Procesori i MBO

Procesor AMD Ryzen 5 3600, 3600/4200 MHz, socket A

dragana87 ned 14.6.2020 10:24

Pozdrav,

 

Uzela sam novi komp, star cca 4 mj.

 

https://www.hgshop.hr/stolno-racunalo-hgpc-gamer-pubg-361-limited-edition-amd-ryzen-5-3600-rx-580-8-gb-16-gb-ssd-256-gb-nvme-windows-10-home-r53658816s2nw/proizvod/250915

+ 1 TB HDD

 

Dok normalno radi sve je ok, al cim krenem igrati igrice se jako grije. Kuciste bude jako vruce.

Core temp mi mjeri temp do 85 C.

 

Pod power options sam promjenila max processor state na 90%, al svejedno se i dalje jako grije (testirano samo jednom, do cca 75 C preko core temp).

 

Koliko vidim, komp ima jedan amdov ventilator.

 

Neki savjeti kako da popravim to pregrijavanje?

 

Ako stavljam dodatni ventilator, dal ga moram nositi tamo gdje je kupljen da stave? Dal gubim garanciju ako ga ja nadogradjivam bez njihovog servisa?

Lil Dice ned 14.6.2020 11:22

Kolko vidim to kućište ima 3x venta naprijed i mjesta za još 1 gore i 1 straga. Ako imaš naljepnicu na kućištu protiv otvaranja, da gubiš garanciju i da trebaš k njima odnijet. Znači u prvu ruku odnijeti komp u HG spot na promjenu paste i dodavanje 2 venta. A inače te temperature nisu niti tako čudne za taj procesor i stock hladnjak.

hahhaajaads ned 14.6.2020 11:28
Lil Dice kaže...

Kolko vidim to kućište ima 3x venta naprijed i mjesta za još 1 gore i 1 straga. Ako imaš naljepnicu na kućištu protiv otvaranja, da gubiš garanciju i da trebaš k njima odnijet. Znači u prvu ruku odnijeti komp u HG spot na promjenu paste i dodavanje 2 venta. A inače te temperature nisu niti tako čudne za taj procesor i stock hladnjak.

 Nema tu pomoci od dodavanja ventova, moze pomoc jedino promjena kucista na nesto prozracnije.

Valentin17 ned 14.6.2020 11:34
hahhaajaads kaže...

 Nema tu pomoci od dodavanja ventova, moze pomoc jedino promjena kucista na nesto prozracnije.

Naravno da ima pomoći, samo ako nije naljepnica na kućištu i ako dama zna koristiti šerafciger.

dragana87 ned 14.6.2020 11:53

Zamisli dama zna koristiti sarafciger,  al naljepnica ima na kucistu. :P

 

Nema veze, da kupim 2 venta i da njima odnesem da mi ugrade?

 

Pitala sam ja i njih dal gubim garanciju ako sama nadogradjujem komp, al nisu mi uopce direktno odgovorili, nego kao trebalo bi njima na servis donjeti bla bla. Sto je glupo, za graranciju od 5 godina znaci da si nijednom sama ne mogu ocistiti komp? :S

 

Al da ne skrecem s teme, koje onda je rjesenje za mene najbolje, novo kuciste ili 2 extra ventilatora? 

 

Citam malo o tim procesorima i vidim da ugl za njih i jesu specificne neke visoke temperature, al dugorocno me je ipak strah da nesto ne ode.

 

 

hahhaajaads ned 14.6.2020 12:13
dragana87 kaže...

Zamisli dama zna koristiti sarafciger,  al naljepnica ima na kucistu. :P

 

Nema veze, da kupim 2 venta i da njima odnesem da mi ugrade?

 

Pitala sam ja i njih dal gubim garanciju ako sama nadogradjujem komp, al nisu mi uopce direktno odgovorili, nego kao trebalo bi njima na servis donjeti bla bla. Sto je glupo, za graranciju od 5 godina znaci da si nijednom sama ne mogu ocistiti komp? :S

 

Al da ne skrecem s teme, koje onda je rjesenje za mene najbolje, novo kuciste ili 2 extra ventilatora? 

 

Citam malo o tim procesorima i vidim da ugl za njih i jesu specificne neke visoke temperature, al dugorocno me je ipak strah da nesto ne ode.

 

 

 Sa skidanjem naljepnice se ne gubi garancija nego samo pravo na besplatnu dijagnostiku, garancija po komponentama normalno tece.

 Za R5 3600 sa stock coolerom i solidnim kucistem sa par ventova je normala negdje 70-75 stupnjeva pri visesatnom gejmanju (jedino se taj stock cooler malo jace cuje jer je najlosiji od svih, ali ako imas sluske onda sve 5).

 Sad kak se vidi po slikama, to kuciste valjda vec dolazi sa 3 prednja venta (kakva god bila, moraju bit ok) i nenormalno je da se temperature popne po 85 stupnjeva, i da se stavi vent odozada da izbacuje zrak opet nebi bila tolka razlika.

 Po slikama meni ovo kuciste izgleda katastrofa s prednje strane, tj. ima kao nekakve rupice da moze zrak uc ali opet nedovoljno. Sad ako zelis, mozes si kupit jos 2 venta (tipa Arctic F12 120mm, jeftini a dobri) i drugu pastu (Arctic MX4, jer ove stock sta vec dolaze na cooleru se znaju stvrdnut cesto), ugradit pa vidjet kakva je razlika. Ako to ne pomogne onda uzmes ili novi  hladnjak za proc ili novo kuciste, za hladnjak mozes uzet onaj jeftini a isto tako dobar LC CC 120 ili Arctic Freezer 34 a opet ako zelis kuciste za nesto bolje (a opet jeftinije) onda MS Cyclops V (da, MS je, lim nije bas neki ali ako ga neces bacat po sobi onda je jako dobro i prozracno kuciste) kojem je prednji cijeli dio rupicast i moze hrpa zraka uc. Od nekih malo skupljih ima Zalman S4 Plus, SilentiumPC Regnum RG4T RGB, RG6V Evo TG i sl... 

Patrick_cro ned 14.6.2020 12:23

Ja bih pogledao i bios I koliki je napon za cpu, moguće je da ploča isto baca veći napon nego je potrebno pa to uzrokuje veće temperature. 1.3v je sasvim dovoljno za stock, možeš prije namještanja napona upaliti cinebench pa vidiš koliki ti je score, pa dok spustiš napon u biosu onda još jednom provjeriti CB score.

Damir22 ned 14.6.2020 12:23

85C u igrama.... nesto tu drugo ne stima, a ne prozracnost kucista.

 

To bi znacilo da je procesor tijekom cijele igre u 100% opterecenju, a ja nisam jos vidio niti jednu igru koja ryzena (bilo koju x600 varijantu) koristi vise od 50%....

 

pokreni prime95 ili neki drugi alat koji ce sve jezgre procesora opteretiti na 100%, pa ces vidjeti temperature, stock cooler za gaming, ako izumes buku, je itekako dovoljan da proc drzi na 50-60C.

nicky.sl ned 14.6.2020 12:24

Ta grafa a i procesor pod stock hladnjakom se vole grijat stoga bi ja preporučio da kupiš: Arctic freezer 34 za CPU i dva ventilatora za top na kućištu (čini mi se da gore idu dva) i jedan za iza.

Odnesi im da to ugrade čisto da danas sutra nebi stvarali probleme s garancijom. 

dragana87 ned 14.6.2020 13:11

Hvala svima na odgovoru.

 

Patric, po BIOSu se ne usudim prckati, nisam si tu 'doma' pa se bojim da ne zbrckam nesto.

 

Damir 22, meni je temp cca 50 pri normalnom koristenju. Evo slika u prilogu. A za vrijeme gaminga (nezz, Witcher 3, Ark i sl) popne se do 85 nakon par sati igranja.

 

Nicky i hahhaajaads, i to mi je ok ako ce sigurno rijesiti problem, al ne bih da ulazem ako ce problem ostati i dalje. U svakom slucaju mislim da cu krenuti s tim hladnjakom sto ste mi obojica preporucili pa vidjeti onda dalje.

 

 

hahhaajaads ned 14.6.2020 13:19
dragana87 kaže...

 

 

Nicky i hahhaajaads, i to mi je ok ako ce sigurno rijesiti problem, al ne bih da ulazem ako ce problem ostati i dalje. U svakom slucaju mislim da cu krenuti s tim hladnjakom sto ste mi obojica preporucili pa vidjeti onda dalje.

 

 

 Mislim to je uvijek problem kad se slazu gotove konfe, oni stede na svemu ali onda stave RGB stvari (kao kuciste) koje plijene hrpa paznje i onda ljudi misle da je to mrcina od kompa, mislim je mrcina ali nitko od njih se ne zapita kakav je protok zraka.

 E sad, vidim da je unutra i XFX RX 580 GTS, a ta GTS je jedna od najgorih modela uopce jer se grije (po testovima negdje 80ak stupnjeva je normala), sad ovisi dal je grafa 99% opterecena pa se mozda to popne i vise od 80 u ovom kucistu.

dreadmoore ned 14.6.2020 13:38
dragana87 kaže...

Sta je onda bolje, novo kuciste ili hladnjak?

 

Ako hladnjak dal je ARCTIC Freezer 34 dovoljan ili da uzmen ARCTIC Freezer 34 duo. 100 hrk razlike za duo mi ne igra nikakvu ulogu ako ce rijesit problem.

 Novi hladnjak nema tog kucista koji ce tebi pomoci jer ti je sve na automatski postavljeno.

fromcelltohell ned 14.6.2020 15:30

Ja imam ARCTIC Freezer 34 eSports DUO u Zalman S4+ kućištu koje ima

 

2x 120mm intake venta ( mjesta za 3x ventove) i mesh na prednjoj strani kućišta a iza je 1x 120mm vent za exhaust.

 

(s kućištem dolaze 2+1 120mm RGB ventilatori)

 

Ryzen R5 2600 je zakucan na 3850 MHz i 1.306V (al to je max napon,

 

većinom je na 1.265V pa čak i manjem naponu)

 

I eto, temerature nakon par sati igranja nisu prešle 54.3°C

 

S time da imam i solidnu grijalicu u kućištu ASUS DUAL RX 580 OC.

 

Tako da je preporuka kupiti taj ARCTIC Freezer 34 eSports / DUO

 

pa vidjeti hoće li to popraviti temperature a ako i dalje bude pregrijavanja CPU

 

onda razmisli svakako i o nekom budget kućištu sa meshom na prednjoj strani kućišta.

 

Ovaj Zalman S4+ nije bogzna kakvo kućište, no nije ni toliko loše.

 

Ali je cijenom pristupačno a  prednost mu je taj mesh.

3ZX1 ned 14.6.2020 16:07
dragana87 kaže...

Sta je onda bolje, novo kuciste ili hladnjak?

 

Ako hladnjak dal je ARCTIC Freezer 34 dovoljan ili da uzmen ARCTIC Freezer 34 duo. 100 hrk razlike za duo mi ne igra nikakvu ulogu ako ce rijesit problem.

 Ja imam isti procesor ali sa ovim hladnjakom i u NZXT H500 kucistu. temperatura ne prelazi 75stupnjeva u zadnje vrijeme igram vecinom Cod Warzon

fromcelltohell ned 14.6.2020 18:27
dragana87 kaže...

Sutra cu naruciti ovaj:

 

https://www.protis.hr/products/details/hladnjak-za-cpu-arctic-cooling-freezer-34-esports-duo-s-11501151115511562011201132066am4-crveni/139585?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Dal da kupim i pastu Arctic MX4 ili je ova sto dodje uz hladnjak ok?

 

Btw, od kad sam max procesor state spustila na 90% temp doseze max 75.

 

hvala decki, puno ste pomogli

 Na tom hladnjaku je pre-aplicirana Arctic MX4 tako da nije potrebno kupovati dodatno pastu, iako je ok uvijek imati u rezervi za nedaj Bože ;)

fromcelltohell ned 14.6.2020 18:35
oldtech kaže...

Već kad smo se dotakli kućišta, dajte primjere nekih do 400-tinjak kuna koji su prozračni i imaju dobro hlađenje!

 https://www.nabava.net/kucista/kuciste-zalman-s4-plus-cijena-prozirna-bocna-stranica-3x-12-cm-rgb-led-fan-1x-usb-30-103371131

 

Neloše kućište za taj novac. Dakako, nije bez mana.

 

Recimo, ta 3 RGB venta koja dolaze s njime, iako odrađuju stvarno dobar posao kojem su i namjenjeni,

 

nemaju mogućnost kontrole tog RGB-a jer se spajaju direktno na PSU i to preko molex konektora.

 

Još što mogu ovako iz osobnog iskustva navesti je to da je na nekim dijelovima materijal stvarno tanak,

 

ali ne igra ulogu jer kad se sve komponente poslože unutar kućišta, onda sve skupa djeluje kao dosta čvrsta i kompaktna cjelina.

 

Uglavnom, meni osobno je kućište sasvim ok za sad. Čak sam se s vremenom navikao na taj blesavi RGB u duginim bojama.

 

Za neka druga kućišta s mesh-om na prednjoj stranici u tom cjenovnom rangu, bude već netko od iskusnijih kolega dao svoje mišljenje.

hahhaajaads ned 14.6.2020 19:25
dragana87 kaže...

Sutra cu naruciti ovaj:

 

https://www.protis.hr/products/details/hladnjak-za-cpu-arctic-cooling-freezer-34-esports-duo-s-11501151115511562011201132066am4-crveni/139585?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Dal da kupim i pastu Arctic MX4 ili je ova sto dodje uz hladnjak ok?

 

Btw, od kad sam max procesor state spustila na 90% temp doseze max 75.

 

hvala decki, puno ste pomogli

 Dolazi vec paketic MX4 unutra, ali samo za jednokratnu upotrebu. Ak zelis mozes se osigurat za ubuduce pa kupit ovu spricu za 30ak kn.

Damir22 ned 14.6.2020 20:03

Isprike ako sam propustio, ali zar stvarno nitko nije uocio jedan detaljcic  zvan "frekvencija"....?

 

sabirnica x multi = frekvencija procesora...

 

u ovom slucaju 128,33 x 28

 

znaci, ili je ocitanje pogresno, ili je ovdje netko povecao brzinu sabrinice, a smanjio multi?

 

zar ispravno nebi bilo 100 x 36? (odnosno 99,81 x 36) ?

 

Naravno, novi cooler ce pomoci, ali ako stvar u startu nije dobro podesena, onda si radis uzaludan posao....

 

Kuciste valjda, osim graficke, najvise zagrijava VRM..... a sa sabirnicom na 128mhz,(ako je to tocan podatak) mogu misliti koja je temperatura ploce, u kombinaciji s nedostatkom ventova koji bi tu toplinu vodili van....... eto ti problema...

 

 

 

 

dragana87 ned 14.6.2020 23:16

Test radila cca 10 min

 

Core Voltage ide od 0.959 do 0.970

Multiplayer x28, nisam primjetila da se povecava, konstantno je na 28

 

Sutra cu pustit test da ide par sati pa objavim rezultate pa da mi kazete onda dal je taj bus dobar il nije.

 

Hladnjak mislim da cu narucit svejedno.