Procesori i MBO

Flešovanje BIOS-a i moguči problemi

Zelja čet 27.8.2020 17:48

Trebaao bih flešovati BIOS na svojoj Crosshair Hero VIII ploči,pa me zanima da li je moguče spasiti ploču ukoliko proces krene ka zlu odnosno flešovanje iz nekog razloga ne uspije?

Rečeno mi je da Asus ploče imaju opciju Crash Free BIOS 3 mada mi nije baš jasno kako to sve u praksi funkcionira.

Također me zanima ukoliko noviji BIOS (mada ne bi trebalo) mi bude pravio više problema nego stari,da li je moguče vratiti stari BIOS preko novije verzije?

Treenutno kod mene je prva verzija 0702 i rečeno mi je da OBAVEZNO moram staviti novu.

D3lBoy čet 27.8.2020 18:17

Moguće je zbrickanu unbrickat fizickom zamjenom bios chipa. Nije jako teško ako imaš prigodan alat, vjerujem da nemaš heat gun.
Moguće je i vratiti stari bios.

No zašto tocno OBAVEZNO moraš stavit novi bios? CPU Support?

Zelja čet 27.8.2020 19:35
D3lBoy kaže...

Moguće je zbrickanu unbrickat fizickom zamjenom bios chipa. Nije jako teško ako imaš prigodan alat, vjerujem da nemaš heat gun.
Moguće je i vratiti stari bios.

No zašto tocno OBAVEZNO moraš stavit novi bios? CPU Support?

 pa ne moram ali vidim da stalno objavjluju nove verzija pa ne znam koja je svrha toga..da li bi računar bolje radio sa novijim bios-om?

Santana čet 27.8.2020 19:36
Zelja kaže...
D3lBoy kaže...

Moguće je zbrickanu unbrickat fizickom zamjenom bios chipa. Nije jako teško ako imaš prigodan alat, vjerujem da nemaš heat gun.
Moguće je i vratiti stari bios.

No zašto tocno OBAVEZNO moraš stavit novi bios? CPU Support?

 pa ne moram ali vidim da stalno objavjluju nove verzija pa ne znam koja je svrha toga..da li bi računar bolje radio sa novijim bios-om?

 kao i kod svega ak ti radi ne diraj
trazis probleme bezveze


D3lBoy čet 27.8.2020 20:49
Zelja kaže...
D3lBoy kaže...

Moguće je zbrickanu unbrickat fizickom zamjenom bios chipa. Nije jako teško ako imaš prigodan alat, vjerujem da nemaš heat gun.
Moguće je i vratiti stari bios.

No zašto tocno OBAVEZNO moraš stavit novi bios? CPU Support?

 pa ne moram ali vidim da stalno objavjluju nove verzija pa ne znam koja je svrha toga..da li bi računar bolje radio sa novijim bios-om?

Nebi.

absolon pet 28.8.2020 11:12

OGRADA:

Sve što radiš, radiš na vlastitu odgovornost.

 

Ovako pogledaj u manual od ploče, i tu ti 

piše kako radi crash bios 3. 

Otprilike, imaš poseban port za bios na toj

ploči i ako bios/uefi detektira koruptan bios,

automatski pokreće EZ flash i daje ti mogućnost

flešanja staroga.

Stoga, ako ti se korupta bios prilikom flešanja,

prilikom slijedećeg umetni flash stick sa starim

biosom i ubaci ga u poseban port označen bios

i odatle ga možeš vratiti.

Evo ovo pišem po sjećanju, ali pogledaj

priručnik uz ploču. 

Anđeo bez falinge pet 28.8.2020 12:03
Zelja kaže...

 pa ne moram ali vidim da stalno objavjluju nove verzija pa ne znam koja je svrha toga..da li bi računar bolje radio sa novijim bios-om?

 ako ne znaš što radiš ne čačkaj.odn. ako ti sve radi ispravno, minorne su razlike u upgradeu biosa...

ostavi se ćorava posla.

ihush pet 28.8.2020 12:18

... (placeholder) :))

 

+ pohvala, neočekivano (za majstor-želju..) jedan od rijetkih (jedini) koji pita prije problema. Tako treba, pohvalno .. jedini problem je majstor-želja, gdje ne može proći bez problema, antitalent, ali hrabar pa čak i pita prije što je naznaka inteligencije, anticipirati moguće ishode..

Anđeo bez falinge pet 28.8.2020 12:43
ihush kaže...

... (placeholder) :))

 

+ pohvala, neočekivano (za majstor-želju..) jedan od rijetkih (jedini) koji pita prije problema. Tako treba, pohvalno .. jedini problem je majstor-želja, gdje ne može proći bez problema, antitalent, ali hrabar pa čak i pita prije što je naznaka inteligencije, anticipirati moguće ishode..

 sve je to ok, no najteže je naučiti bez gurua odn. osobe koja će sjesti pored njega, on će zapisivati ili snimati a ovo forumaško dobacivanje će mu samo dati lažno samopouzdanje , nešto će pokušati, možda mu uspije, no možda ne...

 

kada sam s 13 godina počeo učiti klasičnu gitaru, najviše sam naučio od osobe koja je sjedila pored mene, stari prof (pokojni..Stjepan Perčević)..

Isto tako sam najviše o informatici naučio od "žive osobe" koja je sjedila pored mene i učila me .dupe, glava, želja, napor i puno brže shvatiš.

Eld pet 28.8.2020 14:37

Ja sam freak za update-anje. Na mojoj Asus TUF B450M-Plus otkako sam je kupio u 12. mj. 2018. sam flashao BIOS 8 puta . I radim to iskljucivo pred jutro i da nema neke kise ili nevremena jer mislim da je najmanja vjerojatnost nestanka struje u to doba. A i ne sjecam se kada je zadnji puta kod mene nenadano nestalo struje. Ako je kod svih Asusica isto vrijeme flashanja onda ti mogu reci da traje 6 minuta. Plus minus par sekundi, stopao sam ali se ne sjecam u sekundu. Da li komp radi bolje sa novim biosom? Nakon predzadnjeg biosa sam uocio da se primjetno brze dize sistem, windowsi ... Dakle u biti jednostavno: Novi bios na stick, u bios maticne, EZ flash tool, klik klik i 6 minuta gledaj televiziju ili setaj po stanu, kuci ...

 

Sto kazu decki ako ti sve radi vjerojatno ti nije sila flashati, dobro razmisli.

Zelja sub 29.8.2020 09:05

Pa i ja mislim kao i ostali,zašto dirati kad radi...

Osim toga ako sve ovako radi na oko okej,flešanjem biosa kakav sam baksuz mogu sve pokvariti...

Eh sad jedini problem koji imam je da u kućištu često čujem buku određenih ventilatora tj na par sekundi pa onda prestane i tako često...neki ventilatori mjenjaju brzinu naglo,a ne mogu da otkrijem koji su u pitanju...

Sad ne znam da li bi flash BIOS-a išta popravio jer se baš jako čuju i to počinje da me iritira.

MrBlc sub 29.8.2020 09:17
Informatičar starog kova kaže...

pravilo informatike br. 1: dok radi, ne diraj. 

BIOS je stvarno bolje ne dirati ako sve radi ok i ako nije nužno zbog podrške za novi procesor.

 

Međutim, to "pravilo" je prije iznimka nego pravilo, te alibi za lijene programere kojima se ne da proaktivno raditi na sigurnosti, stabilnosti i skalabilnosti.