Razni mrežni problemi

Fortnite na PC-u ruši vezu na FRITZ!Box 6660

passmaslom čet 30.12.2021 17:43

Da mi netko priča ovo rekao bih da priča gluposti, ali izgleda kako Fortnite nakon nekliko minuta rada na PC-u nekako sruši kabelsku konekciju od FRITZ!Box modema prema A1 serveru i veza se ponovo uspostavi tek kad se na kompu ugasi Fortnite.

 

Setup kojeg imam doma:

1) A1 Internet 1000/100 Mb/s

2) FRITZ!Box 6660 kabelski modem od A1

   - LAN3 port je stavljen u bridge mode

3) Asus RT-88AX router (spojen na LAN3 port FRITZ!Box-a)

4) PC spojen LAN kabelom na Asus RT-88AX router

5) OS: Windows 10

Ostala oprema se kači na WiFi preko Asus-a.

 

Znači, uz gigabitni Internet kojeg sam ugovorio prije cca. 2 mjeseca stigao je i novi modem od A1.

Do tada sam imao 150/20 Mb/s konekciju i s istim setupom, ali starim modemom od A1 sve je radilo kako treba.

Nakon aktivacije veće brzine kreću i povremeni problemi s konekcijom.

Problem se do sada očitovao u tome da kabelski modem izgubi konekciju sa serverom i nakon nekog vremena ju uspije uspostaviti. Nekada to traje par minuta, nekada duže.

 

I kako se sad došlo do teorije o "zločestom" Fortnite-u?

Naime, sin ga aktivno igra ali na Xbox-u. Kad je pokrenut na Xbox-u nema problema.

Imam i ja svoj account kojeg ponekad koristim da zaigram s njim, ali to je jako rijetko i igram na PC-u.

Danas sam pokrenuo Fortnite jer mi sin rekao da pokupim neke iteme i skinove koje se dijele besplatno.

I nakon nekoliko minuta pukla konekcija.

Ostavio sam Fortnite upaljen i čekao da se ponovo uspostavi, ali ništa. Resetirao sam modem, čekao i ništa.

Nazvao službu za korisnike, prijavio kvar i naveo kada sam sve imao isti problem i nakon toga gledam modem i dalje nema konekciju.

Nakon nekog vremena odustajem od čekanja i gasim Fortnite.

Gle vraga, modem uspostavio konekciju. Sin iz druge sobe viče kako mi je već jednom rekao kako je sigurno do Fortnite-a.

I onda mi sine kako mi Fotnite bio upaljen i kad je nedavno bio event i kako se i onda desilo isto.

Mislim si da sam lud i kako si umišljam jer kako može igra na PC-u srušiti konekciju na modemu koji čak niti ne radi routing što obavlja moj router, nego samo treba u bridge modu proslijediti promet prema A1 serveru.

Ne budi lijen, ponovo pokrenem Fortnite i pokupim par nagrada i bum! Opet pukla konekcija.

Gasim Fortnite, 15-ak sekundi kasnije modem uspostavlja konekciju. I dalje si mislim kako je slučajno.

Al' 10-ak minuta kasnije idem još jednom probati u nadi kako će sve funkcionirati.

Palim Fortnite i ništa ne radim. Samo sam ga ostavio upaljenog na nekoliko minuta i opet se skršila konekcija. 

Gasim Fortnite i opet za 10-15 sekundi modem uspostavio konekciju.

Zovem ponovo službu za korisnike, objašnjavam što sam doživio i njima nije ništa jasno i kažu kako to još nikada nisu doživjeli i da prijavim to i tehničaru koji dolazi sutra.

 

I tko je sada tu lud? Umišljam li si ili je stvarno moguće da igra ruši konekciju na modemu i koji pri tome još radi u bridge modu?

Any ideas kako to riješiti? Novi modem?

 

 

Marko :D čet 30.12.2021 18:32

Sve je moguće. Ja sam prošle godine imao isto jedan bizaran, ali sličan problem i još uvijek mi nije jasno što, kako i zašto. Telsey router (dobiven 2013. od strane danas više nepostojećeg operatera) doslovno bi se srušio sam od sebe u nekom nasumičnom vremenskom razdoblju. Nikakve postavke nismo mijenjali niti smo spajali neke druge uređaje koji već prethodno nisu bili spojeni. Kasnije smo brat i ja skužili da problem radi njegov Huawei mobitel jer nema nikakvih problema kada je isti odspojen. I nakon mjeseci živciranja, došli smo do zaključka da kada je uključeno njegovo računalo (spojeno na internet kabelom) i istovremeno na mobitelu otvori Instagram, router jednostavno poludi; smrzne se, restarta se sam od sebe nekoliko puta i nakon 5 minuta sve normalno funkcionira. Jednom kad router prođe svoje, opet sve radi bez problema neko vrijeme (pretpostavljam dok se mobitel ne odspoji s Wi-Fija, ponovno spoji i otvori Instagram). I sve super i sve pet da brat nije imao taj mobitel mjesecima bez ikakvih problema. Probali smo problem replicirati preko drugih mobitela i nismo ga mogli replicirati. 

 

Što se točno dogodilo i što je uzrokovalo to rušenje routera (više puta uzastopno), nikada nisam uspio pronaći odgovore na ta pitanja. Ali ako me to nečemu naučilo onda je to da je u mrežama sve moguće.

passmaslom pet 11.2.2022 13:30

Samo da se javim kako sam ipak na kraju uspio riješiti problem.

 

Nakon što su A1 tehničari promijenili valjda 30m kabela od modema do zvjezdišta, problem je ostao. Jedino još modem nisu išli mijenjati i to je trebao biti idući korak no prije nego je došlo do toga na pamet mi palo pogledati koju verziju drivera imam za LAN karticu na kompu.

Uglavnom, na ploči imam Killer E2200 ethernet karticu integriranu na Gigabyte matičnu ploču.

Instalirana verzija drivera je bila 9.0.0.42 i update drivera iz Windowsa 10 nije nalazio nikakve novije drivera.

Nakon malo googlanja našao sam novije drivere, v9.0.0.50 i njih instalirao.

Nakon instalacije drivera problem s rušenjem kabelske konekcije je potpuno nestao i sad već par tjedana radi sve stabilno.