Razni hardverski problemi

Problem pri pokretanju racunara

miki_the_pirat ned 19.7.2020 19:27

Gotovo svaka komponenta može biti uzrok (MBO, RAM, PSU, GPU, HDD, tipkovnica...). Koje su komponente? Jesi ziher da su sve dobro spojene? Imaš li mogućnost testirati na drugom kompu?

Probaj za početak preštekati sve i kombinirati pločice RAM-a (jednu po jednu po utorima probavati). Možeš li u BIOS?

Valentin17 ned 19.7.2020 19:35
sminja93 kaže...

Pozdrav svima,

Imaš dva modula RAM memorije, jedan izvadi i probaj samo s jednim.

Testiraj jedan po jedan, a usput možeš vizualno pregledati kondenzatore na matičnoj ploči (pogledaj sliku).

Na slici imaš primjer kako izgledaju napuhnuti kondenzatori na matičnoj ploči koji su i procurili.

nbdy32 pon 20.7.2020 07:03

Valentin17 na slici su svi kondenzatori u bananai iliti napuhani,ovi prvi kak veliš i procurili ...

 

sminja93 Provjeri napajanje i kako je spojeno,prekontroliraj onaj mali 4/8 pinski konektor i da li je dobro uštekan ...

 

Ako imaš produžetke kablova,makni ih i probaj bez njih ...

 

Najidealnije bi bilo da matičnu izvadiš iz kućišta i probaš na stolu spojiti samo nju,cpu,napajanje i ram (jedan po jedan) i da vidiš ako ti se pojavi post screen ...

nbdy32 uto 21.7.2020 07:22
sminja93 kaže...

Opet ista stvar, direktno u uticnicu spojio centralnu i opet isto. Sad ne znam na koji nacin provjeriti napojnu?

 Šta centralno,šta napojno ... ???

 

Kako si to spojio ???

 

Sad da ja tebi velim da te opče ne razmem i ti buš pogledal kaj sam napisal :-)

 

PSU provjeriš tak da ju spojiš u 220V i kratko spojiš zelenu sa bilo kojom crnom ...

sminja93 uto 21.7.2020 08:31

Znaci rasklopio komplet PC, skino maticnu, graficku, ram, sve ocistio ponovo spojio i isto se desava.

 

Kako najlase provjeriti da li je do maticne jer sumnjam da joj je dosao kraj. Imam i drugi pc, pa sam htio da provjerim s drugom napojnom jedinicom ali ta druga je manja i ima skroz drugi utor za maticnu.

boxer uto 21.7.2020 09:42
sminja93 kaže...

Znaci rasklopio komplet PC, skino maticnu, graficku, ram, sve ocistio ponovo spojio i isto se desava.

 

Kako najlase provjeriti da li je do maticne jer sumnjam da joj je dosao kraj. Imam i drugi pc, pa sam htio da provjerim s drugom napojnom jedinicom ali ta druga je manja i ima skroz drugi utor za maticnu.

 Napravi prvo CMOS, isključi PC iz struje na minutu, a zatim izvadi baterijicu na 15 sekundi i vrati, te onda uključi PC u struju i probaj upaliti.

 

Edit: Mogući bootlop zbog neispravnog RAM-a ili utora na matičnoj ploči. 

Nakon CMOS-a, probaj istestirati svaku RAM pločicu posebno u svakom utoru, još bolje ako imaš neki RAM koji je ispravan probaj staviti umjesto tog da testiraš i utore. Ispuši RAM utore zrakom, možda ima prašine i drugih nečistoća, a kontakte RAM pločice probaj malo očistiti sa gumicom.