Ostalo

Komet Neowise-jeste li ga vidjeli?

Jurassic Park pon 20.7.2020 04:54

Pozdrav svima,

 

otvaram ovu temu jer me zanima da li je itko vidio komet Neowise koji je ovih dana vidljiv iz gotovo cijelog svijeta pa tako i HR?

Ja sam u Zagrebu,i već par noći i jutara pokušavam vidjeti taj komet,ali nisam imao sreće.

Jutros (prije pola sata,znači u 4:15h) sam išao gledati prema sjeveroistoku i ugledao vrlo svjetlo nebesko tijelo,ali nisam siguran da je to Neowise pošto nisam vidio ''rep'.

Inače su mi prirodne znanosti fascinantne od kad sam bio mali i to se održalo do danas pa bi vrlo rado vidio taj komet,pa ako ga je netko vidio i gdje točno na nebu gledati u koje doba,molio bi ga da podjeli tu informaciju.

Ako vas zanima evo link s Indexa o kometu:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/foto-na-izborno-jutro-nad-hrvatskom-snimljen-komet/2195719.aspx

metallic pon 20.7.2020 07:27

Pozz, vidio sam ga u subotu navčer iz Privlake kraj zadra iz beach bara, iako nije ideal uvjet.

 

Vrlo je sicušan na nebu, ipak ga je brat uspio uslikati sa samsungom s10+...

 

Odi malo van grada, tipa sljeme, trebalo bi biti lakse i bliže!

Jurassic Park pon 20.7.2020 14:24
metallic kaže...

Pozz, vidio sam ga u subotu navčer iz Privlake kraj zadra iz beach bara, iako nije ideal uvjet.

 

Vrlo je sicušan na nebu, ipak ga je brat uspio uslikati sa samsungom s10+...

 

Odi malo van grada, tipa sljeme, trebalo bi biti lakse i bliže!

 Da li si mu uspio vidjeti ''rep''?

Meni i dalje nije jasno što sam onda vidio na nebu,jer je bilo zaista sjajno i dosta veliko.Nadao sam se da je to Neowise,ali mi i dalje nije jasno što je to bilo.

Buba666 kaže...
Neowise se sad jedva vidi, 8.7 je na tvoju žalost imao najacu magnitudu, pricekaj dode opet za 6766g.

 Krasno...možda bi ga i ranije vidio da moroni iz 24sata nisu napisali da će biti najsjajniji i najbolje vidljiv 22.7. hebem ih glupe.

lonewolf21 pon 20.7.2020 16:27

Pozdrav!

Sjajno i veliko jutrom na istočnom nebu je Venera.

Da bi navečer uspio vidjeti Neowise bez dalekozora moraš otići na tamniju lokaciju bez svjetlosnog onečišćenja, kolega je već predložio Sljeme.

Ako znaš pronaći zviježđe Velika kola Neowise potraži dolje desno od njih. Prema kompasu otprilike azimut 315-320.

Jurassic Park uto 21.7.2020 19:56
lonewolf21 kaže...

Pozdrav!

Sjajno i veliko jutrom na istočnom nebu je Venera.

Da bi navečer uspio vidjeti Neowise bez dalekozora moraš otići na tamniju lokaciju bez svjetlosnog onečišćenja, kolega je već predložio Sljeme.

Ako znaš pronaći zviježđe Velika kola Neowise potraži dolje desno od njih. Prema kompasu otprilike azimut 315-320.

 I mislio sam si da je Venera iako je nisam nikad vidio tako svjetlu.

Znaš li možda u koliko sati ga se može najbolje vidjeti po našem vremenu?

Svi govore predvečer,ali to može biti razlika od par sati.

izith kaže...

Evo i u slici, po datumima u srpnju, gdje bi ga se trebalo vidjeti...

 Hvala na slici,fascinantno je gledati kako se pomiče kako dani prolaze.

metallic kaže...

evo ga!

 Također hvala na slici.Jako lijepa uspomena.Zadnji ljudi koji su ga vidjeli su gradili piramide.

 

Samo da još pitam,ovi na 24sata su rekli da će biti najvidljiviji 22.7.,a kolega gore je rekao da je bio najvidljiviji 8.7.

Išao sam gledati na drugim znanstvenim člancima te sam naišao na ovaj koji također kaže da će biti najsvjetliji 22.7.

Da li se to onda odnosi u kojem djelu svijeta živimo ili će zaista biti najsjajniji 22.7. pa još imam šanse?

 

 

Ivan(4) sri 22.7.2020 16:24

Video sinoć, kroz 7x50 dvogled (sdelano v SSSR ) i amaterski teleskop čije sam uvećanje zaboravio. Golim okom nema šanse, barem više ne, sinoć je čak i ovako bila dosta bleda i nejasna. Imam i fotografiju, izgleda identično kao ova koju je okačio metallic. Van grada bi verovatno bilo bolje, ali kao što su kolege već napisale, za pravu stvar smo zakasnili. Sinoć su se baš lepo videli Jupiter i Saturn, otprilike na suprotnoj strani neba (Jupiter je bio ubedljivo najsjajnije telo na tom delu neba, a Saturn nešto bleđi, sa leve strane).

 

EDIT: Mislim da smo mi sinoć izašli oko 22:00, kako bi sačekali da nestene sve dnevno svetlo.

user2206 sri 22.7.2020 17:05
Ivan(4) kaže...

Video sinoć, kroz 7x50 dvogled (sdelano v SSSR ) i amaterski teleskop čije sam uvećanje zaboravio. Golim okom nema šanse, barem više ne, sinoć je čak i ovako bila dosta bleda i nejasna. Imam i fotografiju, izgleda identično kao ova koju je okačio metallic. Van grada bi verovatno bilo bolje, ali kao što su kolege već napisale, za pravu stvar smo zakasnili. Sinoć su se baš lepo videli Jupiter i Saturn, otprilike na suprotnoj strani neba (Jupiter je bio ubedljivo najsjajnije telo na tom delu neba, a Saturn nešto bleđi, sa leve strane).

 

EDIT: Mislim da smo mi sinoć izašli oko 22:00, kako bi sačekali da nestene sve dnevno svetlo.

 Mali offtopic ali moram pitati. Odnekud doma ja imam isto sovjetski Tento 10x50 model, proizveden 1984 god. Kako da ga očistim i općenito dovedem u bolji red? Dosta dugo je bio u ladici.

Nemam pojma odakle ga je stari nabavio. S njim sam sinoć gledao komet, inače se nebih baš usrećio.

lonewolf21 sri 22.7.2020 17:36

U pravilu izbjegavati ako nije baš prljavo. Optika je osjetljiva na grebanje i ako ga nepravilno čistiš ostaju male ogrebotine koje vremenom totalno unište leće i zaštitne premaze na njima.

Najprije ga opraši zrakom i što mekšim četkicama. Kažu od kamiline dlake su najbolje. Uglavnom nešto od prirodne i mekane dlake, nikakva plastika.

Ako i nakon toga ima kakvih čestica prljavštine natopi štapić za uši izopropilnim alkoholom ili nekim sredstvom za čišćenje optike ( za očne leće, naočale i sl) i bez trljanja i grebanja nanesi na leće i pokušaj pokupiti prljavštinu.

Za kraj očisti microfibre krpicom što nježnije.

Samo kućište dalekozora nije toliko osjetljivo ali zaštiti leće kad čistiš kućište

Buba666 sri 22.7.2020 19:48
user2206 kaže...
Ivan(4) kaže...

Video sinoć, kroz 7x50 dvogled (sdelano v SSSR ) i amaterski teleskop čije sam uvećanje zaboravio. Golim okom nema šanse, barem više ne, sinoć je čak i ovako bila dosta bleda i nejasna. Imam i fotografiju, izgleda identično kao ova koju je okačio metallic. Van grada bi verovatno bilo bolje, ali kao što su kolege već napisale, za pravu stvar smo zakasnili. Sinoć su se baš lepo videli Jupiter i Saturn, otprilike na suprotnoj strani neba (Jupiter je bio ubedljivo najsjajnije telo na tom delu neba, a Saturn nešto bleđi, sa leve strane).

 

EDIT: Mislim da smo mi sinoć izašli oko 22:00, kako bi sačekali da nestene sve dnevno svetlo.

 Mali offtopic ali moram pitati. Odnekud doma ja imam isto sovjetski Tento 10x50 model, proizveden 1984 god. Kako da ga očistim i općenito dovedem u bolji red? Dosta dugo je bio u ladici.

Nemam pojma odakle ga je stari nabavio. S njim sam sinoć gledao komet, inače se nebih baš usrećio.

 rastavis ga i ocistis, imas okulare i prizme! najobicnije sredstvo za ciscenje stakala price o nekakvom grebanju i da je to osjetljivo su gluposti, ja doma cistim fotografski senzor svim i svacim! najveci problem predstavlja vracanje prizme i kalibriranje da ti se slika ne dupla.zz

lonewolf21 čet 23.7.2020 14:31

Pa može i tako. Pljuneš na leće, uhvatiš rub majice i dobro istrljaš. Jel se vidi kroz njega? Vidi se! Sve 5.

Tvoja oprema, tvoja pravila. Ja sam kolegi napisao kako se pravilno čisti optika a on sam neka odabere koji način mu odgovara.