CROIMANI ned 13.3.2022 11:33

Dobar dan , neznam točno gdje da postavim ovu temu ,ali imam pitanje. Više manje mi je jasno što su vodiči a što poluvodiči , no zanima me zašto se vodiči ne primjenjuju u proizvodnji čipova ,već pretežno samo poluvodiči ? Čemu je svojstvo poluvodiča(kod sobnih temperatura postaje vodić) toliko bitno ,kad je po tome on stalno vodič ako ga ja koristim u kuči na laptopu ?

fer-de-lance ned 13.3.2022 11:45

Malo si krivo to shvatio.

Poanta poluvodiča je da u određenim uvjetima mijenja svojstva, tj. prelazi iz stanja "izolatora" u stanje "vodiča".

Npr. unipolarnom tranzistoru spojiš napon između gatea i sourcea i on "provede struju" između sourcea i draina (ili obrnuto, ovisno o tipu).

Zamisli da stisneš rukom prekidač, i onda taj prekidač vodi, dok prije stiskanja nije.

 

I ne postaje svaki poluvodič kod sobne temperature vodič.

Dopiranjem silicija (nekoć germanija) drugim elementima mijenjaš mu svojstva, jedno od tih svojstava je i kritična temperatura pri kojoj prelazi u stanje vođenja, i ta temperatura je puno viša od normalne radne temperature, pa se ne događaju nasumični prijelazi iz jednog u drugo stanje (to bi bio beskoristan uređaj), nego je taj uređaj moguće kontrolirati promjenom napona i/ili struje na njegovim kontaktima.