Ostale softverske teme

Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

bozoou čet 4.1.2024 10:46

Pozdrav,

 

zadatak je upogoniti jednog bota da radi na više računala paralelno.
Cilj je svakako da ne postoji više fizičkih računala, pa su pretpostavljam opcije virtualne mašine?

S time da bih napomenuo da je koncept bota takav da upravlja mišem i tipkovnicom računala i klikće po određenim prozorima, tako da računalo na koje bi bot bio postavljen (bez korištenja virtualnih mašina), nebi bilo upotrebivo za druge zadatake... pošto su jel i miš i tipkovnica i ekran zauzeti. To je onda automatski i ograničenje da se bot upogoni u više paralelnih instanci na jednom računalu, bez korištenja virtualki.

 

Dali je taj problem rješiv sa vritualnim mašinama?
Koji su preduvjeti da se postavi na računalo tipa 5 - 10 virtualnih mašina?


Opet s napomenama:
- svaka od tih virtualki nebi pogonila ništa značajnije od internet preglednika sa samo jednim otvorenim tabom
- bot je složen da radi na Windowsima, tako da bi OS virtualke trebao biti Win.

 

Opcije su mi ili da setupiram vlastito računalo ili da hostam virtualku...
Pošto nikada nisam hostao virtualke, dali se ovako nešto smije postaviti na hostanu virtualku?
Kod setupiranja vlastitog računala:
- koliko je to zahtjevno postaviti
- može li se isto postići sa instalacijom samo jednih windowsa? ... i onda da se ta instalacija nekako podijeli na virtualke?

 

Rado ću čuti bilo kakav prijedlog koji je moguća solucija?

Hvalaa.

Old Iggy čet 4.1.2024 15:48
bozoou kaže...

Dali je taj problem rješiv sa vritualnim mašinama?
Koji su preduvjeti da se postavi na računalo tipa 5 - 10 virtualnih mašina?

Koliko često je potrebno "klikati i tipkati" u svakoj virtualci?

Teoretski možeš na svaki PC dići nekakvu virtualnu okolinu s više virtualki, ali nisam još vidio slučaj da se koriste u svrhu čestog korištenja browsera na ovakav način.

bozoou čet 4.1.2024 18:45

Pa ako bot ima aktivan zadatak, onda praktički 100% vremena koristi tipkovnicu ili miš...a ako nema aktivan zadatak, onda ne koristi uopće, onda je u stanju mirovanja dok mu ne stigne novi zadatak.

 

Paralelni rad je potreban da bi se mogli brže odrađivati zadaci.

Old Iggy čet 4.1.2024 22:14
bozoou kaže...

Pa ako bot ima aktivan zadatak, onda praktički 100% vremena koristi tipkovnicu ili miš...a ako nema aktivan zadatak, onda ne koristi uopće, onda je u stanju mirovanja dok mu ne stigne novi zadatak.

 

Paralelni rad je potreban da bi se mogli brže odrađivati zadaci.

Ako trebaš istu tipkovnicu i miš na više virtualki istovremeno, imaš problem.

bozoou uto 9.1.2024 17:07

Pa ako više virtualki ne mogu koristiti nezavisno miša tipkovnicu, mogao bih čak sinkronizirati rad da se čekaju... no problem na koji sam naišao je da uopće ne znam kako kontrolirati miša / tipkovnicu samo unutar jedne virtualne mašine.

 


Program inače kontrolira miša/tipkovnicu sa pythonom sa pyautogui ... no pyautogui odbija raditi na virtualnoj mašini. (Vidim da i drugi imaju taj problem, a riješenja nigdje)

Ne nalazim uopće nikakvu alternativu sa čime bi mogao kontrolirati miša/tipkovnicu na virutalnoj mašini ... a moralo bi biti nešto, hmm???

 

P.S. očekivao sam od virtualke da to malo preciznije simulira nezavisan rad nekog operativnog sustava, no čini se da nije tako. 

Sada već lagano razmišljam u smjeru kako bi mogao fizički podići najefikasnije više nezavisnih računala, pa ako netko ima prijedlog za tu varijantu, rado ću poslušati. S time da windows više nije must have kao operativni sustav, nego nekakv Linux da je što laganiji, tipa Debian.

Bili se mogao podići Debian na raspberry pi i upogoniti da radi tu svrhu browsanja? 

ihush uto 9.1.2024 17:11

zabrijao si na sasvim pogrešan način, problem-riješenje.. vm nije riješenje, tj jednako kao što drugo fizičko računalo ne bi bilo riješenje ili da spojiš više tipkovinica-miševa na jedno računalo.

-tražiš bot-a ili radiš ručno, dok bi odgovarajući soft mogao biti bot no to tad nije problem tipkovnice ili računala, nije hw nego sw...

bozoou uto 9.1.2024 17:14

Pa s obzirom da je software već gotov i da uredno radi na jednom računalu, daj ideju kako to skalirati da se procedura može duplirati?

 

Preduvjeti su:

- da software izvršava svoju ulogu upravljanjem miša i tipkovnice 

- da je potrebno kontrolirati za svaki software preko kojeg IP-a će pristupati internetu (VPN)

 

ihush uto 9.1.2024 17:23

u VMu je svako računalo... računalo, uključujući i mrežu, tj mrežnu karticu-kontroler i može imati odvojenu ip adresu (tj sheranje je suprotno-potrebno .. ili nat..)... tako da tog ip problema nema, tj fizičko i virtualno računalo su 'jednaki'.. ako imaš riješenje, tad radi na x-komada neovisno vm ili fizičkih računala tj ako to radiš mrežno.

-sasvim nešto drugo je ako tebi treba wan-ip različit.. to nema veze s ip mrežene u lan-u, nego s modemom-linijom-operaterom ili vpn-ovima kroz koje tuneliraš-fejkaš itd..

bozoou uto 9.1.2024 17:34

 tj fizičko i virtualno računalo su 'jednaki'

 

Očito nisu jednaki kada mi pyautogui radi na mom fizičkom računalu, tj. na mom host operativnom sustavu ...a ne radi mi na operativnom sustavu koji je pokretan na virtualnoj mašini.

Iskreno, ne razumijem uopće što želiš reći i koje riješenje nudiš.

ihush uto 9.1.2024 22:28

-računalo je 'isto' a sasvim nešto drugo je hoće li neki soft-apps raditi tj njena zaštita (jer komercijala ima interes, no to nema veze s pitanjem, tipkovnica-miš-os.. tj apps je priča za sebe i dok ne znamo koja app nije ni 'važno'..).

-riješenje? ne nudim, nego kažem da tad vm nije riješenje, pogrešan pristup-ideja koji neće dati riješenje pogotovo ako app ne dozvoljava rad u VMu, no što se tiče računala ili ip to je isto, to nije problem kao ni vpn i ako tako radi tad će raditi i u vmu tj ip-vpn nisu problem za vm.

gpd uto 9.1.2024 23:15

Probaj raspberry pi , raspbian os

 

Pokreni nekakav remote desktop softver na 5 -10 korisnika

na remote desktop bi trebao moći slati pritiske tipke i pokrete mousem.

kojima onda upravljaš s firefox-om. 

 

Ako ti ne treba remote desktop nego samo firefox, mislim da firefox ima instrumentaciju, nešto kao DevTools na Chrome-u.

Pa pokreneš 5-10 firefoxa instrumentacija u konzoli koje slušaju na nekom portu naredbe.

 

Moći češ možda i više od 10 firefoxa pokrenut iz konzole, svaki sa svojim profilom.

a ako želiš još više onda dodaj još rasperry pi-eva.

 

 

Old Iggy uto 9.1.2024 23:16
bozoou kaže...

 tj fizičko i virtualno računalo su 'jednaki'

 

Očito nisu jednaki kada mi pyautogui radi na mom fizičkom računalu, tj. na mom host operativnom sustavu ...a ne radi mi na operativnom sustavu koji je pokretan na virtualnoj mašini.

Iskreno, ne razumijem uopće što želiš reći i koje riješenje nudiš.

Problem i je što su "previše jednaki", tj. virtualka koristi istog miša i tipkovnicu kao fizička mašina i zato Pyautogui ne radi.

Moraš naći neki drugi sw za automatizaciju.

bozoou sri 10.1.2024 11:30

Tehnički bi morao moći postojati način da se napravi kontrola nad mišem/tipkovnicom u VMu, jer inače nebi bilo moguće postići remote desktop spajanja na VM.  ... pošto u tom slučaju VM mora imati nekakvog svog agenta koji upravlja mišem/tipkovnicom onako kako stižu instrukcije sa udaljenog clenta.

 

Definitivno je ovdje pyautogui taj koji se zbreca ... ja bi mogao postići željenu funkcionalnost kada bi upravljao mišem/tipkovnicom samo na host razini, pa od tamo da klikam po prozorima virtualki i radim što mi je potrebno, ali kada pokrenem skriptu na host razini koja upravlja mišem, i čim taj navođeni miš klikne na ikonu VMware playera u taskbaru (čime se otvara VMware prozor virutalke, ne nužno maksimiziran) ...dalje nakon toga cklika pyautogui više ne želi upravljati mišem niti na host razini. Tu se nešto pošeremeti.

Old Iggy sri 10.1.2024 11:39
bozoou kaže...

Tehnički bi morao moći postojati način da se napravi kontrola nad mišem/tipkovnicom u VMu, jer inače nebi bilo moguće postići remote desktop spajanja na VM.  ... pošto u tom slučaju VM mora imati nekakvog svog agenta koji upravlja mišem/tipkovnicom onako kako stižu instrukcije sa udaljenog clenta.

 

 

VM, jako pojednostavljeno, mapira fizičku tipkovnicu i miša. Tu je problem (ne može više virtualki plus fizička mašina istovremeno imati tu vezu).

Možda bi se moglo n tipkovnica i miševa nekako spojiti različitim identifikatorima, ali to nisam baš viđao jer je jako nestandardno (i u realnom svijetu nepotrebno).

bozoou sri 10.1.2024 13:31

Moglo se to riješiti, da se išlo za time.

 

Virtualna Mašina nije smjela mapirati miša direktno sa usb porta, nego ga identificirati kao presliku onoga što nastaje kada miš prelazi preko prozora VM-a. 

Prvotno sam mislio da to tako i rade, jer miš koji se pojavi nad prozorom VM-a ima drugačiji malo style (oblik). Mislio sam da time žele baš naglasiti da je to miš koji postoji nezavisno u virtualki.

 

Na taj način, ako bi miš u virtualki ostao na koordinatama cca (500,500) u momentu kada se odjednom svi prozori minimiziraju, virtualka bi dalje imala izvor da je miš na (500,500) dok bi miš na host razini mogao raditi što god želi.

Isto tako, kada bi virtualka programski upravljala takvim mišom, to nebi afektalo miš na host razini.

 

Tako bi se postiglo da svaka virtualka ima nezavisno svoj miš, a opet da user koji svemu pristupa preko grafičkog sučelja ... da mu je sasvim prirodno da upravlja samo "jednim" mišem.

Isto vrijedi i za tipkovnicu.

 

 

Znam da ovo dodaje iznimku na virtualku sa ciljem ovakvog ponašanja, ali to bi otprilike mogao biti dodatak kao što sam instalirao neki package da mi CTRL+C sprema kopirano na clipboard koji se onda prenosi sa virtualke na host mašinu i obratno.

Old Iggy sri 10.1.2024 13:35
bozoou kaže...

Moglo se to riješiti, da se išlo za time.

 

Virtualna Mašina nije smjela mapirati miša direktno sa usb porta, nego ga identificirati kao presliku onoga što nastaje kada miš prelazi preko prozora VM-a.

VM ne zna što je to "prozor" VM-a. Ona "ne zna" da je virtualka.

bozoou sri 10.1.2024 14:49

To mi je jasno, ali zna sistem koji omogućava virtualizaciju ...u ovom slučaju VMware.

 

Sam po sebi, operativni sistem na VM ne zna da postoji host, pa ne može znati niti što se nalazi na clipboardu nakon što napravimo COPY na host mašini (vrijedi i obratno) ...ali eto uz paket spice-vdagent VM odjednom zna što se nalazi na clipboardu nakon COPY operacije na host razini.

Ovom konkretnom useru (prvi komentar)  ... je proradio i pyautogui nakon instalacije tog paketa spice-vdagent , meni nije ..ali mi je povezana COPY operacija nakon toga.

 

Hoćem reći, OS unutar VM-a ne zna da je virtualka, ali VMware zna da je operativni sustav virtualka i može iznimkama posredovati da omogući stvari kao što su:

- djeljeni folder

- COPY koji se prenosi izvan određenog OS-a

 

... pa tako bi se na toj razini moglo ishendlati i da se miš tretira na način da se postigne nezavisan miš unutar određenog VM sistema. To nikako nebi smjelo biti neizvedivo.

 

 

A ja trenutno tražim bilo koji način da upravljam mišom unutar virtualke, jer to bi još više trebalo biti izvedivo i u ovoj varijanti ako je samo jedan miš koji je doduše zavisan između sustava. Iskreno ne razumijem koja je tu problematika ...pa neka svaki OS gura taj isti jedan miš. 

Pa ionako kada u normalnom radu (samo host mašina) sa pyautogui upravljam mišem ... i ako istovremeno ručno manipuliram mišem...dobit će se zbir kretanja ... a neće pyautogui stati raditi zato jer ja ručno pomaknem miša.

Tako sam i ovdje očekivao u najmanju ruku da će doći do zbira kretanja ako više različitih strana pokuša upogoniti miša ...a to da pyautogui uopće ne radi na VM-u, to znači da se netko negdje "pogubi" dok imamo više nekakvih "kanala" koji pristupaju mišu.

 

Konkretno taj koji se pogubi se očituje ovom greškom koju mi baca skripta kada pokušam importati pyautogui na skripti koju pokrećem u defaultnom enviromentu:

Xlib.error.DisplayConnectionErrorCan't connect to display ":0": b'Authorization requiredbut no authorization protocol specified

 

Dok, ako kreiram python enviroment, unutar kojega instaliram pyautogui:

python3 -m venv myenv      //kreiranje enveriomenta
source myenv/bin/activate  //aktiviranje
pip3 install pyautogui     //instalacija koja u tom slučaju radi 

 

 

Tada mi ne baca nikakvu grešku, ali pyautogui naredbe jednostavno ne rade.

Ja iskreno nisam upućen što se u strukturi mijenja kada pokrećem skriptu untar svog kreiranog enverimenta i bez toga ... 

 

 

 

 

 

ihush sri 10.1.2024 16:07
bozoou kaže...

..

 

Sam po sebi, operativni sistem na VM ne zna da postoji host,..

 

Hoćem reći, OS unutar VM-a ne zna da je virtualka, ali VMware zna da je operativni sustav virtualka i može iznimkama posredovati da omogući stvari kao što su:

- djeljeni folder

- COPY koji se prenosi izvan određenog OS-a

 

... pa tako bi se na toj razini moglo ishendlati i da se miš tretira na način da se postigne nezavisan miš unutar određenog VM sistema. To nikako nebi smjelo biti neizvedivo.

..

 

Konkretno taj koji se pogubi se očituje ovom greškom koju mi baca skripta kada pokušam ..

 

 

 -os zna (ako želi znati).. no to nema veze s problemom. (dok clipboard vidi nakon installa extenzija za vbox ili ovisno o osu, integrirano-podržano.. + naravno omogućeno u vm-u).

-npr skripte, neovisno o računalu-vm-u, defaultno su blokirane, nemaju dozvolu.. sigurnosni fičer + potpisivanje skripti za npr PS .. dok će iste naredbe u cmd ili ps-u raditi jer nije skripta + naravno admin pristup...

 

-može biti više miševa, bilo kojih uređaja i mogu se ne koristiti na hostu, prosljediti guestu, obično za npr usb-key-zaštitu ili poneki uređaj kao printer, može i vga za gaming-computing tj ovisi koji vm i verzija jer je ms u hyperv to onemogućio mada se i dalje kemijanjem može.. no ne jednostavno kao u wserv2016..

-no time nisi ništa bitnog riješio, tj da spojiš recimo 5 miševa, da ih prosljediš pojedinom vm-u, i dalje bi imao isti problem tj boot-soft-skripta bi nekako morala znati koji uređaj koristiti, samo bi premjestio mjesto problema koji bi ostao 'isti'.. dok se s mišem-tipkovnicom to ne petlja tj to su izuzetci-razlika od ostalih 'ravnopravnih' uređaja kao printer-skener-ostalo.. jer su nužni za rad u bilo čemu, kontrolu-pokretanje.. pa se ne nude kao opcija nego automatizam-direktno kao shareanje + kontrolna tipka kojom se prebacuje fokus rada na guest-hostu.. bez čeg ne bi mogao izaći iz vma kad jednom uđeš osim npr gašenjem..

 

-copy, shareani filder.. onak, kemijaš nešto a nejasno je što.. ako je nešto na shareu, tad baš nikakvog problema nemaš mrežno.. jer to je mreža, mrežni share.. tj želiš što, da copy izgleda kao napravljen s nekog računala u logovima? .. svrha?

-istovremeno, mrežno, možeš to sve bez kemijanja, neovisno o vm-u ili 'problemu' s mišem.. (koji mi stvarno nije jasan..).. imaš npr powershell ili starija altenrativa rusinovićev pshell.. imaš mrežu, ništa drugo nije potrebno uz naravno admin prava i ostale mrežne postavke pristupa.. copy filea ili bilo što nije probelm.. dok miš s tim nema skoro nikakve veze tj miš, tipkovnica ili bilo koji drugi ulazni-kontrolni uređaj, npr glasovno-mic ili touch-ekran su samo ulazne kontrolne jedinice dok isto to može i banalna skripta tj time samo zadaješ task-naredbu pri čemu je nevažno jesi li copy naredbu kliknuo mišem iz menija ili tipkovnicom ili skriptom ili cmd-om.. po tom kriteriju su sve ulazne jedninice ravnopravne, osim kad se nešto iz nekog razloga namjerno onemogući kao sigurnost ili logovi kad se želi nešto fejkati .. bot koji nešto radi u browseru, klasični wanabee hakerski snovi a to nema veze s browserom, mišem, osom.. radi jednako na svemu oduvijek...

bozoou sri 10.1.2024 17:55

Windows Sandbox je zvučao obečavajuće i full jednostavan za implementirati ...ali to pak podržava samo jednu instancu da radi, hjooj. That was so close.

 

copy, shareani filder.. onak, kemijaš nešto a nejasno je što

 

Dao sam samo kao primjer, na tvrdnju da OS ne zna da je virtualka, da su iznimke izvedive...i da se OS ne mora striktno ponašati kao da ne zna da postoji tu nekakav host OS.

A mi se čini se dosta ne kužimo ... koliko vidim niti mene, a niti ja tebe ne shvatim koja je poanta tvojih upisa.

 

Kažeš krivi put, a u odnosu na šta krivi put? Valjda krivi put može biti u odnosu na ispravan put, a ispravan put kao soluciju nigdje ne nudiš ...  

 

Ja velim, neku rubni uvjeti postoje unutar kojih zahtjev treba biti proveden. Ne možeš doći i reći "zahtjev je kriv". Zahtjev je takav kakav je. 

Riješenje bi trebalo postojati, em je evidentno da nekima radi pyautogui unuar VMware, em neke aplikacije nebi bile moguće bez toga ... stoga jedini ispravan odgovor je onaj koji "nas" približava riješenju unutar uvjeta koji su definirani zahtjevom. Sorry, ali sve drugo je "palamuđenje".

Old Iggy sri 10.1.2024 18:55
bozoou kaže...
Ja velim, neku rubni uvjeti postoje unutar kojih zahtjev treba biti proveden. Ne možeš doći i reći "zahtjev je kriv". Zahtjev je takav kakav je. 

Riješenje bi trebalo postojati, em je evidentno da nekima radi pyautogui unuar VMware, em neke aplikacije nebi bile moguće bez toga ... stoga jedini ispravan odgovor je onaj koji "nas" približava riješenju unutar uvjeta koji su definirani zahtjevom. Sorry, ali sve drugo je "palamuđenje".

Ima tu dosta upitnika, zato sam odmah napisao da mi se čini kako su tipkovnica i miš potencijalni problem.

Zahtjev može biti neizvediv, nije to ništa posebno čudno. Kao što ni Pyautogui možda nije jedino sw rješenje za to.

Ista stvar je i s "radi na VMwareu". Prvo je pitanje kojem - workstation ili ESX, kako točno pristupa nečem što možda ne postoji (ogromna većina VMware servera nema tipkovnicu i miša na sebi), kako su ti s VMwareom točno riješili problem itd.

bozoou sri 10.1.2024 19:42

Ima tu dosta upitnika, zato sam odmah napisao da mi se čini kako su tipkovnica i miš potencijalni problem.

 

Dobro si pretpostavio, a i sam sam se ovoga bojao. Zato sam u otvarnju teme i pitao jel ovaj problem uopće riješiv sa virtualnim mašinama. Na nekim drugim forumima su mi pak rekli "Naravno", heh ...

Meni je taj odgovor "Naravno" bio logičan, jer mi se činilo ako netko daje u najam (host) virtualnu mašinu, da je logično da neće cijelo računalo biti okupirano ako se gore stavi ovakav neki program.

S druge strane, ako se remote desktopom spajamo na tu virtualku, logično je da ona na sebi mora imati agenta koji može upravljati mišem i tipkovnicom... 

 

...no problematika je čudno "neistražena" na internetu, jer baš malo toga nalazim kao solucije problemu. 

 

Inače, meni nije preduvjet niti pyautogui niti VMware za virtualizaciju. Dobra mi je bilo koja kombinacija softwarea za virtualizaciju i agenta za kontrolu evenata ...samo da dobijem tu kontrolu.

Bilo bi idealno, zapravo skoro nužno da je ta kontrola nezavisna za svaki VM, ali i da dobijem ikakvu, makar zavisnu kontrolu (jedan miš vs nekoliko VM-ova) ... bilo bi već nešto. Mada bi tu imao debelo posla prilagoditi samu logiku bota i to mi se nikako ne dopada.

 

Zadnje čem pribjegavam je postavljanje ovoga na više nezavisnih uređaja, no kako su stvari krenule još ću praviti skalameriju sa Raspberry Pi-evima ...i što je najbolje, čini mi se da bi stvar mogla držati vodu na taj način. I sviđa mi se da ću tu dobiti pravo nezavisne Debian sustave, fizički razdvojene ...samo me malo plaši koje su zamke na tom putu, pošto nemam nikakvog iskustva sa Raspberry Pi.

 

Još jedna solucija koja mi pada na pamet... da upravljam samo eventima nad browser-om putem Selenium-a ili Puppeteer-a... no to me vraća poprilično u nazad što se tiče preinaka na botu, osim toga limitirajuće je da se može klikati samo po browseru. 

 

 

 

 

Old Iggy sri 10.1.2024 20:30
bozoou kaže...

Ima tu dosta upitnika, zato sam odmah napisao da mi se čini kako su tipkovnica i miš potencijalni problem.

 

Dobro si pretpostavio, a i sam sam se ovoga bojao. Zato sam u otvarnju teme i pitao jel ovaj problem uopće riješiv sa virtualnim mašinama. Na nekim drugim forumima su mi pak rekli "Naravno", heh ...

Meni je taj odgovor "Naravno" bio logičan, jer mi se činilo ako netko daje u najam (host) virtualnu mašinu, da je logično da neće cijelo računalo biti okupirano ako se gore stavi ovakav neki program.

S druge strane, ako se remote desktopom spajamo na tu virtualku, logično je da ona na sebi mora imati agenta koji može upravljati mišem i tipkovnicom... 

 

...no problematika je čudno "neistražena" na internetu, jer baš malo toga nalazim kao solucije problemu. 

 

Inače, meni nije preduvjet niti pyautogui niti VMware za virtualizaciju. Dobra mi je bilo koja kombinacija softwarea za virtualizaciju i agenta za kontrolu evenata ...samo da dobijem tu kontrolu.

Bilo bi idealno, zapravo skoro nužno da je ta kontrola nezavisna za svaki VM, ali i da dobijem ikakvu, makar zavisnu kontrolu (jedan miš vs nekoliko VM-ova) ... bilo bi već nešto. Mada bi tu imao debelo posla prilagoditi samu logiku bota i to mi se nikako ne dopada.

 

Zadnje čem pribjegavam je postavljanje ovoga na više nezavisnih uređaja, no kako su stvari krenule još ću praviti skalameriju sa Raspberry Pi-evima ...i što je najbolje, čini mi se da bi stvar mogla držati vodu na taj način. I sviđa mi se da ću tu dobiti pravo nezavisne Debian sustave, fizički razdvojene ...samo me malo plaši koje su zamke na tom putu, pošto nemam nikakvog iskustva sa Raspberry Pi.

 

Još jedna solucija koja mi pada na pamet... da upravljam samo eventima nad browser-om putem Selenium-a ili Puppeteer-a... no to me vraća poprilično u nazad što se tiče preinaka na botu, osim toga limitirajuće je da se može klikati samo po browseru. 

 

 

 

 

Problem kod virtualki jest taj da one u pravilu uopće nisu ulogirane, tj. vrte se bez logiranog korisnika, ne trebaju im browseri, tipkovnice, miševi, samo nekakav RDC i to je to.

Kako ovakva automatizacija radi - čini mi se da praktički "upravlja" cursorom i mouse pointerom, za što je potrebno imati "fizikaliju" na neki način.

Ne čudi me da je neistraženo jer prvi put čujem ovakav zahtjev u 20-ak godina rada s virtualom. Probaj s jednim Rpijem - bojim se da ćeš isto imati problem s potrebom brda tipkovnica i miševa, možda postoji neki SW koji "emulira" prisutnost istog.

bozoou čet 11.1.2024 12:23

Problem kod virtualki jest taj da one u pravilu uopće nisu ulogirane, tj. vrte se bez logiranog korisnika, ne trebaju im browseri, tipkovnice, miševi, samo nekakav RDC i to je to.

 

RDC = Remote Desktop Client?

 

I što se dešava kada se netko udaljen spoji sa RDC na virtualku?

Pa virtualka mora u tome slučaju nekako programski kontrolirati svog miša i tipkovnicu prema instrukcijama koje dolaze sa udaljenog clienta.

I štoviše, ako je neki server podijeljen na više virtualki, onda itekako svaka virtualka mora kontrolirati samo svog miša ... inače RDC nebi imao nikakvog smisla.

 

Zato velim, način bi morao postojati ...a koliko googlam, neki ljudi, čini mi se nisu se ni zabili u ovaj problem. 

Možda bi trebao probati sa drugom kombinacijom host OS-a ... sve mi pari da u nekoj varijanti problem možda uopće nebi postojao...tipa da je i host Debian.

 

Da ne otvaram zasebnu temu, jel ja mogu pored svojih win11 postaviti i Debiana ...pa da kod bootanja biram koji sustav da se digne?

Old Iggy čet 11.1.2024 13:40
bozoou kaže...

Problem kod virtualki jest taj da one u pravilu uopće nisu ulogirane, tj. vrte se bez logiranog korisnika, ne trebaju im browseri, tipkovnice, miševi, samo nekakav RDC i to je to.

 

RDC = Remote Desktop Client?

 

I što se dešava kada se netko udaljen spoji sa RDC na virtualku?

Pa virtualka mora u tome slučaju nekako programski kontrolirati svog miša i tipkovnicu prema instrukcijama koje dolaze sa udaljenog clienta.

I štoviše, ako je neki server podijeljen na više virtualki, onda itekako svaka virtualka mora kontrolirati samo svog miša ... inače RDC nebi imao nikakvog smisla.

 

Zato velim, način bi morao postojati ...a koliko googlam, neki ljudi, čini mi se nisu se ni zabili u ovaj problem. 

Možda bi trebao probati sa drugom kombinacijom host OS-a ... sve mi pari da u nekoj varijanti problem možda uopće nebi postojao...tipa da je i host Debian.

 

Da ne otvaram zasebnu temu, jel ja mogu pored svojih win11 postaviti i Debiana ...pa da kod bootanja biram koji sustav da se digne?

Tad RDC klijent koristi miša i tipkovnicu klijenta. Ne sa servera. Onda bi trebao imati brdo RDC-ova dignuto - odnekud. A onda nemaju smisla virtualke.

Problem je jako specifičan, zato mi je jasno zašto nema tako puno opcija ili ideja.

Zadnje - možeš.

 

bozoou čet 11.1.2024 18:00

Pa da, RDC klijent koristi miša na klijentu ... no na klijentu nije virtualna mašina, nego je virtualka na serveru kojom udaljeno upravljamo. 

 

I sad kad ti pomičeš miša na klijentu, na serveru se mora desiti ista ta radnja ... znači i server, tj. virtualka mora pomicati miša sukladno kako ga ti pomičeš na klijentu. ... a kako će to činiti? ... pa mora nekako programski imati agenta koji upravlja mišom.

 

Ili ja nešto griješim? 

Koliko znam, kad koristiš miša u remote desktop aplikaciji, ako bi promatrao udaljeno računalo, ono bi pomicalo svog miša na ekranu kao da ga netko na "daljinski" pomiče. Jer kada nebi tako direktno prenosilo aktivnosti miša i tipkovnice na udaljeno računalo, bilo bi "stani-pani" problematično za RDC aplikaciju izračunati što se dešava na udaljenom računalu. Ovako samo preslikaju aktivnost miša i tipkovnice i vraćaju na klijenta "printscreen" ekrana.

bozoou čet 11.1.2024 23:28

Evo, napravio sam kratki test da stanem iza svojih riječi.

Znači, instalirao sam teamView-er na virtualnu mašinu.

 

Zatim sam se spojio sa drugog računala (laptopa) na tu virtualku i kako ja mičem miš na laptopu, tako se na vritualki pomiče miš. (Znači, očito ga virtualka može kontrolirati, samo kako to teamView-er izvodi?)

Zatim je fora ako idem sa mišem do ruba ekrana, ne mogu nikada sa laptopa natjerati da miš izađe izvan prozora virtualke. (Mislim, sasvim logično i očekivano)

Zatim dokaz da je to nezavisni miš od host miša:

Spuštam prozor virtualke i radim sa host mišem. Dok je prozor virtualke spušten, sa laptopom i dalje upravljam slobodno i neovisno virtualkom i napravim izmjenu u nekom tekstualnom file-u. Ništa od te aktivnosti se nije afektalo na host sustav, a prilikom vraćanja prozora virtualke vidim da su sve izmjene napravljene.

 

Znači, itekako virtualka može kontrolirati nezavisno miš od host sistema... i to točno ova sa ovakvim setupom koji je na mom računalu. Samo koji Bog TeamViewer zna, a ja nigdje nemogu izguglati.

 

Inače, vjerovatno ključna stvar

 ...prilikom prvog spajanja TeamView-rom ... prvo me je na laptopu dočekao odbijanac, a na vritualki je teamView-er pitao koji display ću koristiti. Doduše, jedina opcija za odabrati je bila "Unknown display" i čim sam to odabrao i confirmao da dopuštam konekciju, na laptopu se ukazala slika sa virtualne mašine.

Mislim da je tu negdje ključ, jer ovo već višednevno guglanje se vrti oko tog monitora i nekakvih permissiona da sustav zna sa kojeg monitora treba primati informaciju. No nije da nisam sve nađene opcije tu već isčačkao ...

 

P.S. nebi se složio da je ovo tako specifičan case. Jer kao što rekoh, da bi remote desktop aplikacija radila unutar virtualke, totalno nezavisno od host sustava ...morala je upravo riješiti ovaj problem.

S druge strane, ako se bilo što složi sa pyautogui-em i to se želi vrtiti u pozadini, da omogući drugi paralelni rad uz takav program ...onda ne vidim druge opcije nego takav program smjestiti u virtualku. I to sam naletio na više mjesta da ljudi žele postići, samo nas sve *ebe pyautogui da neće raditi na virutualki. (Osim onih kojima radi, i ne djeluju niti da su se suočili sa tim problemom) Ali TeamViewer, "dhjubre" ..znaa kako ..grhh.