Mega17 pon 7.10.2019 09:22

Pozdrav svima, planirao sam da kupim grafiku Ati HD 7970 a imam napajanje Silver Power 500W pa da li neko zna hoće li moći to napajanje izgurati ovu grafiku, AMD Phenom ll 965 procesor i 12gb rama ddr3? Na napajanju imam potrebne konektore 2x8pin samo me zanima da li ima dovoljno snage za tu konfiguraciju. 

Dodinho pon 7.10.2019 09:28
Mega17 kaže...

Pozdrav svima, planirao sam da kupim grafiku Ati HD 7970 a imam napajanje Silver Power 500W pa da li neko zna hoće li moći to napajanje izgurati ovu grafiku, AMD Phenom ll 965 procesor i 12gb rama ddr3? Na napajanju imam potrebne konektore 2x8pin samo me zanima da li ima dovoljno snage za tu konfiguraciju. 

 Trebalo bi biti dovoljno.

fromcelltohell pon 7.10.2019 22:34

Vele na guru3d.com da je minimalno preporučeno napajanje za tu karticu 550W. Ja sam svoju R9 280 (koja je rebrandirana 7950) vozio neko vrijeme na Corsair CX430M bez ikakvih problema, a preporučeno napajanje za nju je minimum isto 550W. I nije baš ni štedljiva kartica kao ni ta HD7970. Ne znam, ne bih preporučio ali možeš pokušati, na svoju ruku.

Čitatelj uto 8.10.2019 09:25

To su zapravo super napajanja - SilverPower je bio Premium brand uz Tagana za firmu RaidSonic (u USA MaxPoint),

i ako imas model SP-SS500, to je rebrandirani SeaSonic, s njim nebi trebao imati frke.

 

Jest da je to malo starije napajanje iz 2008., ali ako je ispravno, redovno cisceno od prasine,

i kondezatori jos dobri, te naponi ispravni - nemas frke.

 

 

Mega17 ned 13.10.2019 21:33

Poz, kupio sam grafiku i ubacio ju ali problem je sad što komp neće da se upali uopšte, a kad isključim grafiku sve radi normalno. Pokušao sam ubaciti još jedno napajanje koje će gurati ostatak kompa a ovo od 500W je spojeno samo na grafiku i opet neće da se upali uopšte, a kad isključim grafiku radi sve oke. Da li neko zna šta bi mogao biti problem, da li možda matična ne dozvoljava da se pokrene ili je do grafike nešto? Matična je BIOSTAR TA890GXE

Čitatelj uto 15.10.2019 08:10

Provjeri sa CPU-Z koju verziju ploce imas, v5.0/5.1, ili v5.2.

 

 

Oznacio sam ti ocite razlike, ako ne mozes naci sa CPU-Z, ali trebalo bi biti ocito,

na starijoj ti je 5. SATA port skroz lijevo, na novijoj skroz desno.

Starija ima paralelni port konektor, novija nema.

Starija ima 3 kondezatora kao filter uz RAM, novija ima 4.

 

Kad si te nedoumice rijesio, onda takodjer vidi sa CPU-Z koju verziju BIOS-a imas na ploci.

 

https://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=474#download

 

Makar se BIOS datoteke zovu isto, nebih riskirao sa "cross-flashom", da nebi bilo mrtvih ploca.

 

Vratis PC u izvornu konfiguraciju s kojom je sve radilo, bez Overclocka i slicnih pizdarija,

napravi BIOS update, i onda nakon toga probaj sa drugom karticom.

 

Ako i tada ne radi - moguce da je ta kartica neispravna ili nekompatibilna sa tvojom plocom,

treba provjeriti na drugom racunalu.

 

Al eto, ovo bih ja odradio da sam na tvom mjestu.