wifi ned 20.4.2014 15:46

Svi koji su se ikad susreli s nekim oblikom servisiranja računala znaju koliko je to široko podrucje, a kad ste kod stranke i želite kvar ili detalj napraviti bez uzaludnog šetanja, alata i dijelova nikad dovoljno. Stoga sam pokrenia ovu temu kao jedan uvod u sve moguće situacije koje bi mogli zateći i odgovarajuću opremu koja vam treba. 

Bilo bi mi drago kad bi se i drugi pridružili svojim iskustvom i pridonjeli temi. 

 

Pozivi obično započinju izjavama: "kompjuter ne radi" ili "internet ne radi", a tada sa sobom stvarno nemate volje nosit previše opreme. Stoga evo jedan mini komplet koji će valjda pokrit veliku većinu situacija u kojima se možete zateć. 

 

1. Kufer

Nemojte se smijat, ali cijene kufera (praznih) su ponekad stvarno sulude. Stoga mi je za oko zapea kufer za šminku kojeg prodaje Muller, a po cijeni od 110kn (na akcijama po 80kn). Pošto je riječ o aluminijskom kuferu, cijena za puni kufer je manja nego za prazni. Šminku curi/ženi/prijateljici, a sebi obloženi kufer. 

 

  

2. Krupni alat

Kacavide (odvijači) - Sad kad smo riješili mjesto gdje ćemo sve smjestit (na knap), prvo idemo dodat krupni alat. Po jedan prikladni ravni, križasti i okasti odvijač bit će dovoljni. 

Kliješta i pinceta - Malena kliješta, ravna/sjekaća i pinceta uvijek dobro dođu

Metar - maleni metar dužine 1m (metalni ili papirni)

Najobičnija spajalica za papir (metalna) - za testiranje napajanja i izvlačenje cd/dvd-a

 

3. Čišćenje, postavljanje, uređivanje, provjere

Pinel (kist) od prirodne dlake za otprašivanje

 

 

 

Maramice za brisanje (W5 za naočale iz Lidla)

Štapići za uši i alkohol u maloj bočici

WD40 (vjerojatno ne stane), ali može bilo što za podmazivanje

Flomaster za CD/DVD i prazni mediji

 

Vezice (zip ties)

 

  

Izolirka (i/ili Kapton tape)

 

  

LED/UV/Laser pen 3u1 kombinacija

 

  

Vide i odstojnici za pc

 

  

Jumperi

 

  

Termalna pasta/lipilo/pad

 

  

CR2032 baterije

 

  

4. Elektronska oprema

Multimetar - što manji, to bolji, triba samo mjerit napon, eventualno otpor/diode. 

 

  

Network tester - opet, što manji, to bolji, bar za ovaj kufer, samo osnovno.

 

  

Infracrveni termometar - najbolje što manji u obliku olovke.

 

  

5. Kabeli i adapteri

MOLEX/SATA/Floppy power kabel - najbolje uzet sve u jednom kabel

 

  

Konverter PATA/SATA - danas vise nije moguće kupit PATA DVD-RW, a isto tako novije ploce nemaju podrsku za PATA, pa ovo rjesava probleme

 

   

PATA data kabel

SATA data kabel 

 

Power/Reset/On/HDD kabeli - za brzi test van kućišta

  

PS2-USB i USB-PS2

    

DVI-VGA adapter

3.5mm audio kabel dvostrani

Kabel za napajanje

 

USB AM/AF, USB AM/BM, USB AM-mini, micro, uvlačivi

 

  

 

6. Mreža

RJ45 coupler (F-F)

RJ45 kabel izvlačivi 2.5m

Pasivni POE kit

 


 

7. Razno

USB wifi adapter (mini/nano)

USB bluetooth adapter (mini/nano)

USB ethernet

USB stick sa write prekidačem

 

  

Slušalice/headset uvlačivi

USB card reader

 

 DIMM moduli (SDRAM, DDR, DDR2, DDR3) prikladnih kapaciteta.  

Linux Live DVD za testiranje

 

8. Ne stane u kufer

Kabeli - VGA, DVI, strujni

Napajanje - SFX radi prenosivosti

Tipkovnica/miš, npr. Logitech K400

 

 

Unutarnje dimenzije kufera su ako nekog zanima 24,3cm x 15,4cm, donji dio je dubok 5,7cm, a gornji 2,5cm. 

 

S obzirom na dimenzije kufera, hrpa opreme i dijelova uopće nije nabrojena, a na kraju, i upitno je želite li za nešto veće stvari popravak uopće raditi kod mušterije ili je zgodnije računalo ponijeti sa sobom i na miru raditi. 

Valentin17 ned 20.4.2014 17:30

- Svaka čast. {#}

- Bilo bi dobro ako netko želi, pa da baci preporuku za neki određeni alat koji i sam koristi i zadovoljan je njime,

  pa ako se netko baci u nabavu, da zna što da kupi.

- ps. mislim da nisi stavio u post mjerač potrošnje PCa, tester napajanja.

wifi ned 20.4.2014 18:04

Hvala!

Topic je ionako postaja prevelik, inace sam jos razmislja stavit i linkove na ebay i u lokalnim trgovinama gdje i sto kupiti, ali i ovako je ispalo ogromno.

Kako je mjerac potrosnje velik uredaj, a nije nuzan za dijagnostiku na terenu, tako nije ni bia u planu za ovaj mali kufer. Sto se tice testera napajanja, tu su dvije univerzalnije sprave: spajalica (zelena i crna prespojit) i multimetar (mirit napone). Kako su multimetri cak jeftiniji od LCD testera napajanja, daju mi tocniji uvid u stanje i univerzalniji su, tako je izbor pao na to.

U sljedecim postovima mislim pokrit ono sto treba bit minimum rezervnih/testnih dijelova, a zbog kolicine/gabarita/osjetljivosti ne spada u ovaj quick fix kufer. 

FakeDeath ned 20.4.2014 18:08

PS2-USB i USB-PS2

USB card reader

Power/Reset/On/HDD kabeli - za brzi test van kućišta

Infracrveni termometar - najbolje što manji u obliku olovke.

Jumperi

Ja niš od toga u svojih 15god nisam trebao niti koristio :D

wifi ned 20.4.2014 18:28

Posteno! 

PS2-USB obicno dodje u kompletu s PS2/USB misem, a tamo gdje je nekoc bilo malo USB portova, koristis PS2. 

USB-PS2 isto nisam dosad koristia, ali nek se nadje (ili ne, ako ne bude mista)

USB card reader - moja linost da trazim/vadim USB kabel od fotoaparata/mobitela i sl. uredjaja kad me traze da im prebacim slike. Jednostavnije je izvuc karticu i prebacit.

Power/Reset/On/HDD - također ne koristim, jednostavnije mi je s ravnom kacavidom nakratko po maticnoj pokrenit pc, ali imam ga iskopanog sa starih kucista pa dok ne smeta nek stoji.

Infracrveni termometar - u pravilu prst, ali kad nema hladnjaka, a radna temperatura je 80C, mala je razlika do 100C kad nesto prestaje radit, a pri tim temperaturama sve je prsto-vruce

Jumperi - ne zauzimaju misto, a potreba se pojavila kad su HDD i DVD PATA, a na novijim plocama (uvjetno receno) samo jedan kanal. Neki od njih nemaju jumper za Single, a za Master/Slave ga treba postavit, a nedostaje. Ide u kutijicu/kesicu s vidama. 

Od navedenog bi zbog nedostatka prostora ipak zadrza PS2-USB i Jumpere, ostalo moze ili ne mora ic. 

kivic15 čet 1.5.2014 15:17

Šta ja nosim...(okačim sliku,ako uvatim fotoaparat ovih dana)...inace ovakvu temu sam htio otvorit prije par godina,al sam mislio da sam ja jedina budala koja nosi laptop+2 kufera kad idem kod nekog :D inače sam pratio na stranim forumima šta sve oni nose,pa sam se i ja tu negdje našao...

Kufer 1 (njega nosim i kad razvodim struju ili popravljam nešto,pa bude viška djelova,a nerijetko i manjka)
-Multimetar-250V,10A,zujalica kad tražim paricu,ommetar
-Kacavide križaste i ravne,6 komada,od nekih 7mm debljine do 3mm
-Još jedan paket s najmanjim mogućim kacavidama,ali ovaj put imam i zvjezdaste
-Bosch-ova mala bušilica,za bitove+ 50-tak bitova
-Baterija(nije LED)
-Žice(i kablovi s krokodilkama,naravno)
-Izolir traka
-Plastična čaša(mazno kod doktorice,ona za pišanje,al bogami,tek sad mi došlo u glavu da je mogla bit korištena),kad nešto rastavljam u nju stavim šarafe/dijelove
-Plinska lemilica
-3 pincete(plastika)
-Razni strujni konektori,s konektorom na jednoj i spojnicom na drugoj strani,pa to uštekam na lab izvor
-Upaljač(za one bužire i za palit lemilicu,ako mi treba)
-Spojnice
-Termobužiri
-Kutija s raznim šarafima i vidama,osiguračima,konektorima itd.
-Kist iliti pinel,plastična vlakna,dosta mali
-Zip trake 20-tak manjih i po 3-4 srednje i velike
-Kombinirke s oštrim zakrivljenim vrhom
-Ne mogu se svega sjetit,al ima toga još...

Kufer 2
-Razni kablovi i adapteri(zauzimaju 60% mjesta u kuferu)
-Tester napajanja(s ebaya za 2kn)
-Razni pc djelovi,najčešće grafulje i RAM koje nekom zamjenim samo privremeno,dok ne nabavi svoje 

-I CD-ovi i stickovi s raznim programima/windowsima

-Detektori kablova
-Testeri kablova

Kutija s raznim dijelovima,vidama,šarafima,i osiguračima i tiplama,koju ne nosim kad je pc u pitanju...

 

I još laptop po potrebi i aqprox torba za laptop,i to je to

 

I ako popravljam nešto drugo,onda ide i izvor napajanja,koji sam sam napravio,stavim slike ako želite

network pet 2.5.2014 10:27

Pohvale autoru na otvorenoj temi. Evo popis alata koji držim u koferu za terenski rad. Dosta je sličan kao kod kolege forumaša kivic15.

  • Power - Reset prekidač
  • Multimetar 1000V-20A
  • Ispitivač za struju
  • NSW elektro alat (klješta + odvijaći)
  • Set odvijaća ravni, križni, zvjezdasti, imbus….
  • LED svjetiljka
  • Žice s krokodilkama
  • Skalper, nož
  • Izolir traka – raznih dezena !!!
  • Zip vezice velike, male
  • Lemilica, tin, pasta za lemljenje
  • Pinceta ravna, savijena….
  • Termalna pasta, strugalica
  • Baterije za mbo
  • Kutija s vijcima za komp…..
  • Četkica za prašinu velika, mala
  • Tester za provjeru napajanja
  • PCI tester za matičnu (za provjeru kompnenti)
  • Upaljač + bužiri za žicu
  • Klješta za savijanje i rezanje žice
  • Škare za rezanje i skidanje izolacije sa mrežnog kabla
  • Krimpalica, tester, Punch Down Tool, ADSL adapter, CAT5/6 konektori, kapice…
  • Flomaster, olovka, metar
  • Podloga za odlaganje alata ili komponenti
  • Razni kablovi i adapteri (napajanje, hdd, sata, vga, hdmi ……)

 

wifi pet 2.5.2014 20:25
network kaže...

Pohvale autoru na otvorenoj temi. Evo popis alata koji držim u koferu za terenski rad. 

 

tnx. i sam imam takav kufer, znatno vecih dimenzija, mislim cak da je identican. ovaj koji je prvo naveden je doslovce minimum, bas zato jer mi se neda nosit veliki kufer sa sobom, pogotovo za neke banalne stvari. ako stingnem, sastavicu za vikend popis za takav veci kufer... 

 

 

dragans sub 3.5.2014 00:19

Mislim, svaka čast za opremu, ali samo jedno pitanje.

Da li vi zbilja mislite da se možete baviti ozbiljnim servisiranjem u kućama korisnika? Naročito pored "malih od tete" kojima je sva oprema kutija sa CD-ovima i štrafciger i koji rade za siću.

Ja sam od kućnih posjeta davno digao ruke i ko želi da mu ja radim komp mora ga donijeti u servis. Izuzetak od ovoga su firme kojima se to može i fino naplatiti, a i tu su većinom problemi vezani sa mrežama koji se moraju riješavati na licu mjesta.

Prvi i osnovni problem rada kod korisnika je nemogućnost komfornog rada. Komp je obično zaglavljen i jedva možete počupati kablove. Naravno da je pun prašine, a na licu mjesta ga ne možete otprašiti. Varijante sa usisivačem zaboravite jer možete nešto "ubiti" statičkim elektricitetom. Onda obično nemate gdje da ga otvorite i poslažete komponente. Naravno da ne možete nositi sve dijelove na teren (matične ploče svih socketa, hard diskove, napojnu) i prije ili kasnije ćete konstatovati da komp mora u servis. O ponašanju ukućana kojima ste ušli u kuću da ne pričam. Od nutkanja svim i svačim po pet puta do poticanja na razgovor na sve moguće teme. A vi gledate da to sve brzo završite i isparite. I na kraju dođe plaćanje koje im se uvijek učini puno, a vama malo. Posebna je priča ako ustanovite da je neki veći kvar (otišla ploča ili disk recimo), a oni neće da to mijenjaju. Tu obično ide priča "Jesmo li šta dužni"?

Prema tome, bolje vam je na vrijeme da se okanite toga. Komp u servis, čist račun, duga ljubav.

wifi sub 3.5.2014 08:31
dragans kaže...

Mislim, svaka čast za opremu, ali samo jedno pitanje.

Da li vi zbilja mislite da se možete baviti ozbiljnim servisiranjem u kućama korisnika? Naročito pored "malih od tete" kojima je sva oprema kutija sa CD-ovima i štrafciger i koji rade za siću.

Ja sam od kućnih posjeta davno digao ruke i ko želi da mu ja radim komp mora ga donijeti u servis. Izuzetak od ovoga su firme kojima se to može i fino naplatiti, a i tu su većinom problemi vezani sa mrežama koji se moraju riješavati na licu mjesta.

Tu obično ide priča "Jesmo li šta dužni"?

Prema tome, bolje vam je na vrijeme da se okanite toga. Komp u servis, čist račun, duga ljubav.

Potpuno se slazem s citavim tvojim postom. Iz istog razloga, nema potribe za nekim velikim kuferima, pa je ovaj jako malen s nekim najosnovnijim stvarima. Kako uglavnom radim po pozivu, tako neminovno otidjem do musterije, pa ukoliko je stvar banalna i moguce je rijesiti na licu mjesta, zasto ne? Pa bilo bi suludo zbog baterije BIOS-a ili nekog ostecenog kabela nosit PC sa sobom i onda ga vracat. Za sve vise, najbolje je doista odnit PC sa sobom i na miru radit, upravo zbog razloga koje si i sam navea. 

Sto se tice placanja, i za najmanju glupost tu je naravno stavka "izlazak na teren", ali treba bit realan.