badger pet 4.6.2010 14:57

Ne znam da li mislite da li je korektno postaviti ovakvo neko pitanje, ali nemogu otvoriti poll, a nikako ne mogu sam odlučiti da li sam ja u zabludi ili su stvarno plaće takve kakve jesu.

 

Dakle, pitam vas pitanje:

 

"Mjesečna plaća mi je veća od 6000 kn neto i radim u IT branši" DA ili NE

 

Hvala na bilokakvoj pomoći, jer razmišljam otići iz Hr koliko me ovo sve nervira.

 

 

 

Moj glas: NE

Black Deus Typhon pon 7.6.2010 16:17

Koliko čujem od kolega i prijatelja, plaće u IT sektoru u hrvatskoj nisu toliko loše. Recesija je možda pospješila smanjivanje plaća lately. Naravno, ovisi o vrsti firme, rekao bih, jer mi se čini da strane firme kod nas ne plaćaju onoliko koliko naše firme. Tj, ili plaćaju premalo, ili su povišice rijetkost. OTOH, mislim da je 6K netto solidna plaća, ali ne za živjeti u Zagrebu - po mojem osobnom iskustvu.

Tvrdy pon 7.6.2010 18:11

IT branša ti je širok pojam - imaš sistemaše, programere, project managere, prodavače,itd.itd. pa unutar svake od skupina podskupine. Znanje nekih tehnologija se bolje plaća, nekih lošije. Ima tu puno varijabli. Da ne pričamo o tome da li je plaća bijela, siva, crna,..

Mogu govoriti o svojoj branši .net programera, junior programer može očekivati 4-5K, netko s malo više znanja i iskustva od 6-9, a senior programeri i project manageri iznad 10. Naravno, ovisi i o firmi, ako ide dobro, tu su razni bonusi, više ili manje dana godišnjeg, konferencije i sl. Ne treba ocjenjivati samo po iznosu već i po uvjetima posla, nije isto 6K u normalnoj sredini gdje se radi 40 sati tjedno, gdje možeš učiti i napredovati i imaš ok kolege ili 8K u nekoj firmi gdje radiš 12 sati dnevno, gdje te naganjaju, šikaniraju i sl.

makaweli pon 7.6.2010 18:17

Imam jedno pitanje, nadam se da necu biti dosadan. Naime, sada sam 4. razred gimnazije i oduvijek sam volio sve vezano uz informatiku i racunalstvo. Planirao sam upisati FER. E sad, što bi ja nakon diplome mogao očekivati sa završenim računalnim smjerom, postoje li firme gdje ima mjesta za napredak, i postoje li nekakva dodatna školovanja koja bi mi donijela neku koristu pri traženju posla? 

makaweli pon 7.6.2010 18:19
naxeem kaže...

Od 2800 + crnjak (jako je puno prijavljenih na 2.8k koji ostatak dobijaju kao dobit iz firme), pa do 15+. Za Split 30-50% manje nego ZG.

Jel se to odnosi na moje pitanje ili ? Ako da, hvala.

Hacker-ri pon 7.6.2010 19:22
makaweli kaže...

Imam jedno pitanje, nadam se da necu biti dosadan. Naime, sada sam 4. razred gimnazije i oduvijek sam volio sve vezano uz informatiku i racunalstvo. Planirao sam upisati FER. E sad, što bi ja nakon diplome mogao očekivati sa završenim računalnim smjerom, postoje li firme gdje ima mjesta za napredak, i postoje li nekakva dodatna školovanja koja bi mi donijela neku koristu pri traženju posla? 

znam nekolicinu ljudi i samo ti mogu rec...
Sjedi zagrij stolicu i udaraj po FERu koliko god drugi pricali da je tesko i da nisi normalan, samo trpaj znanje...

od Nikole Tesle, Rudera kod nas, do brdo firmi vani....

Znam nekolicinu sistemasa koji su zavrsili u svicarskoj

 

go for it... FERovci su cijenjeni

naxeem pon 7.6.2010 19:29
makaweli kaže...
naxeem kaže...

Od 2800 + crnjak (jako je puno prijavljenih na 2.8k koji ostatak dobijaju kao dobit iz firme), pa do 15+. Za Split 30-50% manje nego ZG.

Jel se to odnosi na moje pitanje ili ? Ako da, hvala.

Ne, odnosi se na pitanje o urodu pšenice u Gvatemali.                     -- Naravno da se odnosi na tvoje pitanje Cool

Mormy uto 8.6.2010 14:28

i sto god ljudi pricali, FER nije tezak (po onome sto sam ja vidio od ispita i programa po Bolonji, stovise, pljuga je)... Naravno ako radis kako spada... Ako se zaje* svaki faks je tezat...

Hacker-ri uto 8.6.2010 20:26
Mormy kaže...

i sto god ljudi pricali, FER nije tezak (po onome sto sam ja vidio od ispita i programa po Bolonji, stovise, pljuga je)... Naravno ako radis kako spada... Ako se zaje* svaki faks je tezat...

nisam probao ali koliko cujem i koliko je cijenjen mislim da je tezak... probaj pa javi :D

Korny1603987 uto 8.6.2010 20:31
Hacker-ri kaže...

znam nekolicinu ljudi i samo ti mogu rec...
Sjedi zagrij stolicu i udaraj po FERu koliko god drugi pricali da je tesko i da nisi normalan, samo trpaj znanje...

od Nikole Tesle, Rudera kod nas, do brdo firmi vani....

Znam nekolicinu sistemasa koji su zavrsili u svicarskoj

 

go for it... FERovci su cijenjeni

 

Mislio sam to i ja... Ali sam odustao u zadnjoj sekundi i upisao pravo... Sada sam na samom kraju, a žao mi je što nisam upisao Fer.

Jer kod nas diploma pravnog fakulteta ne vrijedi ništa.

Hacker-ri uto 8.6.2010 22:23
Korny1603987 kaže...
Hacker-ri kaže...

znam nekolicinu ljudi i samo ti mogu rec...
Sjedi zagrij stolicu i udaraj po FERu koliko god drugi pricali da je tesko i da nisi normalan, samo trpaj znanje...

od Nikole Tesle, Rudera kod nas, do brdo firmi vani....

Znam nekolicinu sistemasa koji su zavrsili u svicarskoj

 

go for it... FERovci su cijenjeni

 

Mislio sam to i ja... Ali sam odustao u zadnjoj sekundi i upisao pravo... Sada sam na samom kraju, a žao mi je što nisam upisao Fer.

Jer kod nas diploma pravnog fakulteta ne vrijedi ništa.

kod nas samo sa FOI i FER diplomom mozes nesto, sve ostalo ides na biro pitat ;D

Pixel čet 10.6.2010 07:54
Black Deus Typhon kaže...
 OTOH, mislim da je 6K netto solidna plaća, ali ne za živjeti u Zagrebu - po mojem osobnom iskustvu.

 

Ti se salis ?

za sitnis od 6K raditi kao IT strucnjak ???

Onda bojle odi na baustelu jer ces vise zaraditi. Prodavac u DM-u ima vecu placu !

 

Po mome je neki minimum 8- 9000 Kn netto .

segregator čet 10.6.2010 08:08
Pixel kaže...
Black Deus Typhon kaže...
 OTOH, mislim da je 6K netto solidna plaća, ali ne za živjeti u Zagrebu - po mojem osobnom iskustvu.

 

Ti se salis ?

za sitnis od 6K raditi kao IT strucnjak ???

Onda bojle odi na baustelu jer ces vise zaraditi. Prodavac u DM-u ima vecu placu !

 

Po mome je neki minimum 8- 9000 Kn netto .

 

IT nije više što je bio 1980-tih, pa donekle i 90-ih...sad je to idi mi dođi mi posao ko i svaki drugi

JoeFly čet 10.6.2010 08:17

@Badger DA

 

@Pixel, reci mi sto je to po tvojoj definiciji IT strucnjak ? Slazem se da pravi sturcnjaci trebaju imat 8k+ placu. Ali Badger nije naveo nigdje da je on IT strucnjak, rekao je da radi u IT bransi. Mislim da ljudi olako uzimaju sebi titulu IT "strucnjaka".

segregator čet 10.6.2010 08:18
JoeFly kaže...

@Badger DA

 

@Pixel, reci mi sto je to po tvojoj definiciji IT strucnjak ? Slazem se da pravi sturcnjaci trebaju imat 8k+ placu. Ali Badger nije naveo nigdje da je on IT strucnjak, rekao je da radi u IT bransi. Mislim da ljudi olako uzimaju sebi titulu IT "strucnjaka".

 

Pa ako znaš instalirati windowse, valjda to znači da si stručnjak. Ako znaš podesiti i mrežu na računalu, to je već za plaću 10,000+

JoeFly čet 10.6.2010 09:59
segregator kaže...
JoeFly kaže...

@Badger DA

 

@Pixel, reci mi sto je to po tvojoj definiciji IT strucnjak ? Slazem se da pravi sturcnjaci trebaju imat 8k+ placu. Ali Badger nije naveo nigdje da je on IT strucnjak, rekao je da radi u IT bransi. Mislim da ljudi olako uzimaju sebi titulu IT "strucnjaka".

 

Pa ako znaš instalirati windowse, valjda to znači da si stručnjak. Ako znaš podesiti i mrežu na računalu, to je već za plaću 10,000+

He he ... ;)

segregator čet 10.6.2010 15:38
Hacker-ri kaže...

mene vise od place zanima dali ste vi zadovoljni na poslu, i od cega se taj vas posao sastoji? tj sta sljakate?

 

Velika većina pomaže Šteficana po uredima, objašnjava zašto je malo slovo "i" u Wordu postalo veliko, kako se stavlja attachment u mail,

mijenja tonere u printerima, spaja počupane kablove i slično (oko 90%)

 

Od ostalih 10%, 9% programira nekakve knjigovodstvene i slične programe

 

Preostalih 1% radi nešto interesantno

tnakir čet 10.6.2010 17:11

Ja radim za jednog hosting providera u RH. Malo support, malo kucam web aplikacije za firmu, takodjer nesto oko wirelessa sitno i tako.

 

Zadovoljan jesam, radim ono sto volim, ekipa na poslu je vrhunska. Eto, jos mi se nije dogodilo da kad se ujutro probudim prvo promislim "Ajme neda mi se danas radit...".

hudo pet 11.6.2010 17:04
Hacker-ri kaže...

kod nas samo sa FOI i FER diplomom mozes nesto, sve ostalo ides na biro pitat ;D

 

neistina, govorim iz iskustva i prve ruke.

 

Niti sa jednim od ovih faxeva nemozes doci i odmah poceti raditi. Ima se predzanje, ali prakticka znanja treba sam savladati gotovo iz nule. Nista vise od onog sto ti par mjeseca tecaja ili samoucenja nemoze pruziti.

Ja nemam fer i foi, i kada dodjem na razgovore na posao uopce me ne pitaju za fax, nego sta znam raditi.

 

S druge strane, kada bi se isao zaposliti u grad, bez faxa ne bi mogao uopce predati zamolbu, zbog zakona.

 

Place u rijeci, ovako odokativno: od 3500kn do 10,000, u rijetkim slucajevima i iznad, za IT nemenađerske poslove.

makaweli pet 11.6.2010 18:25
godo kaže...

Zna li netko kolike plaće imaju oni koji su zaposleni dućanima sa pc opremom. Iako su prodavači trebali bi imati dosta znanja (naravno ako su pravi).

Mozda u ADM-u ili Linksu, no u ostalim trgovinama usluga je katastrofa. Vemil, Hgspot, hrpa antitalenata za elektroniku. Slična stvar kao i T-Com support :)

Hacker-ri pet 11.6.2010 23:29
makaweli kaže...
godo kaže...

Zna li netko kolike plaće imaju oni koji su zaposleni dućanima sa pc opremom. Iako su prodavači trebali bi imati dosta znanja (naravno ako su pravi).

Mozda u ADM-u ili Linksu, no u ostalim trgovinama usluga je katastrofa. Vemil, Hgspot, hrpa antitalenata za elektroniku. Slična stvar kao i T-Com support :)

Vemil nekih 3 mj prije bankrota, gasenja ili sta vec je imao 3.000 ili 2.500... ili covjek uzasno laze..

ali razina znanja je katastrofa, da bar imaju znanja koliko i bahatosti... da imaju znanja koliko nekulture bilo bi isto super...

ali nebih se cudio i da ima minimalac