Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

191x7 ned 24.4.2022 02:49
Grancigula kaže...
191x7 kaže...

Koristim Legionnaire X na poslu, sam sam si ju kupio da ne moram lupati po membranskim šrotovima a-la-došlo-uz-komp. OK je.

Je li koliko bučna??

Da ne bi ženu probudija kad ode leć.

Pa, nije ako ju držiš na mekoj podlozi (npr deskmat, xxl podloge i slično) i staviš deblje o-ringove. 

monsieur ned 24.4.2022 03:49

Mislim da sam pronasao apsolutno bestbuy do 400,500 kn - link (trenutno na akciji uz kod).

- US i HRV verzija tipkovnice

- osvjetljeni hrvatski znakovi

- TKL i 100% verzija tipkovnice, takoder ima i bijela verzija sa PBT tipkama

- ''braided'' kabal

Stvarno ne znam sta vise za ovu cijenu se moze naci osim sa Aliexpressa.

191x7 ned 24.4.2022 04:19
monsieur kaže...

Mislim da sam pronasao apsolutno bestbuy do 100€ - link (trenutno na akciji uz kod).

- US i HRV verzija tipkovnice

- osvjetljeni hrvatski znakovi

- TKL i 100% verzija tipkovnice, takoder ima i bijela verzija sa PBT tipkama

- ''braided'' kabal

Stvarno ne znam sta vise za ovu cijenu se moze naci osim sa Aliexpressa.

Whiteshark Spartan X je jeftiniji. :p

Alfredo nr.2 ned 24.4.2022 15:08
Grancigula kaže...
191x7 kaže...

Koristim Legionnaire X na poslu, sam sam si ju kupio da ne moram lupati po membranskim šrotovima a-la-došlo-uz-komp. OK je.

Je li koliko bučna??

Ja imam Spartan X s red switchevima i bučna je. Vjerujem da je i Legionnaire. Ako tražiš tihu tipkovnicu pogledaj neku Logitech s Romer G switchevima. Daleko je tiše od red switcheva na White Sharku.

191x7 ned 24.4.2022 17:26
monsieur kaže...

Ali i ''kineskijeg'' izgleda.

Izgledaju isto. :p

Alfredo nr.2 kaže...

Ja imam Spartan X s red switchevima i bučna je. Vjerujem da je i Legionnaire. Ako tražiš tihu tipkovnicu pogledaj neku Logitech s Romer G switchevima. Daleko je tiše od red switcheva na White Sharku.

Pa svi MX Red i njihovi klonovi su podjednako "bučni", samo se zvuk mrvicu razlikuje zbog odstupanja u materijalima, dizajnu, kvaliteti izrade itd.

Ono što tipkovnicu utišava je podmazivanje switcheva, u startu tiši switchevi (! to se onda ne bira MX Switcheve i njihove klonove !), popunjen prostor ispod ploče tipkovnice (pjenom, gumom, spužvom, ...), podloga koja se koristi ispod tipkovnice (puno je tiše na platnenoj podlozi nego direkt na stolu), o-ringovi, gumene podloške ispod switcheva (ublaživači), materijal ploče, materijal i težina keycapa i sve ostalo.

Jesi dodao deblje o-ringove na keycape svog Spartan X?

monsieur sri 27.4.2022 21:44

Evo nakon 10 godina update tipkovnice. MOUNTAIN Everest Core TKL blue switch. Sama prezentacija tipkovnice standard vise od drugih.Takoder izrada i sam okvir aluminijski takoder izgleda top. Malo sam razocaran ''defektima'' na tipkama, ali svejedno cu naruciti od njih bijele puding PBT tipke (20 eura) tako da mi to ne smeta previse. Takoder meni osobno je kabal malo predebel, ali to se isto lako promjeni jer se kabel moze skinuti. Sve u svemu za 900 kn odlicna tipkovnica, no po punoj cijeni od 1500 kn ne znam bas ... 

davakrava pon 16.5.2022 20:41

Pozdrav ljudi u potrazi sam za wireless tipkovnicom, nov sam u ovom svemu no koliko sam skužio idealna bi bila neka mehanička tkl ili 65% (ako je to dvoje uopće različito), ugl da ima strelice, numpad je nebitan, i mora imati ISO layout zbog <> tipke. 

Koristila bi se za programiranje i povremeni gaming. 

Koliko sam skužio po netu se spominje najčešće keychron k8, pa rekoh da vidim jel vi znate ima li šta bolje/jeftinije.

Hvala. 

Grancigula uto 24.5.2022 13:08
Grancigula kaže...
191x7 kaže...

Je li koliko bučna??

Čisto da nešto napišem.

Tipkovnica na prvu izgleda dobro, moram se naviknit jerbo na staroj membranskoj (Cooler master, Octane) tipke su bili malo veće kao i veći razmak izmedju tipki, a visina je bila niža.

Prema staroj rašuškanoj tipkovnici, na novoj, zvuk tipki nije toliko ni izražen, možda nekih 10% bučnija, zavisi kako koja tipka, nekako mi se najviše space čuje.

RGB je solidan, kombinacija boja i efekata je dobra, naročito u usporedbi sa starom tipkovnicom.

Po meni jedini minus je šta svjetlo ne izbija iz cijele tipke, nego samo iz gornjeg dijela, navika sam da svitlo probija kroz cijelu tipku, vidit ću večeras kakav je efekat u mraku.

Za sad sam zadovoljan, vidit čemo koliko će trajat, stara je izdurala jedno 7-8 godina i još sve radi na njoj ali se več ofucala i rašuškala. 

st.srki pon 30.5.2022 21:14

Bok, trenutno doma imam tipkovnicu Das Keyboard 4 Professional sa HR tipkama i Brown prekidačima. Želio bih istu za ured ali čini se da je nema više u prodaji. Zna li netko alternativu? Znači, mora biti HR layout, po mogučnosti bez osvjetljenja i da su brown ili slični prekidači. Ali HR layout mi je najbitnija stavka.