Radna iskustva

Selidba u drugu drzavu

Plameni Jazavac sub 9.4.2022 09:30

Pozdrav svima,

 

imam 27 godina i u zadnjih nekoliko godina sam dozivio jako puno nepravde, zadnja u nizu je situacija s pausalnim obrtima zbog koje sam prisiljen zatvoriti obrt iako sam ga otvorio prosle godine u 7. mjesecu. Odlučio sam zajedno s curom trajno odseliti iz Hrvatske. Ja sam React developer s 2.5 godine iskustva, zavrsio sam preddiplomski sveucilisni studij računarstva. Ona je nastavnica engleskog i hrvatskog, a i zna solidno spanjolski. Zanima me koja je drzava Europe najbolja za zivot, planiramo se trajno odseliti, zasnovati obitelj i kupiti kuću. Sigurnost i zdravstveni sustav su nam isto jako bitni. Htio bih cuti vase misljenje o svemu tome jer sam siguran da na forumu ima puno ljudi koji imaju puno vise iskustva od mene. Ne znam sto da mislim o Irskoj, cuo sam da djecje bande tamo stvaraju velike probleme i da im nitko nista ne moze.

 

Unaprijed hvala <3

bunker sub 9.4.2022 10:13


Plameni Jazavac , živim u RH no mnogo mojih dobrih poznanika živi diljem planete, a u jednom periodu mog života sam i ja radio u inozemstvu pa eto da podijelim s tebom nešto o onome kaj pitaš.

Kao prvo, moraš biti svjestan da nema idealne države niti idealnog društvenog uređenja. Neke stvari će u nekim državama biti bolje uređene a kiksati će u nekom drugom segmentu života, zdravstva, obrazovanja, radnih prava, kriminala, nacionalizma...

Da bi koliko toliko saznao prednosti i mane života u nekoj državi, nađi grupu na fejsu za tu državu/pokrajinu i brzo buš saznao kaj ih najviše muči a sa čime su pretežno zadovoljni.

Neki su bježali od ovrha, no tvrtke za utjerivanje dugova su se raširile po cjeloj planeti i jedni drugima preprodaju dugovanja tako da iseljenje ne spašava od ovrhe, štoviše još je skuplja ...

Nepravde, kriminala, potkupljivosti, ima svuda, bez iznimke, samo negdje se vidi iz aviona a negdje ju osjetiš kad buš upisivao djete u vrtić ili kada buš probao napredovati na radnom mjestu....

Također uvjek i svuda para vrti gdje burgija neće. Milioneri i milijarderi su u svakoj državi povlaštena kasta i mogu si dozvoliti mnogo toga za što se prosječni stanovnik nebi izvukao....

Radniku je svuda teško, a odvjetnici, političari, poznati sportaši i glumci svuda lijepo i lagodno žive...

Tak, nemoj misliti da će sam čin preseljenja riješiti sve tvoje probleme. Svuda buš morao zasukati rukave, negdje bu te smetao hdz, negdje arapi, negdje židovi, negdje srbi, negdje masoni, negdje bu ti kriva boja kože ili vjeroispovijest... Mnogi će ti se kuniti da nema takvog raslojavanja no brzom analitikom buš i sam zaključio da niti približno nemaju iste statuse i mogućnosti napredovanja kao autohtoni stanovnici... To je tako oduvjek i svuda.

Gisho sub 9.4.2022 12:21
Plameni Jazavac kaže...

Pozdrav svima,

 

imam 27 godina i u zadnjih nekoliko godina sam dozivio jako puno nepravde, zadnja u nizu je situacija s pausalnim obrtima zbog koje sam prisiljen zatvoriti obrt iako sam ga otvorio prosle godine u 7. mjesecu. Odlučio sam zajedno s curom trajno odseliti iz Hrvatske. Ja sam React developer s 2.5 godine iskustva, zavrsio sam preddiplomski sveucilisni studij računarstva. Ona je nastavnica engleskog i hrvatskog, a i zna solidno spanjolski. Zanima me koja je drzava Europe najbolja za zivot, planiramo se trajno odseliti, zasnovati obitelj i kupiti kuću. Sigurnost i zdravstveni sustav su nam isto jako bitni. Htio bih cuti vase misljenje o svemu tome jer sam siguran da na forumu ima puno ljudi koji imaju puno vise iskustva od mene. Ne znam sto da mislim o Irskoj, cuo sam da djecje bande tamo stvaraju velike probleme i da im nitko nista ne moze.

 

Unaprijed hvala <3

 Hrvatska.

 

Kupiti kucu ti je najlakse u ovim slabijim EU zemljama: Hrvatska, Bugarska, Rumunjska, cak i latvija, litva, estonija.

Ako gledas neku sigurnost ti je Hrvatska opet medu boljim zemljama.

Ekonomski standard - Svicarska, Finska, Norveska, Njemacka, Svedska

Obrazovanje - Finska, Norveska, Svedska

Zdravstvo - opet skandinavijske zemlje

 

Nizozemska/Belgija su neka dobra sredina, po vecini kriterija nisu na vrhu, ali blizu njega.

 

Jos da nadovezem za Njemacku, kucu si tamo vjerojatno neces moci priustiti u skoro vrijeme, prosjecno kucanstvo u Njemackoj je 90 m2, a prosjecna cijena 300k, uz prosjecnu placu 4k (bruto) si mozes sam izracunati kako to izgleda. Tamo gdje su jeftinije kuce, uglavnom su i manje place, a ako zelis kucu od 150+ kvadrata cak i u manjim mjestima mozes racunati sa bar 500k €.

Plameni Jazavac sub 9.4.2022 12:59
Petar hw kaže...

sta ti je bilo sa pausalnim obrtom, kako su te zezali?

Preko obrta radim za firmu iz Poljske full-time. Placam sve doprinose i poreze. Porezna je izmislila termin "prikriveno zaposlenje" sto mi ne dozvoljava da imam 1 klijenta tj. tu firmu iz Poljske. Moja firma ima 900+ zaposlenih i njih pola radi preko obrta (to je normalno u normalnim drzavama poput Poljske, Portugala, Ceske, Slovenije, Spanjolske...). U normalnim drzavama mozes birati hoces li raditi na employment contract ili business contract (preko obrta). Sve je transparentno.

 

Hvala svima na savjetima! Zasad me najvise privlace Svicarska i Norveska. 

 

 

Gisho sub 9.4.2022 13:13
Plameni Jazavac kaže...
Petar hw kaže...

sta ti je bilo sa pausalnim obrtom, kako su te zezali?

Preko obrta radim za firmu iz Poljske full-time. Placam sve doprinose i poreze. Porezna je izmislila termin "prikriveno zaposlenje" sto mi ne dozvoljava da imam 1 klijenta tj. tu firmu iz Poljske. Moja firma ima 900+ zaposlenih i njih pola radi preko obrta (to je normalno u normalnim drzavama poput Poljske, Portugala, Ceske, Slovenije, Spanjolske...). U normalnim drzavama mozes birati hoces li raditi na employment contract ili business contract (preko obrta). Sve je transparentno.

 

Hvala svima na savjetima! Zasad me najvise privlace Svicarska i Norveska. 

 

 

 Cek jesi ti dobio rijesenje od porezne za ovo? Jer to bi bilo prvi puta da cujem da netko radi za stranog klijenta i da je dobio "cestitku"

Plameni Jazavac sub 9.4.2022 13:18
Gisho kaže...
Plameni Jazavac kaže...
Petar hw kaže...

sta ti je bilo sa pausalnim obrtom, kako su te zezali?

Preko obrta radim za firmu iz Poljske full-time. Placam sve doprinose i poreze. Porezna je izmislila termin "prikriveno zaposlenje" sto mi ne dozvoljava da imam 1 klijenta tj. tu firmu iz Poljske. Moja firma ima 900+ zaposlenih i njih pola radi preko obrta (to je normalno u normalnim drzavama poput Poljske, Portugala, Ceske, Slovenije, Spanjolske...). U normalnim drzavama mozes birati hoces li raditi na employment contract ili business contract (preko obrta). Sve je transparentno.

 

Hvala svima na savjetima! Zasad me najvise privlace Svicarska i Norveska. 

 

 

 Cek jesi ti dobio rijesenje od porezne za ovo? Jer to bi bilo prvi puta da cujem da netko radi za stranog klijenta i da je dobio "cestitku"

 Nisam dobio nista jer trenutno porezna istrazuje obrte koji su poslovali u 2020. Svoj sam otvorio 2021. sto znaci da cu uskoro i ja dobiti upitnik, a onda i cestitku. Evo ovaj je decko dobio kaznu, a radio je za strance. https://www.youtube.com/watch?v=rkBxbsQj0Cw

Gisho sub 9.4.2022 13:30
Plameni Jazavac kaže...
Gisho kaže...
Plameni Jazavac kaže...
Petar hw kaže...

sta ti je bilo sa pausalnim obrtom, kako su te zezali?

Preko obrta radim za firmu iz Poljske full-time. Placam sve doprinose i poreze. Porezna je izmislila termin "prikriveno zaposlenje" sto mi ne dozvoljava da imam 1 klijenta tj. tu firmu iz Poljske. Moja firma ima 900+ zaposlenih i njih pola radi preko obrta (to je normalno u normalnim drzavama poput Poljske, Portugala, Ceske, Slovenije, Spanjolske...). U normalnim drzavama mozes birati hoces li raditi na employment contract ili business contract (preko obrta). Sve je transparentno.

 

Hvala svima na savjetima! Zasad me najvise privlace Svicarska i Norveska. 

 

 

 Cek jesi ti dobio rijesenje od porezne za ovo? Jer to bi bilo prvi puta da cujem da netko radi za stranog klijenta i da je dobio "cestitku"

 Nisam dobio nista jer trenutno porezna istrazuje obrte koji su poslovali u 2020. Svoj sam otvorio 2021. sto znaci da cu uskoro i ja dobiti upitnik, a onda i cestitku.

 Ima ljudi koji su i u 2020 radili sa jednim stranim klijentom i nisu nista dobili, zasad su "pecali" samo tko radi sa domacim jer je lakse dokazati prikriveni rad. I nemoras glumiti zrtvu, to sto radis je prikriveni rad, i u drugim drzavama to nije dozvoljeno i kazne su u nekima jos znatno vece nego kao sto kod nas "samo plati razliku", i Njemackoj bi za takvu istu stvar mogao dobiti i zatvorske kazne, samo sto u Njemackoj udaraju i po poslodavcu i po radnika, a kod nas samo hvataju radnike.

smajlee sub 9.4.2022 13:32

Ako ti izbor lagano pada na Norvesku ili Svicarsku, moj subjektivan savjet je mozda CH zbog blizine RH. Znam zelis pobjeci, al ako imas roditelje i ekipu, lepo se moci vratiti u RH na godisnji,pogotovo kasnije zbog klinaca. 

Jedino kaj ti je ovdje skuplje za zivjet ali im place to pokrivaju bez problema ako si u kategoriji nekog malo bolje placenog posla a IT sektor mislim da nema problem s tim.

Najveci ti je trosak stan i zravstveno osiguranje jer su sva privatna i DJECA. Odma da ti velim da su djeca u CH skupa u vrazju materinu. Ako trebas info o zivotu za CH javi se pa ti kazem kaj te zanima. Ja sam u kantonu Zug.

 

I da :D sry,al hehe cura nije zena :D Ako ides za CH treba ti radna dozvola koja nije problematicna jer smo u EU ali cura ju ne dobije po tebi :D ali ako je supruga :D onda automatski dobije i ona dozvolu koju i ti

Plameni Jazavac sub 9.4.2022 13:36
smajlee kaže...

Ako ti izbor lagano pada na Norvesku ili Svicarsku, moj subjektivan savjet je mozda CH zbog blizine RH. Znam zelis pobjeci, al ako imas roditelje i ekipu, lepo se moci vratiti u RH na godisnji,pogotovo kasnije zbog klinaca. 

Jedino kaj ti je ovdje skuplje za zivjet ali im place to pokrivaju bez problema ako si u kategoriji nekog malo bolje placenog posla a IT sektor mislim da nema problem s tim.

Najveci ti je trosak stan i zravstveno osiguranje jer su sva privatna i DJECA. Odma da ti velim da su djeca u CH skupa u vrazju materinu. Ako trebas info o zivotu za CH javi se pa ti kazem kaj te zanima. Ja sam u kantonu Zug.

 

I da :D sry,al hehe cura nije zena :D Ako ides za CH treba ti radna dozvola koja nije problematicna jer smo u EU ali cura ju ne dobije po tebi :D ali ako je supruga :D onda automatski dobije i ona dozvolu koju i ti

 Hvala puno, a nista onda, morat cu se ozenit prije odlaska :D

Boris grozni sub 9.4.2022 14:11

Njemacka je najbolja sto se tice gradenja poslovne karijere na 1 mjestu, iako se u drugim drzavama moze bolje zaraditi no dugorocno svakako majka njemacka, moj bratic je u njemackoj s zenom i djecom u 5g evo kupio stan tamo, 2 auta boli ga k.

ZaliazniMacan sub 9.4.2022 16:10
Boris grozni kaže...

Njemacka je najbolja sto se tice gradenja poslovne karijere na 1 mjestu, iako se u drugim drzavama moze bolje zaraditi no dugorocno svakako majka njemacka, moj bratic je u njemackoj s zenom i djecom u 5g evo kupio stan tamo, 2 auta boli ga k.

 Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

Osim ako nije direktor ili ima firmu od 1500 radnika ali ako je sljaker čak i inženjer treba mu malo više vremena..... Inače osim ako nije golf 4 auto i neko montažna kućica od 30 kvadrata... Ili kamper... 

Hacker002 sub 9.4.2022 16:16

Da rezimiramo.

 

Čovjek zarađuje 3500e, žena 2500. Ukupno 6. Fantastičan stan s režijama 1500, 2 nova auta od 40k e na leasing cca 800e/mj plus 400 osiguranje - 1200, na 2700 smo. Neka uzmu još 1300-1800 za život, što je iznos s kojim možeš čuda raditi i da imaš 2 djece, na 4-4500 smo. Znači ostaje 1500 mjesečno za uštediti. To je 90 tisuća eura u 5 godina. Bez da su ikad dobili božićnicu ili regres ili 13/14 plaću, a dobiju sve to.

 

Lako se kupi kuća za pola miliona s tim prihodima.

 

To što je krkanima jedina opcija otići tamo raditi na stroj u tvornici za 1500e je druga stvar, ima ljudi koji imaju mozga u glavi, znaju i hoće raditi i sposobni su zaraditi neke ok novce i imati uređen život.

 

No to nije poanta teme, nitko vas nije pitao tko si što može prusištiti, tako da se ostavite toga. LP

 

 

Kolacic sub 9.4.2022 16:28
bik kaže...
Recu mi da manje laže, bit ce te duze bratici

 

ZaliazniMacan kaže...
Boris grozni kaže...

Njemacka je najbolja sto se tice gradenja poslovne karijere na 1 mjestu, iako se u drugim drzavama moze bolje zaraditi no dugorocno svakako majka njemacka, moj bratic je u njemackoj s zenom i djecom u 5g evo kupio stan tamo, 2 auta boli ga k.

 Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

Osim ako nije direktor ili ima firmu od 1500 radnika ali ako je sljaker čak i inženjer treba mu malo više vremena..... Inače osim ako nije golf 4 auto i neko montažna kućica od 30 kvadrata... Ili kamper... 

 Nije svaki stan 2.5m eura nit je svaki auto 125tisuca eura.

I ovom ispod vasih komentara. Ima i normalnih ljudi koji jednostavno nisu pametniji za bolje ali opet kupili stan i auto.

Ova generaliziranja su najbolja.

CroVandal sub 9.4.2022 17:27
ZaliazniMacan kaže...
Boris grozni kaže...

Njemacka je najbolja sto se tice gradenja poslovne karijere na 1 mjestu, iako se u drugim drzavama moze bolje zaraditi no dugorocno svakako majka njemacka, moj bratic je u njemackoj s zenom i djecom u 5g evo kupio stan tamo, 2 auta boli ga k.

 Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

Osim ako nije direktor ili ima firmu od 1500 radnika ali ako je sljaker čak i inženjer treba mu malo više vremena..... Inače osim ako nije golf 4 auto i neko montažna kućica od 30 kvadrata... Ili kamper... 

 2014. sam dosao u DE imao malo preko 2500 Eura na racunu i nista drugo. Sada imamo svoju kucu u DE(placamo kredit 1000e mjesecno) 2 Auta bez kredita 2017. godiste oba i kupljeni novi i imamo 2 djece. Na rate osim kuce neplacam nista znaci sav namjestaj,TV itd. Sve je placeno gotovinom. Nedavno sam otvorio i mali obrt tako da mi primanja jos idu gore. Tko zeli i ima nesto u glavi moze. Tko dode da radi u McDonald's u nemora se ni zaliti.

ivan dragi sub 9.4.2022 17:42
Plameni Jazavac kaže...
Gisho kaže...
Plameni Jazavac kaže...
Petar hw kaže...

sta ti je bilo sa pausalnim obrtom, kako su te zezali?

Preko obrta radim za firmu iz Poljske full-time. Placam sve doprinose i poreze. Porezna je izmislila termin "prikriveno zaposlenje" sto mi ne dozvoljava da imam 1 klijenta tj. tu firmu iz Poljske. Moja firma ima 900+ zaposlenih i njih pola radi preko obrta (to je normalno u normalnim drzavama poput Poljske, Portugala, Ceske, Slovenije, Spanjolske...). U normalnim drzavama mozes birati hoces li raditi na employment contract ili business contract (preko obrta). Sve je transparentno.

 

Hvala svima na savjetima! Zasad me najvise privlace Svicarska i Norveska. 

 

 

 Cek jesi ti dobio rijesenje od porezne za ovo? Jer to bi bilo prvi puta da cujem da netko radi za stranog klijenta i da je dobio "cestitku"

 Nisam dobio nista jer trenutno porezna istrazuje obrte koji su poslovali u 2020. Svoj sam otvorio 2021. sto znaci da cu uskoro i ja dobiti upitnik, a onda i cestitku. Evo ovaj je decko dobio kaznu, a radio je za strance. https://www.youtube.com/watch?v=rkBxbsQj0Cw

 Hoce li Svicarska bit losa drzava ako ti tamo padne cigla na glavu?

 

Ima Amerika "slobodne kamionđije" - samouposlene obrtnike koji zbog ovog na sto se zalis zavrse u bankrotu. Firma ih stisne do kosti, a tobože slobodni.

 

Ne moze both ways. Ili cemo stitit radnike od izrabljivanja ili cemo dozvolit kakvo takvo reguliranje koje neće bit savršeno ali će ipak vodit računa da te plate za to što radiš, da imaš zdravstveno, mirovinsko itd..

 

Zašto si otvarao paušalni obrt uopce? 

Gisho sub 9.4.2022 21:07

Na kraju krajeva, kao React dev ti zapravo nigdje nece biti loše, u bilo kojoj državi možeš solidno živjeti, osim ako ti je u cilju imati najnovije sportske aute, vile na moru ili jahte, onda ces morat uspijeti u poduzetnistvu, i to stoji za bilo koju drzavu. Treba razmisliti da sa placama u pojedinim drzavama tesko da ces sa 45-50 moci u mirovinu, kao ITeva sad je najbolje vrijeme da zivis u HR i dobijes neku zapadno europsku ili americku placu, investiras puno u dionice, crypto, nekretnine, zlato (diversify) i sa 45 odes u mirovinu.

PzKpfw sub 9.4.2022 21:14

Gle, nepravda se dogodila. To kaj su napravili IT-paušalcima je zločin. Kaj bi ti zaradio X, kada mogu i uhljebi, nespobni, niškoristi, bagra tebi uzeti
veći dio toga. Misliš da ne mogu. Pa, donesu zakon ili napravu neki birokratski potez, te ti zagorčavaju život.
Kaj ti bi nešto sa svojom glavom napravio??? Pa, napravili bi i oni, al' njihova pamet vrijedi kila mozga, dve marke. Tj. jedan evro.

 

Druga zločin kaj je napravila politička mafija je taj, kaj je ekipi koja je već vani oderala koliko moraju platiti ako su radili vani.

 

U HR narod između ostalog plaća slivne vode, a pored svoje kuće samostalno čiste odvodne kanale.
U Hrvatskoj te pogazi auto, pa moraš dokazi da ti nisi naletio na njega.
U HR socijalni slučajevi imaju prednost pri zapošljavanju. Što je okej. Al' ti "socijalni slučajevi" imaju kuću sa bazenom.


Šta ćeš Hrvatska je bogata zemlja, kada i sirotinja ima kuće sa bazenom.
Samo ne zna zakaj je onda otišlo iz ove države pol milje ljudi, a od 90-ih, 900 tisuća???


Divna neka zemlja gdje raja ne vjeruje plemenitim i poštenim političarima.

 

Bježi iz Hrvatske. Dok se može. Il' napravi tako da pare zarađuješ vani i ostavljaš vani. U Hrvatskoj si samo fiktivno.
Za bamde me brini. Na Balkanu imaš bande u zakonima i zločin isto tako.
Za ulične bande nosiš nož i nabaviš revolver. Preporuka S&W .357 Magnum.

 

Nema obećane zemlja, al' ima bolje zemlje od Republike Hrvatske.
Da, samo znaš i imaš svijesti koliko je niškoristi jalno na tebe što vodiš ovakav život koji vodiš. Oni bi isto, al' su nepspoboni.

 

Imaš dobru struku, radne navike, radišan si, niš ne brini. Gdje god da odeš bit' će dobro. Najbolje da odeš i vidiš. Kaj ti ja ili netko
drugi imaju pričati o bilo čemu. Igraj Green Card svake godine.

 

Sretno Hrvatska!! Nije da ti neće trebati sreće.

Hrvatska pazi se dronova. Najviše velikih Hrvata i katolika. 

Azmo sub 9.4.2022 23:35

Evo nešto što ne želiš čuti. Ti si klinac koji nije odmah dobio ono što želi i što misli da mu pripada. I zbog toga si ljut na sebe, druge, državu, svijet. To je problem mlađe generacije generalno. Svi bi sve odmah. Iz školske klupe u menadžersku/direktorsku fotelju. Tako stvari ne funkcioniraju. Uz planinu se treba popeti. Nisi odmah na vrhu niti si sposoban to biti. i misliš da ćeš to što misliš da ti pripada odmah dobiti negdje drugdje. Nećeš. Nitko ne dobiva. Doživio si nepravdu? Buhu. To je život. Svi od nas su se već trebali bacit s mosta zbog toga. Nigdje ti neće biti bolje nego tamo gdje si napraviš sam. Država ni društvo nije krivo. Ti si. Ako si sposoban i imaš znanje i u Kambođi će ti biti dobro.

gumifufna ned 10.4.2022 00:07

Zašto ti ne preseliš u Kambodžu kad je tako dobro? Nije HR i balkan najgore mjesto za živjeti, ali je po istraživanjima najkorumpiranije i općenito je zdravstvo, pravosuđe, školstvo,... jako loše . Uostalom svijet je postao globalno selo i sada je normalno da jedan Njemac preseli recimo u Švicarsku radi karijere ili Poljak u Irsku, itd. Uvijek ga čeka kuća gdje se može nekad vratiti, a prilika da vidi kako funkcioniraju stvari i van našeg Balkana su sve manje što je čovjek stariji. Nigdje nije med i mlijeko, ali jednostavno čovjek ima prioritete i ambicije da pokuša ostvariti svoje snove i negdje drugo.

sandokan111 ned 10.4.2022 11:51
Plameni Jazavac kaže...

Pozdrav svima,

 

imam 27 godina i u zadnjih nekoliko godina sam dozivio jako puno nepravde, zadnja u nizu je situacija s pausalnim obrtima zbog koje sam prisiljen zatvoriti obrt iako sam ga otvorio prosle godine u 7. mjesecu. Odlučio sam zajedno s curom trajno odseliti iz Hrvatske. Ja sam React developer s 2.5 godine iskustva, zavrsio sam preddiplomski sveucilisni studij računarstva. Ona je nastavnica engleskog i hrvatskog, a i zna solidno spanjolski. Zanima me koja je drzava Europe najbolja za zivot, planiramo se trajno odseliti, zasnovati obitelj i kupiti kuću. Sigurnost i zdravstveni sustav su nam isto jako bitni. Htio bih cuti vase misljenje o svemu tome jer sam siguran da na forumu ima puno ljudi koji imaju puno vise iskustva od mene. Ne znam sto da mislim o Irskoj, cuo sam da djecje bande tamo stvaraju velike probleme i da im nitko nista ne moze.

 

Unaprijed hvala <3

 Mlad si, ako sad ne odselis kasnije ces jos teze. Samo zaboravi "domovinu". Ako ne napravis tamo novi zivot vec vuces repove iz HR nikad nista ni u HR ni tamo gdje odes. Rano si se odlucio na to tako da stignes steci nove prijatelje i stvorit si novi zivot. Mislim da mozes uspijeti s pravilnim mindsetom, nema razloga da ne mozes. Radna atmosfera je jednostavno bolja u nekim drzavama i ako nisi jedan od onih koji su dobro rodbinski umrezeni (jer tad nema bolje drzave od HR). Moje preporuke svakako sto dalje od HR (skandinavija/US/island/novi zeland/Aus), da te ne vuce da se vracas. Vratis se nakon sto si gore sve sebi poslozio nakon xx godina.

 

Samo jedno moras znati, unatoc tome svemu, uvijek ces tamo bit stranac i imat ces taj osjecaj "ne pripadnosti". Ono nesto sto imas doma. Ako ti to nista ne znaci, sve 5, putuj i ne vracaj se. Ako nemas puno stvari koje te vezu (rodbina i slicno) s kojima si jako povezan, jos bolje.

Gisho kaže...

Cek jesi ti dobio rijesenje od porezne za ovo? Jer to bi bilo prvi puta da cujem da netko radi za stranog klijenta i da je dobio "cestitku"

 Ima gro rjesenja vec s stranim klijentima.

Sanchez_1 ned 10.4.2022 13:16

Inace, najbolje mi je citati o tome kako si vani uvijek stranac.

 

a u hrvatskoj nisi stranac? U hrvatskoj si stranac cim mislis zaraditi od svog rada i zivjeti posteno, a nisi stranac ako imas veze i ako ti je rodbina po polozajima.