holandez123 sri 11.8.2021 13:14

Pozdrav,

 

sada imam maticnu plocu B450 steel legend i procesor 3700X, imam problem da graficka ne radi na top slotu. Windows dode do dijela kada pritisnem sign in i tu se pocne loadati windows i samo se onaj krug sto se vrti zamrzne (one tockice se zamrznu) i windows se resetira i tako u krug. Graficka radi na trecem slotu al lose radi, kada ukljucim ostale ekrane sve pocme stekati ili kad krenen igrat neku igru na tome jednome ekranu pocne sve blokati i najcesce se i tu crasha windows (igram LoL), graficka je rx 480 . Pokusa sam sa drugom grafickom gtx 580 i ona isto ne radi na top PCI e slotu a na trecem samo daje sliku na jedan ekran. Kupio sam novo napajanje corsair gold certified od 850W tako da nije do napajanja. RAM je 32 gb (4 plocice po 8) pokusao sam razne kombinacije tako da nije do rama. Najvjerojatnije je otsla MBO ili procesor(sta vi mislite). Koju bi novu maticnu kupio, volio bi da se u nju moze staviti jos jedna graficka koja bi sluzila za dodatne monitore i bilo bi dobro kad bi imala Wi Fi (nije krucijalno). Najbitnija mi je pouzdanost da mi se ovo ne događa jer mi ovako nesto slicno moze izazvat velike probleme ako se dogodi u nezgodnom trenutku.

 

EDIT: do 1500 kn, novo ili polovno ako se moze nesto bolje uzet

Brki1994 sri 11.8.2021 13:21
holandez123 kaže...

Pozdrav,

 

sada imam maticnu plocu B450 steel legend i procesor 3700X, imam problem da graficka ne radi na top slotu. Windows dode do dijela kada pritisnem sign in i tu se pocne loadati windows i samo se onaj krug sto se vrti zamrzne (one tockice se zamrznu) i windows se resetira i tako u krug. Graficka radi na trecem slotu al lose radi, kada ukljucim ostale ekrane sve pocme stekati ili kad krenen igrat neku igru na tome jednome ekranu pocne sve blokati i najcesce se i tu crasha windows (igram LoL), graficka je rx 480 . Pokusa sam sa drugom grafickom gtx 580 i ona isto ne radi na top PCI e slotu a na trecem samo daje sliku na jedan ekran. Kupio sam novo napajanje corsair gold certified od 850W tako da nije do napajanja. RAM je 32 gb (4 plocice po 8) pokusao sam razne kombinacije tako da nije do rama. Najvjerojatnije je otsla MBO ili procesor(sta vi mislite). Koju bi novu maticnu kupio, volio bi da se u nju moze staviti jos jedna graficka koja bi sluzila za dodatne monitore i bilo bi dobro kad bi imala Wi Fi (nije krucijalno). Najbitnija mi je pouzdanost da mi se ovo ne događa jer mi ovako nesto slicno moze izazvat velike probleme ako se dogodi u nezgodnom trenutku.

 

Imao sam davno sličan problem s GTX 750 Ti i ECS H87H3M (prvo sam imao legendarni pentium G3258 Anniversary edition pa onda i5 4690) i nakon 2 godine guranja problema pod tepih (uz naravno pokušaj rješavanja problema kroz ažuriranje BIOS-a i slično) otkrio sam da je jedini fix da mi grafička radi (i da imam sliku na monitoru) u top slotu bio da brzinu sabirnice ograničim na PCI-E 1.1 nakon čega je sve radilo super. Na 2.0 se crashalo pri iole većem opterećnju, a na 3.0 se nakon uvodnog BIOS-ovog ekrana sve crashalo.

 

Odnio sam u LINKS reklamirati par mjeseci prije isteka jamstva i zvali su me da dođem po novu matičnu jer je PCI-E 3.0 x16 slot bio defektan. Dobio sam Asrockovu H97m koja je radila bez ikakvih problema. 

 

Šanse da ti je CPU defektan su jako male. CPU je komponenta za koju imaš najmanju vjerojatnost da je defektna. 

L10N3 sri 11.8.2021 13:23

Jesi flesao maticnu? Probaj i to ako vec nisi.

Pokusaj sve opet, tko zna sto moze biti u pitanju.. probaj posuditi od nekoga plocu da budes siguran da je ona vrisnula. Ako ipak bude problem u njoj moj ti je savjet da se klonis ubuduce asrock ploca.. msi, gigabyte i asus to je nki moj redoslijed. 

 

Posto imas dobar proc ubodes si neku b550 s kojom ces biti miran duze vrijeme a lako se moze i nadograditi

Brki1994 sri 11.8.2021 13:26

Kao što ti je napisao kolega gore, flashaj BIOS na posljednju verziju i poigraj se s s postavkama glede brzine sabirnice kao što sam napisao u gornjem postu.

 

I da, B550 ti je trenutno bolja investicija od B450 čisto zbog novijeg chipseta.

holandez123 sri 11.8.2021 13:27

a kad nisam bas strucan u vezi tih komponenti, PC mi je samo za rad i nekad zaigram LoL. Mislin se izmedju x570 i B550, najbitnije mi je da je robusna i da mogu stavit 2 graficke, tj da mogu 6 monitora spojit. Imas il ti neku preporuku do 1500kn u  linksa ili adm-a.

 

pokusao sam sve sa maticnom rsetirat i sta sam god po internetu nasao, i ono za vadjenje baterije itd.

holandez123 sri 11.8.2021 14:06

A gledam vamo po ADM u i vidim da neke maticne imaju izrazen samo ovaj top slot kao ova sta si je naveo, a neke imaju 2-3 ta naglasena. Jel to znaci da ova ima samo jedan taj brzi slot a ove ostale skuplje vise tih jednako brzih

Brki1994 sri 11.8.2021 14:08
holandez123 kaže...
A gledam vamo po ADM u i vidim da neke maticne imaju izrazen samo ovaj top slot kao ova sta si je naveo, a neke imaju 2-3 ta naglasena. Jel to znaci da ova ima samo jedan taj brzi slot a ove ostale skuplje vise tih jednako brzih

 

Pogledaj najbolje na stranici od proizvoda i uputstvima brzine za svaku sabirnicu. Ovako napamet ću ti nešto krivo reći.

Brki1994 pon 16.8.2021 10:39

Sve je moguće, ali XMP ti je ustvari "tvornički" overcklock pa je samim time siguran. Razlog je taj što proizvođač testira te brzine i latencije te ih omogući korisniku bez ručnog podešavanja. 

 

CPU zna imati defekt s PCI-E sabirnicama gdje grafička ne želi raditi ispravno ili se stalno crasha. 

 

Testiraj i dalje. Taj troubleshooting je nužan koliko god bio zamoran.