Ostale softverske teme

Zabrana kopiranja teksta sa web stranice?

portos sri 27.7.2011 07:28

Poštovani,

 

postoji li mogućnost stavljanja zabrane kopiranja teksta ili dijelova teksta sa web stranice koju uređujem kako bi na jedan način zaštitio laku krađu sadržaja sa web stranice? Web stranica je izrađena pomoću WordPress aplikacije i zanima me na koji način mogu uključiti/staviti zabranu za kopiranje svih tekstova ili dijelova teksta sa web stranice. Hvala.

 

S poštovanjem,

 

Portos

portos sri 27.7.2011 10:36

Sigurno postoji programski kod kojeg se može uvrstiti ispred i/ili iza teksta kojim se onemogućuje kopiranje, ali problem je u tome što ga ja ne znam, a kako sam i rekao stranica je izrađena pomoću CMS-a (WordPress) te ne poznajem programske osnove za pisanje takve vrste zabrane.

 

Vrlo sam zahvalan na svakoj pomoći vezanoj za predmetnu problematiku.

 

Lijepi pozdrav,

 

Portos

skank666 sri 27.7.2011 11:37
8ax kaže...
A ctrlc? :P

hehehe. ne znam jel to bilo do lose implementirane zabrane ili cega vec ali ja sam na takvim stranicama koristio funkciju "search with bing" iz kontekstnog menija i ti on lijepo otvori novi tab s traziliciom a u trazilici text koji hocu kopirat.. i odatle lijepo c/p. samo kazem....

Ivan M. sri 27.7.2011 11:43

Ne koristim WP pa nisam siguran za plugin, ali možeš probati sa oncontextmenu="return false;". To postaviš na body pa ti neće raditi desni klik ili samo na tekst. Znači na bilo koji HTML tag.

 

<div class="mojtekst" oncontextmenu="return false;">Tekst na stranici</div> 

 

ili

 

<body oncontextmenu="return false;"

ihush sri 27.7.2011 12:00

- C je najbolja zaštita, jer sve ostale se zaobiđu...

- uzaludno je to spriječavati. Daleko efikasnije je searchati za C/P i prijaviti kršenje  copyrightanja, jedini problem što kod nas to nije praksa... inače bi bilo profitabilno.

- Uz napomenu, da kratke vijesti ili prijenosi nekih kraćih dijelova (npr nogometne utakmice, koncerta.., jer spada pod iste zakone) je dozvoljeno bez naknade vlasniku. Tretira se kao informativna vijest (pa i kao reklama).

 

 

portos sri 27.7.2011 13:36

Poštovani,

 

ovim putem hvala na konkretnom odgovoru (pokušati ću obje opcije i za par dana objaviti rezultate):

 

badmad i Ivan M.

 

 

 

 

 

Odgovor za skank666, cannon_fodder i ihush:

 

- svjestan sam da će uvijek postojati način na koji se može zaobići zabrana kopiranja, ali osim zaštite vlastita sadržaja - jedan od ciljeva mi je naučiti nešto novo. Svejedno hvala Vam na upozorenjima.

 

S poštovanjem,

 

Portos

 

Liverpool1892 sri 27.7.2011 13:40
portos kaže...

Poštovani,

 

postoji li mogućnost stavljanja zabrane kopiranja teksta ili dijelova teksta sa web stranice koju uređujem kako bi na jedan način zaštitio laku krađu sadržaja sa web stranice? Web stranica je izrađena pomoću WordPress aplikacije i zanima me na koji način mogu uključiti/staviti zabranu za kopiranje svih tekstova ili dijelova teksta sa web stranice. Hvala.

 

S poštovanjem,

 

Portos

Gle, ako netko želi da kopira taj tvoj tekst, on će ga kopirati makar ti stavio da ne može stisnut desni klik miša.

Ivan M. sri 27.7.2011 13:41
Liverpool1892 kaže...

Gle, ako netko želi da kopira taj tvoj tekst, on će ga kopirati makar ti stavio da ne može stisnut desni klik miša.

  Pa naravno da može ako zna kako (nije teško), ali neki znaju kopirati samo preko desni klik copy  {#}

portos pet 29.7.2011 09:47
badmad kaže...

možeš probati wp-copy protect plugin. A ako ti taj ne bude odgovarao, mislim da ima masu takvih no copy plugina za WP.

Poštovani badmad,

 

isprobano i funkcionira baš onako kako želim - zabrana kopiranja (CTRL+C) i zabrana klika desnom tipkom miša, a ne ugrožava rezultate pretrage na tražilicama.

 

Vrlo sam zadovoljan.

 

Lijepi pozdrav!

 

Portos

abt pet 29.7.2011 09:53

http://www.automotosvijet.com/

 

evo ti primjer stranice sa zabranom kopiranja, ja sam odustao od čitanja ovog portala, upravo zbog toga što su onemogućili desni click (samim time open in new tab).

 

Ja jednostavno nemam volje stalno se vraćat nazad da bi otvorio neki članak, više ćeš posjeta izgubit zbof blokiranja stranice, nego što ćeš imati koristi od zabrane.

Ivan_hacker pet 29.7.2011 10:18
abt kaže...

http://www.automotosvijet.com/

 

evo ti primjer stranice sa zabranom kopiranja, ja sam odustao od čitanja ovog portala, upravo zbog toga što su onemogućili desni click (samim   time open in new tab).

 

Ja jednostavno nemam volje stalno se vraćat nazad da bi otvorio neki članak, više ćeš posjeta izgubit zbof blokiranja stranice, nego što ćeš imati koristi od zabrane.

Srednja tipka miša(kotačić)?

BlaBlaLaLa pet 29.7.2011 10:59
abt kaže...

http://www.automotosvijet.com/

 

evo ti primjer stranice sa zabranom kopiranja, ja sam odustao od čitanja ovog portala, upravo zbog toga što su onemogućili desni click (samim time open in new tab).

 

Ja jednostavno nemam volje stalno se vraćat nazad da bi otvorio neki članak, više ćeš posjeta izgubit zbof blokiranja stranice, nego što ćeš imati koristi od zabrane.

ako imas NoScript addon na firefoxu i odes na novu stranicu kao sto sam ja ucinio mozes koristiti ctrl,desni klik itd :)

abt pet 29.7.2011 15:21
Ivan M. kaže...
abt kaže...

Koristim laptop i njegov touchpad, tako da nema srednju tipku, odnosno kuglicu

Onda CTRL + desni klik

Na stranici koju sam vam dao za primjer ne radi ctrl + desni click, to vam ja i pokušavam objasniti da se tekst može kopirati vrlo jednostavno, a da će on izgubiti posjete na stranicu  zbog nepotrebnog onemogućavanja. 

plimp pet 19.6.2020 12:25

Bok,

 

upravo sam bio kopirao jedan dio teksta, točnije jednu rečenicu iz teksta na nekom portalu,

 

pasteao na Viber kao milion puta do sad i odjednom mi se ispiše na poruci prije linka, a nakon dijela teksta kojega sam pasteao da je registrirano kako sam prekršio autorsko pravo i da ću biti tužen?!?!

 

Zanima me postoji li takav softver koji može pratiti tko je i što copy pasteao, i otkriti koja je to osoba???

 

Nikad nisam vidio ovo.

 

U panici sam brže deletao poruku pa nemam točan tekst koji mi se pojavio, sorry.

ihush pet 19.6.2020 12:49
plimp kaže...

Bok,

 

upravo sam bio kopirao jedan dio teksta, točnije jednu rečenicu iz teksta na nekom portalu,

 

pasteao na Viber kao milion puta do sad i odjednom mi se ispiše na poruci prije linka, a nakon dijela teksta kojega sam pasteao da je registrirano kako sam prekršio autorsko pravo i da ću biti tužen?!?!

 

Zanima me postoji li takav softver koji može pratiti tko je i što copy pasteao, i otkriti koja je to osoba???

 

Nikad nisam vidio ovo.

 

U panici sam brže deletao poruku pa nemam točan tekst koji mi se pojavio, sorry.

 -imaš grešku u načinu razmišljana.. tj ne treba netko pratiti copyranje (neki soft i sl.) i nije kažnjivo-zabranjeno copyiranje (funkcija copy-paste).. nego DJELO, tj neovlaštena distribucija tuđih djela, audtorskih itd.. a djelo si počinio negdje online, postajući-pasteajući sadržaj i to je lako vidljivo-dokazivo tj ako se usporedi originalni-izvorni text i tvoj copy-pastean (kao i prepisani diplomski rad ili bilo što falsificirano-umnoženo..). Tj možeš ti pisati bilo što, ali ne možeš javno objavljivati tuđe sadržaje bez odgovarajućeg ugovora-dozvole (i naknade) vlasnika, tj možeš sličan text napisati, ali ne smiješ kopirati tj smiješ ali ne smiješ ga objaviti-javno tj distribucija je onaj kazneni zakon koji time kršiš (za osobnu upotrebu nije distribucija, dozvoljeno itd..).

 

-dakle, ne treba druga strana ništa posebno dokazivati ili pratiti te, tj ti moraš imati dokaz-ugovor da to smiješ, u protivnom ne smiješ (kao što moraš imati osobne dokumente ili vozačku ako voziš..). Po prijavi-spoznaji dalje je automatizam zakona, tj sve što radiš negdje postoji neki zapsi, log.. nema anonimnosti tj po sudskom nalogu koji u takvom slučaju podrazumijevamo npr bug mora dati podatke o pristupu i npr ovom postu, tad se vidi vanjski ip-adresa pošitaljelja (možeš uvjek vidjeti svoju prošlu adresu.. i bug to mora čuvati i dati na uvid po nalogu suda..), tad nadležni dođu do operatera preko kojeg se spajaš i tad im on da podatke o liniji tj konkretnom vlasniku-ugovornoj osobi i nakon tog ti pokucaju na vrata ili dobiješ poštu..

 

-naravno postoje i privatne tužbe, to je stvar dvaju strana, svatko te može tužiti za bilo što, no u slučaju autorskih prava i srodnih zakona ide po sili zakona, ne po privatnoj tužbi (koja može nakon što te država sankcionira i tad taj tužitelj nema problem nešto dokazati.. tj ima postojeću presudu-kaznu i po tome može tražiti odštetu-naknadu i dobit će za iznos koji može dokazati).

 

-zato se tuđe ne objavljuje bez odgovarajuće dozvole-ugovora tj ako slučajno nešto pri tome zaradiš vlasnik ti može oduzeti svu zaradu + kazna za kršenje zakona. Identično je kao da imaš bilo koji posao na crno, država to kažnjava.

plimp pet 19.6.2020 12:54

Hvala na brzom odgovoru,

 

ovo je doduše bila jedna rečenica kopirana i poslana na Viber jednoj osobi samo kao informacija, i ta osoba će samo pročitati to, neće objavljivati nigdje.

Napravio sam to samo jer sam lijen tipkati pa da budem brži.

 

U potpunosti je bilo za osobnu upotrebu, nije nigdje objavljeno npr. na blogu ili nešto slično.

Jel i to spada u kazneno djelo?

ihush pet 19.6.2020 12:59

-ne, ali može se i tako tumačiti.. tj što je osobna upotreba, što je slanje trećoj osobi? Već time nije za tvoju-osobnu upotrebu ali nije javno-emitiranje npr na blogu.. tj kao slušanje glazbe u krugu obitelji-prijatelja, u kući-autu.. to može ako se tako tumači, ali ne može javno izvođenje-koncert na javnoj površini i sl.

-slanje poruke drugoj-trećoj osobi je i dalje pod osobnim korištenjem .. pa si recimo miran :) osim ako je to npr spamanje.

plimp pet 19.6.2020 13:04

Pa da, ovo je bilo čisto slanje informacije mojoj djevojci konkretno.

Poslao sam joj da pročita tu specifičnu informaciju i namijenjeno je da ona to pročita i to je to.

Kopirao sam čisto iz razloga jer sam lijen pretipkavati.

 

Valjda onda mogu biti miran I guess, hvala na info.