Ostalo

Fantastika i SF (knjige)

Lee_79 čet 17.11.2022 13:10

Ti na 6., ja sam na 5. Isto mi se nešto oduzilo...svako malo napravim pauzu pa između pročitam nešto leteće..slažem se da je autor mogao to malo skratiti...Al dobro...još je dug put pred nama..hehe...eh, kad bi barem bio prijevod na hr, vjerojatno bi puno brže pročitala 

Cansee čet 17.11.2022 15:28
Lee_79 kaže...

Ti na 6., ja sam na 5. Isto mi se nešto oduzilo...svako malo napravim pauzu pa između pročitam nešto leteće..slažem se da je autor mogao to malo skratiti...Al dobro...još je dug put pred nama..hehe...eh, kad bi barem bio prijevod na hr, vjerojatno bi puno brže pročitala 

 

sigurno je dosta toga i do jezika, često mi treba vremena da skužim što se to točno događa, što mi se nikad ne događa kod drugih pisaca kad čitam na engleskom, to mora biti do pisca.

 

Općenito nadugo i naširoko objašnjava previše toga, ali nebitnoga, više mi je muka od opisa haljina i frizura, takve stvari gura koliko god može, a s druge strane jako malo spominje nekakav lore, povijest, nekakve mitove i slično, što najviše i volim u fantasyu. Ali me jako zanima ta glavna priča pa zato guram, inače bi odavno odustao. Recimo u četvrtoj knjizi kad se čita o povjesti Aiela nisam se mogao odlijepiti od knjige koliko je bilo dobro, ali premalo je takvih dijelova

Cansee čet 12.1.2023 08:33
blackdevil kaže...

evo izašla knjiga Project Hail Mary na hrvatskom jeziku i moram reći da je knjiga odlična. kraj nije onakav kakav sam ga očekivao te sam samljeo knjigu za jedva 2 popodneva

 

e nisi me mogao bolje potrefit, taman igram igru SOMA, psihološki horor u nekakvoj podvodnoj bazi u budućnosti, isto je sve napušteno, baš mi odgovara sad ovako nešto i još vidim da ima na hrvatskom. S tim da ovim tempom neću nikad završiti Wheel of Time, svaki drugi dan mi iskoči neka knjiga koju bi baš pročitao.

 

Inače vidim da je taj pisac napisao Marsovca, nisam to čitao jer inače ja više volim malo više "fantasy" SF, znači nerealniji  Volim da ima putovanja brzinom svjetlosti, aliena i sličnih stvari, ali Marsovca sam gledao film s Matt Damonom i odličan mi je, pa ne znam sad jel mi bilje prvo pročitati to ili Hail Mary

Cansee pon 30.1.2023 15:40
blackdevil kaže...

hail mary mi je bolja knjiga od marsovca tako da preporuka je da kreneš sa njom.

također ima sve što se tebi sviđa u njoj :D

 

e moram ti se stvarno još jednom zahvaliti na preporuci. Kad si stavio taj prvi post taman sam završavao WoT 6. knjigu, to sam završio i ipak se odlučio za Marsovca, baš zato jer si rekao da je Hail Mary bolja, meni je osobno bolje nekako prvo čitati "lošiju" knjigu i radovati se sljedećoj, boljoj.

 

Marsovac je odličan, baš sam se nauživao, s tim da je možda malo pretjerao s tehnikalijama, ali odlično štivo u svakom slučaju.

 

A Project Hail Mary ili na naški Projekt Spasitelj je stvarno još bolji, odlična knjiga, doslovno sam uživao svaku od 500 stranica. Konstantno mi je bilo zanimljivo i stalno sam jedva čekao što će biti dalje. Pravi SF, a naši su i dobro preveli tako da sam čitao na hrvatskom i uživao.

 

svaka čast na preporuci i samo bacaj ako naiđeš na još šta zanimljivo 

HOME123456 pon 30.1.2023 17:29
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

hail mary mi je bolja knjiga od marsovca tako da preporuka je da kreneš sa njom.

također ima sve što se tebi sviđa u njoj :D

 

e moram ti se stvarno još jednom zahvaliti na preporuci. Kad si stavio taj prvi post taman sam završavao WoT 6. knjigu, to sam završio i ipak se odlučio za Marsovca, baš zato jer si rekao da je Hail Mary bolja, meni je osobno bolje nekako prvo čitati "lošiju" knjigu i radovati se sljedećoj, boljoj.

 

Marsovac je odličan, baš sam se nauživao, s tim da je možda malo pretjerao s tehnikalijama, ali odlično štivo u svakom slučaju.

 

A Project Hail Mary ili na naški Projekt Spasitelj je stvarno još bolji, odlična knjiga, doslovno sam uživao svaku od 500 stranica. Konstantno mi je bilo zanimljivo i stalno sam jedva čekao što će biti dalje. Pravi SF, a naši su i dobro preveli tako da sam čitao na hrvatskom i uživao.

 

svaka čast na preporuci i samo bacaj ako naiđeš na još šta zanimljivo 

 

 

 

  WoT 6.  ??

Cansee pon 30.1.2023 20:59
HOME123456 kaže...
Cansee kaže...
blackdevil kaže...

hail mary mi je bolja knjiga od marsovca tako da preporuka je da kreneš sa njom.

također ima sve što se tebi sviđa u njoj :D

 

e moram ti se stvarno još jednom zahvaliti na preporuci. Kad si stavio taj prvi post taman sam završavao WoT 6. knjigu, to sam završio i ipak se odlučio za Marsovca, baš zato jer si rekao da je Hail Mary bolja, meni je osobno bolje nekako prvo čitati "lošiju" knjigu i radovati se sljedećoj, boljoj.

 

Marsovac je odličan, baš sam se nauživao, s tim da je možda malo pretjerao s tehnikalijama, ali odlično štivo u svakom slučaju.

 

A Project Hail Mary ili na naški Projekt Spasitelj je stvarno još bolji, odlična knjiga, doslovno sam uživao svaku od 500 stranica. Konstantno mi je bilo zanimljivo i stalno sam jedva čekao što će biti dalje. Pravi SF, a naši su i dobro preveli tako da sam čitao na hrvatskom i uživao.

 

svaka čast na preporuci i samo bacaj ako naiđeš na još šta zanimljivo 

 

 

  WoT 6.  ??

 

kao što je kolega lonewolf ispravno rekao Wheel of Time ili na naški Kotač vremena od Roberta Jordana. To mi je vjerojatno najčudnije iskustvo u čitanju dosad, s jedne strane mi je odlična glavna priča i želim znati kako će se sve razviti, pogotovo što svi hvale baš zadnje knjige i sam kraj. Al s druge strane ima puno zamornih stvari, nepotrebnih, na mnogim stvarima se dosta razvlači, a tamo gdje me nešto baš zanima imam osjećaj da se sve zbrza. Iskreno mislim da Robert Jordan uopće nije posebno dobar pisac, nego je jednostavno imao jako dobru ideju i u dogovoru s publisherom namjerno razvlačio jer je htio izbaciti što više knjiga kako bi uzeo što više love. To je moje mišljenje nakon 6 knjiga. A to nije malo količinski, preko 4000 stranica sam pročitao.

 

Dosad sam čitao na engleskom i mislim da mi je to bio problem, jednostavno sam imao problema sa razumijevanjem njegovog pisanja, a prije toga sam pročitao barem 20 fantasy knjiga na engleskom i nisam uopće imao problema, a ovdje baš redovito, pa sam se sad u sedmoj knjizi prebacio na srpski, oni su sve preveli, imam osjećaj da mi brže ide.

lonewolf21 uto 31.1.2023 19:41

Pročitao cijeli serijal barem 5 puta u zadnjih desetak godina, mislim da bi bio puno bolji da je 3-4 knjige kraći ali za neobavezno čitanje je odličan.

Sredina serijala dosta gubi na kvaliteti ali prema kraju opet hvata zalet. Možda zato što zadnjih par knjiga nije pisao Robert jer je preminuo prije nego je završio.

Likovi su dosta dobrio zamišljeni, moj favorit je Nynaeve.

 

P.S. Još jedan serijal kojem se često vraćam je "Amberske kronike", autor Roger Zelazny. Tko nije pročitao toplo preporučam.

Cansee uto 31.1.2023 20:58
lonewolf21 kaže...

Pročitao cijeli serijal barem 5 puta u zadnjih desetak godina, mislim da bi bio puno bolji da je 3-4 knjige kraći ali za neobavezno čitanje je odličan.

Sredina serijala dosta gubi na kvaliteti ali prema kraju opet hvata zalet. Možda zato što zadnjih par knjiga nije pisao Robert jer je preminuo prije nego je završio.

Likovi su dosta dobrio zamišljeni, moj favorit je Nynaeve.

 

P.S. Još jedan serijal kojem se često vraćam je "Amberske kronike", autor Roger Zelazny. Tko nije pročitao toplo preporučam.

 

da, kronike su mi na listi već neko vrijeme, nikako da počnem, jel to sve prevedeno na hrvatski?

HOME123456 sri 1.2.2023 00:03
Cansee kaže...
lonewolf21 kaže...

Pročitao cijeli serijal barem 5 puta u zadnjih desetak godina, mislim da bi bio puno bolji da je 3-4 knjige kraći ali za neobavezno čitanje je odličan.

Sredina serijala dosta gubi na kvaliteti ali prema kraju opet hvata zalet. Možda zato što zadnjih par knjiga nije pisao Robert jer je preminuo prije nego je završio.

Likovi su dosta dobrio zamišljeni, moj favorit je Nynaeve.

 

P.S. Još jedan serijal kojem se često vraćam je "Amberske kronike", autor Roger Zelazny. Tko nije pročitao toplo preporučam.

 

da, kronike su mi na listi već neko vrijeme, nikako da počnem, jel to sve prevedeno na hrvatski?

 Sve su prevedene i dostupne u KGZ.

Dario sri 1.2.2023 20:51

Narode, molim preporuku.

 

Robin Hoob : Assasins Apprentice ili

Brandon Sanderson:  Mistborn serija

 

Brandon mi se svidio kod Roberta Jordana, izvrsno je sklopio završetak Wheel of time-a, impressive. Sad bih se htio prebaciti na neki senior fantasy. 

Robin Hoob kažu da je izvrsna, ali da su joj priče sama depresija i tuga.  True?

 

 

HOME123456 sri 1.2.2023 21:46
Dario kaže...

Narode, molim preporuku.

 

Robin Hoob : Assasins Apprentice ili

Brandon Sanderson:  Mistborn serija

 

Brandon mi se svidio kod Roberta Jordana, izvrsno je sklopio završetak Wheel of time-a, impressive. Sad bih se htio prebaciti na neki senior fantasy. 

Robin Hoob kažu da je izvrsna, ali da su joj priče sama depresija i tuga.  True?

 

 

 Definitivno;  Brandon Sanderson:  Mistborn serija.

Cansee sri 1.2.2023 21:50
Dario kaže...

Narode, molim preporuku.

 

Robin Hoob : Assasins Apprentice ili

Brandon Sanderson:  Mistborn serija

 

Brandon mi se svidio kod Roberta Jordana, izvrsno je sklopio završetak Wheel of time-a, impressive. Sad bih se htio prebaciti na neki senior fantasy. 

Robin Hoob kažu da je izvrsna, ali da su joj priče sama depresija i tuga.  True?

 

 

 

nisam čitao ništa od Hoob, ali Sanderson je odličan i s time ne možeš pogriješiti. 

 

Mistborn je sve u svemu super, bilo je nešto dosadnjikavih dijelova u te prve tri knjige, ali uvijek zaokruži priču i sve završi odlično, pogotovo sam kraj triogije. Ali obavezno se treba pročitati novelu Mistborn Secret History, i to obavezno nakon originalne trilogije. Vjerujem da to mnogi promaše a odlično daje uvid u kompletnu priču i što se točno događalo u pozadini. 

 

Nakon toga obavezno Sandersonov Stormlight Archive. To je vrh njegovog opusa (barem zasad) i osobno mislim da će kada se taj serijal završi biti broj 1 na većini top lista fantastike. Te knjige imaju svaka oko 1000 stranica a ja sam to gutao.

Cansee ned 5.2.2023 12:05

 

Dogodilo se nešto što se stvarno rijetko događa, a to je da hrvatski izdavač prevede do kraja cijeli fantasy serijal, i to Kula Tmine od Stephana Kinga, sad su nedavno izbacili zadnju, sedmu knjigu i time zaokružili serijal. 

 

Kupio sam ih sve (3 su Algoritam, ostale Lumen) i stavljam ovdje fotku jer to je nešto što stvarno volim imati, cijeli serijal knjiga na polici. Ono što je najsmješnije je da sam pročitao samo prve dvije knjige, i bile su mi super, ali samstao jer se sjećam da sam bio student i taman imao neke ispite, i otada nikako da nastavim, čekam trenutak da krenem sve ispočetka. 

izzy007 ned 5.2.2023 21:04

Tek danas vidjeh ovu temu i prođoh kroz sve stranice teme.
Vidim da nitko nije spomenuo odličnu trilogiju od Liu Cixina
1. Problem triju tijela
2. Mračna šuma
3. Kraj smrti

Zadnja knjiga koju sam završio prošli mjesec je od
Lafayette Ronald Hubbard - Battlefield Earth.
Odlična knjiga. Ne treba je poistovjećivati s filmom koji je katastrofa.

Cansee ned 5.2.2023 21:54
izzy007 kaže...
Tek danas vidjeh ovu temu i prođoh kroz sve stranice teme.
Vidim da nitko nije spomenuo odličnu trilogiju od Liu Cixina
1. Problem triju tijela
2. Mračna šuma
3. Kraj smrti

Zadnja knjiga koju sam završio prošli mjesec je od
Lafayette Ronald Hubbard - Battlefield Earth.
Odlična knjiga. Ne treba je poistovjećivati s filmom koji je katastrofa.

 

za ovu trilogiju sam tek danas saznao i odmah si stavio na popis za čitanje, zvuči odlično, jedino što još nije treća knjiga prevedena. U biti mislim da sam nekad čuo za to, ai danas sam baš malo pročitao kako je odlična. U svakom slučaju sranje će biti ako pročitam prve dvije na hrvatskom i onda treću moram na engleskom

Widowmaker pon 6.2.2023 08:48
Cansee kaže...

 

Dogodilo se nešto što se stvarno rijetko događa, a to je da hrvatski izdavač prevede do kraja cijeli fantasy serijal, i to Kula Tmine od Stephana Kinga, sad su nedavno izbacili zadnju, sedmu knjigu i time zaokružili serijal. 

 

Kupio sam ih sve (3 su Algoritam, ostale Lumen) i stavljam ovdje fotku jer to je nešto što stvarno volim imati, cijeli serijal knjiga na polici. Ono što je najsmješnije je da sam pročitao samo prve dvije knjige, i bile su mi super, ali samstao jer se sjećam da sam bio student i taman imao neke ispite, i otada nikako da nastavim, čekam trenutak da krenem sve ispočetka. 

Ja sam baš prije nekoliko dana završio Vjetar kroz ključanicu (Dark Tower 4.5).

U vrijeme kada sam čitao glavni serijal od 7 knjiga ova još nije bila napisana, izašla je tek dosta godina kasnije, a i tebi preporučujem da je pročitaš nakon što završiš ovih glavnih 7 knjiga jer će taman super sjesti na onaj gorak okus kada završi sedma knjiga i shvatiš da si došao do kraja.

Fino te vrati nekim dragim likovima i taman dođe kao nekakva metadonska terapija za lakše skidanje sa Dark Tower sage.

Samo je labavo povezana sa ostalim knjigama, više je kao nekakav flashback u prošlost u momentima odmora glavnih junaka i ima super strukturu priče unutar priče unutar priče...

A i sama četvrta knjiga u serijalu je flashback pa bi onda još i ova 4.5 previše odvukla pažnju sa glavne priče.

Inače meni je četvrta knjiga Dark Towera nešto najljepše što sam pročitao od Kinga...

Cansee pon 6.2.2023 08:56
Widowmaker kaže...
Cansee kaže...

 

Dogodilo se nešto što se stvarno rijetko događa, a to je da hrvatski izdavač prevede do kraja cijeli fantasy serijal, i to Kula Tmine od Stephana Kinga, sad su nedavno izbacili zadnju, sedmu knjigu i time zaokružili serijal. 

 

Kupio sam ih sve (3 su Algoritam, ostale Lumen) i stavljam ovdje fotku jer to je nešto što stvarno volim imati, cijeli serijal knjiga na polici. Ono što je najsmješnije je da sam pročitao samo prve dvije knjige, i bile su mi super, ali samstao jer se sjećam da sam bio student i taman imao neke ispite, i otada nikako da nastavim, čekam trenutak da krenem sve ispočetka. 

Ja sam baš prije nekoliko dana završio Vjetar kroz ključanicu (Dark Tower 4.5).

U vrijeme kada sam čitao glavni serijal od 7 knjiga ova još nije bila napisana, izašla je tek dosta godina kasnije, a i tebi preporučujem da je pročitaš nakon što završiš ovih glavnih 7 knjiga jer će taman super sjesti na onaj gorak okus kada završi sedma knjiga i shvatiš da si došao do kraja.

Fino te vrati nekim dragim likovima i taman dođe kao nekakva metadonska terapija za lakše skidanje sa Dark Tower sage.

Samo je labavo povezana sa ostalim knjigama, više je kao nekakav flashback u prošlost u momentima odmora glavnih junaka i ima super strukturu priče unutar priče unutar priče...

A i sama četvrta knjiga u serijalu je flashback pa bi onda još i ova 4.5 previše odvukla pažnju sa glavne priče.

Inače meni je četvrta knjiga Dark Towera nešto najljepše što sam pročitao od Kinga...

 

znači da rezimiram, nastavak 4.5 se čita zadnji? 

Widowmaker pet 10.2.2023 23:04
Cansee kaže...
Widowmaker kaže...
Cansee kaže...

 

Dogodilo se nešto što se stvarno rijetko događa, a to je da hrvatski izdavač prevede do kraja cijeli fantasy serijal, i to Kula Tmine od Stephana Kinga, sad su nedavno izbacili zadnju, sedmu knjigu i time zaokružili serijal. 

 

Kupio sam ih sve (3 su Algoritam, ostale Lumen) i stavljam ovdje fotku jer to je nešto što stvarno volim imati, cijeli serijal knjiga na polici. Ono što je najsmješnije je da sam pročitao samo prve dvije knjige, i bile su mi super, ali samstao jer se sjećam da sam bio student i taman imao neke ispite, i otada nikako da nastavim, čekam trenutak da krenem sve ispočetka. 

Ja sam baš prije nekoliko dana završio Vjetar kroz ključanicu (Dark Tower 4.5).

U vrijeme kada sam čitao glavni serijal od 7 knjiga ova još nije bila napisana, izašla je tek dosta godina kasnije, a i tebi preporučujem da je pročitaš nakon što završiš ovih glavnih 7 knjiga jer će taman super sjesti na onaj gorak okus kada završi sedma knjiga i shvatiš da si došao do kraja.

Fino te vrati nekim dragim likovima i taman dođe kao nekakva metadonska terapija za lakše skidanje sa Dark Tower sage.

Samo je labavo povezana sa ostalim knjigama, više je kao nekakav flashback u prošlost u momentima odmora glavnih junaka i ima super strukturu priče unutar priče unutar priče...

A i sama četvrta knjiga u serijalu je flashback pa bi onda još i ova 4.5 previše odvukla pažnju sa glavne priče.

Inače meni je četvrta knjiga Dark Towera nešto najljepše što sam pročitao od Kinga...

 

znači da rezimiram, nastavak 4.5 se čita zadnji? 

Tako sam ja čitao, a tako je i napisan.

Radi se o tome da je knjiga 4.5 napravljena kao jedan flasback na događaje od prije prve knjige koji su nepovezani sa glavnom radnjom serijala, a priča ih Roland svojoj grupi dok čekaju u skrovištu da prođe oluja.

A kao što sam već i napisao sama knjiga 4 je flashback na Rolandovu mladost pa onda možda bude previše dvije knjige vraćanja unazad, malo se onda zaboravi glavna radnje, a bar meni je bilo jako žao kada sam završio sedmu knjigu i da je tada postojala ova knjiga 4.5 super bi došla da malo ublaži to i da se još malo zadrži u tom svijetu. 

blackdevil pet 17.2.2023 07:18

^ isplati, dobra je i mislim da je priča zaključena( imaš i seriju sa 2 sezone koja je otkazana jer su prvu sezonu prenijeli odlično a ukenjali s drugom)

 

OT: 

definitivna preporuka za The Poppy War .  serijal od 3 knjige te su sve 3 vani. jedino je problem što mislim da druge 2 nisu prevedene na naše jezike.

Trenutno sam na Hyperionu od Dan Simmonsa

Cansee pet 17.2.2023 08:20
blackdevil kaže...

^ isplati, dobra je i mislim da je priča zaključena( imaš i seriju sa 2 sezone koja je otkazana jer su prvu sezonu prenijeli odlično a ukenjali s drugom)

 

OT: 

definitivna preporuka za The Poppy War .  serijal od 3 knjige te su sve 3 vani. jedino je problem što mislim da druge 2 nisu prevedene na naše jezike.

Trenutno sam na Hyperionu od Dan Simmonsa

 

malo sam pročitao šta se događa u tom poppy war, pa kaže da se tamnoputa žena bori protiv svih mogućih predrasuda, pa mi je odmah malo sumnjivo. Jel sigurno valja ili je neka moderna propaganda?

blackdevil pet 17.2.2023 09:28

ne, nema woke gluposti.

jedino šta je siromašna došla u bogatu sredinu, seljak u gradu itd klasika.

definitivno se isplati čitat jedino moram nabavit 2. i 3. knjigu na balkanskim prijevodima.

 

Cansee pet 17.2.2023 09:48
blackdevil kaže...

ne, nema woke gluposti.

jedino šta je siromašna došla u bogatu sredinu, seljak u gradu itd klasika.

definitivno se isplati čitat jedino moram nabavit 2. i 3. knjigu na balkanskim prijevodima.

 

 

aj baš javi ako nađeš, stavio sam si to na popis