Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

Harwey pet 1.10.2021 16:48

Hvala na odgovoru.Ne radi se o "privremenom izvozu" nego povratku robe s popravka.Nema stavke u Zakonu o Carini RH po kojem je itko obvezan ponovno platiti carinu i PDV na proizvod na kojeg su isti već plaćeni.Rabljena roba vraćena s popravka.300kn za usluge DHLa?Koje usluge? Kontaktirao neke svoje Kineze od kojih sam naručivao elektroniku raznu,umiru od smijeha na činjenicu što nama žele uzeti novac bez ikakve zakonske osnove.Kažu mi i da izbjegavam DHL,da neke zemlje u EU,Portugal najviše,imaju velike probleme da DHLom.Kinezi imaju svoj "shipping method", i oni snose trošak povratnog slanja u RH(EU).Imam kontakt i u Frankfurtu od njemačke Carine,kažu da bi tamo ovo bilo kriminalno djelo,da ti netko ponovno želi naplatiti već plaćeno.Plaćaju se neke taxe,admin. troškovi u ukupnom iznosu od 10-15 eura.EU uvozni zakoni bi morali biti isti u svim članicama.

Harwey pet 1.10.2021 16:57

Wow.Ne znam,nisam nikada imao ovakvih problema,a imam 150+ narudžbi sa Aliexpressa samo,elektronike većinom.Baš jučer i danas pitao neke frendove koji su slali smartphone/tablete u Kinu na popravak,u jamstvenog roku.Imali su sitne probleme u pregovorima s Kinezima ali nikad nisu platili više od 100-150 kuna za sve troškove oko povratka robe u HR(EU).Mislim da je tu dosta bitan AliExpress,imaš punu zaštitu kao kupac,i svoja prava,gotovo isto kao eBay.Kupovina od nekih manje poznatih kineskih dućana,to je sigurno puno riskantnije.

Old Iggy pet 1.10.2021 18:31
Harwey kaže...
Hvala na odgovoru.Ne radi se o "privremenom izvozu" nego povratku robe s popravka.Nema stavke u Zakonu o Carini RH po kojem je itko obvezan ponovno platiti carinu i PDV na proizvod na kojeg su isti već plaćeni.Rabljena roba vraćena s popravka.300kn za usluge DHLa?Koje usluge? Kontaktirao neke svoje Kineze od kojih sam naručivao elektroniku raznu,umiru od smijeha na činjenicu što nama žele uzeti novac bez ikakve zakonske osnove.Kažu mi i da izbjegavam DHL,da neke zemlje u EU,Portugal najviše,imaju velike probleme da DHLom.Kinezi imaju svoj "shipping method", i oni snose trošak povratnog slanja u RH(EU).Imam kontakt i u Frankfurtu od njemačke Carine,kažu da bi tamo ovo bilo kriminalno djelo,da ti netko ponovno želi naplatiti već plaćeno.Plaćaju se neke taxe,admin. troškovi u ukupnom iznosu od 10-15 eura.EU uvozni zakoni bi morali biti isti u svim članicama.

Sva roba koja ulazi u RH podliježe carini. Uključujući kupljenu, poklonjenu, popravljenu, zamijenjenu i svu ostalu.

Da bi uvoz bio oslobođen davanja, mora ili podlijegati nekom oslobođenju ili ima, kao u ovom slučaju, papire kojim se vidi izvoz u potrebu servisa. E, te papire netko mora napraviti, a to košta.

Samo poslati robu i očekivati da će carina reći "OK, evo onda bez nameta" neće samo tako ići. Može pomoći prikaz komunikacije, slanja itd., ali nije sigurno.

Harwey pet 1.10.2021 20:28

Sve5,sporan je taj spominjani potencijalni iznos od "do 1000kuna".Na prvotni uvoz slušalica plaćena je carina i PDV u iznosu od oko €100,s uračunatom "ležarinom".To je sve ok.
Naravno, uvijek se moraju platiti razne stavke,takse,naknade,rješenja...ali 100kuna i 1000 kuna je ogromna razlika.Pogotovo ukoliko konačna cifra (gotovo) isključivo ovisi o osobnoj "procjeni" nekog činovnika,i koliko je dotični/a (ne)raspoložen/a taj dan...

Harwey pon 4.10.2021 20:49

Još nisu poslane,nećak mi je u dilemi što da radi.Ali,ako će slati,ići će vjerojatno preko HP Expressa,Hrvatska pošta,Za takav mali paket od,cca.,100g,vjerujem nekih 50-60kuna je poštarina.Nedavno je susjed slao smartphone u Kinu,tim načinom,i poštarina je bila oko 100kuna,za paket od oko 300grama.

sosta uto 5.10.2021 09:12
Harwey kaže...

Harwey kaže...
Još nisu poslane,nećak mi je u dilemi što da radi.Ali,ako će slati,ići će vjerojatno preko HP Expressa,Hrvatska pošta,Za takav mali paket od,cca.,100g,vjerujem nekih 50-60kuna je poštarina.Nedavno je susjed slao smartphone u Kinu,tim načinom,i poštarina je bila oko 100kuna,za paket od oko 300grama.

Ok, mislio sam da je već poslano, jer si gore napisao da se radi o povratku robe s popravka. A kad se roba šalje na popravak, onda se radi privremeni izvoz radi popravka, baš zato da ponovno ne plaćaš carinu i pdv. Ukoliko ne, kako onda misliš dokazati da se vraća s popravka? Onda ponovno plaćaš carinu i PDV, ali možda ti se to više isplati nego procedura privrmenog izvoza, ako prolazi ovakvo slanje kako si predvidio.

Old Iggy uto 5.10.2021 09:36
Harwey kaže...

Provjeri u HP-u, koliko me pamćenje služi imaju nekakvu uslugu preko EMS-a baš za to.

Harwey sri 6.10.2021 16:44

Ne treba ništa dokazivati,postoji carinski obrazac/formular koji se ispuni i koji se odnosi na predmet koji se šalje van EU u svrhu popravka.Taj papir,kolko mi odokativno kažu u HP,košta 70-ak kuna,i po njima,je to sve...Kad se predmet vrati s popravka,taj papir dokazuje da je na isti plaćena carina i PDV prilikom uvoza novog,sad je u stanju rabljenog i ne podliježe plaćanju pristojbi kao kod uvoza novog.Ali,krucijalan je taj papir kojeg obavezno treba ispuniti prije slanja na popravak,u Kinu...

encoding pon 25.10.2021 10:03
mcf kaže...
Pozdrav, nisam bas u toku :)
Ako narucim nesto za 10E iz kine, placam cca 50kn troskova+pdv ?

Ovisi

Je li 10E s PDV-om ili bez? PDV ti moze naplatiti trgovac ako je dio IOSS sustava, ili (ako ne), platit ces ga (25%) pri uvozu

Ako dostavlja HP, naplatit ce ti 18.5kn za njihovo "hendlanje" posiljke, bez obzira jesi li platio porez. Ako dostavlja neka druga dostavna sluzba, oni ne zaracunavaju dodatne naknade itd.

Sickness pon 25.10.2021 11:35

Ne znam u čemu je fora, ali već sam naručio 10-tak paketića s Alia, vrijednosti cca 5-6$ svaki i još nijednom nisam morao platiti 18.5kn našoj pošti. PDV na Aliu platim, ali nikakvu dodatnu naknadu još nisam našima platio.

encoding uto 9.11.2021 15:53
ivanposao kaže...

Pozdrav, kolko carine/pdv-a treba platiti za narudzbu od 79$ iz SAD-a (+dostava 26$, ukupno 105$)? 

Koliko znam, 25% cijene ako shop to vec ne obracuna. 

Ako ti salju postom, 18.5kn, nekim drugim kurirom nema dodatne naknade

mbaksa jučer 05:15
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

pozz narucio bi neke module za modularni sintic iz SAD, sve skupa kosta 1200$

kolko mogu ocekivati da ce biti carina?

Htio sam napisati da ćeš platiti PDV i 37 kuna za kontrolni pregled paketa H7, no kako je to više od 1.000 eura, mislim da to mora ići na špediciju, odnosno da se mora raditi puna carinska deklaracija pa pretpostavljam da ćeš moratti platiti PDV i troškove špedicije (ne znam koliko je to - nekad su ljudi plaćali tipa 150, 200 kuna ako se dobro sjećam, no ovisi o špediteru).