Radna iskustva

Želim otvoriti obrt za računala, imam pitanje

Rootwalla uto 29.11.2022 23:53

Zanima me, pošto se "popravak računala" nalazi na popisu vezanih djelatnosti za koje treba imati stručni ispit/stručnu spremu - a ja to nemam - postoje li možda neke usluge koje mogu nuditi bez da prekršim zakon? Npr. instalacija Windowsa, čišćenje računala od prašine i zamjena termalne paste, ugradnja memorije, hard diska.

marushin sri 30.11.2022 00:52
Rootwalla kaže...

Zanima me, pošto se "popravak računala" nalazi na popisu vezanih djelatnosti za koje treba imati stručni ispit/stručnu spremu - a ja to nemam - postoje li možda neke usluge koje mogu nuditi bez da prekršim zakon? Npr. instalacija Windowsa, čišćenje računala od prašine i zamjena termalne paste, ugradnja memorije, hard diska.

 Ako ne misliš prati lovu preko djelatnosti ne vidim da će ti biznis opstati s navedenim uslugama..

 Završi tečaj (mislim da burza čak ima besplatno nekakvo osposobljavanje za xy zanimanja ili nađi neku žrtvu koja ima stručnu spremu da otvori na svoje ime..

 

mar123 sri 30.11.2022 01:12

tesko ce ti takav obrt opstat cak i da nudis sve te usluge, a ne samo ove koje si naveo. Znam iz iskustva jer je frend od starog u tome jos od pocetka 90-ih bio. tamo negdje do 2010. je biznis cvao, bilo para ko u prici, a onda kad je svaka budala naucila koristit internet, you tube i torente pao je biznis u naplacivanju instalacije windowsa po 500 kn, ciscenje prasine iz pc-a za 300 kn i sve ostalo sto mozes utipkat u you tube i sam rjesit. 
A od 5 baba i deda koji ce ti doc jer ne znaju ne mozes prezivit. 

Na kraju je moro stavit kljuc u bravu i nastavio se bavit s odrzavanjem mreza i servera i tako nekih stvari. 

 

Uglavnom slabo isplativo danas, ekipa kad im rikne nesto van garancije ide kupit novo. Isplativije bi ti bilo recimo otvorit servis za mobitele, uz dobro znanje i opremu tu se da dosta zaradit. Frend mi radi u servisu i deru masne pare ekipi za popravke ekrana, mikrofona, zvucnika, baterija, izvlacenje podataka i svasta nesto, a uz to onda lako nadodas i ciscenje prasine pc-a, laptopa, konzola i ostale popratne "easy" poslove. 

picajzla0707 sri 30.11.2022 05:34

eventualno ako ima neku špagu u lokalnim firmama i institucijama, da bude kao 'informatičar' za održavanje, pa da skupi par općina, lokalnih škola, poneku firmu s više računala i slično, sklopi ugovore s njima i da lova stalno kaplje, a ove eventualne popravke u servisu za dodatnu zaradu

makar, to su obično već odavno zauzete pozicije...

Zaporožac sri 30.11.2022 06:22
Rootwalla kaže...

Zanima me, pošto se "popravak računala" nalazi na popisu vezanih djelatnosti za koje treba imati stručni ispit/stručnu spremu - a ja to nemam - postoje li možda neke usluge koje mogu nuditi bez da prekršim zakon? Npr. instalacija Windowsa, čišćenje računala od prašine i zamjena termalne paste, ugradnja memorije, hard diska.

Kolega voli računala, ima faks, ali je otvorio servis za popravak računala, pokušavao je i prodavati komponente, no kao što kažu dečki, ne ide to ako nisi sljubljen s nekom firmom kojoj redovno održavaš opremu. Morao je završiti nekakvu dodatnu školu od 6 mj. za Servisera informatičke opreme, da bi uopće otvorio taj obrt.

 

Danas ima puno "freelancera", koji popravljaju računala, slažu komponente, dižu windowse, sve to na crno, tako da nikome taj posao nije uspio, osim navedenima.

ihush sri 30.11.2022 10:05
Rootwalla kaže...

Zanima me, pošto se "popravak računala" nalazi na popisu vezanih djelatnosti za koje treba imati stručni ispit/stručnu spremu - a ja to nemam - postoje li možda neke usluge koje mogu nuditi bez da prekršim zakon? Npr. instalacija Windowsa, čišćenje računala od prašine i zamjena termalne paste, ugradnja memorije, hard diska.

 -za svaki servis postoji konkretna struka.. npr autoservis-brand, elektro itd.. i to su stručna zanimanja, tj kad postoji recimo srednja-viša škola za neko zanimanje tad postoji i takvo pravilo da samo stručna osoba može raditi, no kad ne postoji tad tog kriterija nema, može raditi bilo tko.

 

-ekšli.. za računala imaš tisuće drugih potvrda-licenca-certifikata, svaka je za sebe, npr microsoftove za os, server, office, itd ili mrežne-cisco itd.. za neke poslove su takvi certifikati uvjet, no primarno je 'da znaš' a tek kad radiš s institucijama ili većim firmama može biti potrebno i formalno-papirnato 'znanje' (potvrda-stručnost).. pa do tog da za neke poslove moraš imati u dokumentaciji projekta količinu inženjera-diplomaca-magistara kako bi recimo dobio natječaj mada možda ne rade ništa što se tiče samog posla..

 

-ekšli-2... pošto misliš tako nešto raditi-zaraditi.. teško, tj po 'stilu pisanja pitanja' je jasno da si do sad bio 'kućni juzer' recimo windowsa, .. recimo bez licence, i pitaš možeš li instalirati win.. možeš ako imaš odgovarajuću licencu, tj u tom slučaju ili ti daješ ili korisnik mora donjeti key.. bez tog bi bio 'pirat', tj distribucija i ostala teža kršenja zakona, kraće ne smiješ ako strogo gledaš pravila (no nitko to ne gleda...). itd.

Rootwalla čet 1.12.2022 08:06

Bok, imam par novih pitanja.

1. Da li za obavljanje servisa računala treba imati diplomu/tečaj ili osoba može popravljati računala i bez toga ako zna to raditi?
2. Da li je za otvaranje obrta za popravak računala dovoljno imati položen tečaj za servisera računala koji se upisuje u radnu knjižicu ili treba imati završenu srednju školu smjer "Elektroničar mehaničar" ili "Tehničar za računarstvo"?

Zaporožac čet 1.12.2022 08:37
Rootwalla kaže...

Bok, imam par novih pitanja.

1. Da li za obavljanje servisa računala treba imati diplomu/tečaj ili osoba može popravljati računala i bez toga ako zna to raditi?
2. Da li je za otvaranje obrta za popravak računala dovoljno imati položen tečaj za servisera računala koji se upisuje u radnu knjižicu ili treba imati završenu srednju školu smjer "Elektroničar mehaničar" ili "Tehničar za računarstvo"?

Moraš se obratiti Obrtničkoj komori, i od njih dobiti rješenje s kojim ideš u HZMO, prijaviti zaposlene.

Koju školu trebaš, pitaj njih.

crowolf čet 1.12.2022 09:06
Zaporožac kaže...
Rootwalla kaže...

Bok, imam par novih pitanja.

1. Da li za obavljanje servisa računala treba imati diplomu/tečaj ili osoba može popravljati računala i bez toga ako zna to raditi?
2. Da li je za otvaranje obrta za popravak računala dovoljno imati položen tečaj za servisera računala koji se upisuje u radnu knjižicu ili treba imati završenu srednju školu smjer "Elektroničar mehaničar" ili "Tehničar za računarstvo"?

Moraš se obratiti Obrtničkoj komori, i od njih dobiti rješenje s kojim ideš u HZMO, prijaviti zaposlene.

Koju školu trebaš, pitaj njih.

 1.Posebni uvjeti su:

 

  • da postoji stručna osposobljenost ili položen majstorski ispit ako se radi o obavljanju vezanih obrta,
  • povlastica u slučaju obavljanja povlaštenih obrta.

 

Iznimno, fizička osoba koja želi obavljati vezani obrt i ispunjava opće uvjete, ali ne ispunjava i poseban uvjet stručne osposobljenosti ili položenog majstorskog ispita, može obavljati vezani obrt ukoliko na takovim poslovima zaposli radnika koji udovoljava uvjetima stručne osposobljenosti ili položenog majstorskog ispita.

 

2.Dovoljno je.

 

mar123 čet 1.12.2022 13:52

Frend mi je otvorio obrt, doduse on je programer pa za tu djelatnost, kompletno online u svega sat vremena. nigdje fizicki nije moro ic. 

 

Dal autor teme zna tocno zasto zeli obrt? jesi gledao druge opcije, npr jdoo? 

Rootwalla čet 1.12.2022 18:15
mar123 kaže...

Frend mi je otvorio obrt, doduse on je programer pa za tu djelatnost, kompletno online u svega sat vremena. nigdje fizicki nije moro ic. 

 

Dal autor teme zna tocno zasto zeli obrt? jesi gledao druge opcije, npr jdoo? 

 Bok, šta nije obrt najjednostavniji i najjeftiniji za otvorit a i najmanji su porezi?

Old Iggy čet 1.12.2022 18:19
Rootwalla kaže...
mar123 kaže...

Frend mi je otvorio obrt, doduse on je programer pa za tu djelatnost, kompletno online u svega sat vremena. nigdje fizicki nije moro ic. 

 

Dal autor teme zna tocno zasto zeli obrt? jesi gledao druge opcije, npr jdoo? 

 Bok, šta nije obrt najjednostavniji i najjeftiniji za otvorit a i najmanji su porezi?

Upitno je ima li smisla, obzirom i da promet rezervnih dijelova i slično.

Valentin17 čet 1.12.2022 18:28

U serverima, poslovnim sustavima i mrežama su novci, Win danas zna svaki klinac održavati kad Youtube i Google nude sve, ali ovo naprijed su stvari gdje fino središ ugovor o održavanju poslovnoga sustava sa firmom koja ima 50 ili više računala i da vidiš zarade, ali treba jako puno učiti jer malo je tutorijala, a posao staje ako zaje...

Zaporožac čet 1.12.2022 19:06
SaintGriz kaže...
Deda nemora on nigdje ići, nisu ovo 90e, sve se može on-line  

Ako hoće da mu se sve napravi kako treba, mora.

Aplikacije za prijavu, odjavu, su komplicirane... da bi se namučili i informatičari, osobito jer se aplikacija stalno ruši. Ode na šalter mirovinskog i sve riješi u 10 minuta.

 

Inače, kaže se; "Hej deda ! Moj te gleda..." 

dax-lax čet 1.12.2022 19:23

Imam servis skoro 5 godina. Orijentiran na mobitele ali radim uz to i računala, konzole....ustvari svašta osim printera i telki. Prvo provjeri konkurenciju u mjestu da uopće stvoriš dojam o količini posla jer je posla skoro uvijek manje od očekivanja pa moraš ili širit asortiman ili se brutalno fokusirati na jednu specifičnu granu, ali onda se od tebe očekuje majstorstvo. Ne mjenjanje dijelova nego reparacije ploča, zamjene čipova... a to za sobom povlači skupu opremu koju također treba isplatiti. 

Također, formiranje cijena je bitna stavka i poprilično ovisi o okruženju u kojem se nalaziš. Npr. u Zg-u se obična prozirna tpu maska za telefone može prodati za 120-150kn. To izvan grada možeš probati ali neće proći.

Dijelove za računala ćeš generalno prodavati malo jer postoji internet i ljudima doleti sve doma, i to često jeftinije nego li ćeš ti dobiti na veleprodaji.

Iz manjeg sam grada, skoro jedini koji radi takve servise ali s vremenom skužiš da ti je najviša količina prodaje na dodatnoj opremi. Što za računala,

što za telefone. Ono, tipkovnice, miševi, maskice, zaštitna stakla i takve sitnice. Sve skuplje je preskupo i prolazi samo u većim gradovima.

 

Kaj ti je još najzanimljivije u manjim mjestima, stranke će u preko 80% slučajeva birati jeftiniji umjesto kvalitetnijeg proizvoda. Ako misliš uz to prodavati samo poznate gaming brandove, tanko ćeš kakati .

I pripremi živce jer zna biti zajebanih stranki zbog kojih noćima mirno ne spavaš. Nije često ali ostaje u sjećanju.

 

Malo i ja kakam. Ak si već zagrizao, probaj. Ja sam prije odluke bome odmjeravao 4-5 godina hoću ili neću u to. 

 

Btw, pošto sam doo, nije me se tražio majstorski.