Ostali OS-i - Unix, Solaris, Mac OS...

[TUT] Kako napraviti Hackintosh računalo

LordShgi pet 21.10.2011 17:31

Hackintosh je računalo na kojem je instaliran Mac OSX operativni sustav. Ona su korisna zato jer su puno jeftinija nego pravi Mac-ovi, mogu se nadograđivati, ali i ponekad zbog čiste potrebe za jačim računalom nego bilo koji od ponuđenih Mac-ova trenutno vani.

 

Odabir komponenata za Hackintosh:

Kod odabira komponenata moramo paziti na to da čim više komponenti radi OOB (out of the box). To može zahtjevati dosta istraživanja i pretraživanja prije kupnje, ali ako se ne odaberu pravilne komponente šanse su da računalo neće raditi ili određena funkcija računala neće raditi.

 

1. CPU

AMD-ovi procesori neće funkcionirati u Hackintoshu, postoje pokušaji da AMD-ovi procesori prorade u OSX-u, ali oni su većinom nestabilni i njih treba zaobilaziti u širokom krugu kod kupnje hackintosha. Time nam preostaje Intel, većina modernih i3, i5 ili i7 Intelovih procesora bi trebala raditi bez problema. Moja preporuka je da se ide na procesore s Sandy Bride ahitekturom jer su oni više-manje podržani svi do jednoga. Naravno, kao što treba i za sve ostale komponente OBAVEZNO provjeriti forume na www.tonymacx86.com i pogledati jel netko već koristio taj procesor i dali taj procesor radi bez ikakvih problema.

 

Evo ovdje par preporuka za svaki cjenovni rang:

i3-2105 - 935kn

i5-2400 - 1355kn

i5-2500K - 1570kn

i5-2600K - 2200kn

 

2. MATIČNA PLOČA

Odabir matične ploče može biti malo problematičan, kod njih treba temeljito pretražiti forume i pronaći dali ploča kompatibilna u svim aspektima. Na primjer: neke ploče rade u potpunosti osim etherneta, na nekima ne radi sleep i slično. Ipak, taj problem je vrlo lako izbjeći ako se temeljito pretraže forumi. Najjednostavniji način traženja ploče je biranja ploče s ove liste koja vam odgovara po socketu i sličnim karakteristikama: http://www.tonymacx86.com/dsdt.php te temeljito pretraživanje iskustava s tom pločom na forumu http://www.tonymacx86.com/ Obavezno se registrirajte na tu stranicu jer će nam puno trebati u izgradnji Hackintosha te je ona apsolutno neizbježna.

 

3. RAM

Kod RAM-a se jedino treba paziti na napon na kojem RAM radi. Ako ste odabrali Sandy Bridge procesor, onda RAM treba raditi na 1.5V, ako niste onda treba raditi na 1.65V

 

4. VANJSKA MEMORIJA

Svi HDD-ovi ili SSD-ovi će odgovarati, jedina napomena je da disk na kojem će biti OSX instaliran nesmije biti veći od 1TB, naravno, moguće je koristiti još diskova sastrane s većim kapacitetom.

Također, moja preporuka je da zaobiđete WD Green jer su korisnici na forumu prijavili velike probleme s njim, u mom Hackintoshu radi, ali postoje modeli koji nisu kompatibilni.

 

5. OPTIČKI UREĐAJ

Ovdje nema puno razmišljanja, kupite neki Sony Optiarc za 130kn i bit ćete mirni.

 

6. GRAFIČKA KARTICA

Postoje dvije varijante koje možete koristiti.

Prva je korištenje integrirane grafičke kartice, ova varijanta dolazi u obzir samo ako ste odabrali Sandy Bridge procesor s HD3000 integriranom grafičkom karticom i matičnu ploču s video izlazom. Ovo je samo za one koji neće koristiti programe koji ovise o brzini grafičke kartice (Igre, 3D, neki programi za obradu videa, slika).

Druga pak varijanta je za one kojima je potrebna veća brzina grafičkog čipa. Ona je kupnja PCI grafičke kartice. Ovdje je najbolje kupiti onu karticu koja radi OOB, moguće je natjerati OSX da koristi neku karticu koja ne radi OOB, ali to nikako ne preporučujem ako nije apsolutno potrebno jer će vam samo uzrokovati puno problema.

Najlakši način pronalaska kartice jest biranje kartice koja vam odgovara po preformansama i pretraživanje foruma kojeg sam već spomenuo u ovom tutorialu za iskustva korisnika.

 

 

 

SASTAVLJANJE RAČUNALA:

Samo pratite upute proizvođača vaših komponenata i trebalo bi sve raditi. Samo jedna napomena UVIJEK, ali UVIJEK stavite disk koji na koji će te staviti OSX u SATA port 0 na matičnoj ploči (ponekad 1) te koristite samo SATA portove od chipset-a za glavne diskove, ne one s vanjskog kontrolera. Također, ako korstite više od 4GB RAMa, izvadite sav ram osim 4GB. Ako koristite više grafičkih kartica/PCI uređaja izvadite sve van i ostavite samo jednu grafičku karticu. Izvadite i sve diskove osim onog na koji će te instalirati OSX. Sve ovo ćemo umetnuti kasnije kad riješimo instalaciju.

 

POSTAVLJANJE BIOSa:

Stavite SATA Control Mode na AHCI, stavite da računalo boot-a s optičkog uređaja, i stavite HPET Mode na 64-bit. To je to, jednostavno, sad samo spremite BIOS postavke i izađite iz njega.

Sljedeća stvar koju moramo provjeriti je verzija BIOSa, to možete provjeriti tako da je pročitate na POST screen-u kod boot-a, ako ne postoji DSDT koji odgovara i matičnoj i verziji biosa ( www.tonymacx86.com/dsdt.php ) onda nadogradite svoj BIOS na verziju koja jest u bazi. Napomena: Ovo može biti dosta opasno ako ne pratite upute, i moguće je nepovratno uništiti svoju matičnu ploču. Radite s oprezom. Ne odgovaram za posljedice.

 

INSTALACIJA:

Za instalaciju vam je potrebno ovo:

Ako nemate pristup OSX računalu:

2x prazna CD-a i pržilica.

1x flash drive s kapacitetom većim ili jednakim 8GB

1x Retail Snow Leopard DVD

 

Instalacija može biti jako duga ili nevjerojatno kratka, ovisi o tome imate li pristup Mac računalu (ili nekom hackintoshu) ili nemate. Ovo će se uskoro promjeniti jer radimo na riješenju, ali zasad je tako. Ako imate samo idite na 16. korak.

 

 

Pa krenimo:

 

1. Skinite iBoot ( http://www.tonymacx86.com/viewforum.php?f=125 ), kao što sam rekao i prije morate biti registrirani na stranicu da bi mogli skinuti potreban software. 

2. Zapržite iBoot na CD.

3. Stavite iBoot u optički uređaj na hackintosh-u i upalite računalo.

4. Kada vam se pojavi ovakav ekran izbacite taj CD iz optičkog uređaja i umetnite Snow Leopard disk.

  

5. Pričekajte par sekundi da se disk zavrti i učita te pritisnite F5 na tipkovnici. Ime diska bi se trebalo promjeniti u “Mac OS X Install DVD”.

  

6. Pritisnite enter te pričekajte da se instalacijski disk učita pa otvorite Disk Utilites u Utilities tabu na traci izbornika. Ako vam instalacijski čarobnjak ne učita vratite se na prošli korak i isprobajte upisati jednu od ovih komandi prije prelaska na 6. korak. “PCIRootUID=1”, “PCIRootUID=1 -x”, “-x” ili “GraphicsEnabler=No” ako imate nepodržanu grafičku karticu u Snow Leopardu. (bez navodnika)

7. Odaberite disk na koji želite instalirati OSX sa strane te idite u tab “Partitions”, odaberite “x partitions” (zamjeni x s brojem particija koje želite). Kliknite “Advanced” i odaberite “GUID Partition Table”. Odaberite “Mac OS Extended (Journaled)” kao datotečni sistem te stisnite “Partition”. Nakon što se formatiranje završi, zatvorite Disk Utility.

8. Pratite upute instalacije i odaberite disk koji ste upravo formatirali kao disk na koji želite izvršiti instalaciju.

9. Nakon što je instalacija gotova instaler će restartati računalo. Umetnite iBoot disk natrag u računalo i bootajte s njega.

10. Kada uđete u iBoot odaberite ikonu s imenom diska koji ste napravili i na koji ste instalirali OSX, pričekajte da se pokrene i pratite daljnje upute da bi završili instalaciju.

  

 11. Skinite “Mac OS X 10.6.8 Combo Update” ( http://support.apple.com/kb/DL1399 ) i MultiBeast verziju za Snow Leopard ( http://www.tonymacx86.com/viewforum.php?f=125 ).

11.5. Ovo je korak samo za one koji koriste Sandy Bridge procesor: Skinite “Update Helper” ( http://www.tonymacx86.com/viewforum.php?f=125 ). Pokrenite ga, pratite upute te kad završi resetirajte računalo te ponovo bootajte u OSX s iBoot-om.

12. Pokrenite MultiBeast, ali ga nemojte ići dalje s instalacijom. Mountajte “MacOSXUpdCombo10.6.8.dmg” te pokrenite “MacOSXUpdCombo10.6.8.pkg”. Pratite upute te instalirajte, na kraju će vas zamoliti da resetirate računalo pomoću gumba u installeru, NEMOJTE, samo zanemarite installer i maknite ga negdje da ne smeta.

13. Skinite DSDT za svoju matičnu ploču i verziju BIOS-a ( www.tonymacx86.com/dsdt.php ) te ga preimenujte u “dsdt.aml” i stavite na desktop.

14. Prebacite u otvoreni MultiBeast te nastavite s instalacijom, ako se sruši (ne brinite, poznat bug) samo ponovo otvorite i odaberite “System Utilites”, “UserDSDT” i postavke koje odgovaraju vašim komponentama.

15. Kad MultiBeast završi restartajte računalo i izvadite iBoot disk iz optičkog uređaja te bootajte u Snow Leopard.

16. Kupite i skinite “OS X Lion App” s Mac App Store-a.

17. Pokrenite instalaciju i odaberite svoj OS X disk. Te restartajte računalo kad završi.

  

18. Ponovo bootajte u OS X te otvorite “Disk Utility”, te formatirajte svoj USB stick na “Mac OS Extended (Journaled)” datotečni sistem i nazovite je “Installer”. (ako nemate USB stick možete napraviti novu particiju na postojećem disku veličine 8GB, ali je preporučljivo koristiti USB).

19. Skinite xMove ( http://www.tonymacx86.com/viewforum.php?f=125 ) i pokrenite ga. Odaberite “Installer” particiju. Ovo će potrajati do pola sata, popijte kavu, pročitajte novine pa se vratite po završetku. Ako ste koristili USB stick ostavite ga uštekanog u računalo.

  

 20. Skinite rBoot ( http://www.tonymacx86.com/viewforum.php?f=125 ) i zapržite ga na disk. Stavite disk u optički medij i bootajte s njega. Odaberite “Installer” na listi i stisnite enter.

21. Ući ćete u instalacijski čarobnjak za OS X Lion. Otvorite “Disk Utility” u “Utilites” tabu na gornjoj traci. Odaberite disk na koji želite instalirati OSX sa strane te idite u tab “Partitions”, odaberite “x partitions” (zamjeni x s brojem particija koje želite). Kliknite “Advanced” i odaberite “GUID Partition Table”. Odaberite “Mac OS Extended (Journaled)” kao datotečni sistem te stisnite “Partition”. Nakon što se formatiranje završi, zatvorite Disk Utility.

22. Koristeći instaler odaberite disk koji ste formatirali i instalirajte OS X.

23.Računalo će se resetirati, koristeći rBoot bootajte u disk na koji ste instalirali OSX. Završite instalaciju čarobnjakom koji će se otvoriti.

24. Skinite MultiBeast za Lion ( http://www.tonymacx86.com/viewforum.php?f=125 ).

25. Skinite DSDT za svoju matičnu ploču i verziju BIOS-a ( www.tonymacx86.com/dsdt.php ) te ga preimenujte u “dsdt.aml” i stavite na desktop.

26. Otvorite MultiBeast za Lion te nastavite s instalacijom, ako se sruši (ne brinite, poznat bug) samo ponovo otvorite i odaberite “System Utilites”, “UserDSDT” i postavke koje odgovaraju vašim komponentama.

27. Resetirajte računalo, provjerite dali sve radi. Ako nešto ne radi, snađite se. :P To je jednostavno najbolji savjet koji mogu dati jer nemogu pisati kako popraviti svaki problem za svaku komponentu. Pretražite tonymacx86 forume, googlajte, postavite pitanje na forumima.

28.Čestitam! Uspješno ste izradili Hackintosh.

 

Ako želite možete skinuti Combo update za Lion te ga instalirati.

 

Ako ima kakvih pitanja, problema, iskustava, žalbi ili ičeg sličnog samo recite. :)

 

Happy Hackintoshing. :) 

 

LordShgi sri 26.10.2011 21:38
Srednji kaže...

mozda ce biti glupo pitanje ali jel procedura isto kao i za npr laptop? hp 6830s konkretno...thx, svaka cast...

Postupak je isti, ali teško da ćeš naci laptop u kojem radi apsolutno sve. Pogotovo ako ga nisi trazio s namjerom za Hackintosh.

zepyks sub 29.10.2011 01:16

Dobar tutorijal ali iz vlastitog iskustva kažem vam da je puno jednostavnije sa iAtkosL1 verzijom Lion-a.

Može se i bez problema update-at na 10.7.2

Jedine kextove koje sam morao skinut su za gtafu 4870x2 (exotic patch 10.7.2) i za Audigy2ZS...

Inače, koristim Gigabyte x38-ds5 - pa ako netko treba pomoć u vezi instalacije nek se javi...

 

 

 

 

LordShgi sub 29.10.2011 08:08

Nije nova verzija lion-a nego je linux distribucija koja zamjenjuje x-move na snow leopardu tako da možeš prebaciti lion na USB bez svih ovih dugih koraka da dođeš to USBa. Ali psssst, nesmijem bas puno o tome. :)

kizo2703 sub 29.10.2011 13:24
LordShgi kaže...

Nije nova verzija lion-a nego je linux distribucija koja zamjenjuje x-move na snow leopardu tako da možeš prebaciti lion na USB bez svih ovih dugih koraka da dođeš to USBa. Ali psssst, nesmijem bas puno o tome. :)

Verzija instalacije ,ne Liona. Nemoj ,jel tu smo već u sivoj zoni! {#}{#}

LordShgi sub 29.10.2011 13:35
Lazarus Long kaže...
kizo2703 kaže...

Verzija instalacije ,ne Liona. Nemoj ,jel tu smo već u sivoj zoni! {#}{#}

  Da, u sivoj ste tako da bih molio da malo pripazite sa linkvima da se netko ne bi iznenadio :)

Kako smo u sivoj zoni? Napisao sam "Psst, nesmijem puno o tome. :)" jer taj distro za x-move je iznenađenje, i trebala bi biti misterija na tom forumu. Sve ovo je potpuno legalno.

kizo2703 sub 29.10.2011 13:41

Znam ,ali na tonymacx nema nikakvih linkova za nelegalno skidanje ,dapače zabranjeno je i kod njih se navodi da se samo sa legalno kupljenim OS X-om može raditi!

 

Pravila tonimacx86 foruma!!

 

Quote:

''4. Purchased Retail Software and Installation Methods Only.
We only support installations using purchased retail versions of software. Any discussion, mention or links to distributions, downloaded or hacked versions will be edited and/or deleted. Anyone who blatantly disregards this policy will be banned.''

 

kruskar sub 29.10.2011 13:42
LordShgi kaže...

Mislim da bi proc trebao raditi, a sad, probaj, nemas sta izgubit.

Problem je što neželim premještat podatke gubit dosta vremena pa zato,na ovim blackovima je win7 blue služe za storage,pa zato kažem,i ako nemam stick od 8gb jel može externi od 320gb?

LordShgi sub 29.10.2011 14:00
kruskar kaže...
LordShgi kaže...

Mislim da bi proc trebao raditi, a sad, probaj, nemas sta izgubit.

Problem je što neželim premještat podatke gubit dosta vremena pa zato,na ovim blackovima je win7 blue služe za storage,pa zato kažem,i ako nemam stick od 8gb jel može externi od 320gb?

Mislim da nebi smjelo biti problema.

SaidSikiraX sub 29.10.2011 14:07
Srednji kaže...

mozda ce biti glupo pitanje ali jel procedura isto kao i za npr laptop? hp 6830s konkretno...thx, svaka cast...

ja drugu instalirao bas na taj laptop ali sam ja koristio iDeneb sve radi normalno, on je prezadovoljan

kizo2703 ned 30.10.2011 11:50
kruskar kaže...

Jel ima ikakve šanse da tako nešto se napravi na

C2D E6420 3.0ghz

9800GTX+ AMP

Ga965P s3

WD Black 640gb raid0

WD Blue 320gb raid1

4gb ddr2.

 

965 chipset nije podržan pa probaj s iBoot Legacy odavde ,ali ne znam dal će ići Lion  na to. Vjerojatno samo Snow Leopard. I to je pod ''ako''!

kruskar ned 30.10.2011 12:01
kizo2703 kaže...
kruskar kaže...

Jel ima ikakve šanse da tako nešto se napravi na

C2D E6420 3.0ghz

9800GTX+ AMP

Ga965P s3

WD Black 640gb raid0

WD Blue 320gb raid1

4gb ddr2.

 

965 chipset nije podržan pa probaj s iBoot Legacy odavde ,ali ne znam dal će ići Lion  na to. Vjerojatno samo Snow Leopard. I to je pod ''ako''!

A chipset na ovoj MBO FF680i SLI tu mbo i još jednu gtxicu imam sad u planu u kratkom roku kupiti pa me zanima.

kizo2703 ned 30.10.2011 12:23

Ako ovdje ne nađeš svoju mbo ,ostaje samo probat s iBoot Legacy ,pa ćeš vidjet! A pošto je nForce chipset ,sigurno je nema!

 

A sada ,imamo UniBeast ,sve u jednom rješenje za instalaciju OS X Liona na PC!

  

 

 

@Lazarus: ovo je legalno ,naravno dok god se radi sa legalno kupljenim OS X-om!

snake44 ned 13.11.2011 12:46

Može savjet? Evo na onom forumu sam im napisao konfu koju želim sastaviti, i isto su rekli da mi grafička neće raditi i stalno me savjetuju da kupim 6870. Ali po meni je glupo da kupim slabiju grafičku kad si već sve najnovije u kompu kupujem baš zbog razloga što očekujem da će mi sve to trajati barem 3-4 godine. A opet već kad kupujem novi komp, nema smisla da ne kupim pa da se nemože hackintosh napraviti. Neznam koliko si upućen u sve to, tj. koliko često dolaze novi driveri za neke nove grafičke, pa je moje pitanje da li da svejedno riskiram pa da kupim 6950 i počekam recimo još mjesec dana dok ne dođe podrška za tu grafičku(jer mi nije to tako hitno) ili da stvarno moram kupiti slabiju?? I također su mi rekli da ako mi nije hitno da počekam dok se ne izdaju grafičke serije 7000 pa da će onda sigurno biti podrške za 6950, a budući da je meni poprilično hitno mislim da neću tako čekati....

LordShgi ned 13.11.2011 13:01

69XX serija nije podržana i ako možeš kupi 6870. Vjerojatno se da nekako 69XX natjerat da radi, ali to ce biti puno posla, vremena, i problema. Možeš kupiti na kocku pa cekati dok izađe mac koji je podržava.

kizo2703 ned 13.11.2011 13:14

Dobil si dobre odgovore od škvadre tamo - 69XX nije podržana i nećeš moći koristiti Antialiasing i sleep. Ako ti je baš toliko stalo imati Hackintosh ,poslušaj ih.

 

Ili ,kockaj se ,kupi kaj hoćeš i onda traži patcheve ili čekaj sljedeću seriju Macova kad će (možda) 69XX bit podržana!