volegradele uto 27.4.2021 08:52

Hifi je luksuz i nije potreba,marze su velike i kad su bila bolja vremena nije se bas kupovalo cesto a pogotovo sad.
Prva verzija Opere se vise ne proizvodi!
Ali s jednom Operom Calas Diva na hebenoj akciji bih se pocastio..ali nema toga:(

Zoki B uto 27.4.2021 09:27
volegradele kaže...
Hifi je luksuz i nije potreba,marze su velike i kad su bila bolja vremena nije se bas kupovalo cesto a pogotovo sad.
Prva verzija Opere se vise ne proizvodi!
Ali s jednom Operom Calas Diva na hebenoj akciji bih se pocastio..ali nema toga:(

 Jesi slušao Quintu SE, ako da možeš li usporediti sa svojim Secondama SE?

farabuto uto 27.4.2021 14:35

Opere su zamjenile Harbethe Shl5  ( prije tri mjeseca ) zbog preseljenja u veći prostor cca 55m2. Tjeram ih kombinacijom Nuprime Dac 9 i 2xSta 9. Za dva tjedna dolazi i pojačanje u vidu integriranog lampaša u A klasi ( Tajo zna koje ). Izvor je laptop. Foobar i Jriver. Gramofon i Cd playere sam proda. Trebalo mi je malo vremena da se naviknem na zvuk. Ipak su to dvije različite škole. Međutim, zvučnici su zaista dobri  i daju kompletan zvuk. Razlika od Seconda nije samo u dodatnoj bas jedinici nego i u driverima tako da su Quinte po rangu negdje između Seconda i Callasa.

farabuto uto 27.4.2021 15:58

Na gramofon ću se vratiti kada dođe vrijeme. Cd-ove slušam u autu. Imam doma još Marantz  CD 63 SE ali ga ne koristim mada je ispravan. Kupio sam ga još '96 pa ga čuvam iz sentimentalnih razloga. Komotniji sam preko laptopa. Aplikacija na mobitel i udri. Što se tiče NuPrime napisao sam ti prije cca tri mjeseca na forumu. Nema šta, Nuprime vrijedi svake lipe. Bilo koji komad njihove opreme. I tvoj IDA-8. Imao sam i njega. NuPrime ostaje kod mene. Može ga istjerati samo drugi NuPrime model.

analogni sri 28.4.2021 09:32

"Snažnije pojačalo" je relativan pojam, ako računamo samo "pustu" snagu izaznog stupnja, a ne i cjelokupni ustroj,

tj. glede dimenzioniranja (kvalitete) sklopa napajanja istog.

 

Tak da npr. osobno neću profitirati ako zamijenim svoj 60W (A klasa, 264.000 µF) izlaz, s nekim Yamaha integrircem od 100 W (niti s malo "jačim")....

 

Btw, isprobao sam (na duži rok) Yamahu A-S2000 (starija verzija, bila takoreći nova) u svom negdašnjem sustavu i nisam bio previše oduševljen (nije ni on) i vratio je vlasniku....

Filox sri 28.4.2021 10:40
analogni kaže...

"Snažnije pojačalo" je relativan pojam, ako računamo samo "pustu" snagu izaznog stupnja, a ne i cjelokupni ustroj,

tj. glede dimenzioniranja (kvalitete) sklopa napajanja istog.

 

Tak da npr. osobno neću profitirati ako zamijenim svoj 60W (A klasa, 264.000 µF) izlaz, s nekim Yamaha integrircem od 100 W (niti s malo "jačim")....

 

Btw, isprobao sam (na duži rok) Yamahu A-S2000 (starija verzija, bila takoreći nova) u svom negdašnjem sustavu i nisam bio previše oduševljen (nije ni on) i vratio je vlasniku....

 

  • Uravnoteženo pojačalo sa MOSFET-om

 

 

Jel ovo misle na balansirano ili??   

analogni sri 28.4.2021 11:39

Ha....ne znam 100%....u opisu piše da je Yamaha A-S1100 balansirana, a sad dal je fulll.....po opisu (i slici) bi bilo....

 

"The use of MOSFETs, which have the same polarity on the plus and minus sides, further evolves the ideal of a complete symmetrical design, to eliminate sound quality variations due to difference in polarity—a major distinguishing characteristic of the Floating and Balanced Power Amplifier—resulting in sound with a superior signal-tonoise ratio and superbly well-defined sound field."

 


Single Ended jeste:

 

"Dedicated single-ended amplifier for all types of audio sources

Since this device employs a dedicated singleended amplifier, it provides excellent response in amplification of single-ended analogue sound from all kinds of audio sources, such as CD players of D/A converters—and the A-S1100 takes advantage of this in having been carefully fine-tuned for optimum sound quality. By fully utilising single-ended amplification, the A-S"

 

Filox sri 28.4.2021 11:45
Just Outlaw kaže...

Šta se ne smije imat pojačalo od 150W u manjoj sobi?

 Možeš ti i razglas od kilowata imat, ali nije potrebno. U velikoj sobi ne možeš imat slabo pojačalo i male zvučnike, jer će zvuk bit tanak, neće nikad popunit sobu kako treba.

Just Outlaw sri 28.4.2021 11:50
Filox kaže...
Just Outlaw kaže...

Šta se ne smije imat pojačalo od 150W u manjoj sobi?

 Možeš ti i razglas od kilowata imat, ali nije potrebno. U velikoj sobi ne možeš imat slabo pojačalo i male zvučnike, jer će zvuk bit tanak, neće nikad popunit sobu kako treba.

 MA referiram se na Tajin post. Većina ovih monitora je manje osjetljivosti i treba solidnu snagu da ih se potjera i većinom to ide u sobe do nekih 14-15m2 i bude sasvim ok. Ne vidim čemu je onaj Sonus drukčiji.

Filox sri 28.4.2021 11:59
Just Outlaw kaže...

 MA referiram se na Tajin post. Većina ovih monitora je manje osjetljivosti i treba solidnu snagu da ih se potjera i većinom to ide u sobe do nekih 14-15m2 i bude sasvim ok. Ne vidim čemu je onaj Sonus drukčiji.

 Nekako je standard da se mali zvučnici uzimaju za manje prostore. Logika je da uz to ide i "malo" pojačalo, ali ovi Sonusi traže malo ozbiljnije pojačalo, a ozbiljnija pojačala u pravilu uzimaju ljudi s većim prostorijama... Ja mislim da ne bi trebao bit nikakav problem s jakim pojačalom u manjoj sobi. 

Just Outlaw sri 28.4.2021 12:23
tajo1960 kaže...
Just Outlaw kaže...
Filox kaže...
Just Outlaw kaže...

Šta se ne smije imat pojačalo od 150W u manjoj sobi?

 Možeš ti i razglas od kilowata imat, ali nije potrebno. U velikoj sobi ne možeš imat slabo pojačalo i male zvučnike, jer će zvuk bit tanak, neće nikad popunit sobu kako treba.

 MA referiram se na Tajin post. Većina ovih monitora je manje osjetljivosti i treba solidnu snagu da ih se potjera i većinom to ide u sobe do nekih 14-15m2 i bude sasvim ok. Ne vidim čemu je onaj Sonus drukčiji.

Cijela filozofija malih, a gladnih zvučnika, je, zapravo, čudna, složio se ili ne. Sve ide iz realne nemogućnosti da ih se upogoni kako treba sa nekom razumnom količinom efikasne snage, pa se stoga mora posezati za ekstremima, a radi njihove niska osjetljivosti, a s druge strane - željom konstruktora da isti sviraju poput "velikih" zvučnika.

Hoće oni, samo, uz enormne količine isporučene im pokretačke energije.

 

Na jednoj strani - u sobi 12 kvadrata - 2x150W pojačalo, a na drugoj - zvučnici gladni te silne snage. Nesrazmjer i pomalo neprirodno? Meni je, tebi ne znam da li je :)

 Naravno, no šta ostaje za manji prostor? Imao sam u prošlom stanu sličnu situaciju, skoro 15m2, neosjetljive monitore i snažno pojačalo i bilo je dobro, dapače. 

Filox sri 28.4.2021 12:25
Just Outlaw kaže...

 Naravno, no šta ostaje za manji prostor? Imao sam u prošlom stanu sličnu situaciju, skoro 15m2, neosjetljive monitore i snažno pojačalo i bilo je dobro, dapače. 

 Pa ostaju manji zvučnici, ali osjetljiviji, za koje ti treba manje snažno pojačalo. Na to je valjda i Tajo mislio.

Filox sri 28.4.2021 12:42
Just Outlaw kaže...

Ma mislim da se pretjeruje oko toga. Barem danisa ima kvalitetne D klase i imaš zdravu, kvalitetnu snagu. Već su spominjani NuPrime proizvodi.

 Iskreno, ja ne vidim problem ni kod AB klase, velikih i teških pojačala, a sve u manjoj sobi. Kupi se sustav, pa se mora preselit i eto te s velikim sustavom u maloj sobi. Neka jakog pojačala uvijek, a zvučnici i prostorije dolaze kako mogućnosti i lova diktiraju.

Just Outlaw sri 28.4.2021 12:46
Filox kaže...
Just Outlaw kaže...

Ma mislim da se pretjeruje oko toga. Barem danisa ima kvalitetne D klase i imaš zdravu, kvalitetnu snagu. Već su spominjani NuPrime proizvodi.

 Iskreno, ja ne vidim problem ni kod AB klase, velikih i teških pojačala, a sve u manjoj sobi. Kupi se sustav, pa se mora preselit i eto te s velikim sustavom u maloj sobi. Neka jakog pojačala uvijek, a zvučnici i prostorije dolaze kako mogućnosti i lova diktiraju.

 Da, ja sad preselih u veći prostor i vjerojatno ću morati ići na veće zvučnike.

analogni sri 28.4.2021 12:49

Ja bi, da imam malu sobu (a nemam) bio zadovoljan i sa ovim dole "slabašnim" integrircem (cca 25 W), naravno na neke jače osjetljive Bookshelfe.

 

 

 

Cijenu neću navoditi jer je krajnje "nemoralna"........

Filox sri 28.4.2021 12:52
Just Outlaw kaže...
Filox kaže...
Just Outlaw kaže...

Ma mislim da se pretjeruje oko toga. Barem danisa ima kvalitetne D klase i imaš zdravu, kvalitetnu snagu. Već su spominjani NuPrime proizvodi.

 Iskreno, ja ne vidim problem ni kod AB klase, velikih i teških pojačala, a sve u manjoj sobi. Kupi se sustav, pa se mora preselit i eto te s velikim sustavom u maloj sobi. Neka jakog pojačala uvijek, a zvučnici i prostorije dolaze kako mogućnosti i lova diktiraju.

 Da, ja sad preselih u veći prostor i vjerojatno ću morati ići na veće zvučnike.

 Eto vidiš, tako se ljudi nađu u situaciji da imaju sustav neprikladan prostoru. Ja sam tako kupio sebi Sonus Faber Concerto, a nisam imao namjeru kupovat nikakve, a pogotovo ne standmount zvučnike. Naletila prilika koja se ne odbija i eto me sad s neosjetljivim, relativno malim, standmount zvučnicima. Srećom imam prikladno pojačalo, a jednog dana kad preselim, onda će mi trebat pravi floorstand zvučnici, do tada će svirat ovi "mali", pa kako bude.

Filox sri 28.4.2021 13:29
tajo1960 kaže...

Drago mi je da je bilo dobro! Odlično za tebe!

 

Ali, ako su izbor jedino mali, 84 dB Sonusi i neka gromada od ampa - onda je izbor doista skučen, ogranićen :)

 

Pa ima valjda i drugih, malo drugačije ustrojenih sistema i komponenti. Ne ulazim sada u nabrajanje kombinacija modela i firmi niti mi to pada na pamet, samo, da postoje i neka drugačija rješenja koja ne podrazumijevaju odlaske u ekstremne "vode" audio svijeta - postoje.

 

Napisao sam svoje viđenje malih Sonusa koji su planski uplivali u vode kategorije "ispod 1.000 Eura".

To je kategorija u kojoj je svuda u svijetu najviša zarada (malo uloženo, veliki dobitak). Pogledaj i sam na slikama - bočni rub prednje ploče - obična višeslojna šperploča...  I onda govorimo o "Sonus Faber" zvučnicima??? Da napravim "smijeh" ili "podsmjeh"? Što misliš?

 

Da je to vješto razrađeno i isplanirano od marketing stručnjaka SF-a - ne treba ni sumnjati.

Ali, i da će imati "nevjerojatan" pohod sa "velikim zvučnim dometima", a sa običnim, svakodnevnim pojačalima kakva 95% ljudi koristi - isto ne treba sumnjati. Kakav će biti pravi, audio efekt tog pohoda - znamo svi ovdje koji imalo razumijemo što audio-hi-fi hobi podrazumijeva.

 

Da ponovim? Ili da pročitaš što je autor one recenzije napisao? Neće svirati kako treba sa običnim pojačalima. Neće sigurno!

 

A 95%+ ljudi se neće upuštati u kupovine novih snažnih pojačala (bilo koje klase)... neće sigurno, a samo da bi im Sonusi od šperploče po 840 Eura svirali poput "pravih" Sonusa. Ja prvi ne bih.

Ti ako bi - tvoj izbor :)

 

 

 Zato u startu treba uzet jače, bolje, veće pojačalo, pa si uvijek i zauvijek miran, kakve god da zvučnike uzmeš. 

 

 

Filox sri 28.4.2021 13:38

Evo, kad se svi brčite s nekim skupim brandovima i još skupljim modelima, da se i ja pridružim s nečim novijim i skupljim od mog standarda. Za 2 dana mi stiže Luxman DA-200, sve je dogovoreno, valjda neće bit problema od danas do sutra. Polovan uređaj, star oko 2.5 godine, cijena novoga bila preko 16.000, ja ga kupujem za 8.000. Polako ali sigurno guram sustav prema kraju i završetku. Mislim da je ovo jako bitan korak u cijelom nizu, a mislim da bi teško za 8.000 kuna dobio bolji uređaj od Luxmana, bilo nov ili polovni.

 

Luxman DA-200 USB DAC, Class A Preamp & Headphone Amp - On a Higher Note

 

Luxman DA-200 DAC review and test (hifi-review.com)

 

Za vikend slušanje u mom sustavu, pa javim dojmove, ali znam već šta ću javit. Sad imam Creative Labs vanjsku zvučnu karticu, mislim da će poboljšanje u zvuku bit nešto sitno primjetno.   

 

Znači sad idu kabeli... 2 strujna imam, par interkonekta kupit i eventualno zvučnički, to ću prvo isprobat. Nudi mi se jedan srebreni Marohei zvučnički, neki Sumic interkonekti, al to mi je preskupo... Sad prvo treba otplatit Luxmana.