beni-Zg pon 23.11.2020 14:31

Ima li tko iskustva da ima dvije internet konekcije u stanu/kući od različitih operatera i da li je to uopće moguće kod nas u Hr? 

 

Trenutno sam u T-Comu na optici 500/250 pa bih uzeo u A1 optiku 1gbit bez ugovorne obveze kako bi mogao provjeriti kvalitetu usluge a da pritom ne moram otkazati uslugu kod trenutnog operatera.

 

 

beni-Zg pon 23.11.2020 20:01
Ivan35 kaže...

možeš ako se ne radi o istoj parici, a po ovome što si napisao, ne radi se

btw. tako sam jedno vrijeme imao bnet po koaksijalcu i iskon optiku

 znaci trebalo bi ic, jer i na priključku u zidu imaju dva izlaza za optiku, jedan je trenutno zauzet (T-Com) a drugi je slobodan kao što se vidi i na slici.

 

P.S. Na samom zahtjevu kojeg ispunjava ISP za najam optičke niti koja je u vlasništvu ZG Holdinga (Digitalnog grada) također je navedeno postojanje dvije optičke niti pa se nadam da je to to.

ihush pon 23.11.2020 22:51

u pravilu svaki stan-kuća ima jedan priključak osim zgrada-zajedničkih koje imaju više..

pa ako je jedna parica tad je jedan operater, tj drugi bi morao uvesti liniju a to se može ako postoji parica.. ako nema viška parica tad možeš čekati godinama, tj tad možeš samo promijeniti operatera ali ne imati dvije linije.. tj tad tražiš od operatera dodatne linije kao npr poslovni paketi, koji mogu uključivati i npr dodatne tel.brojeve itd. ali to nije za kućne korisnike.

 

-razlika, ako si npr na a1-bnet coax kablu, tad je on neovisno o telefonskoj fixnoj mreži, tj tad imaš dvije žice, ali nije optika.. no može biti, tj to ovisi kako u kojem kvartu postavljaju.. (ne sjećam se da se od preuzimanja bnet širio..) + sad je sve 'skriveno' unutar a1, pa više ne znaš tel-bakar-optika-coax ili ako nema tad mob-homebox linija za a1.. s tcom je malo lakše, jer nema coaxa, tj ili je fixna-parica bakar-optika ili homebox-mob.

beni-Zg pon 23.11.2020 23:39
ihush kaže...

u pravilu svaki stan-kuća ima jedan priključak osim zgrada-zajedničkih koje imaju više..

pa ako je jedna parica tad je jedan operater, tj drugi bi morao uvesti liniju a to se može ako postoji parica.. ako nema viška parica tad možeš čekati godinama, tj tad možeš samo promijeniti operatera ali ne imati dvije linije.. tj tad tražiš od operatera dodatne linije kao npr poslovni paketi, koji mogu uključivati i npr dodatne tel.brojeve itd. ali to nije za kućne korisnike.

 

-razlika, ako si npr na a1-bnet coax kablu, tad je on neovisno o telefonskoj fixnoj mreži, tj tad imaš dvije žice, ali nije optika.. no može biti, tj to ovisi kako u kojem kvartu postavljaju.. (ne sjećam se da se od preuzimanja bnet širio..) + sad je sve 'skriveno' unutar a1, pa više ne znaš tel-bakar-optika-coax ili ako nema tad mob-homebox linija za a1.. s tcom je malo lakše, jer nema coaxa, tj ili je fixna-parica bakar-optika ili homebox-mob.

Koliko sam shvatio ako postoji slobodna parica drugi operater tj. A1 u mojem slučaju bi morao/mogao uvesti liniju i omogućiti mi uslugu te tada mogu imati dvije linije putem optike.
Kod mene u kvartu (Novi Jelkovec - Sesvete) čim se gradilo koliko ja imam saznanja a i provjeravao sam i na HAKOM-u i podružnici Digitalni grad (ZG HOLDING), cijeli kvart je pod optikom izgrađen tako da ne znam ide li išta preko coax.

Jedina opcija mi je zvati A1 pa provjeriti ili čak Digitalni grad koji bi mi mogao reći info iz prve ruke.

ihush uto 24.11.2020 00:00

-pa ako želiš dvije linije i ako postoji slobodan priključak nema razloga da ga ne spoje, no to obično nije opcija (kad nemaš više parica slobodnih).

-druga stvar što je većinom vlasnik jedan operater, pa drugi ne radi spajanje osim već postojeće linije.. (kad samo prebace na centrali) a nove priključke prvo potpišeš ugovor pa ondao dobiješ i tad par godina do promjene ili penali..

Ivan35 uto 24.11.2020 18:28

parica nema veze s optikom

ht i a1 optika nisu iste, ht/iskon imaju svoju, a1 ima svoju optiku ili coax (bivši bnet)

 

odeš na a1.hr, provjera dostupnosti paketa i vidiš dal je na tvoj adresi ponuđena optika/coax

beni-Zg uto 24.11.2020 19:27
Ivan35 kaže...

parica nema veze s optikom

ht i a1 optika nisu iste, ht/iskon imaju svoju, a1 ima svoju optiku ili coax (bivši bnet)

 

odeš na a1.hr, provjera dostupnosti paketa i vidiš dal je na tvoj adresi ponuđena optika/coax

 Sad imam dva različita mišljenja od vas dvojice, jesi li siguran da parica nema veze s optikom? Ne razumijem se u te stvari oko parica, ali dostupna je optika na provjeri dostupnosti tako da ću vas obavijestiti što su mi rekli.

beni-Zg uto 24.11.2020 21:28
Antoniio22 kaže...
Parica je za sebe, optika za sebe. Parica ti je bakreni kabel koji ide od centrale do tebe. Optički kabel je kabel za sebe.

 Hvala na objašnjenju!

Kontaktirao sam A1, prenijeli su mi sljedeće:

 

"Ako su u pitanju dvije različite infrastrukure, u pravilu je moguće. 

No, ponekad aktivacija dvije različite usluge na istoj adresi može negativno utjecati na jednu od usluga tako da svakako nije preporučljivo.

To bi bilo najbolje da provjerite s operatorom kojeg trenutno koristite.

Ako je u pitanju npr. HT-ova parica, ona se u većini slučajeva može koristiti usporedno s novijom infrastrukturom."

 

Kontaktirao HT i kažu mi da naravno ovisi o infrastrukturi i da oni sa službe za korisnike ne znaju ništa konkretno o tome i da je najbolje pitati operatera kod kojeg želim uslugu. Tipično prebacivanje loptice sa jedne na drugu stranu.  Poslat ću mail tehničarima HT-a pa da vidimo što oni kažu.

ihush sri 25.11.2020 09:02

-nije to prebacivanje loptice.. nego, operater x  postavi svoju liniju, radi, on zna za svoje (mada je i ostalo isto ne mora biti identično npr oprema.. ili bnet-coax jer ljudi ne razlikuju dok je brzina ono što se ugovara), drzugi operater dođe i postavi svoju liniju, radi. Tj radi ako imaš dvije linije neovisno koje bakar-optika-coax ali moraju biti dvije, dok naravno oprema tad ne mora biti ista dok szk to realno ne zna i ne treba ni znati jer nije njihovo i uredni profesionalci nikad ne govore za deuge operatere nešto konkretno tj najprofesionalniji odgovor da oni odgovaraju samo za svoje, ne ostalo.

 

+ ti si recimo izuzetak ako imaš mogućnost dvije optičke linije ili bakar-tel.parice tj za sve ostale koji imaju jednu fizičku liniju je uvjek jedan operater, dok je izuzetak bnet(a1) coax-kabelska, jer je zasebna kabelska mreža koja nema veze s telefonskim fixnim linijama (neovisno bakar-optika), treće je bez žice, homebox-mobilna što nema veze s linijom-fixnom-žicom nekad vip sad i tcom.

-stanje na a1 je sad takvo da su sve spojili u jednu-istu-jednaku ponudu tj više ne vidiš preko koje žice ideš tj može biti optika ili coax ali im je u ponudi izjednačeno, odnosno razlika je samo max brzina koja je na bakru 16-70 (adsl-vdsl) na coaxu 70-150-200+ ili optika 50-100-200+.. ovisi koje pakete-brzine nude a sve nakon provjere dostupnosti dok korisniku i dalje ne govore konkretno koja linija (samo kvartovi-zgrade imaju coax-bnet i do nedavno to je bilo jedino paralalno kao mogućnost). A1 imam malo infrasktrukutre telefonije, većinu tcom, kupnjom manjih firmi imaju ponešto po kvartovima dok ovisi gdje je tko investirao u posljednje vrijeme.. ugl tcom koji sad čitavu jesen spaja po kvartovima dok ne vidim a1..

-problem, to je npr vlasništvo tcoma, tad a1 ne može do linije, tj možeš prvo uzeti od tcoma i tad promjena operatera ali je problem tad ugovorna obveza koja je uvjet za uvođenje linije, tj kad želiš dvije to radiš dva puta.. a oni to ne predviđaju, npr da tražiš dvije tcom linije, ista adresa, isti vlasnik-osoba.. isti račun ili dva računa? problem.. pa npr trebaš jednu liniju uzeti na sebe drugu na ženu ako je to rješenje.. tad jednu liniju prebaciš na drugog operatera.

-tj ostali operateri do sad nisu uvodili linije bakar-optika fixne telefonije, osim par malih-kvartovskih koji su pokupovani a vip tek unazad par godina ulazi u fixnu kao konkurent tcomu do tad je vip=mobilna i nema ništa s fixnom. Kupnjom bneta dobije coax, amisa bakar i malo optike.. jesu li što napravili u par godina novo .. ugl tcom koji je za posljednje povukao eu fondove, sad, .. dok je fizičke linije-optiku u mom kvartu položio prije +2god, no do danas je to bilo nedostupno, tj sad se na svakih par metara kopa ulica i spajaju zgrade.. jer po pravilima, tcom kao glavni mora omogućiti ostalim operaterima korištenje infrastrukture-prisutp tj najam.. no on to ne želi, tj spaja tek sad kad je povukao fondove i spaja korisnike koji potpišu ugovornu, do tad nemaš optiku mada mi je na dohvat već godinama. .. i čekam čitavu jesen, bager je u ulici, možda danas itd.. no ne želi to dati ostalima samo tako, tj to je onih +20kn za fixnu, tj kao trošak linije-najma.. tj pošto je optima i iskon tcomovo koristili su dumping, pa ih je a1 uvođenjem +20kn prisilio da i oni moraju obračunati to kao trošak jer je pravilo tržišta svima isti uvjeti, tj i optima-iskon moraju plaćati tcomu jer su formalno operateri, tj a1 je to uveo samo zato da za tih 20kn eliminira nepoštenu dumping konkurenciju tcoma, i to su danas dva jedina operatera dok je a1 (vip) dovoljno velik da to može pa i radi.

sandokan111 sri 25.11.2020 13:19
beni-Zg kaže...

Sad imam dva različita mišljenja od vas dvojice, jesi li siguran da parica nema veze s optikom? Ne razumijem se u te stvari oko parica, ali dostupna je optika na provjeri dostupnosti tako da ću vas obavijestiti što su mi rekli.

 Nema parica veze s optikom.

Imas paricu - bakrena zica od centrale do tebe kuci (HT ili A1 preko HTove infrastrukture)

Imas coax/hfc - Bakrena zica, samo drugacijeg profila, od razdjelnika do tebe. Ako si vidio kako su prije izgledale "kabelske televizije"/prikljucci, tako izgleda (A1)

Imas optiku - Opticka nit (kao malo deblja krena) koja ti dolazi u kucu. (A1 i HT)

 

Osobno ne vidim zasto bi ikakve probleme imao s ovim, osim ako su na istoj tehnologiji i koriste istu infrastrukturu. To je obicno slucaj u paricama gdje postoji samo jedna parica od centrale do tebe. Ako imas 2 parice, opet ne bi trebao biti nikakav problem. A ako uzimas dvije razlicite tehonlogije svakako. Zovnes tcom, uzmes jednu tehnologiju, recimo paricu (vdsl). Nakon toga zovnes a1 i uzmes bnet/coax ili ako za tvoju adresu imaju optiku. Ne moraju oni jedni uopce ni znat za ove druge jer je nevezano. Imat ces 2 telefonska broja ako uzmes 2 trio usluge. Ako ne, imat ces to sto imas, svakako ces imat 2 routera od svakog isp-a.

Ti bi htio 2 optike, to bi trebalo ici bez problema jer ne koriste istu infrastrukturu (koliko je meni poznato, iako jedan isp moze od drugog iznajmljivat infrastrukturu)

beni-Zg sri 25.11.2020 21:30
sandokan111 kaže...
beni-Zg kaže...

Sad imam dva različita mišljenja od vas dvojice, jesi li siguran da parica nema veze s optikom? Ne razumijem se u te stvari oko parica, ali dostupna je optika na provjeri dostupnosti tako da ću vas obavijestiti što su mi rekli.

 Nema parica veze s optikom.

Imas paricu - bakrena zica od centrale do tebe kuci (HT ili A1 preko HTove infrastrukture)

Imas coax/hfc - Bakrena zica, samo drugacijeg profila, od razdjelnika do tebe. Ako si vidio kako su prije izgledale "kabelske televizije"/prikljucci, tako izgleda (A1)

Imas optiku - Opticka nit (kao malo deblja krena) koja ti dolazi u kucu. (A1 i HT)

 

Osobno ne vidim zasto bi ikakve probleme imao s ovim, osim ako su na istoj tehnologiji i koriste istu infrastrukturu. To je obicno slucaj u paricama gdje postoji samo jedna parica od centrale do tebe. Ako imas 2 parice, opet ne bi trebao biti nikakav problem. A ako uzimas dvije razlicite tehonlogije svakako. Zovnes tcom, uzmes jednu tehnologiju, recimo paricu (vdsl). Nakon toga zovnes a1 i uzmes bnet/coax ili ako za tvoju adresu imaju optiku. Ne moraju oni jedni uopce ni znat za ove druge jer je nevezano. Imat ces 2 telefonska broja ako uzmes 2 trio usluge. Ako ne, imat ces to sto imas, svakako ces imat 2 routera od svakog isp-a.

Ti bi htio 2 optike, to bi trebalo ici bez problema jer ne koriste istu infrastrukturu (koliko je meni poznato, iako jedan isp moze od drugog iznajmljivat infrastrukturu)

 

Hvala na detaljima!

 

Da, upravo tako, htio bih imati 2 optike tako da bi trebalo ići bez problema po svemu sudeći, samo ne znam točno kome da se obratim. 

Možda da se uopće ne obraćam ni HT-u ni A1 nego direktno ZG Holding podružnici Digitalni grad koji daje u najam optiku operaterima na zahtjev kada se priključuje usluga za novog korisnika.

Tražio sam dugo ovakvu temu ali nisam je mogao nigdje pronaći pa sam vam svima zahvalan na trudu i objašnjenjima.

 

sandokan111 sri 25.11.2020 22:02
beni-Zg kaže...
Da, upravo tako, htio bih imati 2 optike tako da bi trebalo ići bez problema po svemu sudeći, samo ne znam točno kome da se obratim. 

 Pa HT imas, znaci obrati se ovom drugom :) Trazi od A1 uvodjenje optike. Potpisujes novi ugovor i to je to. Ako iz nekog nepoznatog razloga dodje nekakav raskid ugovora s htom, to neces potpisat i to je to. Kad te pitaju imas li prikljucak postojeci reces da nemas i to je to :P

beni-Zg sri 25.11.2020 22:24
sandokan111 kaže...
beni-Zg kaže...
Da, upravo tako, htio bih imati 2 optike tako da bi trebalo ići bez problema po svemu sudeći, samo ne znam točno kome da se obratim. 

 Pa HT imas, znaci obrati se ovom drugom :) Trazi od A1 uvodjenje optike. Potpisujes novi ugovor i to je to. Ako iz nekog nepoznatog razloga dodje nekakav raskid ugovora s htom, to neces potpisat i to je to. Kad te pitaju imas li prikljucak postojeci reces da nemas i to je to :P

 Problem je u tome ako ja zatražim od A1 uvođenje optike, procedura je sljedeća, A1 šalje moj novi sklopljeni ugovor uz "Zahtjev za najam optičke niti od komunikacijskog čvorišta do stana u naselju Novi Jelkovec" Holdingovom Digitalnom gradu te me kontaktiraju povratno da im dam oznaku stana kako bi mogli kompletirati priključenje, a samim time postojećeg operatera miču odmah (znam kad sam prelazio sa Iskona na HT).

Stoga im moram napomenuti konkretnu situaciju da ne dođe do prekida HT priključka jer će se očito dogoditi upravo to. 

 

Poslao sam mail Holdingovom Digitalnom gradu jer su oni ionako ovlašteni za moj kvart i zadnji su korak pri čijem se odobrenju pušta usluga od bilo kojeg operatera i čisto da se ja osiguram da mogu imati konkretne informacije s kojima mogu razgovarati sa A1, naravno ako će to biti moguće.

 

Javim čim saznam nešto kako bi i drugima možda pomoglo u istom ili sličnom zahtjevu.

beni-Zg pet 27.11.2020 17:59

*UPDATE

 

Dobio odgovor od ZG HOLDING-a (Digitalni grad) na moj upit.

 

U cijelom naselju postoji određena zalihost spojenih korisnika naselja sa drugom svjetlovodnom niti, tako da kod određene iskoristivosti zalihosti sa drugom niti, ne možemo svima osigurati korištenje druge niti.

Za Vaš konkretni slučaj, izvršiti ćemo direktnu provjeru na terenu, i povratno Vas izvijestiti.

 

*UPDATE
Nije moguće imati dva priključka od različitih operatera jer drugi slobodni priključak je namjenjen kao rezervni u slučaju kvara na prvom priključku.