Prijenosna računala

Hard disk s bad sectorima

Acimer sub 2.6.2012 13:20

Pozdrav!

 

Imam Toshiba satellite L515 Pentium(R) Dual-Core CPU T4300 @ 2.10GHz × 2 laptop s Hard diskom ATA Toshiba MK3255GSX 320GB. Laptop (i disk koji je dosao u njemu star je ~2 godine, kupljen u Japanu). Na njemu sam imao dual boot Windows 8 CP (upgrade s Windows 7) i Ubuntu 12.04. Prije par dana se Windows 8 srusio i vise nisam mogao uc u njih. Uspio sam na koncu mountat iz Ubuntu-a i preselit podatke na PC...

 

probao sam pokrenut dskchk /f koji nakon ~1 dana sto je radio nije presao 0%, Ubuntu Disk utility kaze da disk ima "few bad sectors" (tocnije 1097)

Posto sam preselio sve bitne podatke probao sam sve formatirati i ponovno instalirati Ubuntu 12.04 medjutim prilikom instalacije javi: " [Erno 30] Read-only file system ... ... This is often due to faulty hard disk ... "

 

Probao sam instalirat i Windows 7 no takodjer ne mogu instalirat - nece se pomaknut s 0%.

Jedino sad uspijevam "koristit" laptop preko live usb-a s ubuntuom.

 

E sad me zanima, posto je to vjerojatno zbog tih bad sectora, mogu li ispravit te bad sectore i kako.

 

Ako ne, odnosno ne isplati se, koji novi HDD da uzmem? Ako mozete dat neku preporuku, neki best-buy...

Ovako usput, koliko je obicno garancija na HDD? Ne mogu nac papire i racune od laptopa zasad...

 

fala na pomoci i preporukama!