Razni hardverski problemi

Stuttering u igrama bez v synca

mihi999 uto 9.6.2020 20:07

Od najlaksega prema najtezem:

 

 

1. Makni ako imas afterburner ili bilo kakav tool za oc graficke. Stavi prvo sve na stock i nakon toga deinstaliraj.

   Nakon toga odi u nvidia control panel i podesi postavke: 

 

-----Max frame rate :  75   

-----Power management mode:   Prefer maximum performance.

 

2. Probaj zamjenit sata kablove na ssd-u ili disku. Probaj i neki drugi port na maticnoj. Pogledaj si i sata konektor na ssd-u dal ti nije mozda slomljen. imao sam taj slucaj. Prvo je pocelo u igrama a nakon toga i povremeni freeze windowsa.

 

3. Pogledaj sve konektore od napajanja dal su dobro sjeli. Pogotovo one gore na maticnoj za dodatnu struju za cpu. 4+4. Zna se dogodit da ne sjednu dobro.

 

Probaj neku igru koja ima u sebi ugraden pokazatelj fps-a. Tipa AC i vidjeti pod CPU kolko ti je lag u ms.

Filox sri 10.6.2020 08:55
mihi999 kaže...

 

-----Max frame rate :  75   

-----Power management mode:   Prefer maximum performance.

 

2. Probaj zamjenit sata kablove na ssd-u ili disku. Probaj i neki drugi port na maticnoj. Pogledaj si i sata konektor na ssd-u dal ti nije mozda slomljen. imao sam taj slucaj. Prvo je pocelo u igrama a nakon toga i povremeni freeze windowsa.

 

3. Pogledaj sve konektore od napajanja dal su dobro sjeli. Pogotovo one gore na maticnoj za dodatnu struju za cpu. 4+4. Zna se dogodit da ne sjednu dobro.

 

Probaj neku igru koja ima u sebi ugraden pokazatelj fps-a. Tipa AC i vidjeti pod CPU kolko ti je lag u ms.

 Netko je jednom govorio kako je možda bolje stavit frame rate limiter za 1 fps manje od maximuma, pa obavezno probaj i postavku na 74 fps.

 

Konektori, da, to zna radit probleme, glupi kabeli.

 

Imao sam i ja neke probleme (ne kao tvoje) i upravo mi je taj CPU kabel od napajanja bio loše spojen, onaj 4+4 kabel.

edgetm čet 11.6.2020 03:20

Pokušao sam sve navedeno, i ništa nije pomoglo, jagged edgeova više nema otkad sam novu maticnu uzeo, danas sam i novi ram uzeo i ništa se nije promijenilo, eto ostaje još taj procesor Al ne vjeruje da će i on ista pomoć jer sam već sa frendovim R7 1700 ranije pokušao ali nije bilo do toga, što se tiče monitoranja stuttera, frametime bude uzasan, do 20000ms i više zna bit frametime spike, stvarno ne znam šta da radim. Moguće je da su 2 grafičke defektne ali kolika je šansa da su mene obe takve zapale... 

edgetm ned 21.6.2020 02:03

Update, dakle promijenio sam doslovno sve, nova matična aorus b450 elite (stara msi b450m a pro max), novi procesor ryzen 5 3600x ( stari R5 1600af), novi ram corsair vengeance lpx 3200mhz (stari g. Skill aegis 3000mhz), Nova grafička gtx 1080ti rog strix (stara gainward gtx 1070 phoenix), monitor 144hz benq rl2455 i dalje problem nije riješen, dakle doslovno imam nov novcat pc i nema pomaka, ovo je službeno prokletstvo!!!! Ako nešto netko zna molio bi ga da pomogne, u ovom trenutku sam očajan! 

edgetm ned 21.6.2020 13:21

Ono što sam definitivno shvatio da je uzrok svemu je 1%low fps i 0.1% low fps, zna li netko šta uzrokuje da su obe kategorija na 0 fps ili eventualno na nekoj jednoznamenkastoj brojci, npr. Csgo sad imam 350fps na ultra ali 1%low fps je 60 a 0.1% low fps je 20

ivicask ned 21.6.2020 13:50
edgetm kaže...

Ono što sam definitivno shvatio da je uzrok svemu je 1%low fps i 0.1% low fps, zna li netko šta uzrokuje da su obe kategorija na 0 fps ili eventualno na nekoj jednoznamenkastoj brojci, npr. Csgo sad imam 350fps na ultra ali 1%low fps je 60 a 0.1% low fps je 20

Zato jel su windowsi smeće, i to pokušavaju sad poboljšati sa ovim što sam ti gore rekao, čitaj malo.. 

https://www.reddit.com/r/Planetside/comments/fj1nzh/some_benchmarks_of_gpu_hardware_scheduling/

picajzla0707 pon 22.6.2020 12:58
edgetm kaže...

Update, dakle promijenio sam doslovno sve, nova matična aorus b450 elite (stara msi b450m a pro max), novi procesor ryzen 5 3600x ( stari R5 1600af), novi ram corsair vengeance lpx 3200mhz (stari g. Skill aegis 3000mhz), Nova grafička gtx 1080ti rog strix (stara gainward gtx 1070 phoenix), monitor 144hz benq rl2455 i dalje problem nije riješen, dakle doslovno imam nov novcat pc i nema pomaka, ovo je službeno prokletstvo!!!! Ako nešto netko zna molio bi ga da pomogne, u ovom trenutku sam očajan! 

 ajde probaj uključiti fps limiter u nvidia control panelu

inače je po defoltu postavljen na 58 fps, tebi ako je monitor 144hz, stavi limiter na 142 fps

 

otkako je konačno nevidija ubacila fps limiter u control panel koristim tu opciju, s tim da sam samoinicijativno išao 'popraviti' defoltnu postavku sa 58 na 60 fps da odgovara mojem monitoru, no onda su se javili problemi - očigledno trganje slike, a sve zato jer limiter ne radi kako spada već svako malo doda 1-2 fps iznad limita i to, koliko god čudno zvučalo za tako malu devijaciju, uzrokuje trganje slike

možda i tebi popravi situaciju s tvojim problemom, makar ne vidim baš neku direktnu poveznicu 

ivicask pon 22.6.2020 13:47
edgetm kaže...
Koliko vidim ovo je Windows uveo u 4. Ili 5. Mj. Ove godine, nažalost moj problem je od ranije...

 Problem postoji oduvijek, zašto misliš da su napravili freesync ili gsync monitore?

 

Jel si uopće pročitao što piše u linku kojem sam ti dao? 

 

When you have vsync active or a cpu limiter, can help prevent erratic fps (for example when you lock to 60, and you still see it goes down to 58 or up to 62 for no reason, instead of a total locked 60)

 

 

Filox uto 23.6.2020 12:18
edgetm kaže...
Sa fpsom nemam Problema, ne znam. Iz kojeg razloga ali 0.1 i 1% low fps su jako niski i to je uzrok stuttera

 Valjda si do sada shvatio da je problem u SOFTWAREu, ne u tvojim komponentama...

 

Isprobaj sve postavke softwarea koje ti ljudi predlažu.

edgetm uto 23.6.2020 13:01
Filox kaže...
edgetm kaže...
Sa fpsom nemam Problema, ne znam. Iz kojeg razloga ali 0.1 i 1% low fps su jako niski i to je uzrok stuttera

 Valjda si do sada shvatio da je problem u SOFTWAREu, ne u tvojim komponentama...

 

Isprobaj sve postavke softwarea koje ti ljudi predlažu.

 Probao sam ovo zadnje predloženo, nema pomaka. Igre su instalirane neke na M.2 ssd druge na sata ssd, problem je u svakoj igri koju imam, svaka stuttera 

herya uto 23.6.2020 13:10

Pogledaj dali su SSD-i koje posjeduješ DRAM less, tj. diskovi bez cache memorije. Imao sam ja problema brutalnih dok nisam shvatio da je problem u tim lošim SSD-ima, koji su u igrama sporiji od običnog hard diska. Probaj ugradit neki normalan disk ako imaš te instalirati igru na njega. 

edgetm uto 23.6.2020 13:23

hmmm, ne mogu nac nigdje na netu informaciju imaju li ili ne cache memoriju, modeli su m.2 - adata sx6000lnp 256gb a za obicni ssd samsung qvo 960 1tb, ne znam ima li to veze al sto se tice loadinga u igrama, s tim nemam problema definitivno su nekoliko puta brzi od standardnih hdd-ova.

dedaa uto 23.6.2020 15:55

Jel ti upaljen gsync u nvidia control panelu i jesu ti problematicne igre u windowed ili full screen modu? Neki dan sam imao slican problem, ispostavilo se da je igra radila u borderless windowed modu i gsync nije funkcionirao u tom slucaju.

Nakon promjene u fullscreen radi kako treba.

edgetm sri 24.6.2020 02:00

Primijetio sam još jednu stvar koja mi je nejasno vezano za čitav ovaj problem, gpu usage bude visok oko 99 posto, čim dođem u bilo kojoj igri u dio koji je zahtijevniji za renderanje, npr u pubgu među ljude dok se čeka da match pocme, gpu usage odma dropa značajno, samim time i fps padne.. Nije mi jasno zašto se to dogada

edgetm sri 24.6.2020 02:01

Primijetio sam još jednu stvar koja mi je nejasno vezano za čitav ovaj problem, gpu usage bude visok oko 99 posto, čim dođem u bilo kojoj igri u dio koji je zahtijevniji za renderanje, npr u pubgu među ljude dok se čeka da match pocme, gpu usage odma dropa značajno, samim time i fps padne.. Nije mi jasno zašto se to dogada

Festus sub 27.6.2020 13:38

Ima san isti problem nakon kupovine stroja krajem 2017; svašta san pokuša, nije išlo. Tada san kupio freesync monitor, i to je bilo to. Taj freesync je divna stvar iz još jednog razloga, ne osjetiš nagle promjene fpsa, primjerice sa 70 na 55, igre se izvode glatko, bez ikakvih zastajkivanja i deformacija slike, ma čista divota. Nakon nabavke freesynca potrudio san se testirat još podosta toga, i od tada je kod mene ovako; 75Hz monitor je snižen na 72Hz, dok je fps ograničen na 70 kroz Riva Tuner, u kojem san podesio još neke postavke. Nisam stručnjak, no pretpostavljan da se zadnjih nekoliko godina hardver, ili softver hardvera izvodi drugačije, pa time dolazi do novih poteškoća kojih nekoć nije bilo.