Radna iskustva

Kako sam dobio posao u Irskoj

Friday ned 4.10.2015 11:27

Pozdrav ekipa...

 

Još "davno prije" sam ovdje na forumu napisao da radim na odlasku van. Nije to tako davno bilo, zapravo, ali prošla je skoro već godina dana kako radim na tome. Bio sam zapeo za Irsku pa me udarilo da bih išao u Kanadu a onda sam se ipak konačno odlučio za Irsku. I dogodilo se! Prije nekog vremena sam dobio posao, sredio sam si već i smještaj a kroz par dana odlazim. Često me pitaju "na koliko odlaziš?". Do mirovine, a možda i duže! Razlozi zbog kojih odlazim nisu financijske prirode. Neka ostane na tome.

 

Od 2006. radim kao programer. Imao sam nevjerojatnu sreću da dobijem posao u jednoj maloj firmi u Osijeku. Od onda sam radio u još dvije firme - odlazio sam kada bi došlo do zasićenja. Ja sam vulgaris .NET programer ali sam zahvaljujući mnogim okolnostima lijepo zarađivao. Bio bih nepošten prema sebi da ne spomenem i izuzetan trud koji svakodnevno ulažem u posao. Nije mi strano ustajati se u 3 u noći mjesecima jer dan je užasno prekratak, uvijek imati osmjeh za klijenta, istrpiti kritiku i priznati pogrešku, provesti sate/dane analizirajući nešto što ne radi a trebalo bi... Ali opet - to su osobine velike većine ljudi koji rade ovaj posao. Zato imamo dobre plaće i nismo nikada zadovoljni s tim istim plaćama

Mnogi od vas će vjerojatno pomisliti "WTF ovaj drobi?" jer znate koliko visim na forumu. Znate onu - "kompajlira se".

 

Otkako sam u nekoj temi napisao da radim na odlasku van dobio sam stvarno hrpetinu privatnih poruka pa ću sada napisati kako se u mom slučaju sve odigralo. Imajte na umu da je sigurno netko drugi prošao znatno drugačije nego ja i da vas možda čeka nešto sasvim drugo ako se odlučite na ovu "pustolovinu".

Prije koji mjesec je u tiskanom izdanju Buga upravo ova tema obrađena. Moram se pohvaliti da je zamisao bila moja - predložio sam to Dragi a kolega forumaš nixass je autor teksta. Nisu ti linuksaši tako loši, jel? On je inače u Dublinu već neko vrijeme pa predlažem da pročitate taj tekst ako vas zanima ova tematika.

 

Ovaj osvrt je iz aspekta nekoga tko radi u IT branši. U Irskoj se sigurno možete zaposliti bez obzira na zvanje ali ovdje je ipak fokus na IT-u.

 

 

CV

 

Za početak - morate imati CV na engleskom. Meni je to bio užasan problem jer teško sam nalazio izraze za sve što sam radio. Nije problem nešto prevesti ali ubaciti u određeni kontekst tako da ne ispadne blesavo je druga stvar. Ne samo to, kasnije se ispostavilo da različiti recruiteri žele CV u različitom obliku. Tu nemojte štedjeti tipkovnicu - pišite apsolutno sve što ste radili! Naravno, ne treba izgledati kao telefonski imenik ali nemojte preskakati ništa što mislite da bi imalo moglo pridonijeti. Ovdje neću stavljati nikakav gotov primjer - ima ih na netu jako puno.

Teška srca moram spomenuti i LinkedIn. Napravite tamo profil jer ima recruitera koji tamo lurkaju. A oni koji vide vaš CV uglavnom odu pa pogledaju vaš profil tamo. Zašto teška srca? Zato što ne postoji gluplja mreža na svijetu. Furaju se na profesionalnost a zapravo su fejsbuk za "poslovnjake". Ništa vas ne priječi da frendu endorse-ate OSPF iako ne znate što je to. Imam par frendova koji mi svako malo endorsaju nešto što ni oni ni ja ne znamo što je. Eto, tako to funkcionira pa neka netko kaže da je to ozbiljna mreža...

 

POSLOVI

 

Drugi korak je pregledavanje oglasa. Po mom iskustvu, jedina relevantna stranica je monster.ie. Bio sam se prijavio na još neke stranice ali onda mi je počeo stizati spam (i to onaj pravi tipa osvojili ste milijun nečega, itd). Izbor poslova je uistinu velik, tražilica je odlična i vješto povezuje pojmove. Prijava na oglas je vrlo jednostavna - trebate tek uploadati životopis ili odabrati neki od već uploadanih. Ne znam točno kako se to podesi, ali meni svako jutro oko 8 sati na mail stigne popis 10 najboljih oglasa prema onome što sam pretraživao. Vrlo zgodan fičer i definitivno preporučam da se stavite na tu neku mailing listu.

BITNO - vaš CV će nakon prijave za posao biti dostupan svim recruiterima koji koriste ovu stranicu. Predobra stvar jer će posao zapravo tražiti vas!

Svakako preporučam i da provjerite stranicu http://irishrecruiter.com/ - vodi ju naš čovjek koji se bavi recruitingom za irsku. Mnogi su preko njega otišli. Na toj stranici imate i masu općenitih informacija.

 

 

Drugi način traženja posla je otići tamo i obići n firmi. Tako je navodno najlakše ali treba vam vremena i novaca za to. Naravno, posve je izvjesno da barem jedno od to dvoje nemate.

SVE ide preko recruiterskih agencija i teško da ćete naći posao u nekoj firmi mimo toga. Neki oglasi imaju jasno naznačeno da je potreban fakultet - to je u praksi potpuno nebitno. Većina oglasa uopće ne zahtjeva formalnu naobrazbu a oni koji traže fakultet - uglavnom imaju napisano "ili odgovarajuće iskustvo". Neki traže i magisterij i svašta ali realno je to samo "pro forma" i to će vam biti jasno ako vam ponude taj posao a ne zadovoljavate navedeni uvjet.

 

RECRUITERI

 

Nakon prijave na poslove slijedi iščekivanje. Ono će vjerojatno biti znatno kraće nego što očekujete. Tamo je potražnja za IT kadrom nevjerojatno velika. Ja sam se na prvi oglas prijavio u nedjelju kasno navečer. Sutradan sam do podneva imao već 7-8 poziva iz Irske. Bio sam šokiran. Naravno, nisam to uopće očekivao pa se nisam javio ni na jedan poziv (strah, nervoza, whatever...). Svi koji su me zvali uredno su nakon poziva poslali vrlo prijateljski nastrojen mail u kojem pitaju u koje vrijeme je najzgodnije da nazovu.

Skupio sam hrabrosti pa sam dogovorio par termina. Engleski znam kao i svi drugi. Prosječno, nisam neki biser ali nisam ni topina. Ali kad moraš s nekime na telefon pričati onda je to nešto posve drugo. Izgubiš se, kažeš nešto u krivom vremenu, ispališ nešto tipa "how yes no", itd...

Nemojte se sekirati oko toga iz dva razloga - prvo, ljudi koji vas zovu to i očekuju. A drugi razlog je taj što ćete sa svakim sljedećim razgovorom biti vidljivo bolji. Nervoza će nestati, razgovori će teći sve bolje. Počet ćete ubacivati pošalice i osjećat ćete se ugodno. Ono što može biti nezgodno i što će vas vjerojatno "zakačiti" su dvije stvari:

Loš zvuk - dogodi se ako nemate signala ili ako vas zovu sa skype-a na mobitel.

Irski naglasak - dosta teško razumljiv govor kojeg na sreću koristi tek vrlo mali broj ljudi. Bit će vam jasno ako kažem da "roles" izgovaraju kao riječ "rules".

Inače, poslovi su "roles".

 

Recruiteri su zanimljiva čeljad! Vole pričati. O kako vole pričati... Dogodit će vam se da pričate s likom 40 minuta a da još nije ni jednom riječju spomenuo posao. Zanima ih odakle ste, gdje ste radili, koliko ste radili, s kojim tehnologijama, zašto ste napustili neku firmu, zašto želite doći u irsku (ovo je jako bitno), i još milijun drugih stvari. Rade zapravo nekakav profesionalni i psihološki profil jer pred potencijalnim poslodavcima upravo oni odgovaraju za vas. Za svaki posao će vas pitati da li ste čuli za tu firmu. U 99% slučajeva sigurno niste čuli. Ali to im je i drago jer onda mogu biti sigurni da niste s njima u pregovorima preko neke druge recruiterske firme. O samim poslovima vam uglavnom neće pričati puno nego ćete detalje dobiti na mail nakon inicijalnog razgovora. A i ti "detalji" ponekad baš neće biti detalji. Stvar je u tome da recruiteri od vas sakrivaju podatke o firmi za koju trebate raditi a s druge strane vaše detalje kriju od firme koja traži ljude kako se ne bi dogodilo da ih se "izgura" iz procesa.

Nakon što pristanate da vas se prijavi na nekakav oglas - tek onda vaš CV ide potencijalnom poslodavcu. Recruiteri nikada neće bez vašeg izričitog odobrenja poslati vaš CV nekome.

 

VRLO BITNO: Sigurno će vas pitati za vašu trenutnu plaću! To im nikako nemojte reći jer to nije njihova briga i zato što će vas onda staviti u podređen položaj. Vaša plaća je poslovna tajna između vas i vašeg poslodavca i tako im trebate i reći. Ja sam nekima čak znao odbrusiti "to vas se ne tiče" i "to uopće nije bitno".

 

KONTAKTI SA POSLODAVCEM

 

Ako je razgovor sa recruiterom prošao OK i poslodavcu se svidi vaš CV - slijedi prvi kontakt. Ponekad će to biti samo upoznavanje, ponekad usmeno testiranje, ponekad samo dogovor za testiranje... Uglavnom će vas ispitivati sve i svašta. I uglavnom će to biti o vašem dosadašnjem iskustvu. Uglavnom će vas zvati na telefon ali bit će i slučajeva kad će vas zvati na skype. Točni su u sekundu - ako kažu da će vas zvati u 17:00 onda će to tako i biti. Imajte na umu vremensku razliku od sat vremena dok dogovarate termin za nešto. Ono što je neobično je da plaću dogovarate sa recruiterom a ne sa poslodavcem. Shodno vašim očekivanjima recruiter vas na određene poslove prijavljuje ili ne prijavljuje jer zna o kojoj lovi se radi za pojedini posao.

Testiranja su, kako sam već napisao, uglavnom preko telefona. Neka će biti preko RDP-a. Dobijete login podatke, spojite se na server na kojem vas čeka sve pripremljeno za testiranje i nakon određenog vremena vam veza samo "pukne". Moje zadnje testiranje je bilo dosta neobično. U dogovoreno vrijeme su me nazvali na skype, na mail su mi poslali ispit koji sam pred njima morao isprintati. Imao sam sat vremena. Samo papir i olovka. Nakon toga sam ispit morao skenirati i poslati im nazad. Cijeli proces pod njihovim budnim okom. Old skul.

Sama testiranja uglavnom nisu teška. Ovisi o vašem području ali ja ću, evo, nabrojati najčešće stvari iz moje domene:

- OOP

- što je refleksija i njena upotreba

- razlika između virtualne klase i interfejsa

- razlika između procesa i threada

- razlika između clustered i non-clustered indeksa

- razlike između joinova

- singleton pattern

- ...

 

Bude i konkretnih pitanja kako biste nekakav problem riješili. Uglavnom sve dosta jednostavno. Inače, prije zadnjeg testiranja sam potpisao NDA pa vam ne mogu dati sam ispit na uvid ali takav je da me sramota što nisam dobio 100% . Usput budi rečeno, plašili su me s tim ispitom kao da je ne znam šta u pitanju. A ono sprdnja... (ljudi sa završenim faksom i bez ikakvog iskustva bi imali barem 70%).

 

Ja sam u dva slučaja bio dobio zadatak da napravim kod kuće nekakav projekt. Oba su bila relativno jednostavna. U prvom slučaju sam morao napraviti konzolnu aplikaciju za fibonaccijev niz. Činilo se vrlo jednostavno ali oi su htjeli dobiti vrijednost niza za bilo koji unešeni integer (rezultat može imati pun kufer znamenki). Naravno, za ekstra velike rezlutate trebalo je prikazati progress, mogućnost prekidanja računanja, bla bla.

Drugi zadatak je bilo generiranje nekakvih reporta s obzirom na danu json strukturu. Custom grupiranje, bla bla... Najveći problem mi je bila vrlo nestandardna json struktura - namjerno su zbrkali sve tako da maksimalno otežaju izradu.

 

Ako je testiranje prošlo OK, vjerojatno vas čeka još koji krug ili pregovori sa višerangiranim predstavnikom firme. U konačnici ako je sve prošlo OK stiže Employment Offer Letter. To je de facto ugovor koji trebate potpisati, skenirati i poslati. Imajte na umu da se smatra užasno nepristojnim ako pristanete raditi kod nekog poslodavca a onda se predomislite i odete kod nekog drugog. Sam usmeni dogovor je za njih kao nešto što je "uklesano u kamen". Drugačiji mentalitet od našeg - riječ im puno znači.

 

LOVA/TROŠKOVI

 

Već sam spomenuo da lovu (barem načelno) dogovarate sa recruiterom. Vjerojatno su mogući i nekakvi naknadni pregovori sa poslodavcem. Većina oglasa ima naveden raspon od-do. Uz to je naravno navedeno DOE! Ako imate više iskustva - očekujte više love, nema tu puno mudrolije. Jako dobro si sračunajte sve prije samih pregovora. Dublin je jako skup. Pod jako skup mislim samo na jedno - smještaj. Dvosoban stan je cca >=1300€. Sve ostalo je vrlo podnošljivo (neke stvari čak i jeftinije nego kod nas).

Plaće se dogovaraju u brutto iznosu. Koliko je to "na ruke" možete provjeriti ovdje: http://ie.thesalarycalculator.co.uk/ 

Ako ste oženjeni - porezna olakšica je veća i plaća će vam biti veća. Ako vam žena/muž radi onda vam je plaća još veća. Dječji doplatak je 140€ po djetetu bez obzira na primanja. Pogledajte malo i kakva je situacija u zdravstvu da ne bi bilo iznenađenja. Trenutno je sve besplatno samo za djecu do 6 godina starosti. (navodno do 12 počevši sa 2016.)

Velika je drama pronaći stan/kuću za život. Ja sam jedva pronašao sobu za privremeni smještaj.

Poslovi (roles) su ili permanent ili contracting. Prvo je na neodređeno a drugo na određeno ali uglavnom uz znatno bolju lovu. Ti na određeno se uglavnom potpisuju na 6 mjeseci uz mogućnost produživanja. Ja sam dobio za stalno ali bih prihvatio nešto ovog tipa da mi je bilo ponuđeno (lova zna biti stvarno JAKO dobra).

 

ODLAZAK

 

Ja letim iz Osijeka za London pa onda iz Londona za Dublin. Ukupan trošak sa dodatnim torbama i mjestom uz prozor je oko 1100 kn (jedan smjer). Da sam ranije mogao rezervirati let cijena bi bila puno manja. Iz HR možete direktno putovati i iz Zadra. Međutim, let iz te dvije zračne luke nije moguć od 11. do 4. mjeseca. Alternativa vam je Budimpešta odnosno Zagreb. Iz Zagreba karta košta kao registriran polovan auto! Možda ima i iz nekih drugih zemalja iz okolice - provjerite na internetima. Otkako smo u EU - potrebna vam je samo osobna iskaznica. Putovnica vam ne treba za apsolutno ništa (moja je davno istekla).

Po dolasku tamo morate pribaviti PPS broj i onda otvoriti bankovni račun. Nakon toga je "procedura" gotova. Malo detaljnije o PPS-u možete pronaći u nekoj od naših grupa na facebooku ("idemo u irsku", itd). Nema nikakvih ograničenja ili viza - sve je isto kao da radite u Hrvatskoj.

 

 

Ja tek trebam otići u Irsku (kroz par dana) pa ću ovo nadopuniti bitnim stvarima kako budu "stizale". Ima dosta forumaša ovdje koji već jesu tamo pa molim da me nadopune i isprave ako sam nešto propustio ili krivo napisao. Ovaj tekst je zamišljen kao ohrabrenje svima koji razmišljaju o tome. Sva pitanja postavljajte u temi a ne na PP jer će odgovori drugima koristiti. Nadopunjavat ću ovaj prvi post ako budem smatrao da je nešto bitno za nadodati. Vjerojatno sam zaboravio dodati neke stvari jer dogodilo se jako puno toga a meni je sad kod kuće već "frka" zbog priprema koje su u tijeku.

 

Sretno vam bilo!

 

 

NAKON NEKOG VREMENA... 

 

Meni je sad točno 2 i pol mjeseca kako radim u Dublinu. Mnoge stvari su se u međuvremenu dogodile i dosta toga je sjelo na mjesto. Nakon otprilike mjesec i pol sam pronašao kuću. Divna kuća, vrlo prostrana i u tihom susjedstvu. Plaćam ju 1500 eura mjesečno što nije puno za ono što dobijem (4 spavaće, 3 kupaone...). Familija mi je stigla nedugo nakon toga. Djecu sam upisao u obližnju školu i trenutno je manje-više sve sređeno. Kroz koji dan ih vodim da dobiju PPS a onda se prijavljujem za dječiji doplatak. Nakon toga opet moram ispuniti formular za obračun poreza (www.revenue.ie/forms/form12a.pdf) kako bi mi se aktivirala porezna olakšica. Inače, taj formular morate ispuniti čim se zaposlite jer vam država u protivnom skida tzv emergency tax koji vam pojede gotovo pola plaće. Šaljete ga u najbliži porezni ured. Meni su rekli samo "pošalji ga u najbliži porezni ured". Uzeo sam kuvertu, stavio to unutra bez ikakve napomene i za cca tjedan dana mi je stigla obavijest da je sve sređeno. Nakon nekog vremena vam se vrati sve što vam je država uzela kroz emergency tax (ja još čekam).

Pomalo bespotrebno i glupo - ljudi se plaše ovdašnjeg vremena. Ovdje sam proveo gotovo cijelu jesen a upravo je počela zima. Ono što je stvarno drugačije nego kod nas su dvije stvari - vjetar i trajanje dana. Vjetar je stvarno dosta jak i uvijek ga ima. Uglavnom je oko 30 km/h a nije neobično da ode do 70 (prošlu noć mi srušilo ogradu). Dani ovdje u ovo doba godine traju dosta kratko. Zimski solsticij je obilježio izlazak sunca u 8:40 a zalazak oko 16:10 ako se ne varam. Čudno izgleda kad oko 13h vidite sunce dosta nisko na obzoru. To se ljeti "kompenzira" pa su dani znatno duži.

Vrijeme je kišovito, kao i u HR dok je jesen. Kiša pada uglavnom svaki dan ali to su kratkotrajne kiše - nema ovdje onih kiša kao u HR da padaju bez prestanka danima. Vrijeme je izuzetno promjenjivo pa je tako posve normalno da nema ni jednog oblaka na nebu a za sat-dva je sve "zatvoreno" i kiša lije. U prvih mjesec dana mog boravka kiša je pala sve skupa možda 4-5 puta (bilo je divno sunčano uglavnom). Ali zato je pretprošle godine ljeto bilo obilježeno svakodnevnom kišom u trajanju od nevjerojatna 63 dana bez iznimke. Definitivno valja negdje dalje otići na godišnji

Ljudi su ovdje jako ljubazni, spremni pomoći i vole pričati. Na benzinskoj će vas čovjek kojeg prvi puta vidite bez ikakvog pardona pitati kuda idete za Novu godinu, šta ste kupili djeci za Božić, itd...

Nakon ovo malo vremena provedenog ovdje zapravo mi je žao što se nisam ranije odlučio na dolazak jer sam nakon svega posve siguran da je odluka bila ispravna.

Bukva ned 4.10.2015 12:13

Ti meni doša ko naručen.

 

Naime, ja sam doslovno na prevagi da li da odem u Irsku ili ne. Najviše od svega što me privlači su upravo ti contracti koji mi se nude.

Uglavnom, s obzirom da tek počinjem skupljati informacije o Irskoj, trenutno što me najviše interesira je - potrošačka košarica. Koliki su prosječni mjesečni troškovi jedne osobe? Trenutno me bombardiraju recruiteri raznim plaćama i koliko će to biti X puta veće nego što sada zarađujem, ali problem je što ja to nemam s čime usporediti.

Druga stvar - kako ide mirovinsko? Kako će mi se u Irskoj gledati ovo što sam sada uplaćivao u stupove? Što će se dogoditi ako ja za 10 godina se odlučim vratiti u Hrvatsku?

Eh da - jesi uzimao neke tečajeve jezika ili nešto?

 

Sretno s pripremama.

 

EDIT: Kad smo već kod plaće - iz tvojeg iskustva - koliko na početnu ponudu možeš se dogovarati sa njima?

Lovac ned 4.10.2015 12:39
Bukva kaže...

Ti meni doša ko naručen.

 

Naime, ja sam doslovno na prevagi da li da odem u Irsku ili ne.....

 Također me zanima što i Bukvu. Planiram početi s potragom tako da odem poslije nove godine.

Te par mojih pitanja:

 

1) Koliko $ mi je dovoljno za otići (sam idem)? Znači ono, ne računajući prijevoz tamo. (računam otići s cca 12 000kn bez da računam lovu za avion)

2) Da li se vrednuje edukacija, čisto da znam dal prevoditi kod vještaka što trebam (Master of IT, 5 godina) odnosno da li mi to donosi potencijalno veću plaću/lakši pronalazak posla?

ukay1000 ned 4.10.2015 13:10

Preporucujem Facebook grupu (koju je Petko vec spomenul) "Idemo u Irsku" jer tamo pod Files sekciji imate doslovno hrpetinu informacija sto?, kako?, s cime?, gdje?, do official dokumenata.

Dosta istrazujem i sam jer planiram reci hrvatskoj zbogom (u doslovnom smislu, familija ce dolaziti k meni) i ta stranica ima doslovno svasta.

Kaj se tice cijena, kazu da je hrana on par sa hrvatskom, cak i jeftinija, odjeca super jeftina, a najskuplja stavka je doslovno stan koji kosta ko svetog Petra kajgana.

U Dublinu pak naci stan je, kazu, skoro pa nemoguca misija. Ljudi cekaju u redovima za pogledat ono kaj ima. Stanodavci pak vise-manje uzimaju ljude koji vec rade (tj. njima daju prednost) a oni kaj ne rade ni sa svom lovom ovoga svijeta ga nece dobiti, tak da vecina prvo plati hostel.

Kaj se tice startne love, kazu, dosta je oko 2500 eura za start "na knap". Opet, bilo je nekih kaj su otisli sa 200 eura (put do tamo se ne racuna) i uspjeli.

Sve vam je to relativno jer nekom bedaku ni 10000 eura nece biti dosta (ko onom mutavcu, sinu onog nogometasa, kaj na HRTu kenjal da je Irska sranje samo zato jer mu tata vise nije imal love za poslat da plati hranu i stan jer je mislil da bu dosel tam i postal odmah direktor CEO).

 

Cekam bebaca da dode za jedno tjedan dana, dok se malo zjaca ja i zena najvjerojatnije cemo Petkovim (i ostalim) putem za Irsku.

Friday ned 4.10.2015 17:11
Bukva kaže...

Ti meni doša ko naručen.

 

Naime, ja sam doslovno na prevagi da li da odem u Irsku ili ne. Najviše od svega što me privlači su upravo ti contracti koji mi se nude.

Uglavnom, s obzirom da tek počinjem skupljati informacije o Irskoj, trenutno što me najviše interesira je - potrošačka košarica. Koliki su prosječni mjesečni troškovi jedne osobe? Trenutno me bombardiraju recruiteri raznim plaćama i koliko će to biti X puta veće nego što sada zarađujem, ali problem je što ja to nemam s čime usporediti.

Druga stvar - kako ide mirovinsko? Kako će mi se u Irskoj gledati ovo što sam sada uplaćivao u stupove? Što će se dogoditi ako ja za 10 godina se odlučim vratiti u Hrvatsku?

Eh da - jesi uzimao neke tečajeve jezika ili nešto?

 

Sretno s pripremama.

 

EDIT: Kad smo već kod plaće - iz tvojeg iskustva - koliko na početnu ponudu možeš se dogovarati sa njima?

 

Troškovi osim stanovanja su ti isti kao kod nas. Ne znam kako je sa izlascima i to.

Detalje oko mirovinskog ne znam. Da ti budem iskren - za početak me to ni ne zanima. Spreman sam ostaviti iza sebe cijeli život ovdje pa tako i ono što sam uplaćivao ovdje.

Nisam uzimao nikakve tečajeve jezika, engleski govorim kao i svi drugi. Uz razgovore sa recruiterima je postao i dosta bolji. Vjerujem da ću kroz nekih 2-3 mjeseca tamo pričati jako dobro!

 

Ja sam već bio dosta pri kraju sa nekim pregovorima za contracting ali ovo je uletjelo i nisam više htio čekati. Situacija sa tržištem rada je takva da ćeš nakon isteka jednog ugovora sigurno naći nešto drugo bez problema.

 

Lovac kaže...
 

1) Koliko $ mi je dovoljno za otići (sam idem)? Znači ono, ne računajući prijevoz tamo. (računam otići s cca 12 000kn bez da računam lovu za avion)

2) Da li se vrednuje edukacija, čisto da znam dal prevoditi kod vještaka što trebam (Master of IT, 5 godina) odnosno da li mi to donosi potencijalno veću plaću/lakši pronalazak posla?

 

1) Soba koju sam ja našao je 550€mjesečno. Osim toga računaj maks 100€ na prijevoz mjesečno. Hrana i ostale stvari isto kao i tu pa računaj.

2) Ne znam ali vjerojatno da! Na tvom mjestu bih preveo sve relevantno

 

Bacelj ned 4.10.2015 21:38

Moram priznati da nisam sve procitao, jer mi se ne da. Hocu samo reci, da sam te se neki dan sjetio i kako si pisao  da ides u IE. onda sam i ja napisao da idem i ja i evo, ovdje sam vec 10 mjeseci. u osijeku sam radio u servisu, a ovdje radim u skladistu. naravno da je posao u osijeku bio bolji, ali zarada je neusporediva. sto se tice rada u servisu ovdje, moram priznati da se nisam bas ni trudio nesto naci posao, jer sam uletio u ovaj posao i trenutno mi nije ni lose. kad dodes, ako ti zatreba kakva pomoc, javi se, pa cemo probati iskemijati nesto. naravno, ako si u Dublinu. :)

Friday pon 5.10.2015 13:14
Bacelj kaže...

Moram priznati da nisam sve procitao, jer mi se ne da. Hocu samo reci, da sam te se neki dan sjetio i kako si pisao  da ides u IE. onda sam i ja napisao da idem i ja i evo, ovdje sam vec 10 mjeseci. u osijeku sam radio u servisu, a ovdje radim u skladistu. naravno da je posao u osijeku bio bolji, ali zarada je neusporediva. sto se tice rada u servisu ovdje, moram priznati da se nisam bas ni trudio nesto naci posao, jer sam uletio u ovaj posao i trenutno mi nije ni lose. kad dodes, ako ti zatreba kakva pomoc, javi se, pa cemo probati iskemijati nesto. naravno, ako si u Dublinu. :)

 

Kod mene je sve išlo nešto polaganije. Mislim da mi neće trebati nikakva pomoć - imam tamo već ekipu koja me čeka. Ovih dana trčim kod liječnika na sve moguće preglede - nakon toga samo avion

Friday pon 5.10.2015 20:41
Bukva kaže...
Što treba obaviti neke liječničke za Irsku?

 

Ne, ja sam radi sebe išao neke stvari poobavljati. Danas sam popravio neki zub i išao kod kardiologa, sutra idem vaditi umnjak i tak... Želim biti siguran da sam bez bad sectora kad odem tamo

Friday pon 5.10.2015 20:43
Pero Dinamit kaže...

A žena, djeca? Kakav je plan s njima? 

 

 

Nadam se da će do Božića ostatak ekipe doći tamo. Dvije starije kćeri bi drugo polugodište trebale tamo nastaviti školovanje. Pod uvjetom da nađem adekvatan smještaj do onda.

Pero Dinamit uto 6.10.2015 08:50

Kako ide to sada sa školom, vrtićem? Plaća se ili je besplatno? Žena ti za sada neće raditi pa će polako nešto tražiti ili imate nekakve druge planove?

 

I da, to neka veća firma gdje ideš? Posao će ti i dalje biti isti, .NET programiranje?

 

Sry što gnjavim, sve me ovo zanima, ignoriraj ako ti se ne odgovara na sva ta pitanja...

Friday uto 6.10.2015 08:54
Pero Dinamit kaže...

Kako ide to sada sa školom, vrtićem? Plaća se ili je besplatno? Žena ti za sada neće raditi pa će polako nešto tražiti ili imate nekakve druge planove?

 

I da, to neka veća firma gdje ideš? Posao će ti i dalje biti isti, .NET programiranje?

 

Sry što gnjavim, sve me ovo zanima, ignoriraj ako ti se ne odgovara na sva ta pitanja...

 

Mislim da je školovanje jeftinije nego kod nas. S druge strane. vrtići su užasno skupi (mislim da je 800-1000€ po djetetu ili tako nešto). Ova firma gdje ja idem je manja - cca 30-ak ljudi. Radi se baš ono u čemu sam najbolji - winforms/sql.

Žena mi za sada neće raditi dok ne izbrusi engleski. A realno se ni ne isplati jer bi praktički svu plaću davala za vrtić. Ako bude neka zgodna prilika vidjet ćemo.

zeleni uto 6.10.2015 10:42
Friday kaže...
Pero Dinamit kaže...

Kako ide to sada sa školom, vrtićem? Plaća se ili je besplatno? Žena ti za sada neće raditi pa će polako nešto tražiti ili imate nekakve druge planove?

 

I da, to neka veća firma gdje ideš? Posao će ti i dalje biti isti, .NET programiranje?

 

Sry što gnjavim, sve me ovo zanima, ignoriraj ako ti se ne odgovara na sva ta pitanja...

 

Mislim da je školovanje jeftinije nego kod nas. S druge strane. vrtići su užasno skupi (mislim da je 800-1000€ po djetetu ili tako nešto). Ova firma gdje ja idem je manja - cca 30-ak ljudi. Radi se baš ono u čemu sam najbolji - winforms/sql.

Žena mi za sada neće raditi dok ne izbrusi engleski. A realno se ni ne isplati jer bi praktički svu plaću davala za vrtić. Ako bude neka zgodna prilika vidjet ćemo.

Poz.

 

CCDP sam polagao u Londonu, pa sam upoznao neke ljude iz Dublina. 

Cijena zavisi od programa koji zelis, kolika su dijeca, etc.

Ako ides privatno (childminder) znaci ostavljas djecu kod neke tete kuci, bude oko 40-50 eura dnevno, a vrlo je uobicajeno da dobijes mali popust ako imas dvoje ili vise.

Vrtici (crechee) su znatno skuplji, ali mislim da postoje neki porezni popusti na ovo, pa izadje oko 70ak eura sedmicno.

 

Ovo je izuzetno skupo, s obzirom da ja u Stockholmu placam 120eur mjesecno za max 160 sati mjesecno.

 

Licno, kad i ako budem imao vise mjesta, ilitiga sobu viska, volio bih dovesti Au-Pair. Jede i zivi besplatno, i nekih 100e dzeparca sedmicno. Zauzvrat cuva dijecu, uci ih jezik, itd. Mozda promjeniti svake godine, nek uce malo bosanski, malo spanski, malo francuski,  svedski i engleski im se i ovako i onako trubi svaki dan. 

 

Veliko zadovoljstvo vidjeti da si dobio kvalifikovan posao, u tvojoj struci. Dosta se ljudi zadovolji sa bilo cim, cak i ispod njihovih mogucnost. Tesko je izaci iz takve kolotecine kad vec jednom krenes.

 

Licno iznajmljujem stan jednom covjeku iz Zagreba, sudeci po prijasnjem radu, odlican stolar. Tu je oko godinu dana i odlicno se snalazi, na zalost ne radi to sto bi volio raditi, znas kako je, bez alata nema zanata. Nadam se da ce zaradjeni kapital uloziti u alat :)

 

Preporucujem i Linkedin stranicu, vrlo cesto dobijam ponude iz UK/IE preko te stranice. Za zadnja dva posla sam bio rekrutiran bas preko Linkedin.

picajzla0707 uto 6.10.2015 15:59
Friday kaže...

Pozdrav ekipa...

 

... Razlozizbog kojih odlazim nisu financijske prirode. Neka ostane na tome.

 

 

Romano kaže...

Malo si me zivcirao,ali mi je zao sto moras ici iz svoje zemlje zbog novaca. Zelim ti sve najbolje i da uspijes sve sto si zamislio.Sretno.

 a jbga, petko baš "voli" one koji komentiraju, a da nisu pročitali ni prvih par redaka - zato te je vjerojatno i živcirao

mario.L_hr sri 7.10.2015 13:15

Jel to znači da više nema petka u HR? To mi je najdraži dan u tjednu.

 

@Friday: Svu sreću ti želim u Irskoj. Malo sam žalostan zbog činjenice da se mora migrirati iz vlastite zemlje kako bi se zadovoljile ambicije/materijalna sigurnost/zaposlenje.... (nastavi niz). Nadam se da nećeš napustiti BOL Forum.

Penryn sri 7.10.2015 17:16

Meni iskreno nije jasno koji su to mogući razlozi(ako već nisu financijski, a nadam se da nisu zdravstveni) da se ide negdje vani pošto poto. Sva ta gnjavaža, selit cijelu obitelj, gnjavaža djeci zbog promjene sredine/škole/jezika, bit podstanar, par godina u početku spajat kraj s krajem s jednom plaćom i troškovima stanovanja itd.  Ne znam, samo razmišljam naglas..

Al kako god bilo Petko sretno, nadam se da će bit dovoljno vremena i u Irskoj za svakodnevno piskaranje po forumu i očekujemo redovito šale o ircima. 

Friday sri 7.10.2015 17:42
zerocool12 kaže...

Petko, lako se ku*čit poslom u Irskoj.

Bolje bi bilo fasciantno da je naslov "Kako sam dobio posao u Hrvatskoj bez političkih/rodnih veza".

 

Već dosta vremena zarađujem >10.000 kn u HR bez ikakve veze. Najeo sam se govana u početku, i isključivo svojim trudom uspio. Nisam dobio ni olovku na lijepe oči ili zahvaljujući vezi.

 

Penryn kaže...

Meni iskreno nije jasno koji su to mogući razlozi(ako već nisu financijski, a nadam se da nisu zdravstveni) da se ide negdje vani pošto poto. Sva ta gnjavaža, selit cijelu obitelj, gnjavaža djeci zbog promjene sredine/škole/jezika, bit podstanar, par godina u početku spajat kraj s krajem s jednom plaćom i troškovima stanovanja itd.  Ne znam, samo razmišljam naglas..

Al kako god bilo Petko sretno, nadam se da će bit dovoljno vremena i u Irskoj za svakodnevno piskaranje po forumu i očekujemo redovito šale o ircima. 

 

Zbog djece i svog mira i idem van. Ne gledaju mi se više politički moćnici, krađa i korupcija gdje god se okreneš. A startna plaća mi je dovoljna da ne moram spajati kraj sa krajem. Kasnije će biti sve bolje. Ne idem raditi za minimalac...