Radna iskustva

Prvi posao nakon fakulteta

ParaNO1d uto 12.11.2019 09:05
daracoid__007 kaže...

Interesira me kako naći isti? Nedavno sam poslao preko 10 molbi i od svih se samo jedna osoba javila na temu First level support. Da li se to isplati uzeti i u međuvremenu tražit bolji?

Ako ti financijski nije problem, ne moraš prihvatiti prvi posao koji ti se ponudi, ali nemoj gubiti vrijeme dok čekaš posao. Ako te zanima development, odaberi tehnologiju koja ti se sviđa i kreni raditi, napravi si account na GitHubu ili GitLabu i tamo bacaj projekte, kako budeš napredovao, ažuriraj CV i šalji molbe i dalje. Ako te pak ne zanima to, nego želiš raditi kako sistemac, možda da uz diplomu završiš i neku Microsoft akademiju, kod sistemaca se cijeni Cisco certifikat. 
To su savjeti, naravno za sve to treba love i vremena, Nisi napisao koji faks si zavšio pa sam ja ovo predložio jer ipak si na bug forumu i posao je za support 

 

Ja sam nakon faksa 5 mjeseci odmarao i dobio posao kao IT administrator, to radio 4 i pol godine, zavšio za Java programera i onda počeo raditi kao JS backend developer. Bitno je da se educiraš konstanto i da pokakažeš interes, a jednom kad dobiješ posao, sve je na tebi i kako ćeš se ti truditi. Što se tiče plaća, realno nema ekstra plaće skoro nigdje za juniora, sve je to 5-6K kn, ali mogućnosti za dalje su velike. Ako kreneš kao junior i godinu dana brusiš git, neke baze (mysql, mongo, postgre), js, css, php, magento... štogod, nakon godinu dana CV ti je puno bogatiji i imaš više mogućnosti. Prvi posao je uvijek najteže dobiti, a odnekale se mora krenuti.

daracoid__007 uto 12.11.2019 10:55

Baš taj financijski aspekt jest problem; nemam baš novca za bacanje. Po SSS-u sam Tehničar za računalstvo, dok sam prošli mjesec završio kao sveučilišni prvostupnik informatike smjera Poslovni sustavi, odnosno Poslovni informatičar. Sve mi je odlično išlo, ali kod programiranja (naprednog) sve pada u vodu. SQl, HTML, CSS, Ajax, JQuery i ostalo društvo sam svladao, dok mi je najdraži SQL. U zadnje vrijeme sam se više počeo igrati sa matičnim pločama i ostalom računalnom elektronikom, te otklanjanjem kvarova i to mi dolično ide, ali kod mene (Međimurska županija) nema nikakvog posla na tu temu. Teta na HZZ-u mi je predložila da si tražim nešto tima administrator, web dizajner/programer ili slično. Imam osječaj ta bi se trebao nekamo javit kao početnik da dodatno sve usvojim jer me polako svo znanje napušta što sam usvojio na fakultetu. Što se tiče CV-a nemam Bog zna što napisati jer sam friško izašao sa fakulteta.  

ParaNO1d uto 12.11.2019 11:05
daracoid__007 kaže...

Baš taj financijski aspekt jest problem; nemam baš novca za bacanje. Po SSS-u sam Tehničar za računalstvo, dok sam prošli mjesec završio kao sveučilišni prvostupnik informatike smjera Poslovni sustavi, odnosno Poslovni informatičar. Sve mi je odlično išlo, ali kod programiranja (naprednog) sve pada u vodu. SQl, HTML, CSS, Ajax, JQuery i ostalo društvo sam svladao, dok mi je najdraži SQL. U zadnje vrijeme sam se više počeo igrati sa matičnim pločama i ostalom računalnom elektronikom, te otklanjanjem kvarova i to mi dolično ide, ali kod mene (Međimurska županija) nema nikakvog posla na tu temu. Teta na HZZ-u mi je predložila da si tražim nešto tima administrator, web dizajner/programer ili slično. Imam osječaj ta bi se trebao nekamo javit kao početnik da dodatno sve usvojim jer me polako svo znanje napušta što sam usvojio na fakultetu. Što se tiče CV-a nemam Bog zna što napisati jer sam friško izašao sa fakulteta.  

Baš zato se nastavi sam educirati dok ne radiš. Bitno je da sve što napišeš u CV-u, na potencijalnom razgovoru za posao trebaš znati. Neće te nitko tražiti da im pokažeš odmah ali bitno je da znaš što si napisao. Npr. ako napišeš da si nakon fakulteta sastavio X računala, kako si popravio nešto, kako si radio ovo ono, sve to može u CV iako nisi bio zaposlen. Bolje i to nego da staviš da si završio faks, a da ništa nisi radio poslje. Poslodavca u 90% zanima znanje i tvoja odlučnost, a diploma je samo plus. A ovaj posao ako ga možeš dobiti, probaj pa možda budeš zadovoljan, u međuvremenu traži dalje dok nešto bolje ne uleti. I najbitinije, nastavi raditi na sebi.

daracoid__007 sri 13.11.2019 15:56

Evo da dam neki svoj osvrt ne taj First Level Support. Danas sam otišo na taj intervju, sve oni to lijepo prezentiraju i na kraju padne test sa slijedećim pitanjima.

 

1. Imate 8 loptica od kojih je jedna teža od ostalih i trebate sa dva mjerenja odrediti koje je teža pomoću vage kakve vidite na placu (one sa utezima).

 

2. U ladici imate 12 bijelih i 12 crnih čarapa i trebate odrediti koja je vjerojatnost da ćete nasumičnim odabirom uzeti isti par.

 

Prvo sam ozbiljno shvatio i rješio sve dok sam nisam ušao u auto i počeo se žestoko smijat. Reko sebi da li je taj test bio potreban za crkavicu od 4 800 kuna.

 

Isto me i interesiraju vaša rješenja za iste zadatke.

Čitatelj sri 13.11.2019 16:02

Moji bi odgovori bili:

1. Ako se "na ruku" ne moze odvagati razlika, ili vizualno vidjeti razlicitost loptica,

dao bih ih baki na placu da ih sve fino izvaze, jer first level support ima pametnijih stvari za odraditi

 

2. Osoba koja ne zna pospremiti carape, ili nema roba/zenu/majku, da odradi za njega,

ni ne treba first level support, nego mentalna klinika

mar123 sri 13.11.2019 16:20
Čitatelj kaže...

Moji bi odgovori bili:

1. Ako se "na ruku" ne moze odvagati razlika, ili vizualno vidjeti razlicitost loptica,

dao bih ih baki na placu da ih sve fino izvaze, jer first level support ima pametnijih stvari za odraditi

 

2. Osoba koja ne zna pospremiti carape, ili nema roba/zenu/majku, da odradi za njega,

ni ne treba first level support, nego mentalna klinika

 prvi tvoj odgovor necu uopce komentirat, ali drugo pitanje nema veze sa pospremanjem carapa nego izracunavanjem vjerojatnosti. mnoge firme daju na intervjuima neke vrste testova inteligencije, na kraju nisu stvar koja je najpresudnija ali daje neku sliku poslodavcu.

Čitatelj sri 13.11.2019 16:23

Takvi testovi nemaju smisla, ako nisu prilagodjeni okruzenju rada.

 

Radio sam u par firmi, i sam sam vodio par razgovora za posao kao posloprimac,

i nikad, ali nikad nismo ni pomislili dati ljudima da pisu tako nesto.

 

Kao prvo - ozbiljna firma trazi razgovor, a ne da rijesavas nekakve testove.

A kao drugo - firma koja stavi takve neprilagodjena sablonska pitanja, nije vrijedna gubljenja vremena.

daracoid__007 čet 14.11.2019 15:43

Meni je samo bilo simpatično kako je asistent/suradnik meni rekao na početku testa da je to radi reda, odnosno da neće biti problema. Reko sebi prolazios am svakakvih testov ana intervjuu, ali ovaj je

najnepotrebniji i najbalanlniji koji sam rješavao.

mazetna uto 26.11.2019 12:24

Može neko info? U koju IT firmu u ZG poslati CV kao početnik, kao netko ko je tek zavrsija faks i nema radnog iskustva? Na svim oglasima traže iskustvo i poznavanje nekoliko tehnologija, a prije razgovora za poziciju juniora traže da riješim nekakav zadatak, tipa izrada web app.

FLes uto 26.11.2019 13:21

Staviš sa svake strane vage po tri loptice.

   ako su u ravnoteži, makneš ih, staviš preostale dvije i vidiš koja je teža.

   ako nisu u ravnoteži, sa strane vage gdje je manja težina loptica makneš sve tri. Sa druge strane ti ostane tri loptice od kojih je jedna teža. Uzmeš dvije i jednu staviš na drugu, sada praznu, stranu vage i vidiš koja je teža. Ako su u ravnoteži, loptica koja ti je ostala u ruci je   teža.