Razni mrežni problemi

Network cable is not properly plugged or may be...

Hazar pet 22.5.2020 06:51

Pozdrav,

 

U zadnje vrijeme mi se sve češće javlja problem da se ne mogu na laptopu povezati na internet jer mi uopće ne pokazuje dostupne wireless mreže.

 

Evo ovako to izgleda.

 

Kada odem dalje u settings pokazuje mi ovo pa onda ovo.

 

Pokušavao sam to riješiti, ali ne uspjevam. A najčudnije mi je da se nakon nekog vremena problem sam riješi. Znači više se ni ne trudim, ostavim laptop pol sata i vratim se i eto normalno se mogu povezat i sad pišem s laptopa. Samo mi je problem da mi se to sve češće počelo događat i zanima me kako to dugotrajno riješit.

 

Hvala unaprijed.

Wolverine pet 22.5.2020 08:13
Hazar kaže...

Pozdrav,

 

U zadnje vrijeme mi se sve češće javlja problem da se ne mogu na laptopu povezati na internet jer mi uopće ne pokazuje dostupne wireless mreže.

 

Evo ovako to izgleda.

 

Kada odem dalje u settings pokazuje mi ovo pa onda ovo.

 

Pokušavao sam to riješiti, ali ne uspjevam. A najčudnije mi je da se nakon nekog vremena problem sam riješi. Znači više se ni ne trudim, ostavim laptop pol sata i vratim se i eto normalno se mogu povezat i sad pišem s laptopa. Samo mi je problem da mi se to sve češće počelo događat i zanima me kako to dugotrajno riješit.

 

Hvala unaprijed.

 provjeri tko je proizvođač wifi komponente i da li je instaliran driver za wifi od proizvođača ili od microsofta. windowsi imaju tendenciju da guraju microsoftove verzije drivera i to zna praviti problema pogotovo kod wifi-a

Hazar pet 22.5.2020 09:49
Valentin17 kaže...
Hazar kaže...

Da li problem postoji kod spajanja na jednu određenu mrežu ili na više njih?

 

Ma ne mogu se uopće pokušati spojiti jer nema dostupnih mreža na koje bih se mogao spojiti.

Valentin17 pet 22.5.2020 10:37
Hazar kaže...

 Ma ne mogu se uopće pokušati spojiti jer nema dostupnih mreža na koje bih se mogao spojiti.

To zna biti problem do samoga rutera, npr. spajaš se doma i neće, odeš nekamo drugamo i tamo radi svaki put.

Ruter bi trebalo probat eliminirat na način kako sam napisao u prvoj rečenici.

Isto tako bih predložio da probao ovo kaj je rekao kolega dva posta iznad, nađi na stranici prizvođača laptopa

driver za WIFI, skini ga i instaliraj.

ihush pet 22.5.2020 10:50

-u takvom problemu 'generička' poruka osa je bezvezarija.. tj nema žice i pokušaji-prijedlozi rješanja su besmisleni-uzaludni.

-prvo kao u svakom problemu moraš otkriti uzrok, eliminacijom ako ne možeš 'direktnije'.. pa što ostane skriva uzrok-problem.

-može biti kvar, pregrijavanje, komponenta koja crkava, može biti loš kontakt, može biti previše wlan signala-uređaja koji se preklapaju ili max što router može hendlati u jednom trenu,

-... može biti uzrok u računalu, 'zraku' (signal) do modema-routera kao i svi susjedi i svi wlan uređaji u blizini, modem, linija-operater-radovi.. što od tog možeš eliminirati?

 

npr ako je previše wlan uređaja, tad možd samo nema slobodnog kanala, tj jednako kao da zoveš natelefon i linija je zauzeta, kao gužva na cesti.. tad ne popravljaš auto/telefon tj čekaš jer ništa drugo ne možeš, tj možeš zvati operatera ali dok ne znaš konkretno (nagađanje) smatra te dosadom i često ne obavi nešto npr ako je modem problematičan počinje crkavati i sl.

 

-rutina koja se inače provodi, ugasiš modem, upašiš, gledaš lampice.. (jasno ti je koja što znači..) i kad se nakon minutu smiri vidiš status, probaš jel mreža radi..

-računalo-driveri-postavke npr update drivera, možda noviji radi problem, možda powermanager isključi, možda.. bilo što. Možda uopće nije uzrok u računalu, tj može biti bilo gdje i to je prva stvar koju nekako moraš otkriti. Lakše je kad imaš par računala, npr mobitel radi wlan? Probaš žicom umjesto wlanom itd.. tako približno vidiš tek tad možeš konkretnije. To kao pravilo vrijedi za sve, doktore-aute.. i računala. Daleko lakše je kad nešto crkne-izgori ... ne radi tj to se brže otkrije. Soft već malo teže a ostali problemi u komunikacijama.. tko zna, možda nikad ne riješiš.

 

edit: npr banalni uzrok.. ako imaš dva računala (ili uređaja) i ako je ručno postavljena ip adresa (ne preko dhcp-a koji to tad automatikom dodjeljuje) tad možda imaš dva uređaja s istim adresama i tad imaš prekid. Možeš imati dva routera, pogrešno podešena, pogrešan gateway-dns.. tj rezultat nema interneta mada mreža radi itd. itd.. a to su 'samo' postavke ip-adrese ili dhcp-a. Možda imaš AP ili susjed možda su u šumici...

Informatičar starog kova pet 22.5.2020 12:50

moj sin je ima sličan problem u splitu u stanu. nema wifija, a doma ima. njegov laptop ne vidi nikakav wifi, a od cimera vidi. problem je bija u tome da je ap bija na kanalu 13. rješenje je bilo usb wlan.

a za ovo drugo ako su statičke ip adrese onda windowsi jave ip conflict.

no ono šta je puno veći problem je šta je windows error reporting i fixing komad kvalitetnog smeća.

Posmatrač pet 22.5.2020 14:05
Informatičar starog kova kaže...

moj sin je ima sličan problem u splitu u stanu. nema wifija, a doma ima. njegov laptop ne vidi nikakav wifi, a od cimera vidi. problem je bija u tome da je ap bija na kanalu 13. rješenje je bilo usb wlan.

a za ovo drugo ako su statičke ip adrese onda windowsi jave ip conflict.

no ono šta je puno veći problem je šta je windows error reporting i fixing komad kvalitetnog smeća.

 Zar nije lakse promijenuti kanal na Ap na neki izmedju 3 i 11? 

Informatičar starog kova pet 22.5.2020 14:12
Posmatrač kaže...
Informatičar starog kova kaže...

a kad je to gori u stanu od gazde :)

 A koji gazda mijenja pass od wifi? ;) U 99% slucajeva je Admin ;)

 he he, nije stvar u ključu, ima on ključ, stvar je u tome šta on uopće nije vidija taj wifi... al ionako je još koji tjedan u tom stanu :)

ihush pet 22.5.2020 14:59
Posmatrač kaže...
Informatičar starog kova kaže...

moj sin je ima sličan problem u splitu u stanu. nema wifija, a doma ima. njegov laptop ne vidi nikakav wifi, a od cimera vidi. problem je bija u tome da je ap bija na kanalu 13. rješenje je bilo usb wlan.

a za ovo drugo ako su statičke ip adrese onda windowsi jave ip conflict.

no ono šta je puno veći problem je šta je windows error reporting i fixing komad kvalitetnog smeća.

 Zar nije lakse promijenuti kanal na Ap na neki izmedju 3 i 11? 

 ovisi o driveru-standardu (regija-država, kao i dvbt kanali..) pa tad može biti npr 1-11 kanala ili 1-16.. i tad obje strane moraju podržavati isti kanal da bi bilo moguće tj problem može biti na jednoj strani..