ja111 ned 3.4.2022 22:26

Problem:

Krenulo je tako da pri gejmanju dobijem crni ekran te većinu puta zvuk od zadnjih pola sekunde uđe u loop i nakon 10 sekudni stane. Ponekad se znalo desiti da zvuk radi te mogu čuti frendove na TS3 i oni mogu mene čuti, ali isto nakon desetak sekundi se prekine. Međutim tipkovnica i miš ne funkcioniraju i jedino što mogu učiniti je gašenje računala na silu.

Stvar je u tome što se problem pogoršavao i sad se počeo dešavati i prilikom običnog surfanja. Da, kvar traje već 2-3 mjeseca jer nemam baš puno slobodnog vremena za pozabavit se time, jbg...

 

Konfiguracija je sljedeća:

CPU: AMD FX 8300 OC 4.2 GHz (CPU napon je na 1.3V, a NB 1.2V)
Cooler: Coolermaster Hyper 612
MBO: Asus Sabertooth 990FX R2.0
RAM: 2x8GB Kingston HyperX Fury 1866 MHz
GPU: AMD Sapphire NITRO R9 390
SSD: 2xSamsung SSD 850 EVO 120GB 
HDD: Toshiba 1TB
PSU: Fortron 650W Raider

Što se tiče konfiguracije, takva je od kad sam je kupio 2015 (odmah je OC-ana) osim što sam nedavno ubacio novi SSD za te 2 igre što igram trenutno.

 

Temperature: apsolutno idealne, ni jedna ne ide preko 60 (osim CPU u prime95) pa čak ni VRAM. Probao sam dirati heatsinkove nakon crnog ekrana (u slučaju da neki senzor prima loše očitanje) i ni jedan nije bio vruć

 

Dijagnostika:

SSD - crystal disk i samsung magician  nisu našli nikakav problem (Iako je ovaj stariji SSD na kojem je windows na 86% healtha)

prime95 - radio 18 sati bez greške

memtest86 - odradio 4 passa bez greške

heavenbenchmark 4.0 - kao i prilikom gejmanja random crni ekran

Vizualno sam pregledao kondenzatore na matičnoj i grafičkoj, nisam našao ni jedan napuhani.

 

Moje mišljenje:

Eh sad, ja nemam nekog iskustva u dijagnostici, ali ovo sve navedeno meni upućuje ili na kvar napajanja ili grafičke. Problem je u tome što ne znam nikoga da mi posudi 1 od te 2 komponente da istestiram (još mi napajanje nije modularno ), a ne želim na slijepo kupovati komponente dok se kvar ne otkloni. Također može biti problem nečeg trećeg jer ovo su samo moja osobna mišljenja...

 

Ima li možda netko od vas ideju ili točnu sumnju do čega bi moglo biti?