Razni hardverski problemi

Temperatura proca s novim hladnjakom

guslac uto 21.11.2023 00:00

Nemam neki zahtjevan komp, i ne igram se uopće osim što djeca igraju Minecraft na njemu. Imam Ryzen 5600G, i jedino za što mi ponekad treba je da zakodiram kakav video. Imao sam stock hladnjak koji mi je ostao još od 2200G proca, i vidio da mi temperature kod kodiranja idu jako visoko. Ajde, promijenit ću hladnjak. I danas stavim LC Power LC-CC-120 misleći kako će ipak ići nešto niže s njim, ali i dalje u kodiranju videa ona Package temperatura ide do 95 stupnjeva. Čudi me to, jer je hladnjak na dodir mlaki, gotovo hladan. Diram i one bakrene cijevi, isto mlake. Pokušao sam više puta namjestiti ga kako spada, i siguran sam da sam ga dobro instalirao. Pasta je također nova, a muči me i to što odmah nakon što demontiram hladnjak za 20-tak sekundi probam prstom proc, i on je gotovo hladan, ne vidim kako je prije 40-tak sekundi mogao biti na 95 stupnjeva. Je li moguće da je taj senzor poblesavio, i da javlja pogrešne temperature? Komp nije OC-an, nikad ni bio. Kad nije pod opterećenjem temperatura pokazuje 40-tak stupnjeva.

Matan223 uto 21.11.2023 03:27
guslac kaže...

Nemam neki zahtjevan komp, i ne igram se uopće osim što djeca igraju Minecraft na njemu. Imam Ryzen 5600G, i jedino za što mi ponekad treba je da zakodiram kakav video. Imao sam stock hladnjak koji mi je ostao još od 2200G proca, i vidio da mi temperature kod kodiranja idu jako visoko. Ajde, promijenit ću hladnjak. I danas stavim LC Power LC-CC-120 misleći kako će ipak ići nešto niže s njim, ali i dalje u kodiranju videa ona Package temperatura ide do 95 stupnjeva. Čudi me to, jer je hladnjak na dodir mlaki, gotovo hladan. Diram i one bakrene cijevi, isto mlake. Pokušao sam više puta namjestiti ga kako spada, i siguran sam da sam ga dobro instalirao. Pasta je također nova, a muči me i to što odmah nakon što demontiram hladnjak za 20-tak sekundi probam prstom proc, i on je gotovo hladan, ne vidim kako je prije 40-tak sekundi mogao biti na 95 stupnjeva. Je li moguće da je taj senzor poblesavio, i da javlja pogrešne temperature? Komp nije OC-an, nikad ni bio. Kad nije pod opterećenjem temperatura pokazuje 40-tak stupnjeva.

Vjerovatno se radi o grešci jer malo iznad na slici, pod cpu temperaturom stoji 65 stupnjeva. A 95 stupnjeva sa 65W potrošnje je nemoguće dostić taman i da nemaš cpu cooler na procesoru. Koji napon ti baca cpu?

 

Provjeri Bios jer ti i tamo pišu temperature. Također, HwInfo 64 je puno pouzdaniji program od Hw monitora pa provjeri u njemu kakvo je stanje, i eventualno u Aidi prije nego što ideš opet sve rastavljat i sastavljat. I Speccy a i Hw monitor znaju bacat neke nebulozne temperature, temperature senzora i slično, i kod Intel konfiguracija a i kod Amd-a.

guslac uto 21.11.2023 08:03

To su navodno dva odvojena senzora, ali ipak ovakva razlika mi nije jasna. Probao sam i sa otvorenim kućištem, nema nikakve razlike, ta package temp ide na 95 pa da ga baš i s vodom zalijevam :)

Probam drugi program pa vidim kako stvari stoje onda. Iako imam i HW info i isto za taj package temp kaže te visoke vrijednosti.

 

EDIT: Evo i Aida kaže da je 95-95 stupnjeva. Na dodir nemam dojam da je to više od 40.

ihush uto 21.11.2023 10:40

..ili je neispravan senzor pa prikazuje pogrešne temperature ili je točan pa se pregrijava..

-test prstom hladnjaka je ok, ako je mlak.. točnije od senzora koji ne mora biti ispravan, ali moguća su dva scenarija, tj mlak znači da hladi normalno i da senzor pogrešno prikazuje +90c ili da hladnjak ne nalježe dobro na cpu i da nema trasnfera topline, razmak, pasta, neravnine.. tad je senzor točan kao i prst-test a problem je spoj. ... što je od tog? to moraš sam nekako zaključiti, recimo ako nema rušenja-throtlanja tad zaključiš da temp ipak nije previsoka i da možeš ignorirati pogrešan info .. no u opterećenju moraš osjetiti neku razliku topline hladnjaka, tj tako možeš zaključiti da je spoj-transfer ok, .. za test odspoji ventilator, time će se hladnjak više zagrijati, brže.. tj držeći prst trebaš osjetiti taj porast i tad znaš da je spoj ok.. ako je jednako, tad vrlo vjerojatno nije dobar spoj iz bilo kog razloga, npr nisi dobro montirao dijelove-odstojnike za mbo (jer taj hladnjak univerzalno odgovara za sve mbo uz adaptere no pitanje što si sve montirao kao i to da već starija-korištena mbo nije idealna-ravna, svinuta zbog opterećenja zatezanjem starog hladnjaka i nikad ne mora 'sjesti' kao s novim, isto vrijedi za sve šarafe i sl. .. tj ako postoji šansa da je nešto s prianjanjem hladnjaka problem, rastaviš-sastaviš sve, na stolu.. ne u kućištu jer tad nemaš dobar pristup i pogled kako je 'sjelo'..

 

-ili ostaviš jer posotji jednaka šansa da je ok.. no šteta je propustiti na vrijeme ispraviti ako se može i ako je stvarno takva temp.. ili-ili.. stvari koje moraš sam odlučiti-zaključiti kao i rizik odluke.

guslac uto 21.11.2023 12:00

Hvala, dao si mi dobre smjernice za dalje. Pokušat ću opet sve ispočetka, pa da vidim jesam li negdje nešto previdio. Na prvi pogled hladnjak mi dobro naliježe na proc, i kad ga montiram vidim i osjetim da se 'skliže' po pasti. Očistit ću sve još jednom, možda uzmem neku drugu pastu i opet sastavim. Komp se ne ruši, radi normalno, i kažem, dojam je da nema tih visokih temperatura.

ihush uto 21.11.2023 13:10

-da i ne.. (novi bios..).

-da, jer 'defaultno' svaki novi (pa nabrajanje, bios, driver, svaka apps..) ima neki novi-bolji fičer ili ispravak buga i defaultno tumačenje da je novo=bolje.. no kad bi postojalo samo to pravilo život bi bio jednostavan, nije :)

-ne, tj tek nakon čitanja changeloga ili što su ekšli izmijenili, jer.. može biti svašta, novi bug, dok stari-produkcijski ('originalni') bios ima najviše šanse-testova-provjera i time je 99% najbolji u ovom redu da-ne kriterija..

.. npr, svi proizvođači ovise o reklami, marketingu i recimo testovima-recenzijama.. i svi koriste isti trik, lagani-defaultni OC svega, recimo +5% jer to sve komponente podnose (tolerancija 10-15% kao standard-industrijski a neke i duplo više, no problem može biti kad se više tog kaskadno spoji + starenje i degradacija svega u nekoj mjeri pa ako je do jučer radilo sutra ne mora tj dođe do te granice-tolerancije..).

.. pa tako defaultno umjesto nominalnog-normalnog clocka, napona i sl. mbo često radi oc malo iznad, pogotovo za napone, dok je za recimo ram naveden i oc clock što je realno nonsens ili ne bi smio biti.. ili je normalan-predviđen rad ili je izvan tolerancija dok su ovo tvorničke oc oznake i time polu-pouzdane.. nonsens, jer moraju biti 100%.. no to rade svi duže vrijeme i postalo je 'normalno', tj nitko više ne želi 'normalne' vrijednosti jer bi na usporednom testu ta komponenta spušila od konkurencije mada je ista-identična recimo intel chipset ili nvidia-gpu..).

 

-tad posotje dvije loše mogućnosit, neki oc, koji služi i kao reklama jer kupac komponente dobije ubrzanje đabe.. no dodan naknadno jer nije bio dovoljno stabilan ili rizičan.. tj sve što korisnik radi je na njegovu odgovornost i ako bi se to dokazalo u reklamaciji tad bi jamstvo bilo uskraćeno i sl. kao i moguće 'nestručno rukovanje' itd.. dižu napone, možda i rezultat-benč ali svakako i rizik tj povećanje napona drastično uništava i djeluje na trajnost vs nominalno normalnog napona, recimo s prosječnog trajanja cpu od 10-20god na možda desetinu do problema-nestabilnosti izazvano termičkim naprezanjima iznad tolerancije materijala mada je za cpu (intelov) to najmanji problem + postoji osigurač koji recimo throtla ili spusti clock-napon kao i kontrola temperature (u tome je amd daleko slabiji jer je naknadno ugradio zaštitu, povijest, sad bi to trebalo biti 'isto'..). Ili druga loša stvar uobičajena greška-bug, koji je u svakoj drugoj-novijoj verziji moguć, više nego u produkcijskoj verziji koja prođe stotine testova + fora da se hrpe uređaja kvare po isteku jamstva i nije nezamislivo da proizvođač podizanjem napona želi skratiti vijek trajanja komponente kao mbo dok je za već postojeće-prodane jamstvo isteklo tj recimo u rasponu 2-5 god i više starosti komponente .. pri čemu bi možda ista nova, ne korištena lako podnjela viši napon-oc, dok već korištena-istrošena tad jednostavno brže, višestuko brže, crkne.. kao stari auto kojem 'stisnemo gas'.. nešto će puknuti, prije na starijem jer to je naprosto tako.. i eto problema izvan jamstva itd. .. nije nezamislivo, nije nelogično, novac-interesi svih osim kupca.

 

-novi bios, da nema drugih mogućih negativnih situacija, uvjek bi bio preporuka, ne samo bios, sve.. no često nije tako + pogotovo za starije komponente po isteku jamstva 2-3-5god.. dok nakon nekoliko godina (5-6-7) ovisno o lokalnom zakonu i praksi prestaje obveza proizvođača za supportom, npr vrećice usisavača za prašinu, tinta-toner za printer.. više ne moraju biti dostupni po tom isteku, kao ni noviji driver-bios-support.. i naravno da je sam support u suprotnosti s interesom proizvođača kojem je to čisti trošak + kupac će duže koristiti komponentu umjesto kupnje druge-nove.. jedino zbog renomea ima interes, no reklama u benču je važnija za trenutnu prodaju i to je primarni fokus proizvođača kao i to da dolazi npr božić i šoping groznica pa se svi žure izbaciti prozvod na tržište zbog datuma a tad se rade i greške-bugovi..

 

-zato život nije jednostavan kao ni bilo koja odluka jer ne postoji 100% sigurnost, logika ili drugi faktori koji utječu na rezultat, dobro-loše.. prije-više stvar sreće :)

 

edit: .. dodatak, novi bios je često potreban kad treba supportati noviju komponentu kao cpu-ram-gpu.. koja u trenutku produkcije nije postojala .. tad novi bios donosi te postavke-podatke za tu komponentu, napone itd.. i tek tad mbo normalno radi uz preduvijet da nije bug-kvar i sl. dodatni problem ili da je stari postojeći bios nešto spržio pa komponente više nisu ispravne npr pciex utor ili gpu.. itd.

-dakle, to je tad konkretan razlog za novi bios, čisti support, a to je navedeno u changelogu verzije.. bez tog razloga praktički razloga nema, produkcijski bios mora raditi 100% stabilno i nikad ga se ne mora nadograditi, osim kad postoji neki vanjski razlog kao npr zahtjev osa i sl. ili bug kojeg se isprvlja.. i to ograničeno, jer ako je nešto postojalo u trenutku produkcije kao standard tad mora biti 100% kompatibilno, no i standardi se mijenjanju-korigiraju pa u proizvodnji koja se planira recimo godinu unaprijed može biti razlika, nazivi-vrijednosti i sl. .. bilo što, oznaka firmwarea, naziv kodeka kao hevc-avc ili 265 ili nešto sporedno-deseto kao defaultno upaljen-isključen recimo tpm modul i sl. koji ovisno o mbo seriji može biti dodan na mbo kao dodatni čip na jumpere cijene 2-20$.. itd.

 

 

edit2: .. btw, u toj cjenovnoj klasi oko 25€ je to vjerojatno najbolji-najisplativiji cooler, prvi 'jači' (tehnički, s više toplovodnih cijevi, 5-6 kao max) skaču cijene, čak isti (tehnički-teoretski) koštaju 2-3x više čisto kao brand-ime, do 150-200w tdp-a, iznad 200-250 su max, jedino jače je vodeno i sl. riješenja. .. tj ovaj cooler mora dati normalne temp, za cpu klasu, niže .. kad je sve ok u opterećenju do 60c ... ili barem -10c manje od stock-box coolera i sl. jeftikanera, ali mora biti pravilno montiran što ponekad nije lako ovisno o socketu i šarafima-rasporedu pa do tog da finovi na vrm-mbo mogu smetati pristupu dok se postavlja ventilator, ram itd.. i svakako je to bolje raditi na stolu izvan kućišta itd..

vrx uto 21.11.2023 17:15
ihush kaže...

-da i ne.. (novi bios..).

 svaka čast na trudu (?), ali toliko laprdanja za to da bi mu rekao da je poželjno naljepit novi bios ali da to uvijek nosi rizik.

očekuješ od usera (nevezano za OP) koji se relativno malo razumiju u to sve da pročitaju more teksta ili da shvate sve te tehničke termine kojima ih samo dodatno zbunjuješ?

ne znam na kojem si spektrumu, ali na nečemu jesi, majkemi.

ihush uto 21.11.2023 18:49

-ne, ne očekujem da juzer nešto razumije-nauči, nego mu dam neki info pa on dalje klika-odluči.. a još manje očekujem da recimo tebi to smeta, onak.. boli te kifla .. no to nije tema nego spamanje pa preskočimo :)

imaš ispravak, prijavu nepoćudnosti ili nešto takvog za post? ako ne, odskakući, ili kako god ..

vrx uto 21.11.2023 19:18

kažeš ti meni spamanje jel?
ako ne očekuješ da korisnik nešto korisno nauči ili pročita iz tvojeg posta, onda čemu sve to ? otvori si live journal i lupaj tamo do besvijesti jbte.
da jednom pročitaš ono što napišeš, shvatio bi (možda), a ne da samo pišeš što ti prvo padne napamet.
zamaraš ljude oko sebe i dodatno zbunjuješ korisnika koji se obratio za savjet.

kreneš sa rizikom flashanja biosa, pa pređeš na urote o proizvođačima biosa i oc-u (što je btw mala laž, pogotovo za low/mid range ploče, plus zna se da su postavke ploče na default nakon flasha i da svaka komponenta ima defalut vrijednosti i zaštite ),
pa o urotama jamstva, i prodavača/proizvodjača, božićnom shopingu, mijenjanju standarda, produkciji, hevc256..

apsolutno čušpajz od poruke, umjesto da čovjeku daš nekakav konkretan savjet.
ako ne znaš ili se osobno nisi susreo s takvim problemom, nije sramota, i ti možeš NE napisati post i odskakutati iz teme. ili kako god ..

tako je, zaboli me kifla za tebe, ali "smeta" apsurd dijeljenja/davanja ovakovih kobasica od postova jer si uz bok trollu koji je napisao: lol, skill issue, kupi novu ploču.

srećom pa forum ima block funkciju.

edit: da, vidio sam da si već dao konkretni savjet vezano za temp, ali ova kobasica sa bios flash je komedija samo tako.