Ostalo

Grijanje na struju ili plin?

Volvox sub 4.2.2012 23:14

Na struju je isto jako skupo, ali možeš grijat što želiš+možeš podno grijanje.

Čuo sam da je trenutno najjeftinije grijanje na pelete, ide ti na istu foru ko i lož ulje, pelete griju vodu koja ide u radijatore, a možeš i  pećicu. Ako misliš sad neku kuću gradit ovo ti je najisplativiji način grijanja:)

Ali ako baš moraš birat između struje i plina, onda definitivno struja, plin je opasan, može negdje procurit i ubit vas svih(ako nije kvalitetno napravljen, a kvaliteta košta, a opet moraš ga servisirat stalno da ne dođe do pucanja ili nečeg).

cuspajz sub 4.2.2012 23:27
Volvox kaže...

Na drva je najskuplje,ali najbolje grije(ako imaš jednu veliku prostoriju).

Na struju je isto jako skupo, ali možeš grijat što želiš+možeš podno grijanje.

Čuo sam da je trenutno najjeftinije grijanje na pelete, ide ti na istu foru ko i lož ulje, pelete griju vodu koja ide u radijatore, a možeš i  pećicu. Ako misliš sad neku kuću gradit ovo ti je najisplativiji način grijanja:)

Ali ako baš moraš birat između struje i plina, onda definitivno struja, plin je opasan, može negdje procurit i ubit vas svih(ako nije kvalitetno napravljen, a kvaliteta košta, a opet moraš ga servisirat stalno da ne dođe do pucanja ili nečeg).

glupost, na drva je najjeftnije

SPLICO212 sub 4.2.2012 23:27

Slazem se Kolegom Volvox,radim u jednoj firmi koja je mozda najjaci proizvodac u Hr i komplet svu proizvodnju izvozimo vani. Za grijanje na pelete je najgora je pocetna investicija, a razlog to mu je da su peci strasno skupe.

Volvox sub 4.2.2012 23:30

Ups, izgleda da sam negdje krivo pročitao. Zaboravite to za drva:)

Al opet nikad se nebi na drva grijo, svakih pol sata bacat drva unutra, zajeb*vat se dal mi je prevruće i to, ili odem negdje pa mi se ugasi pa opet palit itd.

Ovako centralno imam termostat kolko želim da mi bude temp i ko bog, i još imam i podno i sve kupaone su mi zagrijane, a s drvima moraš još imat pećice po kupaonama i sobama ili neke električne klime itd:)

 

SPLICO212 kaže...

Slazem se Kolegom Volvox,radim u jednoj firmi koja je mozda najjaci proizvodac u Hr i komplet svu proizvodnju izvozimo vani. Za grijanje na pelete je najgora je pocetna investicija, a razlog to mu je da su peci strasno skupe.

Da upravo to. Baš smo mi doma mislili to na pellete stavit, jer je cijena lož ulja sve veća i veća. Imamo sustav cijevi proveden i sve, ali ta peć je jako skupa, ali kasnije je dosta isplativo, nadamo se do sljedeće zime da ćemo krenut na pellete:)

power_user ned 5.2.2012 00:05
Volvox kaže...

 

 

SPLICO212 kaže...

Slazem se Kolegom Volvox,radim u jednoj firmi koja je mozda najjaci proizvodac u Hr i komplet svu proizvodnju izvozimo vani. Za grijanje na pelete je najgora je pocetna investicija, a razlog to mu je da su peci strasno skupe.

Da upravo to. Baš smo mi doma mislili to na pellete stavit, jer je cijena lož ulja sve veća i veća. Imamo sustav cijevi proveden i sve, ali ta peć je jako skupa, ali kasnije je dosta isplativo, nadamo se do sljedeće zime da ćemo krenut na pellete:)

I mi smo mislili, ali bolje čekati još godinu-dvije, tko zna što će biti s time(možda padne u zaborav, pa bude nemoguće naći pelete). A i prošle godine smo solarno stavili koje još nije otplaćeno, a nije previše pomoglo s potrošnjom nafte.

XXX-Man ned 5.2.2012 00:07
Volvox kaže...

Ovako centralno imam termostat kolko želim da mi bude temp i ko bog, i još imam i podno i sve kupaone su mi zagrijane, a s drvima moraš još imat pećice po kupaonama i sobama ili neke električne klime itd:)

a nisi nikad čuo za centralno na drva?

najprije se informiraj, a onda idi dijeli savjete uokolo...

SPLICO212 ned 5.2.2012 00:10
power_user kaže...
Volvox kaže...

 

 

SPLICO212 kaže...

Slazem se Kolegom Volvox,radim u jednoj firmi koja je mozda najjaci proizvodac u Hr i komplet svu proizvodnju izvozimo vani. Za grijanje na pelete je najgora je pocetna investicija, a razlog to mu je da su peci strasno skupe.

Da upravo to. Baš smo mi doma mislili to na pellete stavit, jer je cijena lož ulja sve veća i veća. Imamo sustav cijevi proveden i sve, ali ta peć je jako skupa, ali kasnije je dosta isplativo, nadamo se do sljedeće zime da ćemo krenut na pellete:)

I mi smo mislili, ali bolje čekati još godinu-dvije, tko zna što će biti s time(možda padne u zaborav, pa bude nemoguće naći pelete). A i prošle godine smo solarno stavili koje još nije otplaćeno, a nije previše pomoglo s potrošnjom nafte.

Gle moja firma je u poslu sa peletama vec cca 4 godine i viruj mi jos u firmi nisam vidio jednu tonu Pelleta , a razlog je taj sto odlaze za Italiju i Svicarsku kao da ih tamo jedu. Pricao sam sa Svicarcima i kod njih a opcenito i u EU drzava pokriva polovicu cijene peci.

power_user ned 5.2.2012 00:20
XXX-Man kaže...
Volvox kaže...

Ovako centralno imam termostat kolko želim da mi bude temp i ko bog, i još imam i podno i sve kupaone su mi zagrijane, a s drvima moraš još imat pećice po kupaonama i sobama ili neke električne klime itd:)

a nisi nikad čuo za centralno na drva?

najprije se informiraj, a onda idi dijeli savjete uokolo...

Opet moraš cijeli dan ložiti, ovo namjestiš i zaboraviš(ali onda moras naruciti naftu, pa platis 1500€)

XXX-Man ned 5.2.2012 00:22
power_user kaže...

Opet moraš cijeli dan ložiti, ovo namjestiš i zaboraviš(ali onda moras naruciti naftu, pa platis 1500€)

nisam ni rekao da je drugačije, to se podrazumijeva...

nego on tu priča o nekim pećima po prostorijama i klimama...što nema veze s vezom...

mario.L_hr ned 5.2.2012 00:33

Na ovako postavljeno pitanje nema odgovora. Zašto? Zato što cijela ta problematika nije tako jednostavna.

 

Kao prvo, bitna je činjenica u kojem dijelu zemlje se želiš grijati. Nije isto grijati se u na sjeveru, u gorskom dijelu ili u primorju Hrvatske. Načelno gledajući, samo konačnu cijenu grijanja, najjeftinije je grijanje na drvn otpad (bio masa), zatim na drva, nakon toga dolaze prirodni plin i struja, zatim ukapljeni naftni plin i na kraju lož ulje. Suportne sustave, koji nisu u stanju pokriti sve potrebe grijanja ne treba uzimati u obzir (solarni sustavi, rekuperacija topline,.....). Grijanje na pelete nije jeftino, prema cijenama koje sam ja imao u rukama u rangu je ukapljenog naftnog plina (vjerujem da će se situacija promjeniti).

 

Kod prirodnog plina i struje stvar nije moguće jednostavno determinirati jer jako ovisi o primjenjenom sustavu grijanja. Kako je danas tendencija korištenja niskotemperaturnih grijanja, uporabom kvalitetnih dizalica topline moguće je proći jeftinije grijući se strujom.

 

Druga je stvar pitanje inicijalnih troškova (investicija). Kad i te brojke uvedeš u priču onda je perspektiva drugačija. Kod odabira sustav grijanja potrebno je sagledati LCC (Life Cycle Cost) da bi se odabrao odgovarajući sustav.

XXX-Man ned 5.2.2012 00:43

evo naprimjer meni je najjeftinije centralno na drva...

imam svoju šumu i troškovi grijanja su mi gotovo nikakvi

a stavit drva u peć 5-6 puta dnevno je najmanji problem

 

dok onima koji kupuju drva sigurno nije jeftino...

Mew ned 5.2.2012 01:06
mario.L_hr kaže...

Na ovako postavljeno pitanje nema odgovora. Zašto? Zato što cijela ta problematika nije tako jednostavna.

 

Kao prvo, bitna je činjenica u kojem dijelu zemlje se želiš grijati. Nije isto grijati se u na sjeveru, u gorskom dijelu ili u primorju Hrvatske. Načelno gledajući, samo konačnu cijenu grijanja, najjeftinije je grijanje na drvn otpad (bio masa), zatim na drva, nakon toga dolaze prirodni plin i struja, zatim ukapljeni naftni plin i na kraju lož ulje. Suportne sustave, koji nisu u stanju pokriti sve potrebe grijanja ne treba uzimati u obzir (solarni sustavi, rekuperacija topline,.....). Grijanje na pelete nije jeftino, prema cijenama koje sam ja imao u rukama u rangu je ukapljenog naftnog plina (vjerujem da će se situacija promjeniti).

 

Kod prirodnog plina i struje stvar nije moguće jednostavno determinirati jer jako ovisi o primjenjenom sustavu grijanja. Kako je danas tendencija korištenja niskotemperaturnih grijanja, uporabom kvalitetnih dizalica topline moguće je proći jeftinije grijući se strujom.

 

Druga je stvar pitanje inicijalnih troškova (investicija). Kad i te brojke uvedeš u priču onda je perspektiva drugačija. Kod odabira sustav grijanja potrebno je sagledati LCC (Life Cycle Cost) da bi se odabrao odgovarajući sustav.

Naravno mora se uzeti u obzir i izolacija prostorija.

 

Koliko se dobije ako se izloria, koliko to sve kosta, ja recimo zivim u kuci staroj 60 godina, ona je termalno katasrofa, temperature su bile manje do 5 stupnjeva dok nismo izolirali prostorije iznutra i stavili PVC stolariju... Nekada smo se grijali na ko sada -10°c za 1500 kuna kuca od 200 kvadrata, sada mozemo sa 1200... e sada naravno cijena izolacije znaci da ce ovo tek biti ispaltivo za jedno 6~7 godina...

 

E sada da imam izoliranu kucu izvana, da imam najmodernije centralno grijanje i da je kuca termalno arhitektski dizajnirana moglo bi se grijat za 700 kuna ako ne i manje...

 

Nazalost niko prije 30 godina kad se uvodilo centralno nije mislio da ce grijanje biit skupo kao danas, a ni tehnologija nije postojala.

 

Prvo smo se grijali na drva po sobama, pa drva centralno, pa naftu/loz ulje, pa 1989 smo poceli plin.

 

Iskreno mislim da je tehnoloski najlogicnije grijati se na plin (u gradu), dugorocno gledano ako nedođu nuklearke ili fuzija sa super jeftinom strujom...

 

DiRT kaže...

Ma najbolje. :)

 

Evo ja sam sa krive strane vukovarske u osijeku i nemam gradsko, to me puno kosta nazalost... da mogu prijeci na gradsko ODMA bi to sada narpavio makar moro kredit dizat

cuspajz ned 5.2.2012 12:20
XXX-Man kaže...

evo naprimjer meni je najjeftinije centralno na drva...

imam svoju šumu i troškovi grijanja su mi gotovo nikakvi

a stavit drva u peć 5-6 puta dnevno je najmanji problem

 

dok onima koji kupuju drva sigurno nije jeftino...

Ali ti morša otić u šumu nasjeć drva. Dovesti kuć. Iscjepat. Poslagat ih ispod nekog krova da ne budu vlažna...

 

Nije to tako jednostavno

Keops ned 5.2.2012 12:23

Mi se grijemo na pelete već 2 godine, a prije toga smo se grijali na drva.

Ne znam što je jeftinije, što se više isplati, ali jedna peć na drva je uvijek bolje grijala nego radijatori po cijeloj kući na pelete.

Volvox ned 5.2.2012 12:33

xxx dok ti cjepaš drva i zaje*avaš se s tim, ja se igram sa termostatom:)

jednom u 2-3 mjeseca mi dođe čovjek natanka mi lož ulje, platimo i ode.

Kakvo centralno na drva kad opet moraš drva stvaljat u to, na isto ti dođe.

XXX-Man ned 5.2.2012 12:50
cuspajz kaže...

Ali ti morša otić u šumu nasjeć drva. Dovesti kuć. Iscjepat. Poslagat ih ispod nekog krova da ne budu vlažna...

 

Nije to tako jednostavno

najmanji problem...tjedan dana posla za cijelu zimu...

Volvox kaže...

xxx dok ti cjepaš drva i zaje*avaš se s tim, ja se igram sa termostatom:)

jednom u 2-3 mjeseca mi dođe čovjek natanka mi lož ulje, platimo i ode.

Kakvo centralno na drva kad opet moraš drva stvaljat u to, na isto ti dođe.

jel da? a tebi novci za lož ulje pretpostavljam padaju s neba?

onda se ti samo igraj s termostatom...

nixass ned 5.2.2012 13:54

najbolje je grijanje na drva.. cak se ni ne mora cesto stavljat na vatru.. kupi se trajnozareca pec i imate toplinu cijelu noc u prostoru a jedna takva pec moze 50ak kvadrata grijati bez problema.. no ni centralno na plin nije lose. bitno je imati termostat i ponasati se racionalno.. nama je u odnosu na drva (uvjetno) jeftinije centralno nego drva a o komforu da ne pricam.. moj glas ide centralnom na plin

Volvox ned 5.2.2012 14:05
athlon64 kaže...

ma na drva najbolje,jucer cijeli dan gori klima postavljena na 30C sobna temp ne prelazi 18, naložia drva, puf 25 za pola ure.

Ma na klimuje najgore, treba joj dosta da krene, a kad krene onda nikad ne zagrije na 30 kolki si postavio, nego 20 puta manje.

Volvox ned 5.2.2012 14:11
athlon64 kaže...

ma klima je eventualno kad je vanka 5+ ... za ovakve hladnoce ne,samo otac nije donia bas nesto drva sa hvara je_bemu.

Ja klimu za grijanje koristim onako na početku zime, oko 10-11 mjesec ako bude 2-3 dana onako se spusti temperatura, pa da ne naručujemo lož ulje, upalim klimu i dobro grije(jedino nema podnog grijanja), ali sad, mislim da ništa od nje.

athlon64 ned 5.2.2012 14:14
Volvox kaže...
athlon64 kaže...

ma klima je eventualno kad je vanka 5+ ... za ovakve hladnoce ne,samo otac nije donia bas nesto drva sa hvara je_bemu.

Ja klimu za grijanje koristim onako na početku zime, oko 10-11 mjesec ako bude 2-3 dana onako se spusti temperatura, pa da ne naručujemo lož ulje, upalim klimu i dobro grije(jedino nema podnog grijanja), ali sad, mislim da ništa od nje.

da, tad je ok, sad nista od nje, idem bacit 2 bije u peć btw lol >.<

mario.L_hr ned 5.2.2012 14:20

 

DiRT kaže...

Ma najbolje. :)

Centralni sustavi grijanja (Daljinsko grijanje) iz lokalne toplane su otimalna varijanta i s ekološkog a i s ekonomskog gledišta. Međutim isti ovise o tehnološkom nivo opreme i sustava tj. da li se toplina dobiva kao otpadna toplina iz nekog procesa ili je ista generirana samo za potrebe grijanja. Moderni sustavi preferiraju kogeneracijska postrojenja a vlajda će jednom doći i taj dan da krenemo s trigeneracijskim postrojenjima (daljinsko hlađenje).

Mew kaže...

Naravno mora se uzeti u obzir i izolacija prostorija.

 

Koliko se dobije ako se izloria, koliko to sve kosta, ja recimo zivim u kuci staroj 60 godina, ona je termalno katasrofa, temperature su bile manje do 5 stupnjeva dok nismo izolirali prostorije iznutra i stavili PVC stolariju... Nekada smo se grijali na ko sada -10°c za 1500 kuna kuca od 200 kvadrata, sada mozemo sa 1200... e sada naravno cijena izolacije znaci da ce ovo tek biti ispaltivo za jedno 6~7 godina...

 

E sada da imam izoliranu kucu izvana, da imam najmodernije centralno grijanje i da je kuca termalno arhitektski dizajnirana moglo bi se grijat za 700 kuna ako ne i manje...

 

Nazalost niko prije 30 godina kad se uvodilo centralno nije mislio da ce grijanje biit skupo kao danas, a ni tehnologija nije postojala.

 

Prvo smo se grijali na drva po sobama, pa drva centralno, pa naftu/loz ulje, pa 1989 smo poceli plin.

 

Iskreno mislim da je tehnoloski najlogicnije grijati se na plin (u gradu), dugorocno gledano ako nedođu nuklearke ili fuzija sa super jeftinom strujom...

Sama fizika objekta je izuzetno bitan čimbenik. Građevine treba graditi i renovirati da troše čim manje energije u pogonu. Grijanje na plin, pojedinačno po svakom stanu, s ekološkog gledišta nije najsretnije rješenje. To što je isto postalo izuzetno popularno u 90-im možemo zahvaliti činjenici da centralni toplinski sustavi nisu imali obavezu mjerenja individualne potrošnje toplinske energije.

cuspajz kaže...

Ali ti morša otić u šumu nasjeć drva. Dovesti kuć. Iscjepat. Poslagat ih ispod nekog krova da ne budu vlažna...

 

Nije to tako jednostavno

Zašt obi moralo biti tako. Googlaj woodchips.

Keops kaže...

Mi se grijemo na pelete već 2 godine, a prije toga smo se grijali na drva.

Ne znam što je jeftinije, što se više isplati, ali jedna peć na drva je uvijek bolje grijala nego radijatori po cijeloj kući na pelete.

Razlog zbog kojega ti je peć bolje grijala nego radijatori leži u tome da se najveći dio toplinske energije prenosi zračenjem. Peć kad napuniš i kad se zagrije, debelo je iznad optimalne temperature za grijanje, zato i imaš osjećaj da bolje grije. Ja bi rekao da je radila manje ekonomično od radijatorskog grijanja. Bitan parametar je temperatura u prostoru, ista treba biti u rasponu od 18 - 22, optimalno je 20 celzijusa.

Volvox kaže...

xxx dok ti cjepaš drva i zaje*avaš se s tim, ja se igram sa termostatom:)

jednom u 2-3 mjeseca mi dođe čovjek natanka mi lož ulje, platimo i ode.

Kakvo centralno na drva kad opet moraš drva stvaljat u to, na isto ti dođe.

Za razliku cijene lož ulja i vlastitih drva, XXX kupuje aute i naganja komade. Pa ti vidi što je bolje igrati se s termostatom ili....

Volvox i athlon64...

pišu stvari o kojima nemaju pojma.....

Kakve su to gluposti da se putem split sustava ne može grijati koda niskih temperatura. Pa ti uređaji mogu grijati i kod temperatura manjih -20 celzijusa. Pitanje je kakav uređaj je ugrađen, koliki mu je kapacitet i kakve su mu tehničke mogućnost (naravo n tome ovisi i cijena).

Razlika između radijatorskog i grijanja putem split sustava je u tome da je jedno grijanje statičko a drugo dinamičko. Što znači da s dinamičkim grijanjem nedugo nakon uključivanja imaš izlaznu temperaturu koju tražiš dok kod statičkog grijanja treba proći vremena da se cijeli sustav zagrije na radnu temperaturu. Kod dinamičkog sustava prevladava konvekcija (prisilna) dok kod statičkog sustava prevladava zračenje kao način prenošenja energije .

 

Temperatura od 30 celzijusa?!?!{#}

denix sub 11.2.2012 16:48

Sve to ima prednosti i mane, ali mislim da nema boljeg od grijanja na drva dok smrznut dođeš iz vana u kuću i staneš (ili sjedneš) pokraj dobro ugrijane peći da se zagriješ :D