Prijenosna računala

Zamjena CMOS baterije na Medion Akoya 2u1 laptopu

Zelja uto 15.2.2022 14:33

Društvo pre nekih mjesec dana kupio sam ovaj model laptopa P2212T koji mi je super portabilan za nositi jer moze da bude i prijenosnik i tablet.

Međutim pri samom paljenju laptopa dobijem grešku sa slike.

Mislim nisam naučnik za popravku laptopa ali pretpostavljam da je potrebno zamjeniti CMOS bateriju koja je u sklopu dijela laptopa gde je tablet.

Meni svee uredno radi kad pritisnem F1 i prođe bootanjee sistema međutim poneekad kad laptop baš dugo ne koristim moram korigovati vrijeme da bi radio Wi-Fi.

Ako se laptop češće pali i ne izbacuje grešku,ali vrijeme uvijek kasni.

Eh sad mene zanima da li je vredno otvaranja tableta/laptopa zbog ove greške i da li ću zamjenom baterije riješiti problem?

Također laptop prazni bateriju kad je isključen i to vrvt negde 5% dnevno pa ne znam jel ima i to veze sa lošom CMOS baterijom?

Ja sam naučio 2 baterije koje trebaju za ovaj model (čekao mjesec dana na iste), upravo su mi danas stigle, popravku ne bi naravno ja radio već bi odnjeo u servis poznaniku pod uslovom da bi on to prihvatio jer ovo je staro i teško je uopšte naplatiti popravku.

Moram priznati da mi se nešto ne mili da mi se otvara ekran tj tablet i ova plastika okolo.

U prilogu šaljem link sa videom kako se to radi:

https://www.youtube.com/watch?v=Chfo6iBPbSI&t=1449s

 

Izvinjavam se na duplom postu pojavio mi sae error pri uplooad,ovaj post može biti obrisan,ima kreiran još jedan.