Mentalist čet 11.8.2011 19:51

Nakon ban-a -review.

Danas, samo za vas, imamo na pregledu novi laptop moje sestre -HP 620.

 

To je jedan fin laptop, ali prvo -specifikacije:

  • Dvojezgreni Pentium T4200 na taktu od 2.30 GHz
  • 2GB memorije
  • 15.6" ekran (LG) (1366x768)
  • 2GB RAM-a
  • Integrirani graficki procesor: Intel GMA 4500MHD 
  • 280GB HDD-a (nakon formatiranja)

 

Dakako, na uredjaju su dosli nelegalni Windows 64-bit Service pack 1, iako je naljepnica Linux-a tu.

Sa racunarom se druzim tek treci dan, tako da nisam stigao da izmjerim trajanje baterije pri izvodjenju videa i surfanju (logicno bi bilo upaliti 10 tab-ova i auto-refresh u Opera-i).

 

Krenuo bih s vanjstinom racunara koja je prilicno pristojna, i ima sitni uzorak urezan u poklopac i prostor namijenjen naslanjanju dlanova. Kao sto bi u BUG-u rekli -poboljsava vizualni dojam i ako je kome bitno, pruzaju 100%-tnu zastitu od otisaka prstiju (ukoliko pazite na higijenu). Ta plastika daje dojam cvrstoce u rukama.

Zanimljivo, ali design-eri su na prostor oko tastature odlucili staviti nesto sjajniju plastiku na kojoj ce otisci ipak ostajati.

Tu je jos i nesto drugaciji izgled tastera tastature, pogledajte na slikama. Tastatura inace nema problem s uvijanjem u sredini. Provjereno je snaznim muskim (ukljuceno je i rame te lijevi bok tijela) pritiskom na taster slova "H" (obratite paznju na sliku). Racunar nema numericku tastaturu, ali su zato ostali tasteri pune velicine. Tasteri Caps Lock i tipka za bezicno spajanje imaju u kutu malu lampicu koja prikazuje stanje funkcije. Tu je jos i osvjetljeno Power dugme koje se nalazi na perforacijama za zvucnike koje se nalaze cijelom sirinom racunara iznad tastature.

 

Velika mana je sto integrisana mrezna kartica ne podrzava b/g standarde bezicne lokalne mreze, tako da ce vam za spajanje na router trebati eksterna. Ova koju vidite na slici provjereno stream-a bez problema 657kbps (video).

 

Laptop nema problema sa zagrijavanjem, grije se na lijevoj polovici u gornjem lijevom kutu i ventilator se pali kada jedna od jezgara dosegne temperaturu od 55 Celzijevih stupnjeva. Najvecu temperaturu za Nuclearus benchmark-a (ujedno i jedinog kojeg sam izvrsio) bila je 70 stupnjeva, sustav hladjenja mora da je efikasan jer ju je snizio gotovo u trenu kada je optecenje procesora palo na razuman nivo.

Laptop je dobio 7874 poena u benchmark-u, dok je racunar iz Moj PC dobio 6241 poen (screenshot-ovi su u slikama).

Nista zahtjevno na njemu nisam jos stigao obaviti, a ne znam ni sta bih mogao. Pretrazivanje Internet-a ugodno je i na Operi i na Chrome-u, uz proizvoljan broj tab-ova.

 

Zvucnici su jako slabi, jako. Zvucnici nisu slabi uopste, potrebno je samo instalirat driver-e. Tu je jos i mikrofon, koji ce s razumne udaljenosti obaviti svoj posao jako dobro te kamera koja je prosjecna uprkos nesto vecoj rezoluciji u odnosu na jeftine web kamere, 2 megapixel-a.

Sto se ekrana tice, nemam zamjerki na kut gledanja. Na ono sto sam navikao kod nekih laptop-a u porodici ovaj ima jako velik horizontalni kut vidljivosti i prosjecan vertikalni kut vidljivosti. Nisam neki strucnjak za ekranske prikaze, pa ne mogu reci nista vise osim da je razolucija od 1366x768 pixel-a dovoljna za ovu velicinu.

Touchpad je jako kvalitetan, a ni tipke nisu lose (one nisu fizicki razdvojene, nego su jedna velika) i mozda su malo pretvrde, ali malo.

 

Pitajte sto vas zanima, nisam bas neki zaljubljenik u laptop-e i tako da, ako sam nesto izostavio sigurno nije zbog lijenosti nego previd.