u routed mode, odnosno da ga konfiguriraš da radi kao router, kao što je kolega naveo u gornjem postu. Naravno "stari" router to mora podržavati. Također, nazivi WiFi mreža i kanali na kojima rade bi trebali biti različiti.

Saro_Teklic uto 1.12.2020 07:51

Hvala svima na odgovoru. Uspio sam rjesit problem. Rjesenje je ipak koristiti ZTE router kao AP, razliciti nazivi mreza i fiksni kanali na oba routera. Sa TP-LINK routerom postavim routed mode i razlicite kanale potpuno isti problem se javi.. Stavio ZTE, iskljucio DHCP, stavio adresu 192.168.1.2 i namjestio wlan i radi.

 

Hvala jos jednom na pomoci.