Razni mrežni problemi

Postoji li neka solucija za nestabilan internet

kristian1698 pet 11.12.2020 17:23

Pozz,

 

da zapocnem s time da imam 20mbit tcom-ov internet od kojeg samo izvlacim 13.5mbit jer su izvodi u mojoj ulici na max 10mbit. Brzina interneta mi i ne igra toliku veliku ulogu jer trenutno ne zivim u hr, ali mi je problem sto je internet jako ne stabilan. Kad dodjem doma cesto igram igre sa frendovima i bude oko 55 ping sto mi je isto ok, ali cim se upali neki video na youtubeu ili film na netflixu, konstantno imam stuttere gdje ping skace izmedju 120-180. Dok recimo u Austriji gdje zivim smo imali i 20mbit internet, na koji su spojeni bili i svi telefoni, iptv je konstato  bio upaljen i pjesme na youtubeu su radile u isto vrijeme, a ping se nije pomicao sa 45. Zvao sam tcom da mi kazu sta je i kako, a oni su ponudili opciju homebox. Sto je uopce taj homebox, kako funkcionira? Onda smo razgledali opciju posto nismo tu, da se uzme taj internet na bonove, koji valjda ide preko 4g mreze pa tu mozda ne bi bilo problema, ali opet mislim da 100gb mjesecno nije dovoljno za sve uredjaje. Postoji li neka mreza koja daje flat internet na te bonove? Nikako ne razumijem da ping moze skociti sa 55 na 120 samo zato sto je netko upalio video na instagramu. Pokusavao sam namjestati priority na lan kabal, kako bi mi komp imao prioritet za internet ali ni to ne pomaze. Mozda postoje neke druge solucije? Hvala

robogo pet 11.12.2020 21:32

Zato što je, prema svemu sudeći, tih 13.5 Mbit/s razvučeno na 110% parice. Kontaktiraj HT i pitaj mogu li ti promijeniti profil parice na DSLAM. Stabilnija DSL veza će ti povući nešto manju brzinu, ali bi se ping trebao stabilizirati.

Opet, ovisi o kvaliteti bakrenog voda, udaljenosti od DSLAM-a itd.