crocro23 sub 17.2.2024 18:26

Pozdrav

Vi koji imate ruter sa wifi 5,6,7 brzine koja je razlika?

 

Moj trenutni ruter ima 180 Mbps,  na wifi 5, da li bi veza bila bolja i nešto brži na wifi 6? Radi na 4g LTE, znači mogao bi do 300 Mbps, ali ne hvata veću brzinu

Marko :D sub 17.2.2024 18:40

Wi-Fi 5 ide teoretski do 866 Mb/s, ali u praksi ti daje maksimalno nekih 500 Mb/s. Može i više s više antena, ali većina uređaja ima 2x2 modem, pa niti ne može dobiti veću brzinu.

Wi-Fi 6 na 2x2 ide puno više, do 2.4 Gb/s, ali u praksi ćeš imati nešto manje od toga.

 

Sad, da li ti je potreban najnoviji Wi-Fi standard? Ovisi o brzini tvoje interneske veze. Ako plaćaš brzinu od 1 Gb/s i više, Wi-Fi 6(E) ti je potreban jer preko njega možeš ostvariti tu brzinu. Ako pak plaćaš internet brzinu do 500 Mb/s, Wi-Fi 5 ti je dovoljan.

 

Valja imati na umu da Wi-Fi 6 ima i bolju pokrivenost jer radi na oba banda, 2.4 i 5 GHz i radi na frekvencijama do 120 MHz. Također, da bi dobio maksimalnu moguću brzinu, osim routera, svi tvoji uređaji moraju biti Wi-Fi 6 kompatibilni inače ti prelazak na Wi-Fi 6 ne znači ništa. 

 

Ja imam 1000/500 internet i Wi-Fi 6 standard, pa evo koju brzinu dobivam.

 

Mjerenje iz routera (mrežni kabel):

 

Mjerenje s laptopa povezanog preko Wi-Fi 6:

 

crocro23 sub 17.2.2024 18:47
Marko :D kaže...

Wi-Fi 5 ide teoretski do 866 Mb/s, ali u praksi ti daje maksimalno nekih 500 Mb/s. Može i više s više antena, ali većina uređaja ima 2x2 modem, pa niti ne može dobiti veću brzinu.

Wi-Fi 6 na 2x2 ide puno više, do 2.4 Gb/s, ali u praksi ćeš imati nešto manje od toga.

 

Sad, da li ti je potreban najnoviji Wi-Fi standard? Ovisi o brzini tvoje interneske veze. Ako plaćaš brzinu od 1 Gb/s i više, Wi-Fi 6(E) ti je potreban jer preko njega možeš ostvariti tu brzinu. Ako pak plaćaš internet brzine do 500 Mb/s, Wi-Fi 5 ti je dovoljan.

 

Valja imati na umu da Wi-Fi 6 ima i bolju pokrivenost jer radi na oba banda, 2.4 i 5 GHz.

 Ok, znači bilo 5 ili 6, moja brzina će i dalje biti 180 Mbps i wifi 6 ruter mi neće pomoći dobit niži ping ili malo veću brzinu?

Marko :D sub 17.2.2024 18:48

Tako je. Ako je tvoja internetska brzina preko kabela 180 Mb/s, Wi-Fi 6 ti neće magično dati 1 Gb/s i manji ping. Wi-Fi 6 ima smisla uzimati samo ako plaćaš veliku brzinu interneta i ako pritom imaš uređaje koji podržavaju Wi-Fi 6 standard. Inače ne.

crocro23 ned 25.2.2024 09:42
Marko :D kaže...

Tako je. Ako je tvoja internetska brzina preko kabela 180 Mb/s, Wi-Fi 6 ti neće magično dati 1 Gb/s i manji ping. Wi-Fi 6 ima smisla uzimati samo ako plaćaš veliku brzinu interneta i ako pritom imaš uređaje koji podržavaju Wi-Fi 6 standard. Inače ne.

 Ne dobivam internet preko kabla, u pitanju je pokucni/kucni internet koji mi dolazi na sim card od operatera, a zatim od tog rutera ide dalje do mog laptopa putem wifi veze i do mojeg tv-a ili konzole

x18x05x ned 25.2.2024 09:47
crocro23 kaže...
Marko :D kaže...

Tako je. Ako je tvoja internetska brzina preko kabela 180 Mb/s, Wi-Fi 6 ti neće magično dati 1 Gb/s i manji ping. Wi-Fi 6 ima smisla uzimati samo ako plaćaš veliku brzinu interneta i ako pritom imaš uređaje koji podržavaju Wi-Fi 6 standard. Inače ne.

 Ne dobivam internet preko kabla, u pitanju je pokucni/kucni internet koji mi dolazi na sim card od operatera, a zatim od tog rutera ide dalje do mog laptopa putem wifi veze i do mojeg tv-a ili konzole

 Tu se posebno ne isplati. Brzine variraju stalno tako da nema smisla.