Razni hardverski problemi

RAID 1 na već instalirane windowse

Friday čet 17.4.2014 10:03

Pozdrav ekipa...

 

Imam jedno računalo koje nikako ne bi smjelo ispasti iz "pogona". Imam sve rezervne dijelove u pričuvi i nije mi problem ako bilo koji dio "rikne" - osim diska. Nisu samo windowsi u pitanju nego i neki programi za koje moram angažirati drugu firmu da ih instalira, a svaki dan bez tog računala u pogonu stvara financijsku štetu.

Dakle, kao jedino rješenje mi se nameće RAID 1. E sad, da li je uopće moguće retroaktivno napraviti RAID 1 polje sa windowsima koji su već u pogonu?

Zahvaljujem na komentarima {#}

Old Iggy čet 17.4.2014 10:10
Friday kaže...

Pozdrav ekipa...

 

Imam jedno računalo koje nikako ne bi smjelo ispasti iz "pogona". Imam sve rezervne dijelove u pričuvi i nije mi problem ako bilo koji dio "rikne" - osim diska. Nisu samo windowsi u pitanju nego i neki programi za koje moram angažirati drugu firmu da ih instalira, a svaki dan bez tog računala u pogonu stvara financijsku štetu.

Dakle, kao jedino rješenje mi se nameće RAID 1. E sad, da li je uopće moguće retroaktivno napraviti RAID 1 polje sa windowsima koji su već u pogonu?

Zahvaljujem na komentarima {#}

Kod većine kontrolera ne.

No možeš preko imagea ili full backupa ako imaš pravi alat.

Friday čet 17.4.2014 10:15
Old Iggy kaže...

Kod većine kontrolera ne.

No možeš preko imagea ili full backupa ako imaš pravi alat.

 

Tako mi je nešto palo na pamet - preslikati image i podesiti raid da bude 1. Ali dosta sam sumnjičav po pitanju kako će windowsi gledati na to...

Old Iggy čet 17.4.2014 10:39
Friday kaže...
Old Iggy kaže...

Kod većine kontrolera ne.

No možeš preko imagea ili full backupa ako imaš pravi alat.

 

Tako mi je nešto palo na pamet - preslikati image i podesiti raid da bude 1. Ali dosta sam sumnjičav po pitanju kako će windowsi gledati na to...

Windowsi ni ne znaju da je RAID u pitanju, oni vide samo logički disk koji im daje RAID kontroler, no može biti smo problema s RAID driverom.

Friday čet 17.4.2014 10:45
Old Iggy kaže...
Friday kaže...
Old Iggy kaže...

Kod većine kontrolera ne.

No možeš preko imagea ili full backupa ako imaš pravi alat.

 

Tako mi je nešto palo na pamet - preslikati image i podesiti raid da bude 1. Ali dosta sam sumnjičav po pitanju kako će windowsi gledati na to...

Windowsi ni ne znaju da je RAID u pitanju, oni vide samo logički disk koji im daje RAID kontroler, no može biti smo problema s RAID driverom.

 

Driver me i muči, znam da oni ne znaju o kakvoj konfiguraciji "ispod" se radi!

Old Iggy čet 17.4.2014 10:46
Friday kaže...
Old Iggy kaže...
Friday kaže...
Old Iggy kaže...

Kod većine kontrolera ne.

No možeš preko imagea ili full backupa ako imaš pravi alat.

 

Tako mi je nešto palo na pamet - preslikati image i podesiti raid da bude 1. Ali dosta sam sumnjičav po pitanju kako će windowsi gledati na to...

Windowsi ni ne znaju da je RAID u pitanju, oni vide samo logički disk koji im daje RAID kontroler, no može biti smo problema s RAID driverom.

 

Driver me i muči, znam da oni ne znaju o kakvoj konfiguraciji "ispod" se radi!

Znaš možda koji kontroler je u pitanju?

Možda driver možeš instalirati prije imagea.

ihush pet 18.4.2014 15:19

može se ali 'dvokorak'...

-prvo instaliraš raid kontroler i normalno bootneš OS, ne mijenjajući ništa s diskom koji je trenutno izvan raida. Samo da win pokupi driver.

-ghostanje-kloniranje na drugi disk, sad u raidu, +chkdsk da pokrpa SID i nakon tog boot s tog diska.

-sam OS osim SIDa ne vidi razliku, naravno moraš imati dovoljan broj diskova za switchanje.

 

 

btw, svaki put kad vidim ideju da RAID1 osigura sigurnost backupa, naježim se. Backup! Čak ni za uptime (typo) RAID nije neko povoljnije rješenje osim ako ideš na 5-6.

 

Friday pet 18.4.2014 15:35
ihush kaže...

btw, svaki put kad vidim ideju da RAID1 osigura sigurnost backupa, naježim se. Backup! Čak ni za uptime radi nije neko povoljnije rješenje osim ako ideš na 5-6.

 

Osim RAID-a i kloniranja ne pada mi ništa drugo na pamet...

ihush pet 18.4.2014 15:45

-ovisno o scenariju i response time kriteirju, možeš imati redundanciju ili ne. Raid(1) je samo mehanička kopija, ni do koljena backupu (u što možemo strpati i kloniranje).

- ..jer OS i app nisu problem, podaci su ono što se backupa. Uz jedan image + backup imaš sve, ostalo samo ovisi o početnoj rečenici pa sve do tog da imaš svoj generator i benzina za par mjeseci...

RAID nije backup. To je više placebo, ali i to je bolje od ništa. (ali tad ovisiš o tipu greške, tj sve ostalo je OK, samo je jedan disk kihnuo i to tako da sistem može raditi.. ''kužiš?'' što kad je kvar bilo koji drugi ili kad disk blokira kompletan sys? Što da ti lopov odnese PCeka? If-then.. ti postavljaš kriterije i daješ za sebe zadovoljavajuć odgovor, ako je to RAID tad ok, koristi ga)