Povezivanje na Internet

Spajanje sa routera na router

zoranri čet 12.11.2020 08:04

Da li je moguće router (u ovom slučaju DLink dir-300, ali pitanje se odnosi i na bilo koji drugi sličan uređaj) preko wifi veze spojiti na drugi router  i onda na njegove portove sherati internet vezu sa tog drugog routera ? Ako je moguće kako to podesiti ?

MrBlc čet 12.11.2020 08:20

Uz pretpostavku da ti negdje gdje imaš WiFi signal treba ethernet (LAN kabel), primjerice zbog uređaja koji ne podržava WiFi, za to ti ne treba router (router je nešto drugo), već WiFi client. 

 

Većina routera i access pointa podržava takav način rada, pri čemu routeru WAN port postane neaktivan, te radi tako da se spaja na postojeću WiFi mrežu i nudi LAN konekciju na LAN portovima, te eventualno može istovremeno raditi i kao repeater (može uzrokovati pad brzine ako nema više nezavisnih antena), ali izgleda da DIR-300 ne podržava takav način rada: http://ftp.dlink.ru/pub/Router/DIR-300A_C1/Description/DIR-300AC1A_User%20Manual_v.1.0.0_19.06.12_EN.pdf

 

Koliko vidim po manualu, eventualno bi ga se moglo natjerati da radi kao AP, iako ni to nije službeno podržano kao način rada, već treba ručnim podešavanjem postići da se tako ponaša. 

Grof-LZS uto 8.12.2020 20:51

Pitanjce:

 

Iskoristio sam svoj Huawei B525 router kao wifi access point i spojio ga na router od VDSL-a (koji ima IP 192.168.5.1) jer mi zbog Wifi propagacije tako odgovara.

Kako B525 router nema u sebi postavku da radi kao AP iskoristio sam trik te mu dao statičku IP adresu prema drugom routeru i dao mu IP 192.168.5.10.

Na Huaweiu sam još isključio DHCP server i spojio ga preko LAN utičnice na VDSL router (NE preko WAN porta!)

 

Dakle sve radi savršeno i VDSL routerov DHCP sever uredno daje IP adrese svima, ali iako je IP od ovog Huaweia 192.168.5.10, ja mu više ne mogu pristupiti u njegov user interface. Zašto? Zar ne bih trebao imati pristup interfaceu preko te njegove IP adrese?