Periferija

Pomozite odabrati mehaničku tipkovnicu

191x7 sub 8.6.2013 21:28

Cijenjeni kolege Bug forumaši i članovi Bug ekipe, zamolio bih vas za pomoć oko izbora mehaničke tipkovnice za naprednog korisnika.

 

Svjestan sam postojanja teme za izbor tipkovnice (pošto sam autor iste), no zamolio bih moderatore da ne zaključaju ovu temu pošto se radi o konkretnom specifičnom problemu.

 

Namjena tipkovnice je gaming (primarno FPS tipa Battlefield 3/4) i jako puno pisanja (po forumima, programiranje, izrada projekata, chat, ...).

Ograničenje su da tipkovnica nije preskupa i da je dostupna na našem domaćem hrvatskom tržištu.

 

Slijedi popis trenutno dostupnih mehaničkih tipkovnica. Kod svake ću navesti što mi je kod nje jako pozitivno (kao "+") a što jako negativno (kao "-").

Ako je nešto li-la, to neću navoditi ni kao "+" ni kao "-" (npr Cherry MX Black prekidači koji mi ni ne smrde niti mirišu [mogao bih s njima al preferiram MX Brown] te USB hub, produžni za slušalice itd).

 

Logitech G710+

+ Cherry MX Brown

+ hrvatski layout s velikim Enterom

+ naslon za dlanove

+ pozadinsko osvjetljenje tipki

+ gumeni o-prsteni ispod tipki za smanjenje "buke" tipkanja

- cijena (1000 Kn)

- samo USB (nije PS2)

 

Corsair Vengeance K90

+ pozadinsko osvjetljenje tipki

+ plavo svjetlo

+ naslon za dlanove

- Cherry MX red

- cijena (900+ Kn)

- samo USB

 

Razer BlackWidow 2013

- US layout

- cijena (800 Kn)

- Cherry MX Blue

- Samo USB

 

Steelseries 7G

+ HR layout

+ naslon za dlanove

+ PS/2

- prejake LED za signalizaciju

- nema podešenje nagiba (nožice)

 

CoolerMaster Storm Trigger

+ pozadinsko osvjetljenje tipki

+ naslon za dlanove

- crveno svjetlo

- USB

 

Corsair K60

+ naslon za dlan

- Cherry MX Red

- USB

 

CoolerMaster Quickfire TK

+ pozadinsko osvjetljenje

+ cijena (600 Kn)

- crveno svjetlo

- Cherry MX red

 

CoolerMaster Quickfire Rapid Red

- Cherry MX Red

- Tenkeyless (bez numpada)

 

CoolerMaster Quickfire Rapid Black

- UK Layout

- Tenkeyless

 

SteelSeries 6Gv2

+ HR layout

+ USB ali s PS/2 adapterom

+ cijena (500 Kn)

- nema podešavanje nagiba

 

Filco Majestouch FKB104M/EB /polovna/

+ Cherry MX Brown

+ Cijena (450 Kn)

- polovna i trenutni vlasnik nije prvi vlasnik

- US ili UK layout, nisam siguran ali uglavnom mali Enter

- nema jamstva

 

To što je samo USB mi nije veliki minus, ali bih preferirao da ima mogućnost korištenja na PS/2 (zbog prednosti PS/2 nad USB te zbog oslobađanja USb porta).

Recimo da mi najbolje odgovara cijenovni raspon od 500 do cirka 800 Kuna, no da bih se eventualno mogao protegnuti na G710+ zbog MX Brown prekidača i klasičnog HR rasporeda.

Što bih volio imati je MX brown ili Black (radje Brown), dobar naslon te naravno HR layout.

 

Inače nisam tip koji voli plitki hod tipki, tako da ne preferiram chicklet tipkovnice i tipkovnice laptopa.

 

Kakva su vaša iskustva s navedenim tipkovnicama? Koju biste mi preporučili od navedenih i zašto?
*anketa se nastavlja u idućem postu

 

 

Glavas sub 8.6.2013 23:00
191x7 kaže...

Cijenjeni kolege Bug forumaši i članovi Bug ekipe, zamolio bih vas za pomoć oko izbora mehaničke tipkovnice za naprednog korisnika.

 

Svjestan sam postojanja teme za izbor tipkovnice (pošto sam autor iste), no zamolio bih moderatore da ne zaključaju ovu temu pošto se radi o konkretnom specifičnom problemu.

 

Namjena tipkovnice je gaming (primarno FPS tipa Battlefield 3/4) i jako puno pisanja (po forumima, programiranje, izrada projekata, chat, ...).

Ograničenje su da tipkovnica nije preskupa i da je dostupna na našem domaćem hrvatskom tržištu.

 

Slijedi popis trenutno dostupnih mehaničkih tipkovnica. Kod svake ću navesti što mi je kod nje jako pozitivno (kao "+") a što jako negativno (kao "-").

Ako je nešto li-la, to neću navoditi ni kao "+" ni kao "-" (npr Cherry MX Black prekidači koji mi ni ne smrde niti mirišu [mogao bih s njima al preferiram MX Brown] te USB hub, produžni za slušalice itd).

 

Logitech G710+

+ Cherry MX Brown

+ hrvatski layout s velikim Enterom

+ naslon za dlanove

+ pozadinsko osvjetljenje tipki

+ gumeni o-prsteni ispod tipki za smanjenje "buke" tipkanja

- cijena (1000 Kn)

- samo USB (nije PS2)

 

Corsair Vengeance K90

+ pozadinsko osvjetljenje tipki

+ plavo svjetlo

+ naslon za dlanove

- UK layout s malim enterom

- Cherry MX red

- cijena (900+ Kn)

- samo USB

 

Razer BlackWidow 2013

- US layout

- cijena (800 Kn)

- Cherry MX Blue

- Samo USB

 

Steelseries 7G

+ HR layout

+ naslon za dlanove

+ PS/2

- prejake LED za signalizaciju

- nema podešenje nagiba (nožice)

 

CoolerMaster Storm Trigger

+ pozadinsko osvjetljenje tipki

+ naslon za dlanove

- crveno svjetlo

- UK layout s malim enterom

- USB

 

Corsair K60

+ naslon za dlan

- Cherry MX Red

- UK layout (ili US, nisam siguran)

- USB

 

CoolerMaster Quickfire TK

+ pozadinsko osvjetljenje

+ cijena (600 Kn)

- crveno svjetlo

- Cherry MX red

- UK Layout

 

CoolerMaster Quickfire Rapid Red

- Cherry MX Red

- UK layout

- Tenkeyless (bez numpada)

 

CoolerMaster Quickfire Rapid Black

- UK Layout

- Tenkeyless

 

SteelSeries 6Gv2

+ HR layout

+ USB ali s PS/2 adapterom

+ cijena (500 Kn)

- nema podešavanje nagiba

 

Filco Majestouch FKB104M/EB /polovna/

+ Cherry MX Brown

+ Cijena (450 Kn)

- polovna i trenutni vlasnik nije prvi vlasnik

- US ili UK layout, nisam siguran ali uglavnom mali Enter

- nema jamstva

 

To što je samo USB mi nije veliki minus, ali bih preferirao da ima mogućnost korištenja na PS/2 (zbog prednosti PS/2 nad USB te zbog oslobađanja USb porta).

Recimo da mi najbolje odgovara cijenovni raspon od 500 do cirka 800 Kuna, no da bih se eventualno mogao protegnuti na G710+ zbog MX Brown prekidača i klasičnog HR rasporeda.

Što bih volio imati je MX brown ili Black (radje Brown), dobar naslon te naravno HR layout.

 

Inače nisam tip koji voli plitki hod tipki, tako da ne preferiram chicklet tipkovnice i tipkovnice laptopa.

 

Kakva su vaša iskustva s navedenim tipkovnicama? Koju biste mi preporučili od navedenih i zašto?
*anketa se nastavlja u idućem postu

 

 

E svaka ti dala za ovaj tekst.

191x7 sub 8.6.2013 23:18
Mitch kaže...
Što se tiče USB-a, mislim da ne može ić pozadinsko osvjetljenje preko PS/2

Ja sam probao neke od ovih, ali na papiru pi potragu sveo na G710 i SS 7G

Koje si probao? Dojmovi?

 

I ja sam nekako sveo na G710+ (koja mi je preskupa) i SS 7G (koja mi je pak osjetno lošija od G710+).

Problem je, dati 200 Kn više za G710+ ili ne, a možda je glupo uopće dati više od, ne znam, na primjer, 600 Kn.

ARazer ned 9.6.2013 02:11

Ja imam Corsair K60 i mogu ti je samo toplo preporučiti..nije glasna jako a feeling je meni savršen. Na žalost ima samo 1 usb i nema osvjetljenje ali ja sam na stolu stavio skrivenu rasvjetu pa me to i ne dira previše. Prije nje sam koristio Logitech G15 v2

Lovac ned 9.6.2013 02:28

Neka moja logika, ako misliš potrošiti puno love na tipkovnicu nemoj odustati od one koja ti se sviđa zbog 100 ili 200kn (mehanika se ionako kupuje na dulje staze i bitno je da si 100% zadovoljan, a ne da ti je kasnije žao). Od tvoje liste na žalost nisam isprobao dovoljni broj tipkala (BW, G710+, Quickfire TK; samo G710+ na duže staze) da ti objektivno velim koja je naj, no za svoju G710+ ti mogu dati toplu preporuku (jedino što zauzima 2 usb porta, meni nebitno). U svakom slučaju po onom što si napisao idi na MX Brown.

Mitch ned 9.6.2013 13:37
191x7 kaže...
Mitch kaže...
Što se tiče USB-a, mislim da ne može ić pozadinsko osvjetljenje preko PS/2

Ja sam probao neke od ovih, ali na papiru pi potragu sveo na G710 i SS 7G

Koje si probao? Dojmovi?

 

I ja sam nekako sveo na G710+ (koja mi je preskupa) i SS 7G (koja mi je pak osjetno lošija od G710+).

Problem je, dati 200 Kn više za G710+ ili ne, a možda je glupo uopće dati više od, ne znam, na primjer, 600 Kn.

Probao sam G710+, 7G, 6G(v1 doduše) i K90.

 

Možda sam ovako nekako fanboyski rekao za 7G, jer sa SteelSeriesom imam dosta dugo iskustvo i dosada na 4-5 komada periferije niti jedan kvar, dok kod Logija je malo drukčija situacija (ali je njihov support predobar, slikaš im što ne valja, slikaš račun, PID i sve pošalješ i dobiješ novi uređaj)

 

G710+ je definitivno najozbiljnija tipkovnica iako je za igranje. Kvalitetna, relativno tiha, a i tipke su manje skliske nego kod 7G.

Također je po meni dobro dizajnirana i osvijetljena što joj ide u ruku.

 

Definitivno te niti jedna od 7G, K90 i G710+ neće razočarati, a G710+ je po meni najbolja.

Imsovcanin ned 9.6.2013 19:19

cm storm quickfire  pro moja najveca preporuka... nema desno one brojke ali kada sam se navikao niti mi ne trebaju ^^ ne kosta toliko puno a mislim da se stvarno isplati... 

P.S. sto je najvaznije za mene, ne zauzima mi puno prostora na stolu kao razer arctosa koju sam prije imao.. 

Bukva ned 9.6.2013 19:33

Osim ako nisi naučen na rad s takvim tipkovnicama, eliminiraj sve koje nemaju... euro (?) layout. Skraćeni enter je najveće zlo s kojim možeš raditi. Nije za preporuku niti nedostatak numpada, ali to se da sažvakati, US layout nikako.

Don Kihoty ned 9.6.2013 19:37
Bukva kaže...

Osim ako nisi naučen na rad s takvim tipkovnicama, eliminiraj sve koje nemaju... euro (?) layout. Skraćeni enter je najveće zlo s kojim možeš raditi. Nije za preporuku niti nedostatak numpada, ali to se da sažvakati, US layout nikako.

I moja keyba ima US layout - zapravo ne postoji sa EU layoutom - i njemačka sa DE

rasporedom slova ima isti layout - a to znači mali enter.

 

No kroz pola godine se čovjek već navikne ;)

Imsovcanin ned 9.6.2013 20:17
Don Kihoty kaže...
Bukva kaže...

Osim ako nisi naučen na rad s takvim tipkovnicama, eliminiraj sve koje nemaju... euro (?) layout. Skraćeni enter je najveće zlo s kojim možeš raditi. Nije za preporuku niti nedostatak numpada, ali to se da sažvakati, US layout nikako.

I moja keyba ima US layout - zapravo ne postoji sa EU layoutom - i njemačka sa DE

rasporedom slova ima isti layout - a to znači mali enter.

 

No kroz pola godine se čovjek već navikne ;)

ma kavih pola godine ^^ malo intenzivnog igranja i naucis se za par dana :D

fallout3fan pon 10.6.2013 17:54

Evo da se ubacim, uzimao bih g710+, no ne svida mi se sto croatian layout nakeljen na brit. Ugl. Iz tog bih razloga uzeo us layout koji je izvoran. Zanima me gdje ima za kupit us layout g710+ kod nas, bez zaljepljenog layouta?

Sil ned 16.6.2013 10:20

Odličan uvodni post! Imam iskustvo sa SS 7G i Corsair K90 koju sad imam. 7G je izrađena kao mali tenk i radi se o kvalitetnoj tipkovnici. Razlog zašto sam je zamijenio je to što mi osobno nisu odgovarali cherry mx black switchevi koji su za moj ukus pretvrdi. Čak niti nakon par mjeseci nisam se uspio naviknuti na otpor koji pružaju. Kao da bildaš prste dok tipkaš. :) Iz tog razloga sam sad na cherry mx red koji se nalazi u Corsair K90. Mekane tipke koje su odlične za gaming. Nešto malo manje prikladne za tipkanje jer ipak radim nešto više grešaka nego uobičajeno zbog povećane brzine tipkanja na koju te ova tipkovnica jednostavno tjera. Ali ok. Što se tiče nedostatka hr layouta, mislio sam da će biti veći problem, ali brzo sam se navikao na raspored i tu nema većih problema. 

Mew pon 17.6.2013 02:48

Zavisi sta hoces ja sam uzeo Steelseries 6Gv2 jer je black i jer je PS/2

 

Znaci glavno mi je bilo da je cvrsta, da se necuje ko da tipkam po pisacoj i da mogu stisnit 10 tipaka od jednom i da se nista ne zablokira.

 

E sada kako kome. Ovo je samo tipkovnica i nista vise. Sve advance fore i tako dalje nema. Cisto obicna mehanicka tipkovnica, tvrda i trajna

dtrixxx pon 17.6.2013 11:36

Evo skoro 10 dana od nastanka teme i jos se nisi odlucio?

Vidim ove plusove i minuse i neke stvari stvarno ne bi trebale predstavljati problem.

 

1. Ovo USB i PS2 se lako rijesi sa adapterom za saku kuna ako imas manjak USB portova.

 

2. Layout, ako si "napredni korisnik" kao sto pise u prvoj recenici onda ti nije nikakav problem za par dana se naviknuti na drugi layout, JEDINO ako ima i drugih koje koriste to racunalo pa je problem sto drugi nece znati na taj layout.

 

3. Naslov za dlanove razumijem ali opet se moze i bez njega, posebice ako tipkovnica nije NA stolu nego se izvlaci ispod.

 

4. LED osvjetljenje, vidim da je to stvarno poznato kod nas, skoro svatko bi LEDice ispod tipki, ti kao napredni korisnik pretpostavljam da ni ne trebas gledati u tipkovnicu kada pises, cemu je onda vazno osvjetljenje?

 

5. O-ringovi, vidim da je to plus na G710, to se inace moze staviti na svaku tipkovnicu a to smanjenje buke mozda znaci zrtvovanje "taktilnog feedbacka" sto ti se ne mora svidjeti, mozda bas preferiras bez o-ringova (znati ces kada probas).

 

6. Velicina tipkovnice - kada se radi o velicini tipkovnice upravo tu dode onaj napredni korisnik koji ce najvise iskoristiti iz sto manje tipkovnice. Neznam zasto je to kod tebe minus( a i kod vecine), to bi trebao biti plus. Danas imamo vise velicina tipkovnice i cak i one najmanje imaju SVE funkcije kao i one standardne velicine. Mi ionako nemamo u ponudi te najmanje pa je s time najmanja kod nas QF Rapid kojoj su dignuli samo numericki dio, vjeruj mi da ces vidjeti koliko ces dobiti na prostoru ili kada vise ne budes morao gledati glomaznu tipkovnicu na stolu (G710 izgleda stvarno ogromna). Neznam za tebe ali s toga dijela tipkovnice niti jedna tipka mi ne treba.

 

7. Nozice - vecina mehanickih tipkovnica je vec nagnuta dovoljno radi same velicine prekidaca i tipke za razliku od obicnih tipkovnica, tako da ja nisam nikad trebao koristiti nozice(ili kada ih stavim onda ispadne da je tipkovnica pod velikim kutom i nije opce ugodno za pisanje).

 

EDIT: zaboravio sam nadodati za switcheve, ako ti MX Black ne smrdi niti mirise vidim da si stavio minus na Red, meni je to najdrazi switch, lagano je pisanje, za gaming odlican, imaju mi daleko najbolji zvuk(plate mounted tipkovnice i red switchevi najugodniji zvuk) na blacku se brze umoris jer je potrebna veca snaga, definitivno daj drugu sansu crvenima, dosta ljudi ih preferira. Brown sam koristio godinu dana, vrlo ugodan switch, slican Redu, ali pomalo mi je vec dosadio onaj "bump" pri pritisku.

Eto, ovime sam pokrio vecinu stvari, netko ce se mozda sloziti sa mnom, netko nece, nadam se da sam barem malo pomogao u odabiru i da sam nesto razjasnio {#}

8ax pet 21.6.2013 21:25
Ivan77Ever kaže...

Jbt. kako su skupe ove mehaničke tipkovnice, nadam se da će u budučnosti pojefitinit. Dali se osjeti velika promjena između mehaničke i obične u FPS? Isplati li se kupovat uopče to?

Neće.

 

Najbolje je da sam probaš jednom mehaničku tipkovnicu i procijeniš jel ti se isplati.

Ivan77Ever pet 21.6.2013 22:03
8ax kaže...
Ivan77Ever kaže...

Jbt. kako su skupe ove mehaničke tipkovnice, nadam se da će u budučnosti pojefitinit. Dali se osjeti velika promjena između mehaničke i obične u FPS? Isplati li se kupovat uopče to?

Neće.

 

Najbolje je da sam probaš jednom mehaničku tipkovnicu i procijeniš jel ti se isplati.

Ne idem često u grad, tako da ništa od toga. Pitam nekoga tko je prešao sa obične na mehaničku kakva su iskustva itd. Dali bi neka ne mehanička Razer-ova bila dobra za FPS?

191x7 pet 21.6.2013 22:04
Ivan77Ever kaže...

 Dali bi bila neka obična Razer-ova (gamerska {#}) dobra za FPS?

Ne. Razer ima jako loše keybe a koštaju ko suvo zlato.

Neku mehaničku s Cherry MX red ili Black i to je to.

bornasepic pet 21.6.2013 22:31

Razmišljao sam o kupnji CoolerMaster Quickfire TK, pošto je cijena poprilično povoljna, a vi ste joj dali solidan rating.

Samo na početku je napisano da je c herry MX red loša strana ove tipkovnice, pa ako netko ima volje da mi objasni (ili me uputi na neki video)

koja je razlika između cherry red i ostalih boja?

dtrixxx pet 21.6.2013 22:41
Ivan77Ever kaže...

Ne idem često u grad, tako da ništa od toga. Pitam nekoga tko je prešao sa obične na mehaničku kakva su iskustva itd. Dali bi neka ne mehanička Razer-ova bila dobra za FPS?

 

Ja vjerujem da ce vecina ako ne i svi koji su presli reci da se isplati.

bornasepic kaže...

Razmišljao sam o kupnji CoolerMaster Quickfire TK, pošto je cijena poprilično povoljna, a vi ste joj dali solidan rating.

Samo na početku je napisano da je c herry MX red loša strana ove tipkovnice, pa ako netko ima volje da mi objasni (ili me uputi na neki video)

koja je razlika između cherry red i ostalih boja?

 

O tome sam bio napisao par postova prije, to sve ovisi o tome kakav ti prekidac preferiras, to ces znati kada probas.

Ne moze tebi netko reci da ovaj ili onaj ne valja samo zato sto se njima ne svida.