ZGanec uto 25.3.2008 02:41

Nedavno je moj prijatelj koji ne zna bas puno o kompovima kupio Creative zvucnu karticu. Pokusao ju je sam staviti, cak mu je i uspjelo, ali je tijekom instalacije drivera ostavio otvoreno kuciste te jos nesto dirao (sto on negiraSmijeh) i sve se, kaze, ugasilo. Zamolio je mene da napravim nesto, a ja sam dijagnosticirao pregorjelu maticnu (ne znam koju) i procesor (Celeron 2.6, s478). On mi je dao pare da nabavim sve to, a ja sam kupio polovne da prodjem jeftinije. Proc (Pentiun 4 2.6 HT s 478) je radio ali je s maticnom bilo problema, te sam zbog nedostatka polovnih maticnih bio primoran na kupnju nove (takodjer se ne sjecam imena) koja je kostala 350 kn. Sad sjedim tu pokraj te poluispravne maticne i zao mi ju je baciti.

 

Ploca je Gigabyte GA-8IPE1000-G. Probao sam osim onog Pentiuma jos jedan stariji Pentium 4 od 1.8 GHz. Od grafickih sam ubacivao Ati Radeon 9250 LE (tako nesto) i nVidia A6600 TD. Rame su bile Kingmax 400 MHz, one crvene, ako tko zna. I niti jednom se nije htjela upaliti. To jest, kad stisnem gumb za paljenje, pocnu se vrtiti ventilatori, ekran zatitra kao kad se mijenja rezolucija, ali slika je uvijek crna. Mislim da je i reagirala na reset gumb. Ni onaj mali zvucnik se ne oglasava, ali kad izvadim rame ili graficku onda pocne pistati. Isprobavao sam sve kombinacije s komponentama, premjestao sam rame u sve slotove koje ima, resetirao sam CMOS, ispuhiavo sam prasinu, stvarno nemam vise ideja sto da radim.

 

Zanimljivo, i ona nova maticna se tako ponasala, ali nakon nekoliko prodrmavanja RAM-a i udarca po hladnjaku od chipseta Smijeh stvar je proradila, i eto, jos nema zalbi na stroj. Zato imam nade da ova Gigabyteova jos radi.

 

I usput, ima li itko BILO KAKAV procesor koji stane u 478 socket, ali da nije bas celeron od 6 kiloherza. Mislim taj novoslozeni komp dat burazu da se koljemo u LANu.

goran89 pon 7.4.2008 21:03

Problem ti je vjerojatno s procesorom(vjerojatno je noviji,a ploča starija),kažeš da se sve upali ali se ne diže sistem.Vjerojatno ti BIOS ne prepoznaje procesor.Nadogradi BIOS ako znaš,ako ne prepusti to nekom drugom da ga ne zezneš.