Ostalo

Problem sa hidropakom

Milka30 sri 14.9.2022 11:21

Molim za pomoć nekoga tko ima iskustva s hidropakom.


Hidropak radi,ali svakim puštanjem vode na slavinama on se kratkotrajno pali/gasi(kao da mu je pritisak podešen na recimo 0.2 bara)
Prošli puta sam ga rastavio,skužio da ništa ne kužim i sastavio ga-on je proradio normalno bez da znam što sam točno napravio!
Prošlo je od tada 2 mjeseca i on opet radi tako isprekidano.
-Pumpao sam zrak na ventil kompresorom i ne mogu napumpati dok je voda u sustavu,kada otvorim slavine zrak od pumpanja jednostavno curi van kroz slavine.
-Pumpao sam zrak u prazan hidropak,uspijem nabiti do određenoga pritiska,no jednostavno zrak iscuri čim otvorim slavine.
-Elektrika mi se čini ok
-Mjehur nije probušen,ne vidim nikakvu pukotinu,a i logično je za zaključiti da bi bio spremnik mokar od curenja.
-Sklopka s oprugama radi/izgleda ok.
-Pumpa gore mi se čini ok,nema nikakvih pukotina


Iskreno ne znam točno princip rada hidropaka u detalje,da mogu logički tražiti mjesto uzroka.

 

(naravno da ću sve očistiti,slikano je ovako za potrebe foruma)

plavi08 sri 14.9.2022 11:59

Zrak se pumpa tako da zatvoriš ventile prema slavinama. Napumpaš zrak na oko 1,5 bar. Zatim upališ hidropak i pustiš se napuni vodom. Tad zrak neće pobjeć kroz slavinu. Ako što i pobjegne to je inoako višak.

 

 

fer-de-lance sri 14.9.2022 12:01

To je ona talijanska tlačna sklopka?

Mene je takva isto tak zajebavala na hidroforu, pa sam išao riktat, i nekak na kraju dobio da se normalno ponaša.

Ali dosta zeznuto.

A zrak ne pumpaš u prazan hidropak, jer ga onda.voda izbije kad uđe, pa nisi ništa napravio.

Napuniš posudu vodom i onda tek pumpaš.

 

plavi08 sri 14.9.2022 12:07

A trebao bi u prazan jer tako možeš regulirati količinu. Iako možda kod hidropaka koji ima mali spremnik nije ni bitno.

 

Bitno je da ako imaš ventil najbliže spremniku zatvoriš. I ne otvaraš dok se ne napuni vodom.

 

U protivnom moraš imat kompresor kaj pumpa 3-3.5 bar koliko je hidropak namješten jer nećeš uz vodu moći postići dovoljnu količinu zraka.

fer-de-lance sri 14.9.2022 12:13

Da, istina, može i tak.

Dođe na isto.

Ja sam uvijek s nožnom pumpom malo jačom pumpao hidrofor dok je bila voda unutra jer sam imao koljeno s nepovratnim i na njemu ventil za pumpat, malo je potrajalo ali sam ja na 2.8 napumpao.

 

Milka30 sri 14.9.2022 12:51

Ma imam ja kompresor veliki i maleni onaj sto 12V za auto.

Taj maleni napumpa automobilsku gumu i on kada ga spojim na hidropak,u pola sekunde nabije pritisak i jednostavno ne može više pumpati!

Ako probam sa velikim kompresorom,bojim se da bi mogao razneti hidropak.

Zajebano je to sto on nema nikakav nepovratni ventil i ja ako zatvorim slavine,pumpam pritisak zraka u cijeli vodovodni sustav.

U njemu mora biti vode da bi uopce povukao iz bazena vodu,a pumpanjem bacam tu vodu opet u vodovodni sustav.

Zatvaranjem najblizega ventila ne mogu sipati vodu na cep,jer pritisak odmah izleti.

 

-Cijeli sustav bi mi imao smisla da se zrak pumpa u mjehur,a voda dolazi okolo mjehura ili obratno-voda u mjehur,zrak okolo.On u mjehur pumpa i zrak i vodu,meni totalno nelogicno!

 

-Zadnji puta sam ga cijeloga rastavio i sastavio,bez pumpanja zraka i radio je mjesec-dva bez problema.

fer-de-lance sri 14.9.2022 12:56

Stavi si jedan ventil na ulaz i jedan na izlaz hidropaka pa napuni onda vodom i kad je pun ugasi mu struju i zatvori oba ventila pa pumpaj, tak bi ti trebalo biti najlakše.

Ventil za zrak je normalno na vrhu posude?

 

BinaryJesus sri 14.9.2022 19:22

Ovako možeš napumpati bilo koji hidropak:

 

1) Iskopčaj hidropak iz struje.

2) Pumpaj hidropak do nekih 3-4 bara

3) Ukopčaj hidropak u struju (možda se upali a možda ne ovisi na kojem tlaku je podešen da se pali/gasi)

4) Pusti vodu da teče kroz slavinu i nastavi pumpati hidropak (pazi ne pređe 5-6 bara, ali nebi smio ako voda teče)

5) Kad ti krene zrak kroz slavinu prestani pumpati hidropak

6) I dalje puštaj zrak van sve dok ne krene voda (u jednom trenutku će tlak u boci pasti i hidropak će se upaliti i napumpati vodu)

7) Kad krene čista voda hidropak je napumpan na najoptimalniju razinu

8) Prođi kroz sve slavine u kući i ispusti malo vode da se svugdje isprazni zaostao zrak u cijevima

9) Još bi sljedećih nekoliko ciklusa moglo ići malo zraka kroz slavinu kad je pritisak na granici paljenja jer te mehaničke sklopke nisu baš najtočnije ali to je normalno

Milka30 čet 15.9.2022 12:17

Popravljeno.
Vračajući mjehur u rezervoar,skužio sam da mi fali ventil na mjehuru.Nakon što sam pola sata tražio ventil na podu-upalila mi se lampica u glavi (doduše jako kasno)-kako uopće može ventil ispasti sa mjehura?Tek tada sam vidio da ventil je samo pričvršćen za mjehur nekakvim komadom gume (koji se otkinuo kada sam čupao mjehur van) i da ventil uopće ne pumpa zrak u mjehur,nego oko njega u rezervoar!
Tada je sve sjelo na mjesto i bilo mi je jasno što je problem!
Zrak je negdje puštao i zato nije niti mogao raditi normalno,a ono gov.o od auto mini kompresora ne radi dobro-zato nisam niti mogao napumpati!


Roknuo sam odeblju količinu silikona na sve spojeve gdje može curiti zrak,nabio pritisak velikim kompresorom na 1.6 bara(na prazno),sve sastavio,ulio vode i žegnuo ga!
Radi ko urica!

 

Hvala ekipa na savjetima!