angel of fire sri 1.7.2020 10:12

Pozdrav.

 

Imam sljedeći problem: 

 

Struja na kući je trofazna, na svakoj fazi je limitator od 10A. Štekeri očito nisu raspoređeni kako treba po fazama i limitatori mi iskaču kad se u prizemlju uključi pećnica od 4 kW snage.

Znači, stara koristi pećnicu a ja na katu ako uključim kuhalo od 800W ili peglu ili vešmašinu, bilo šta iskače limitator.

 

Interesira me koliko bi ja morao zakupiti snagu struje da se to ne događa? Kako izračunati?

 

Pećnica ima 2 grijača po 2000 W, kako uopće i ona radi ako je po limitatori 2,2 kW?

 

Hvala.

funny games sri 1.7.2020 10:38
angel of fire kaže...

Pozdrav.

 

Imam sljedeći problem: 

 

Struja na kući je trofazna, na svakoj fazi je limitator od 10A. Štekeri očito nisu raspoređeni kako treba po fazama i limitatori mi iskaču kad se u prizemlju uključi pećnica od 4 kW snage.

Znači, stara koristi pećnicu a ja na katu ako uključim kuhalo od 800W ili peglu ili vešmašinu, bilo šta iskače limitator.

 

Interesira me koliko bi ja morao zakupiti snagu struje da se to ne događa? Kako izračunati?

 

Pećnica ima 2 grijača po 2000 W, kako uopće i ona radi ako je po limitatori 2,2 kW?

 

Hvala.

 Koliko imaš priključne snage? Ja ti radim na tome tako da mogu pomoći.

MrBlc sri 1.7.2020 11:14

Prvo vidi kad i po kojoj osnovi su ti ugrađeni limitatori. Ako si imao priključak bez limitatora, za ugradnju limitatora su sljedeća pravila:

- ako ti ili HEP imate rješenje o elektroenergetskoj sukladnosti, poštuje se snaga iz iste

- ako ni ti ni HEP nemate rješenje o elektroenergetskoj sukladnosti, stavlja se limitator od 25 A na svaku fazu (17,25 kW)

 

Jedino ne znam koji je rok za žalbu.

 

 

Također, na tako malu snagu se trofazni priključak niti ne isplati jer je teško izbalansirati trošila. Ako se odlučiš na prelaz na jednu fazu, prvo treba provjeriti kako su ti uređaji spojeni jer trofazni spoj u kojem su sve tri faze brikane na jednu može preopteretiti nulu.

 

Što se tiče pećnice, ne vjerujem da joj je tolika snaga, čak ni pećnice s pirolizom nemaju toliku priključnu snagu. Vjerojatno je to ukupna snaga, a ne po grijaču ili ti grijači ne rade istovremeno.

Jarvan sri 1.7.2020 11:47

Kod mene lani u zgradi stavljali nova brojila za daljinsko očitanje, i kad su izbacivali stara iz stana,ubacili su limitatore.

Isto trofazna, 3 limitatora po 35A.

 

Ako se kupam (protočni bojler), i žena uključi pećnicu ili kuhalo, izbaci limitator i kupam se u hladnoj vodi.

 

Rekli iz HEP-a ako želim više od 4,5 moram doplatit 1800 kn po kilovatu za veći limitator.

Banda.

funny games sri 1.7.2020 11:51
Jarvan kaže...

Kod mene lani u zgradi stavljali nova brojila za daljinsko očitanje, i kad su izbacivali stara iz stana,ubacili su limitatore.

Isto trofazna, 3 limitatora po 35A.

 

Ako se kupam (protočni bojler), i žena uključi pećnicu ili kuhalo, izbaci limitator i kupam se u hladnoj vodi.

 

Rekli iz HEP-a ako želim više od 4,5 moram doplatit 1800 kn po kilovatu za veći limitator.

Banda.

 Nije limitator nego povećanje priključne snage.Imaš osnovni priključak i tu je problem nema veze sa limitatorima.Ja sam osobno platio priključak od 11,04 kW (oko 20000 kn) i imam svoj mir,kod tebe se vjerovatno radi o starom priključku.

funny games sri 1.7.2020 13:40
dejo74 kaže...
oko 2000 kn ti je kilovat kad kupuješ a ako vratiš na jednotarifno nisi ograničen limitatorom i snagom i ne plačaš snagu

 To je za područje Zagreba(2100kn),ostatak Hrvatske je oko 1700 kn.

funny games sri 1.7.2020 13:42
Jarvan kaže...

Stavili su limitator, ako želim jaču struju, moram zakupit veću snagu i stavit će odgovarajući limitator.

 Limitator je sada obvezan prema novim Općim uvjetima.

angel of fire sri 1.7.2020 14:40
funny games kaže...
Jarvan kaže...

Kod mene lani u zgradi stavljali nova brojila za daljinsko očitanje, i kad su izbacivali stara iz stana,ubacili su limitatore.

Isto trofazna, 3 limitatora po 35A.

 

Ako se kupam (protočni bojler), i žena uključi pećnicu ili kuhalo, izbaci limitator i kupam se u hladnoj vodi.

 

Rekli iz HEP-a ako želim više od 4,5 moram doplatit 1800 kn po kilovatu za veći limitator.

Banda.

 Nije limitator nego povećanje priključne snage.Imaš osnovni priključak i tu je problem nema veze sa limitatorima.Ja sam osobno platio priključak od 11,04 kW (oko 20000 kn) i imam svoj mir,kod tebe se vjerovatno radi o starom priključku.

 

Iz HEP-a su mi rekli da je prva sljedeća jačina (valjda jačina) 16 A limitatori, to bi bilo tih 11 kW. 

To je po novom valjda i minimum za 3 faze, jel?

 

 

angel of fire sri 1.7.2020 14:42
funny games kaže...
dejo74 kaže...
oko 2000 kn ti je kilovat kad kupuješ a ako vratiš na jednotarifno nisi ograničen limitatorom i snagom i ne plačaš snagu

 To je za područje Zagreba(2100kn),ostatak Hrvatske je oko 1700 kn.

 Poštovani,

fazno možete priključiti minimalno 11,04 kW (3x16 A). Naknada za priključenje iznosi 1.700,00 kn po kW. Vi imatde 6,60 kW. Trebate doplatiti 11,04 kW - 6,60 kW = 4,44 kW x 1.700,00 kn = 7.548,00 kn + PDV.

Srdačan pozdrav.

 

Ovo mi je odgovoreno jučar na upit o cijeni za Zagreb.

MrBlc sri 1.7.2020 15:00

Nemoj zaboraviti na onaj dio "+ PDV". 

 

Pokušaj poslati upit na temelju koje elektroenergetske suglasnosti su ti uopće stavljeni ti limitatori. Tu su dosta bile aktivne i udruge za zaštitu potrošača, pa ne bi bilo loše da se i njima obratiš.

funny games čet 2.7.2020 10:37
angel of fire kaže...
funny games kaže...
Jarvan kaže...

Kod mene lani u zgradi stavljali nova brojila za daljinsko očitanje, i kad su izbacivali stara iz stana,ubacili su limitatore.

Isto trofazna, 3 limitatora po 35A.

 

Ako se kupam (protočni bojler), i žena uključi pećnicu ili kuhalo, izbaci limitator i kupam se u hladnoj vodi.

 

Rekli iz HEP-a ako želim više od 4,5 moram doplatit 1800 kn po kilovatu za veći limitator.

Banda.

 Nije limitator nego povećanje priključne snage.Imaš osnovni priključak i tu je problem nema veze sa limitatorima.Ja sam osobno platio priključak od 11,04 kW (oko 20000 kn) i imam svoj mir,kod tebe se vjerovatno radi o starom priključku.

 

Iz HEP-a su mi rekli da je prva sljedeća jačina (valjda jačina) 16 A limitatori, to bi bilo tih 11 kW. 

To je po novom valjda i minimum za 3 faze, jel?

 

 

 Da to je po novim Općim uvjetima minimum za trofaznu struju.

funny games čet 2.7.2020 10:46
angel of fire kaže...
funny games kaže...
dejo74 kaže...
oko 2000 kn ti je kilovat kad kupuješ a ako vratiš na jednotarifno nisi ograničen limitatorom i snagom i ne plačaš snagu

 To je za područje Zagreba(2100kn),ostatak Hrvatske je oko 1700 kn.

 Poštovani,

fazno možete priključiti minimalno 11,04 kW (3x16 A). Naknada za priključenje iznosi 1.700,00 kn po kW. Vi imatde 6,60 kW. Trebate doplatiti 11,04 kW - 6,60 kW = 4,44 kW x 1.700,00 kn = 7.548,00 kn + PDV.

Srdačan pozdrav.

 

Ovo mi je odgovoreno jučar na upit o cijeni za Zagreb.

 Sa PDV-om ti je oko 2100 kn po priključenom kW.Ti možeš tražiti i manje povećanje ako će ti to zadovoljiti potrošnju u kućanstvu.Nema potrebe ići na 11kw ako može i sa manjom snagom optimalno raditi.Najbolje ti je posavjetovati se sa ovlaštenim električarom da ti pogleda koliko ti je točno potrebno za optimalno funkcioniranje kućanstva.Moja odokativna pretpostavka je da bi ti moglo biti dovoljno i povećanje na 7,36kW ako nemaš u planu nabavke dodatnih kućanskih uređaja,što je svakako puno manji trošak od gore navedenog.

angel of fire čet 2.7.2020 10:53

Postoji li nekakva metoda kojom se ispituje opterećenje po fazama ili je sve APP metoda?

Najveći problem kod mene je svojevremena samogradnja instalacije, odnosno, električar koji je slagao struju je krivo utičnice rasporedio po fazama.

 

Muči me mogućnost da nadoplatim a problem ostane isti.

Ako bi se time riješila stvar, platio bi i zaboravio više na to, međutim, ako pljunem xy 000 kn i opet bude izbacivalo onda bi to sve skupa prekrižio i amen.

funny games čet 2.7.2020 10:59
angel of fire kaže...

Postoji li nekakva metoda kojom se ispituje opterećenje po fazama ili je sve APP metoda?

Najveći problem kod mene je svojevremena samogradnja instalacije, odnosno, električar koji je slagao struju je krivo utičnice rasporedio po fazama.

 

Muči me mogućnost da nadoplatim a problem ostane isti.

Ako bi se time riješila stvar, platio bi i zaboravio više na to, međutim, ako pljunem xy 000 kn i opet bude izbacivalo onda bi to sve skupa prekrižio i amen.

Tebi je problem same priključne snage.Sa nadogradnjom priključne snage riješiti ćeš i problem.Samo treba provjeriti koliko točno ti priključne snage treba. .Svakako ovlašteni električari vrše ispitivanja,djelatnici HEP-a vrše provjere jedino u slučaju prijave kvara.