Razni hardverski problemi

Jedan od ventilatora na lenovo y520 ne radi

EdicaMedia sri 30.12.2020 00:35
Pozdrav, na mojem laptopu (Legion Y520-15IKBN Laptop (Lenovo) - Type
80WK su se nedavno počeli paliti ventilatori
i laptop se jako zagrijava. Kada sam pogledao sam shvatio da radi samo
lijevi ventilator te da desni ne radi čak ni kada je opterećenje
veliko. Mogu li to promijeniti? Desni ventilator ne proizvodi čudne
zvukove, ali se ni ne upali tijekom startupa laptopa. Pogledao sam u
postavkama BIOS-a u kojem nisam mogao naći postavke ventilatora Treba
li ažurirati BIOS ili nešto drugo da desni ventilator može raditi? Ne
znam kako se mogao pokvariti. Možete li me uputiti na to što je
problem s ventilatorom? Ne prašine kao ni drugih objekata koji bi
smetali pri radu. Unaprijed hvala.

 

Bur33k sri 30.12.2020 12:17

Ako ti nije više pod garancijom, otvori laptop i vidi kakav je spoj kablova za ventilator, da se nije što izvuklo, kakve su žice, ručno zavrti ventilator da vidiš da li nešto mehanički blokira.

I pročitaj malo tuđa iskustva sa sličnim Lenovo modelima,
https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops/Lenovo-legion-Y530-fan-not-working/m-p/4197388

Ispada da ventovi dolaze slabije podmazani pa nakon nekog vremena zablokiraju.

Ako budeš radio sam, obavezno prvo nađi servisne upute za svoj model laptopa.

EdicaMedia sri 30.12.2020 18:08

Hvala, više nije pod garancijom. Ja samo ne kužim kako se može pokvariti ventilator a taj unit za hlađenje ih ima dva. Nije to slično kao da na monitoru slika prestane raditi na točno jednoj polovici? Znaš možda gdje kupiti odvijače za ove male šarafe koje treba skinuti s poleđine?

Bur33k sri 30.12.2020 18:41

Pitaj u lokalnoj željezari ako imaju set za urara ili PC , košta oko 60kn i dobiješ sve bitove za sitne šarafiće.
Slikao sam ti svoj ako bude od pomoći

Dobro bi bilo da imaš od plastike male polugice za razdvajanje spojenih kopči, one ne oštećuju kućište. (Isto na fotki)

Bur33k sri 30.12.2020 20:50

Pa Lenovu support ti je zapravo support za kupca, kamo da se javiš, reklamiraš proizvod i servis.

Meni su rekli da moj HP (hp support Hrvatska, USA) ima zalemljen ram i da se ne može napraviti upgread.

Čim je prošla garancija sam zamijenio ram sam, nisu bili zalemljeni.

Samo skini sa interneta servisni manual baš za svoj laptop i prati svaki korak. U manualu čak piše koji alat da koristiš.
Pomaže i youtube da vidiš kako je neki serviser rastavio tvoj model laptopa pa da znaš što očekivati.

EdicaMedia čet 31.12.2020 02:42

Može hvala, znaš možda zašto mi ne radi taj ventilator? Mislim na softverski problem, fizički ću lako uočiti čim otvorim laptop. Može li možda krepati senzor koji regulira jačinu ventilatora? Rado bih to pitao support ili servis, ali sumnjam da će biti neki konkretni odgovori.