Prijenosna računala

Nadogradnja rama iz jednog u drugi laptop

burexmesom sri 22.4.2020 20:01

Pozdrav svima

 

Imam malo neuobičajnu situaciju, imam u kućanstvu 2 laptopa, realitivno sličnih specifikacija, međutim jedan koji ja koristim sve manje zadovoljava moje potreba pa planiram nadogradnju rama.

 

Problem je dakle da imam MSI GL72-RD, i Lenovo y530, i oba imaju samo 8gb rama, što mi nije dovoljno, stoga sam razmišljao o nadogradnji Lenovo (više ga koristim za modeliranje i sl.) na 16gb, pa mi je palo na pamet možda malo glupa ideja jer ne znam jel kompatibilno. Razmišljam ako mi možda nije više isplativo kupiti 16(eventualno 32gb) za Lenovo, a postojećih 8gb iz istog prebaciti u MSI ako je kompatibilno, tako da bi u toj varijanti dobio 16gb oba za možda malo veću cijenu, nego samo kupiti dodatnih 8 za Lenovo

 

Isprike ako sam malo previše zakomplicirao. Uglavnom pošto sam nov u nadogradnjama laptopa i sve, nisam siguran ni koji ram moram kupiti pa me dakle zanima, je li moguća gornja ideja, te što uopće moram gledati za zamjenu(posebice za Lenovo Y530).

 

Hvala!

 

MSI

Lenovo

Veliki Brat sri 22.4.2020 20:11

Po specifikacijama Lenovo ima nešto brži modul ali oba su DDR4 i trebalo bi raditi.

Ako su ti moduli dostupni, izvadi iz jednog laptopa i stavi u drugi i odmah ćeš vidjeti radi li.

Ako su pod garancijom i moduli ti nisu dostupni, ionako ne možeš ništa sam, pa ih daš u servis i savjetuješ se s njima. 

MGloc sri 22.4.2020 20:27

Bilo bi dobro da si napisao sve specifikacije od oba laptopa i sto tocno ne zadovoljava ovako mozemo samo nagadati. Lenovo ima noviji hardver 8gen (8300h/8750h) koji podrzava 2666mhz brzinu radne memorije,MSI ima stariji hardver i sporiji ram 2400mhz , 7.gen intel mobilini procesori podrzavaju 2400mhz kao max brzinu.

Ono sto ti sa sigurnoscu mogu reci: MSI sigurno nema vise vazece jamstvo a i Lenovo je upitno dali vazi jos tako da mozes sve rastavit i pokusat.Samo imaj na umu ovo gore sto sam napisao , MSI ti nece koristit brzinu od 2666mhz koju ti RAM moduli u Lenovou imaju.

I sam sam imao ASUS GL702vmk sa 7700HQ koji podrzava 2400mhz max a u njemu je bio Crucial ballistix sport LT grau 2x8gb 2666mhz (BIOS ,sistem,maticna nazovi kako hoces) je sam spustio brzinu od 2666mhz na 2400 jer je max podrzana.

 

EDIT: Krivo sam shvatio mislio sam da imas 8gb u MSI i 16 u Lenovu pa sam mislio da zelis 8gb iz Lenova u MSI prebacit. Zanemari!

Situacija je sljedeca ako prebacis iz MSI 8gb u Lenovo u Lenovu ce ti ram radit na 2400mhz jer se svi ram moduli ravanju po najsporijem modulu a najsporiji je iz MSI 2400mhz , tako da ne znam koliko ce biti dobitak performansi (dual channel daje inace dosta koristi) i 8vs 16gb je itekako korisno rekao bi vise korisno nego 2400mhz vs 2666.

 

burexmesom sri 22.4.2020 20:39

Hvala na odgovorima!

 

Lenovo je i7-8750, a MSI je i7-7700hq

 

Mislim idealna situacija bi mi bila ako je moguće dakle prebaciti 8 gb is Lenova u MSI, tako da MSI ima 2x8, a kupiti novi 1x16gb, ili eventualno 1x32 za Lenovo.

 

Znači onda me samo zanima što bi morao gledati kod kupnje novog rama za Lenovo

*da oba više nemaju garaciju