Razni hardverski problemi

PC daje sliku na monitoru samo na nekim utičnicama

marik7 pon 21.3.2022 17:16

Poštovani forumaši, trebam očajnički savjet za ovaj problem.

 

Prije jedno mjesec dana sam odnio komp u PC Shop u Zg, blizu rotora tamo, jer su mi najbolji kao prodaja i servis. PC je bio stariji, sa MSI HD 7750 1gb DDR5 grafičkom, athlon x3 645 procesor i asrockova a75-HVS matična ploča. 500 GB HDD plus 4gb DDR 3 RAM. Sve je radilo

normalno na W7 HOME x64 i dugo mi je dobro služio. Onda sam kupio novi komp i njega ostavio u kutiji za rezervu. U servisu su mi instalirali W10 na SSD disk od 240gb, a HDD je postao samo spremnik podataka. Sve su napravili za 1 dan i testirali, te zvali da dođem po komp.

 

Otkada su ga upgrejdali, pojavio se jedan jako čudan ali stalan problem. PC radi normalno kad se pali, ali ne prepoznaje monitor ( ili obrnuto ) u nekim sobama, tj. utičnicama. Naime, stavio sam ga prvo u ured na mjesto novog kompa za test, i monitor mi nije htio prikazati sliku. Pa sam ih zvao da se požalim i vratio ga kod njih, pa su mi demonstrirali u servisu da kod njih radi i radilo ko urica. Predložili su da uzmem novi video kabel od njih, i jesam, to je bio DVI-HDMI kabel i vratio se u ured, al problem je ostao isti. Potom sam uzeo monitor od sestre iz njenog stana ( DELL 23 inča, ima VGA i HDMI portove koji rade normalno ) i testirao na tom monitoru. Novi komp i taj monitor rade normalno. Kad sam spojio na stari ( upgrejdani ) komp, monitor odmah padne u power save mod. Poludio sam.

 

Potom sam se prebacio u drugu prostoriju na drugi zid i utičnice. Uspio sam gotovo slučajno aktivirati sliku na monitoru sa ovom procedurom paljenja: prvo upalim komp, pričekam da se sve digne ( to je manje od minute obično ) i onda uštekam strujni kabel monitora u utičnicu tamo i pričekam malo, te tek onda spojim HDMI kraj kabla u HDMI port od grafičke kartice. Tek tako dobijem sliku na monitoru, bilo kojem. Pretpostavio sam onda da su možda utičnice bile malo slabe ili nešto slično.

 

Ista priča se ponovila kad sam komp odnio u svoj stan, u jednoj sobi nije radilo ništa, te sam ga prebacio u kuhinju i preko produžmog s jedne utičnice sve pospajao redoslijedom gore navedenim i radilo opet sve normalno. Potom sam se vratio u prvu sobu i probao spajati sve na drugi zid gdje su bile novije utičnice, i tamo je isto sve radilo. Na suprotnom zidu tri metra dalje, nikako da mi proradi slika. Tako sam zaključio da starije utičnice nisu kompatibilne s napajanjima novih uređaja, pa sam dao komp starom da odnese na Vir u viksu, gdje smo sve novo stavili prošlog ljeta, sve su utičnice instalirane od profića i moj stari nije amater kod instalacija isto. Još ću ga navesti da isproba druge sobe i produžne kablove, ali zašto se to uopće događa? Kako je moguće da sliku dobijem u jednoj sobi i utičnicama a u drugoj nikako? S time da drugi komp uopće nema takve probleme, a ni laptopi.

 

Dajte nekakve ideje, jer ovo me izluđuje. Unaprijed hvala!

miki_the_pirat pon 21.3.2022 21:34

Svašta si ti tu napisao a najbitnije si zbrljavio... koja ti je konfiguracija po komponentama na kraju i koji monitor?

EDIT (i šala): jel još nekome ovaj tekst izgleda kao da ga je pisao scamer iz Rovinjskog Sela ili sam si ja nešto zabrijao? Šimeeee jes' to ti?

mbaksa pon 21.3.2022 22:18
marik7 kaže...

Ista priča se ponovila kad sam komp odnio u svoj stan, u jednoj sobi nije radilo ništa, te sam ga prebacio u kuhinju i preko produžmog s jedne utičnice sve pospajao redoslijedom gore navedenim i radilo opet sve normalno. Potom sam se vratio u prvu sobu i probao spajati sve na drugi zid gdje su bile novije utičnice, i tamo je isto sve radilo. Na suprotnom zidu tri metra dalje, nikako da mi proradi slika. Tako sam zaključio da starije utičnice nisu kompatibilne s napajanjima novih uređaja, pa sam dao komp starom da odnese na Vir u viksu, gdje smo sve novo stavili prošlog ljeta, sve su utičnice instalirane od profića i moj stari nije amater kod instalacija isto. Još ću ga navesti da isproba druge sobe i produžne kablove, ali zašto se to uopće događa? Kako je moguće da sliku dobijem u jednoj sobi i utičnicama a u drugoj nikako? S time da drugi komp uopće nema takve probleme, a ni laptopi.

Jesi provjerio napon u strujnim utičnicama? Bez toga uopće ne možeš ni početi razmatrati bi li problem mogao biti u utičnicama.

 

Uglavnom, ako sam shvatio iz tvoje priče, ono što je zajedničko svim tim slučajevima su isto napajanje i ista grafička kartica, s obzirom da si probao s drugim monitorom i da ni s drugim monitorom ne radi. A tu nemaš druge nego probati drugo napajanje i/ili drugu grafičku karticu.

marik7 uto 22.3.2022 10:16

Pa ne znam više što treba napisati, a napon mora biti dovoljan kad sve ostalo radi, pogotovo komp. Kažem, dok je bio na Win7 Home operativnom sustavu, sve je normalno funkcioniralo. I konfiguraciju sam napisao u prvom dijelu

posta. Napajanje je bilo Corsair CX 430 W, i nikada nisam imao s njim problema a niti sa grafičkom karticom MSI HD7750 1GB ddr5. Sve je bilo stabilno, a drugi komp i monitori svi lijepo rade na svim utičnicama bez problema. Da li je moguće da su driveri za grafičku problem? Mislim da nema nekih novih za tu staru grafičku, pa možda nešto u W10 ne šteka? Ako se ne varam, oni su instalirali sve preko W10 servisa, a ne posebno.

 

Da li RAM može stvarati probleme sad?

miki_the_pirat uto 22.3.2022 10:29

Aha... znači upgrade je bio samo SSD... nisam pažljivo čitao. Ja koliko vidim iz ovoga svemu je zajedničko da te zajebava monitor, a oni znaju biti osjetljivi na smetnje kojekakve. Meni npr kad žena pali plin u kuhinji (pa baca onu iskru) jedan monitor (noviji DP) reagira tako što ostanem bez slike na par trenutaka, dok drugi (DVI) na istom kompu (dual monitor setup) ne trza niš.

Ali ako ti radi normalno sa drugim monitorom a zeza s ovim - ja bih posumnjao u monitor.

Jedino postoji opcija da je zaista DVI-HDMI kabel... ali veliš da si ga već mijenjao... mada ni to nije neka garancija.

Probaj izvaditi grafičku pa malo kontakte počistiti gumicom ako već nisi.

mbaksa uto 22.3.2022 12:05
marik7 kaže...

Pa ne znam više što treba napisati, a napon mora biti dovoljan kad sve ostalo radi, pogotovo komp.

Pretpostavka je majka svih za*eba. Uzmeš vat-metar (mjerač potrošnje) i provjeriš. Ili multimetar. Pa onda isključiš potencijalni problem s naponom izmjenične električne mreže.

 

Čak ni to nije nužno uvijek dovoljno - tek osciloskopom doista vidiš što se događa s naponom u kućnoj mreži.

 

marik7 kaže...

Napajanje je bilo Corsair CX 430 W, i nikada nisam imao s njim problema a niti sa grafičkom karticom MSI HD7750 1GB ddr5. Sve je bilo stabilno, a drugi komp i monitori svi lijepo rade na svim utičnicama bez problema.

Nitko nikad nema problema sve dok ne počne imati problema. Nekad problemi dolaze postepeno, nekad odjednom.

 

marik7 kaže...

Da li je moguće da su driveri za grafičku problem?

Ako slike nemaš ni u BIOS-u - ne. Jer za BIOS ne trebaju nikakvi driveri.

 

marik7 kaže...

Da li RAM može stvarati probleme sad?

Sad probleme može stvarati napajanje, grafička kartica, matična ploča, RAM, procesor. A krivca ćeš pronaći tako da mijenjaš komponentu po komponentu. Znam da je to nešto što želiš izbjeći, ali nema tu pogađanja jel bi moglo biti ovo ili ono. Jednostavno se treba provjeriti testiranjem s provjereno ispravnom komponentom.

 

ihush uto 22.3.2022 12:33
mbaksa kaže...
..

Pretpostavka je majka svih za*eba. ..

 

 + '''znati'' pročitati što je pisac-juzer želio ili znao natipkati...

npr govori o 'utičnicama' pri čemu nije 100% jasno kad misli na strujnu utičnicu-naponsku, a kad spominje video kablove kao vga-hdmi..

-banalno, strujni kabel (trožični) može malo 'teže' sjesti, ne prima svaki jednako, ponekad treba samo jače stisnuti.. -pa može i to biti naprosto slab kontakt-spoj.

-drugo, razne el. instalacije, razvodnici.. što sve 'majstori' naprave.. kao u pravilu za postolara s potrganim cipelama moguće i ovo, 'svašta'.. ili pad napona, koji čak ne mora biti uzrok u kući-instalaciji, može u kvartu-zgradi ili kad se upali neki jači uređaj. .. čisto dovoljno mogućih 'vanjskih' utjecaja, dok sve normalno kad uključimo radi ili je neispravno. .. dok u ovom slučaju imamo neku 'struju-uređaj' koji radi ponekad, kako mu se da.. :) tj jasno da nešto nije jasno, nešto u svem 'fali'.

 

.. i najradije bi 'preskočio', no tad život ne bi bio zanimljiv :))

 

- nema fixa preko reda, tj juzer mora ponoviti (i pročitati napisano), ponoviti-potvrditi da je to što je napisao točno.. ili nije, tj ne može nešto malo dati sliku i malo ne dati.. kao što na kraju kažeš, nema veze s driverom (bios..) tj može biti povezano s bilo čime, kvar vga-grafičke, računala, struja.. pa i sama žica-kabel. No kako god bilo da monitor dobije neki signal tad bi to prikazao na ekranu, kao bios-post-boot..

-ako ne dobije, možda loš adapter, tj juzer možda ne razlikuje vga-hdmi i adaptere-konvertere, možda spaja na mbo vga dok koristi dodatnu (tad onboard ne radi itd..). .. tj moguće da spaja u pogrešan port-priključak ili pogrešnim adapterom, dok ovisno o brzini elektronike npr na tv-u može potrajati par sekundi dok se automatikom prebaci signal na odgovarajući ulaz kao i kašnjenje koje vga-grafička može imati u bootanju-paljenju naprosto redosljedom inicijalzacije portova-izlaza pa dok dođe pravi port na red već boota win-os i prebaci na neki treći monitor (tek tad je važan driver-postavka, u bootu ne..) itd.

 

-ništa nije jasno.. treba ponoviti, potvrditi, mora raditi ili je neispravno. Pošto ipak radi tad nije neispravno a tad je 90% stvar banalne pogreške juzera npr pogrešan priključak ili ručno izabrati odgovarajući ulaz na monitoru-tvu.. kao i 'normalne' postavke rezolucije i refresha koje se razlikuju za mogućnosti monitora-tv-a itd itd.. pa i sam kabel kojim se spaja npr hdmi 1.0-1.2-1.4.-2.1b...

marik7 uto 22.3.2022 14:24

Hvala na konstruktivnom odgovoru.

 

Znači da opet još bolje razjasnim - problem se ponavlja na svim monitorima koje sam probao, tri su bila. Jedan je bio LGjev, na kojem sad radim preko novog kompa. Drugi je bio sestrin DELL, a treći na Viru je Phillipsov. Svi imaju iste video ulaze, VGA i DVI. Koristim 2m dug video kabel sa HDMI - DVI krajevima, pri čemo DVI ide u monitor, HDMI ide u grafičku i ne možeš krivo upiknut da si slijep, jer oni idu unutra samo na jedan način. Nisam amater koji je tek prvi komp upalio u životu. Monitori ispravno rade, spajani su na laptope i na komp stari i novi, problem se dešava od kada sam dao da mi ugrade SSD i novi Win10 Home OS. Pretpostavljam da su flešali BIOS prilikom upgradea, jer ta MBO Asrock FM1 A75M-HVS je bila dosta stara.

 

Problem se ne dešava na svakoj utičnici, već samo na nekima. Kao što sam pisao ranije, na tri različite lokacije ( ured, stan, viksa ) ista stvar se uvijek događa. Na jednom zidu i utičnicama spojim kompjuter kantu, te monitor i monitor uvijek javlja da nema video signala i prebacuje se u power save mode. Kablovi su svi novi, od struje i do video kabla, ali nije pomoglo. Nije bitno koji monitor spajam, uvijek isti problem sve dok ne promijenim prostoriju i utičnice iz kojih dobivam struju za kantu i monitor. U mojem stanu je bilo dovoljno se prebaciti samo na susjeni zid i sve je proradilo. Znači, na nekim izvorima struje sve proradi, a na nekim nikako neće monitor dobiti video sliku. Jednom kad dobije sliku, onda sve radi ko urica i nema problema. Na Viru su sve nove instalacije, stari zna sa strujom i čovjek koji nam je sve instalirao je radio pred nama i po svim stručnim standardima. Sve živo radi kako spada, osim monitora - moraću otići tamo kad stignem i istestirati to opet, i moliti boga da proradi na jednoj lokaciji. Provjerit sve konekcije na MBO i ostalo.

 

Ono što me dosta čudi je da ponegdje proradi samo ako idem slijedom paljenja ovako - PRVO palim kompjuter, i čekam da se sve digne. Onda uštekam kabel od napajanja monitora u struju, pa malo pričekam i onda tek spajam video kabel u HDMI port na grafičkoj. Tako je na nekim mjestima sve proradilo normalno. Bilo koji drugi redoslijed ne valja. Da li to nešto znači?

 

Unaprijed hvala!

marik7 uto 22.3.2022 14:39

Hvala na pokušaju pomoći, ali zajebano je davati savjete na slijepo, istina.

 

Nisam početnik kad su u pitanju računala, pa znam kako spajati kablove i ostalo. Video kabel je 2m dugi HDMI-DVI kabel i to novi, a isprobao sam tri različita monitora koji ispravno rade na drugim računalima i laptopima. Novi strujni kablovi za komp i monitor, testirano i rade ok. Usprkos svemu, isti je problem. Na tri različite lokacije - ured, stan, te viksa na Viru. Na jednom zidu i utičnici monitor ne dobiva sliku, ma koji bio. Odem u drugu prostoriju, monitor dobije sliku. U PC Shopu im uvijek radi, gdje god ga spojili. Isti kablovi, sve isto. Nije do njih. Mislio sam da su utičnice, ali se isto dešava sad i na Viru u viksi di su sve nove instalacije na katu i besprijekorno rade. Morat ću sam to provjeriti, ako imate savjet koji bi pomogao, lijepo bi ga bilo čuti. Monitori su isprobavani u dva moda, ručno odabran DVI signal ili automatska detekcija, i nisam primijetio neke razlike između njih.

 

Asrock FM1 A75M-HVS je matična.

MSI HD7750 1gb ddr 5 je grafička.

Athlon x3 645 FM1 procesor.

4gb ddr3 RAM Kingston

SSD Adata 240gb.

WD 500gb HDD.

OS je Win10 Home x64.

Corsair cx430 w napajanje.

 

Jedina razlika u odnosu na prije su SSD sa novim OS, sve ostalo je nepromijenjeno. Prije sam imao WIN7 Home x64 instaliran na HDD i sve je normalno funkcioniralo.

 

marik7 uto 22.3.2022 14:41

Ne, jer je sve proradilo normalno na drugom zidu u stanu, na drugoj utičnici. Pretpostavio sam da će nove instalacije na Viru pasati, i stari mi javio da ima isti problem. Sad ne mogu ništa dok sam ovdje. Inače je sve normalno radilo u servisu, pokazali su mi. Kod njih monitor dobiva sliku bez problema, a uspijevalo je u drugoj sobi i u uredima i u stanu. Sad opet neće na katu na vikendici, a tamo su najnovije instalacije. Fuck...

nbdy32 uto 22.3.2022 14:49

Raskopati monitor i pregledati kondenzatore ...

 

Imam osjećaj ko da komp i monitor zajedno povuku previše struje, a da opet ne izbaci osigurač ...

 

Još jedan prijedlog, probaj utikač od monitora kad uštekaš u utičnicu (pričam o istoj letvi gdje je i komp), okrenuti za 180 stupnjeva, možda mu ne paše odjednom gdje je faza a gdje nula ...

veliki pero uto 22.3.2022 14:50
marik7 kaže...

Ne, jer je sve proradilo normalno na drugom zidu u stanu, na drugoj utičnici. Pretpostavio sam da će nove instalacije na Viru pasati, i stari mi javio da ima isti problem. Sad ne mogu ništa dok sam ovdje. Inače je sve normalno radilo u servisu, pokazali su mi. Kod njih monitor dobiva sliku bez problema, a uspijevalo je u drugoj sobi i u uredima i u stanu. Sad opet neće na katu na vikendici, a tamo su najnovije instalacije. Fuck...

 Probaj UPS da uzmes pa da njega ukljucis kompjuter i monitor da dobijes "cistu" struju.