Razni hardverski problemi

Nisam siguran (Pregrijavanje?)

Hazar pet 23.10.2020 07:26

Pozdrav,

 

Imam laptop s AMD Ryzen 5 2500U s Radeon Vega 8 grafikom i 8gb rama. Ne koristim ga nešto previše za gejmanje, ali volim odigrat Football Managera ili Civilization 6. Nije laptop nešto posebno, ali nisu ni igre nešto zahtjevno, taman je bio za to što mi treba. Ali u zadnje vrijeme, unazad mjesec dana radi jako sporo, toliko da je na granici neigrivog. Moje neko razmišljanje ide prema tom da je do pregrijavanja, da ventilacija odnosno sustav koji je zadužen za to ne radi kako spada, jer ja kad upalim Football Managera on na početku radi skroz dobro, kao i prije, ali onda se nakon cca 10 min uspori dosta i postane zamorno.

 

Mislim da nije do drivera jer sam instalirao adrenalin 20.10. iz ovog mjeseca. Sad sumnjam da ima nešto s tim da mi se prije negdje mjesec dana čuo čudan zvuk iz kućišta, kao da nešto zapinje u plastiku i bilo je dosta glasno, ali sad se to više ne čuje, no eto, prespor je pri igranju takvih igara s kakvim nebi trebao imati previše problema, za FM čak kaže da je hardverski recommended.  Upalio sam adrenalin u FM- u kaže CPU utilization 100%. Nije mi laptop previše star, 2,5 god, pa ne znam jesam li u pravu, ali ako netko zna što bi moglo biti, hvala.

Filox pet 23.10.2020 08:03
Hazar kaže...

Pozdrav,

 

Imam laptop s AMD Ryzen 5 2500U s Radeon Vega 8 grafikom i 8gb rama. Ne koristim ga nešto previše za gejmanje, ali volim odigrat Football Managera ili Civilization 6. Nije laptop nešto posebno, ali nisu ni igre nešto zahtjevno, taman je bio za to što mi treba. Ali u zadnje vrijeme, unazad mjesec dana radi jako sporo, toliko da je na granici neigrivog. Moje neko razmišljanje ide prema tom da je do pregrijavanja, da ventilacija odnosno sustav koji je zadužen za to ne radi kako spada, jer ja kad upalim Football Managera on na početku radi skroz dobro, kao i prije, ali onda se nakon cca 10 min uspori dosta i postane zamorno.

 

Mislim da nije do drivera jer sam instalirao adrenalin 20.10. iz ovog mjeseca. Sad sumnjam da ima nešto s tim da mi se prije negdje mjesec dana čuo čudan zvuk iz kućišta, kao da nešto zapinje u plastiku i bilo je dosta glasno, ali sad se to više ne čuje, no eto, prespor je pri igranju takvih igara s kakvim nebi trebao imati previše problema, za FM čak kaže da je hardverski recommended.  Upalio sam adrenalin u FM- u kaže CPU utilization 100%. Nije mi laptop previše star, 2,5 god, pa ne znam jesam li u pravu, ali ako netko zna što bi moglo biti, hvala.

 Kažeš čuo se neki zvuk, pa se sad više ne čuje... A da nije nešto s ventilatorom bilo? Je li i dalje ispuhuje zrak kao i prije, na mjestima gdje je ispuh? Čuješ li da se ventilacija pojača kad pokreneš neku od igara? Osjetiš li na dodir da se laptop ugrije nakon pokretanja igre?

Hazar pet 23.10.2020 08:19
Filox kaže...
Hazar kaže...

Pozdrav,

 

Imam laptop s AMD Ryzen 5 2500U s Radeon Vega 8 grafikom i 8gb rama. Ne koristim ga nešto previše za gejmanje, ali volim odigrat Football Managera ili Civilization 6. Nije laptop nešto posebno, ali nisu ni igre nešto zahtjevno, taman je bio za to što mi treba. Ali u zadnje vrijeme, unazad mjesec dana radi jako sporo, toliko da je na granici neigrivog. Moje neko razmišljanje ide prema tom da je do pregrijavanja, da ventilacija odnosno sustav koji je zadužen za to ne radi kako spada, jer ja kad upalim Football Managera on na početku radi skroz dobro, kao i prije, ali onda se nakon cca 10 min uspori dosta i postane zamorno.

 

Mislim da nije do drivera jer sam instalirao adrenalin 20.10. iz ovog mjeseca. Sad sumnjam da ima nešto s tim da mi se prije negdje mjesec dana čuo čudan zvuk iz kućišta, kao da nešto zapinje u plastiku i bilo je dosta glasno, ali sad se to više ne čuje, no eto, prespor je pri igranju takvih igara s kakvim nebi trebao imati previše problema, za FM čak kaže da je hardverski recommended.  Upalio sam adrenalin u FM- u kaže CPU utilization 100%. Nije mi laptop previše star, 2,5 god, pa ne znam jesam li u pravu, ali ako netko zna što bi moglo biti, hvala.

 Kažeš čuo se neki zvuk, pa se sad više ne čuje... A da nije nešto s ventilatorom bilo? Je li i dalje ispuhuje zrak kao i prije, na mjestima gdje je ispuh? Čuješ li da se ventilacija pojača kad pokreneš neku od igara? Osjetiš li na dodir da se laptop ugrije nakon pokretanja igre?

 

Hm, a nisam siguran je li se ispuhuje kao prije, ali moguće da je bilo nešto jer se sad ništa ne čuje :D. Svakako se ugrije nakon pokretanja, a ventilacija, ništa se ne čuje, jel moguće da je krepao ventilator, jel bi mogao laptop tak uopće funkcionirat, jer ovako dok browsam, word excel i to, nema nikakvih problema.

Filox pet 23.10.2020 10:32
Hazar kaže...

 

Hm, a nisam siguran je li se ispuhuje kao prije, ali moguće da je bilo nešto jer se sad ništa ne čuje :D. Svakako se ugrije nakon pokretanja, a ventilacija, ništa se ne čuje, jel moguće da je krepao ventilator, jel bi mogao laptop tak uopće funkcionirat, jer ovako dok browsam, word excel i to, nema nikakvih problema.

 Prvo i osnovno, nemoj igrat igre i opterećivat laptop dok ne središ problem. Komponente ne vole velike vručine.

 

Možda je puklo nešto, a možda je samo prašina ili nešto strano uletilo i zakočilo rad ventilatora. 

 

Laptop u svakom slučaju treba otvorit i pogledat što se točno dogodilo, bez otvaranja nema pomoći. Kad se već otvori, bilo bi dobro promijenit i termalnu pastu, te očistit sve od prašine.

 

Ako je ventilator oštećen, trebat će zamjenu, ako je nešto uletilo, kad se prepreka ukloni trebalo bi sve radit OK. 

 

Laptop mora ispuhivat zrak, kao ima ventilator. Ventilator se mora čut, ako postoji. Što ide veće opterećenje ventilator mora ubrzavat rad.

 

EDIT:

Da, može laptop radit i dok je ventilator zakočen/polomljen, a uz slabo opterećenje se ne zagrijava puno, pa može i relativno normalno funkcionirat. Ako ga fizički odspojiš s matične ploče, onda će ti javljat grešku da nema ventilatora i neće se dat upalit. Ovako vidi da je ventilator spojem fizički, pa dopusti paljenje.

Hazar pet 23.10.2020 11:57
Filox kaže...
Hazar kaže...

 

Hm, a nisam siguran je li se ispuhuje kao prije, ali moguće da je bilo nešto jer se sad ništa ne čuje :D. Svakako se ugrije nakon pokretanja, a ventilacija, ništa se ne čuje, jel moguće da je krepao ventilator, jel bi mogao laptop tak uopće funkcionirat, jer ovako dok browsam, word excel i to, nema nikakvih problema.

 Prvo i osnovno, nemoj igrat igre i opterećivat laptop dok ne središ problem. Komponente ne vole velike vručine.

 

Možda je puklo nešto, a možda je samo prašina ili nešto strano uletilo i zakočilo rad ventilatora. 

 

Laptop u svakom slučaju treba otvorit i pogledat što se točno dogodilo, bez otvaranja nema pomoći. Kad se već otvori, bilo bi dobro promijenit i termalnu pastu, te očistit sve od prašine.

 

Ako je ventilator oštećen, trebat će zamjenu, ako je nešto uletilo, kad se prepreka ukloni trebalo bi sve radit OK. 

 

Laptop mora ispuhivat zrak, kao ima ventilator. Ventilator se mora čut, ako postoji. Što ide veće opterećenje ventilator mora ubrzavat rad.

 

EDIT:

Da, može laptop radit i dok je ventilator zakočen/polomljen, a uz slabo opterećenje se ne zagrijava puno, pa može i relativno normalno funkcionirat. Ako ga fizički odspojiš s matične ploče, onda će ti javljat grešku da nema ventilatora i neće se dat upalit. Ovako vidi da je ventilator spojem fizički, pa dopusti paljenje.

 U redu, hvala puno na pomoći, nosio sam ga prije cca 2 mjeseca na popravak ekrana u ZelCos, oni su u taj popravak uključili i čišćenje i zamjenu termalne paste, sad, jesu li u tom popravljanju nešto zajebali, ne znam, svakako ću otvorit pa ćemo vidjet.

Filox pet 23.10.2020 12:14
Hazar kaže...

 U redu, hvala puno na pomoći, nosio sam ga prije cca 2 mjeseca na popravak ekrana u ZelCos, oni su u taj popravak uključili i čišćenje i zamjenu termalne paste, sad, jesu li u tom popravljanju nešto zajebali, ne znam, svakako ću otvorit pa ćemo vidjet.

 Kladio bi se u što hoćeš da jesu. Evo, točno znam što ti je s laptopom, pa ćeš mi javit koliko sam blizu istine kad ga otvoriš...   

 

Jedan šaraf im se zagubio, negdje im je upao i nisu ga vidjeli. Računajući da će sve bit u redu, laptop su zatvorili i sve je bilo u redu jedno vrijeme, ali kako si laptop nosio i pomicao, tako se i taj šaraf pomaknuo, uspio je uletit blizu ventilatora i u jednom trenutku ga je zakočio. To je onaj trenutak kad si ti čuo neke zvukove. Sad stoji zaglavljen i ventilator se ne može vrtit.

 


Ako je netko prije 2 mjeseca mijenjao pastu, onda sad to nije potrebno radit.

 

Slikaj dok otvaraš par slika, kad otvoriš isto, pa im tamo ajde pričat malo o njihovim mamama, kao se ispostavi da se dogodio gore opisani scenarij.

 

Inače, ti ventilatori nikad ne vrte ni približno toliko brzo da bi ventilator sam od sebe mogao puknit, a u laptopima nema djelova koji šetaju po kučištu, pa je ovo moralo bit uzrokovano nečjom greškom prilikom zadnjeg otvaranja. Zvuk je ključan, da nisi rekao da je nešto proizvodilo zvukove, onda bi mogli sumnjati na prašinu i na lopticu prašine, ali prašina ne radi zvukove. Znači, plastika ili metal.

Ajar pet 23.10.2020 12:32

laptopni ventilatori su boljka većine. ili se nakrcaju "mucicama" + prašinom (čak i kad naprava stoji samo na stolu i/ili postolju s ventom!) ili uginu. ili oboje, tim redom. kako bilo, stroj na grabu, poklopac proć i pregledaj čistoću/pokretnost ventilatora (propuhivanje zrakom iz boce je dost: em ispuše, em zavrti). ak prođe mehanički, još mora elektronički test: pokreće li ga struja. ak je vent, znaš kaj treba napraviti. ak nije, vrati se amo plačući, kršeći ruke i čupajući kosu. 

ihush pet 23.10.2020 13:39
Hazar kaže...
Filox kaže...
Hazar kaže...

 

Hm, a nisam siguran je li se ispuhuje kao prije, ali moguće da je bilo nešto jer se sad ništa ne čuje :D. Svakako se ugrije nakon pokretanja, a ventilacija, ništa se ne čuje, jel moguće da je krepao ventilator, jel bi mogao laptop tak uopće funkcionirat, jer ovako dok browsam, word excel i to, nema nikakvih problema.

 Prvo i osnovno, nemoj igrat igre i opterećivat laptop dok ne središ problem. Komponente ne vole velike vručine.

 

Možda je puklo nešto, a možda je samo prašina ili nešto strano uletilo i zakočilo rad ventilatora. 

 

Laptop u svakom slučaju treba otvorit i pogledat što se točno dogodilo, bez otvaranja nema pomoći. Kad se već otvori, bilo bi dobro promijenit i termalnu pastu, te očistit sve od prašine.

 

Ako je ventilator oštećen, trebat će zamjenu, ako je nešto uletilo, kad se prepreka ukloni trebalo bi sve radit OK. 

 

Laptop mora ispuhivat zrak, kao ima ventilator. Ventilator se mora čut, ako postoji. Što ide veće opterećenje ventilator mora ubrzavat rad.

 

EDIT:

Da, može laptop radit i dok je ventilator zakočen/polomljen, a uz slabo opterećenje se ne zagrijava puno, pa može i relativno normalno funkcionirat. Ako ga fizički odspojiš s matične ploče, onda će ti javljat grešku da nema ventilatora i neće se dat upalit. Ovako vidi da je ventilator spojem fizički, pa dopusti paljenje.

 U redu, hvala puno na pomoći, nosio sam ga prije cca 2 mjeseca na popravak ekrana u ZelCos, oni su u taj popravak uključili i čišćenje i zamjenu termalne paste, sad, jesu li u tom popravljanju nešto zajebali, ne znam, svakako ću otvorit pa ćemo vidjet.

 - servis ko servis.. vole zavaljati, naplatiti svašta, pa i posao koji su možda napravili, možda nisu, a možda su kako idući post sugerira napravili problem.. tj moguć uzrok kvara. No to spada pod nagađanje. A tad eliminacija-logika, ako su počistili, tad nije prašina uzrok tj postoji mogućnost njihove greške ili jednostavno jednom nešto pukne kao nosač hladnjaka-šaraf.. možda bi puklo i bez servisa a možda ne bi.. tj ako je zbog servisa to barem znači da su nešto radili, a ako nisu tad su naplatili nešto što nisu radili no tad su barem nevini za ovaj uzrok (mada se možda ne bi desio da su počistili..) :))

 

ono što možeš (trebaš) sam kao korisnik.. npr možeš li sam otvoriti laptop, imaš li odgovarajući alat + malo rutine.. otvoriš i vidiš.

-ako ne možeš otvoriti tad 'pravila'.. npr ako hladnjak radi i temperature su visoke tad postoji par mogućih odgovora-stanja.. npr puknut nosač-šaraf i hladnjak ne leži na cpu.. nema prijenosa topline tj cpu se pregrijava.. a mlaki (ne vrući zrak) izlazi na hladnjaku van tj hldniji nego što bi bio da odvodi toplinu s cpua.. to možeš osjetiti rukom i čuti zvuk + praćenje informacija nrp hwinfo za temperature..

-logika, +fizika na djelu, ako nešto radiš tad opterećenje i toplina počnu rasti, tad se treba uključiti ventilator-hlađenje i tad temperatura treba pasti, ako se ne ponaša tako tad imaš problem tj ako temperatura ne pada to znači da ili ventilator ne radi ili hldanjak ne leži na površini koju treba hladiti.. nema trećeg ako je ispravno a neispravno može biti samo to dvoje neovisno što možeš imati neki deseti kvar kao da sad crkne disk ili virus..

-drugi dio koji možeš kao korisnik je samo podešavanje, powermanagment, razlika kad je na struji ili bateriji, postavke za gaming-opterećenje itd. jer spominješ i adrenalin.. tj može i to turirati-nepotrebno tj pitanje što si i kako podesio, npr želiš li max performanse kao pitanje.. i naravno pogrešan odgovor -da :)) .. jer pitanje je što pitanje podrazumijeva, tj kako se tad podešava profil-managment.. npr turiranje i viši napon, max performanse ali i max trošenje .. i tad recimo postoji veća šansa da nešto crkne, kao s autom.. viša brzina = veći rizik+opterećenje.. i uvjek postoji granica npr koliko kg možeš natrpati tereta.. mada uvjek može još jedna kila ipak jednom mora puknuti. Fizika+logika=determinizam dok su pitanja takvih wizarda često kranje blentava, jer naravno da želiš max, zato si nešto platio.

 

-opet kad spominjem plaćanje.. probaj malo strože sa servisom, tj ako su ti nešto naplatili .. to se tako ne radi. Ništa se ne radi prije nego stranka to dozvoli, tj sve što naprave prije nego to pristaneš, ne moraš platiti.. svaki servis, prvo ponuda-pitanje i tad ovisno o tome što kažeš, bez tog možeš platiti ako želiš, ne moraš. .. i pošto je sad kvar povezan s njihovim poslom treba to malo gurnuti pod nos, jer posotji mogućnost da su oni uzrok, da naplaćuju neizvršene izmišljene radove i sl. .. tj da ti sve radi bili bi za pohvalu, ali tad ne bi bilo ove teme.. no time bi znao da su preventivno čišćenjem i kvalitetno odrađenim poslom prevenirali ovakav kvar.. dok se sad deslo nešto suprotno tj ili nisu kvalitetno obavili ili nisu ništa ni radili... ili baš nemaš sreće. Pošto sreća nije klasičan faktor formule izbacimo je.. i zato malo pritisni servis.. malo o odgovornosti ili gubljenju mušterije, možda se poprave pa idući klijent ne mora razmišljati jesu li čistili ili izmislili posao i jesu li dobro zašarafili.. jer nestručno možeš i sam, zato ideš u servis da dobiješ kvalitetno odrađen posao i zato plaćaš, ali tad mora raditi.

Hazar sub 24.10.2020 11:32

Otvorio sam laptop, a nije zablokiran ventilator, ono fizički se može vrtit, ali u njemu je problem, jer sam baš obratio pažnju kad sam opet sastavio i pokrenuo komp, ne vrti se uopće, sad, ne znam, vjerojatno je spojen jer je kolega forumaš tu rekao da bi laptop javio da nema registriran ventilator, ali je izgleda krepo, ne znam jel to moguće, kako god, ne vrti se, ne znam šta je onda proizvodilo zvuk, ali izgleda da šta god da je bilo da ga je sjebalo. Ništa, vjerujem da za zamjenu toga moram negdje odnijet. Imate kakve preporuke?

Ajar sub 24.10.2020 12:24
Hazar kaže...

Otvorio sam laptop, a nije zablokiran ventilator, ono fizički se može vrtit, ali u njemu je problem, jer sam baš obratio pažnju kad sam opet sastavio i pokrenuo komp, ne vrti se uopće, sad, ne znam, vjerojatno je spojen jer je kolega forumaš tu rekao da bi laptop javio da nema registriran ventilator, ali je izgleda krepo, ne znam jel to moguće, kako god, ne vrti se, ne znam šta je onda proizvodilo zvuk, ali izgleda da šta god da je bilo da ga je sjebalo. Ništa, vjerujem da za zamjenu toga moram negdje odnijet. Imate kakve preporuke?

 bio je jedan moj susjed koji si je poštom izvana (guglao i našao) naručio vent (za svoj model laptopa - nekakav fujitsu-siemens) a onda sve to dao meni da zamijenim. jesam (nije neka mudrost, samo paziš na šarafe - broj i raspored - i odmah promijeniš pastu na procu) i muzejski primjerak još uvijek radi. ja mu niš nisam naplatil i sve skupa (cijena + poštarina) ga je došlo bitno manje nego servis. jasno, ak je izvan jamstvenog roka. mislim da će ti i tu neki prodati zamjesnki vent (u servisu), samo da se ne moraju zajebavat s tim. probaj. 

Filox pon 26.10.2020 14:41
Hazar kaže...

Otvorio sam laptop, a nije zablokiran ventilator, ono fizički se može vrtit, ali u njemu je problem, jer sam baš obratio pažnju kad sam opet sastavio i pokrenuo komp, ne vrti se uopće, sad, ne znam, vjerojatno je spojen jer je kolega forumaš tu rekao da bi laptop javio da nema registriran ventilator, ali je izgleda krepo, ne znam jel to moguće, kako god, ne vrti se, ne znam šta je onda proizvodilo zvuk, ali izgleda da šta god da je bilo da ga je sjebalo. Ništa, vjerujem da za zamjenu toga moram negdje odnijet. Imate kakve preporuke?

 Zanimljivo... kad si otvorio, je li ikakav komadic plastike, šaraf, bilo šta, ispalo iz laptopa? Možda se pomaklo, pa nije više bilo u ventilatoru... Jer me čudi taj zvuk, nema što proizvodit baš zvukove u laptopu, s obzirom da nema baš pomičnih djelova, osim ventilatora.

 

Najbolje i relativno jeftino bi bilo pronaći na ebayu ili njuškalu ventilator od istog modela laptopa, to nije neki problem zamijenit.

Hazar pon 26.10.2020 22:03
Filox kaže...
Hazar kaže...

Otvorio sam laptop, a nije zablokiran ventilator, ono fizički se može vrtit, ali u njemu je problem, jer sam baš obratio pažnju kad sam opet sastavio i pokrenuo komp, ne vrti se uopće, sad, ne znam, vjerojatno je spojen jer je kolega forumaš tu rekao da bi laptop javio da nema registriran ventilator, ali je izgleda krepo, ne znam jel to moguće, kako god, ne vrti se, ne znam šta je onda proizvodilo zvuk, ali izgleda da šta god da je bilo da ga je sjebalo. Ništa, vjerujem da za zamjenu toga moram negdje odnijet. Imate kakve preporuke?

 Zanimljivo... kad si otvorio, je li ikakav komadic plastike, šaraf, bilo šta, ispalo iz laptopa? Možda se pomaklo, pa nije više bilo u ventilatoru... Jer me čudi taj zvuk, nema što proizvodit baš zvukove u laptopu, s obzirom da nema baš pomičnih djelova, osim ventilatora.

 

Najbolje i relativno jeftino bi bilo pronaći na ebayu ili njuškalu ventilator od istog modela laptopa, to nije neki problem zamijenit.

 Da, uspio sam ga popravit, iako ne znam kako. Znači kad sam ga otvorio i prvo ispuhao i sve onda sam išao vidjet jel ventilator mogu okrenut ono jel mu šta smeta i mogao sam i ne znam kako ali kad sam ga opet sklopio i sve i pokrenuo vidi vraga okreće se i evo sve radi kao i prije. E kad bi i inače probleme tako rješavao

Filox uto 27.10.2020 12:12
Hazar kaže...

 Da, uspio sam ga popravit, iako ne znam kako. Znači kad sam ga otvorio i prvo ispuhao i sve onda sam išao vidjet jel ventilator mogu okrenut ono jel mu šta smeta i mogao sam i ne znam kako ali kad sam ga opet sklopio i sve i pokrenuo vidi vraga okreće se i evo sve radi kao i prije. E kad bi i inače probleme tako rješavao

 Znači da je ipak nešto fizički zakočilo ventilator, pa je to ispalo kad si ga otvorio, a ti nisi ni vidio što je ispalo. Nema veze, glavno da sada radi sve kako treba.