Razni mrežni problemi

Manja brzina nakon spajanja repeatera

Fran89 sub 21.11.2020 18:21

Pozzz,

imam sljedeći problem. Kupio sam TP link RE200 AC750 repeater i wifi stick dlink Wireless N150 Pico USB Adapter DWA‑121 zbog potrebe da prebacim svoj kompjuter u drugi dio kuće jer mi ruter ima fiksnu poziciju. Danas sam sve to instalirao ali sad imam sporiju brzinu.

 

Jučer kad mi je kompjuter bio spojen žično u speedtestu imao sam brzinu 30mbps. Takva brzina bila je ista i na mobitelu. Danas dok mi još sve bilo u istoj sobi tj. svi ovi uređaji u neposrednoj blizini, komp i mobitel spojen na repeter, mob mi daje brzinu od 17mbps dok mi kompjuter daje samo 8mbps. Koji bi mogao biti uzrok tome? Na TP link repeteru podešeno je da ima maksimalne perfomanse bez štednje energije, 2.4ghz opcija. 

 

 

AF139 sub 21.11.2020 20:25

Jednostavno, 300Mbps range extender ( repaeater mod) u idealnom slučaju kad si jedini korisnik (sa uređajem koji isto ima 300Mbps) i u blizini nitko ne koristi isti kanal a na ruteru (wifi 300Mbps)imaš od svog ISP npr 100/100Mbps ili više raditi ćeš sa max 75Mbps.

Pošto imaš na ruteru 30Mbps i ako ima više korisnika ili u okolini netko koristi isti kanal i k tome imaš na extenderu loš signal rutera ili tvog PC/mob

normalno da ćeš imati manju brzinu.

Bitno je da se extender postavi na pola puta između rutera i tvog PC ali ne po pitanju metara već jakosti signala , dakle da extender jednako dobro čuje ruter i tvoj PC.

To što mob daje veću brzinu je vjerovatno zato što sa extendderom radi na 5.8GHz 802.11ac.

Fran89 ned 22.11.2020 16:11

Ali nije tu signal bio loš ako su svi uređaji bili u neposrednoj blizini i ja sam tada jedini koristio internet. Ima li netko rješenje, da zamjenim za neki drugi repeater ili stick, kupio sam to u chipoteki pa da vratim dok još mogu? Ovako sad na kompjuteru ne iskorištavam ni 30% (8mbps od 30mbps) svoje veze....

syncmaster245b pon 23.11.2020 11:13
Fran89 kaže...

Poz još jednom,

 

može li mi itko oko ovog problema dati kakvu preporuku što mi je činiti dok još imam mogućnost povrata robe?

 

Hvala!

 

 

 Mozda da razmislis o mrezi kroz strujnu instalaciju?

 

npr. https://www.tp-link.com/uk/home-networking/powerline/tl-pa8033p-kit/

Doduse, i takva mreza moze imati problema ukoliko obe uticnice nisu na istom strujnom krugu.

 

Dali ti je strujna uticnica kod kompjutera i ona kod routera na istom osiguracu?

 

Fran89 pon 23.11.2020 11:35

Ne, nisu na istom osiguraču i radi se o starim instalacijama pa sam poprilično skeptičan da bi to radilo kako treba. Razmatrao sam prije i tu powerline opciju, ali koliko sam upućen takvo što ne bi smjelo biti uključeno u prednaponsku ili produžni? Što u slučaju udara groma? Postoji li druga mogućnost, neki drugi model wifi repeatera a da nije preskup, da bude u ovom cjenovnom rangu?