kezol pet 1.5.2020 12:00

Upravo sam bio na tavanu i vidio sam da imam nagomilani starih računala ili rastavljeni u dijelove, neki čak imaju i više od 20 godina. Molio bi vaše mišljenje, koliko je to opravdano čuvat i hoću li ikad biti u situaciji da mi nešto toga zatreba ili je to najbolje sve bacit?

Ajar pet 1.5.2020 12:08
kezol kaže...

Upravo sam bio na tavanu i vidio sam da imam nagomilani starih računala ili rastavljeni u dijelove, neki čak imaju i više od 20 godina. Molio bi vaše mišljenje, koliko je to opravdano čuvat i hoću li ikad biti u situaciji da mi nešto toga zatreba ili je to najbolje sve bacit?

 s ovakvim stvarima njuškalo je prva stvar koju valja učiniti ("u đuture" ili raskopaj pa po dijelovima, sortiranima). uvijek stigneš ostatak baciti a i uvijek postoji netko s potrebom za "starom" tehnologijom. easy does it. 

ihush pet 1.5.2020 12:22

-što nisi trebao posljednjih godinu (5 i više..) 99% nećeš trebati u narednoj godini i više. Staro nije problem ispravnosti nego standarda, resursa, kompatibilnost i zahtijevi novih appsa+os za bilo što kao npr internet-surfanje. Sve starije od 10g = smeće.. (ok, nije to stroga granica.. par godina+).

-ali, ja skupljam, 'trebat će..' ili kao 'složit ću neki stari, vintage..' ali eto i sad kad je prilika, .. i dalje je to samo stara krama + nostalgija. No opet ne bacam, nostalgija i sl. .. jer i dalje je neki plan to jednom složiti. Naravno, lako je drugome savjetovati, kao obično sami ne slušamo vlastite savjete :)) pa tako i ti, odluči za sebe, ne ja za tebe..

kezol pet 1.5.2020 20:29
MrBlc kaže...

Eventualno bi bilo dobro pogledati ima li tu kakav raritet koji bi mogao nešto i vrijediti, ali ako nemaš ništa mlađe 5 godina ni starije od 35, vjerujatno tu nema neke vrijednosti.

 Uglavnom je tako nešto. Nema starije od 35 godina, a nema ni mlađe od 5 godina.

MrBlc pet 1.5.2020 20:59

Upotrebljivih sigurno ima, ali to ne znači da ima vrijednih. Trud potreban za očistiti, složiti, sigurno izbrisati HDD (ako ima podataka za koje ne bi bilo dobro da ih se kupac dočepa), instalirati i testirati takvo računalo, u pravilu prelazi vrijednost takvog računala. Eventualno, ako ćeš ga donirati nekoj siromašnoj obitelji, domu za nezbrinutu djecu ili nekoj školi (ako uopće postoji neka koja još nije opremljena), pa ti onda taj trud ima nefinancijsku vrijednost - osjećaj zadovoljstva zbog dobrog djela.