Procesori i MBO

Ryzen 5 3600 pregrijavanje

Mariola123 pet 29.1.2021 00:58

Pozdrav!

Imam novo-slozenu konfiguraciju sa ryzen5 3600 i asrock b450m 1-f maticnom plocom. E sada,

U biosu mi je temperatura 65-70 stupnjeva.

Na stress testu mi je na 88 peak, a nekih 75 average. 

Imam stock hladnjak, ubacio sam zadnje drivere itd.

Dal da gledam drugi hladnjak za proc uzeti, ili da naprosto vratim proc i uzmem drugi(komponente su stare <mjesec dana) ?

Vidio sam da ima slicna tema, no nisam nasao neki dobar odgovor sem diranja voltaze, sto iskreno ne bih radio pa da cujem ima li nekih novih saznanja i rješenja problema!

shecky pet 29.1.2021 08:33

Ako ti je u biosu temperatura izmedju 60 i 70 stupnjeva tad bez obzira na stock hladnjak nesto ne stima, skini hladnjak, promjeni pastu i ponovo ga namontiraj kako spada, vjerovatno nije dobro legao jer temperatura u idlu/biosu ne moze biti veca od 35-40 stupnjeva...

renato1977 pet 29.1.2021 10:55
Mariola123 kaže...

Pozdrav!

Imam novo-slozenu konfiguraciju sa ryzen5 3600 i asrock b450m 1-f maticnom plocom. E sada,

U biosu mi je temperatura 65-70 stupnjeva.

Na stress testu mi je na 88 peak, a nekih 75 average. 

Imam stock hladnjak, ubacio sam zadnje drivere itd.

Dal da gledam drugi hladnjak za proc uzeti, ili da naprosto vratim proc i uzmem drugi(komponente su stare <mjesec dana) ?

Vidio sam da ima slicna tema, no nisam nasao neki dobar odgovor sem diranja voltaze, sto iskreno ne bih radio pa da cujem ima li nekih novih saznanja i rješenja problema!

Samo uzmi neki aftermak hladnjak i riješit češ problem..Na žalost to je njegova realnost sa stock hladnjakom-a šta se tiče tih stock hladnjaka ja sam ih dijelio tu na forumu i na faceboku(tolko o kvaliteti)

Dardevil pet 29.1.2021 14:41

Frendovima sam slagao konfiguracije s tim procesorom (2 ili 3 kompa, nisam siguran), ali definitivno znam da temperature nisu bile tako visoke dok procesor nije u full loadu. Stock hladnjak nije neko bajno rješenje, ali svakako temperature nisu bile toliko visoke kao kod tebe.

Boris grozni pet 29.1.2021 15:42
Mariola123 kaže...

U kojoj mjeri(je li primjetno) se zrtvuju performanse procesora pri smanjivanju voltaze? 

 Ne zrtvuje se nista, cpu ima neki minimalni napon na kojem može raditi pri određenoj frekvenciji. U pravilu svaka ploča po defaultu daje znatno više napona nego sto je to zaista potrebno, neke ploče i previše pa zna dolaziti i do pregrijavanja i cak spustanja takta. provjeri s nekim hwmonitoringom napone u idleu i loadu pa cemo biti pametniji zasto su temperature povišene.

error_666 pet 29.1.2021 17:26

Po meni samo nek postavi fiksno npr 1 25V, imat će sve isto, a puno manje temp, ili nek vidi šta mu nudi CTR ( ovisno o primjerku, možda dobije i veći clock)
U svakom slučaju, mislim da je stock cooler loš i da bi trebao nabavit neki aftermarket,ima ih da nisu skupi a dobro hlade.

FileFicho pet 29.1.2021 17:40

Ja imam spomenutu kombunaciju (R5 3600 + AF 34) i u idleu mi radi na 35-40, dok u igrama ne ide preko 60, jedino kada upalim PBO onda se penje do cca. 65. Inače, sve je na stocku, nisam dirao ništa osim fan curve.

error_666 sub 30.1.2021 20:08

i sa offsetom ista stvar?  hmmmm , onda i ja "pucam " na nepravilno postavljen hladnjak kako kolege kažu  , jer je to puno previse za idle i bios . Evo kod mene kako je u biosu sa postavkama koje sam spominjao prije ( -0-2000V offset , 42 C) 

skini sve , lijepo ocisti i stavi sve ponovo , mora bit bolje , ili jednostavno kupi bolji cooler . 

Brki1994 pon 1.2.2021 12:50

Imam 2600x i već me mjesecima izluđuje temperatura. 2600X ima 95W za razliku od 65W 3600, ali mi u svakoj igri temperatura skoči na 70 strupnjeva i tako bude stalno, a kada izađem iz igre bude 60 celzija pri browsanju. Cooler je Arctic freezer 33 DUO.

U ryzen masteru otvorim da vidim što kaže i pogledam voltažu. Nikad nije 0.8V u idle već je 1.3-1.4. neovisno što radio. Cool n Quiet je uključen, windows balanced je postavljen kao default i morao sam postaviti agresivniji fan curve. 

Sve je stock i ništa nisam dirao po BIOS-u. Pastu sam stavio prije godinu dana, ali u BIOS-u mi kaže da je čip hladan (30 celzija). Ako ima netko savjete što bi još mogao napraviti, a da još ne diram offset ili voltažu. 

Trawis čet 1.7.2021 15:09

Pozdrav,

 

s obzirom da imam isti problem htio bih se nadovezati na temu.

Kupio sam ovaj procesor prije par dana i temperature u idle-u su između 40-55°C, dok pod opterećenjem dolaze do 90-95°C što mi je previše. Prvo sam imao montiran LC-CC-95 hladnjak gore i temp su bile ove koje sam napisao pa sam pomislio da sam lud i da nešto nisam dobro montirao ili jednostavno da hladnjak dobro ne leži pa sam probao sa stock AMD-ovim coolerom, no situacija je ista, jel moguće ovo i što napraviti? Undervoltati u BIOS-u? Koliko bi situaciju popravio spominjani Freezer 34 hladnjak?

MGloc pet 2.7.2021 18:34

Nemamo svi iste ploče i procesore nekome sve radi automatski kako treba , nekome ne.

Imam i sam r5 3600 i u mojem slučaju je najbolje undervolt (1,25V / 4.0ghz) 

Nikakvo čudo da CPU dostiže 90c kada ima napon od 1.45v.