Miro7 ned 5.12.2010 14:13

Jel ima negdje u Zagrebu za kupit nekakvo ulje za podmazivanje ventilatora? Cuo sam da nije dobro sa  WD-om, neki su pomazivali običnim jestivim, a jel ima negdje baš za ventove od kompa?

Imam ovakvu matičnu, pa bi probo zujalicu na njoj utišat

mario.L_hr ned 5.12.2010 14:19
Miro7 kaže...

Jel ima negdje u Zagrebu za kupit nekakvo ulje za podmazivanje ventilatora? Cuo sam da nije dobro sa  WD-om, neki su pomazivali običnim jestivim, a jel ima negdje baš za ventove od kompa?

Imam ovakvu matičnu, pa bi probo zujalicu na njoj utišat

Stari nemoj to ni pokušavati. Buka ti ne dolazi od nepodmazanog ventilatora (isti su napravljeni kaosamodostatni bez potrebe za održavanjem) već od njegove veličine i brzine vrtnje.

 

Bolje ti je kupiti novi kuler s većim ventilatorom i regulacijom vrtnje temperature.

toncro ned 5.12.2010 14:31
Miro7 kaže...

Jel ima negdje u Zagrebu za kupit nekakvo ulje za podmazivanje ventilatora? Cuo sam da nije dobro sa  WD-om, neki su pomazivali običnim jestivim, a jel ima negdje baš za ventove od kompa?

Imam ovakvu matičnu, pa bi probo zujalicu na njoj utišat

Imao sam jednom matičnu sa aktivnim hlađenjem i nakon toga rekao sam samom sebi da više nikad neću uzeti nešto slično. Ventilatori su mali, brzi, bučni, nepouzdani i hlade katastrofalno. Popravit stvar ne možeš, ako zamijeniš ventilator novim isti problem će ti se ponovit. Moj prijedlog ti je da kupiš neki veći pasivni hladnjak i staviš ga gore. Nešto slično ovome http://www.links.hr/index.php?naziv=Hladnjak+THERMALRIGHT+HR-05+SLI/IFX,+pasivni,+Northbridge+hladnjak&option=artikl&id_kategorija=05090915&id_artikl=050.909.120 . Nekim slučajem imam baš taj hladnjak koji prodajem jako povoljno, a p opotrebi na njega možeš staviti i tihi 80 mm ventilator :-) Ako si zainteresiran javi se.

Jughead ned 5.12.2010 14:42
Miro7 kaže...

Jel ima negdje u Zagrebu za kupit nekakvo ulje za podmazivanje ventilatora? Cuo sam da nije dobro sa  WD-om, neki su pomazivali običnim jestivim, a jel ima negdje baš za ventove od kompa?

Imam ovakvu matičnu, pa bi probo zujalicu na njoj utišat

otvoriš ventilator odozada skineš onu naljepnicu skini osigurać i namaži uljem (ja sam mazao običnim jestivim ulje i pomoglo je jakoo je tiši sad)

crozoki ned 5.12.2010 18:27

ja sam podmazao sa finim strojnim uljem,a u jedan 12 cm sam u rupu gdje ide osovinica od propelera naguran sa cackalicom grafitne masti i ventilator bez prijekorno radi i danas :)

jednostavno osovinica klizi po masti :)

mario.L_hr ned 5.12.2010 21:50

Iole boljiventilator je samodostatan. Ulje možda rješava problem kod lošijih i jeftinijih ventilatora. Za podmazivanje ventilatora je puno bolja mast, kojom se i inače podmazuju ležajevi.

 

Bez obzira na sve, bolje ti je kupiti kvalitetnije hlađenje svećim i tišim ventilatorom. Ali opet it's up to You.

BlackMoon ned 5.12.2010 21:55

Jednom sam kanuo malp spreja za podmazivanje u ventilator od stare radeonke 9600pro jer joj je vent užasno škripio. Godimu dana je bilo dobro dok se na to sve nije uhvatila prašina,stvorila emulziju,usporila i na koncu zaštekala ventilator što ga je poslalo u "vječna lovišta"...Ne podmazivati s ničim!!!!!

Miro7 ned 5.12.2010 22:39
BlackMoon kaže...

Jednom sam kanuo malp spreja za podmazivanje u ventilator od stare radeonke 9600pro jer joj je vent užasno škripio. Godimu dana je bilo dobro dok se na to sve nije uhvatila prašina,stvorila emulziju,usporila i na koncu zaštekala ventilator što ga je poslalo u "vječna lovišta"...Ne podmazivati s ničim!!!!!

Nebum sa ničim podmazivo, bolje da zuji, nego da ne radi. Mislio sam da ima nekaj baš za kompove, ali kad nema bolje ovak.

Hvala svima na odgovorima {#}

Jovanka uto 21.1.2020 12:42

Da, u doba dok je 80*80mm vent postojao samo u Chipoteci kao Sunon za 100kn komad.

 

Probane razno razne masti i tekucine, da ne izmisljam previse, nekih 5-10 razlicitih sredstava. Sa svima prozujalo ponovno jednako jako ili jače, u rasponu dan do mjesec dana.

 

Ako mozes, zamjeni ventilator; ako ne mozes, jbga mjenjaj cooler.

Filox uto 21.1.2020 14:46
Frenkyca kaže...

Da li je itko od vas podmazivao ventilator sa CPU hladnjaka?

 Taman sam ti htio preporučiti mašinsko ulje iz chipoteke, ali sam pročitao ova iskustva u postovima poviše, gdje se na to ulje uhvati prašina s vremenom, pa na kraju sve skupa zapne.

 

Bolje uzeti pravi, malo veći i novi cooler.

 

Ako cooler ne koristiš u kompu, nego za nešto drugo, go for it. Više puta je zujanje iz ventilatora prestalo skroz nakon malo ulja. Ne znam koliko dugo je trajalo, odnosno nakon koliko vremena opet zahtjeva podmazivanje.

Frenkyca uto 21.1.2020 23:07

A radi se o tada ponajboljem cpu colleru zalman cnps11x extreme. I evo zadnjih nekoliko mjeseci ponekad se čuje kada se vrti.. zdošao se jednostavno.. nije da lošije hladi nego se jednostavno čuje.

 

Pa sam jednostavno mislio odljepiti onu naljepnicu i nadam se da se može ispod podmazati,ako ništa barem pokušati

 

Vader sri 22.1.2020 00:17

Samo ti kapni malo ulja, treblo je čak i prije, dok se primijetilo prve čudne zvukove. No vjerojatno nije prekasno. Nadam se da vent nije zatvorenog sistema, na kojem nema kapice koju makneš i onda unutra kapneš ulje. Ako je zatvorenog tipa, trebalo bi propušiti malo i onda kapnuti. Samo kapni, ništa ne možeš izgubiti. 

Frenkyca sri 22.1.2020 15:35
Vader kaže...

Samo ti kapni malo ulja, treblo je čak i prije, dok se primijetilo prve čudne zvukove. No vjerojatno nije prekasno. Nadam se da vent nije zatvorenog sistema, na kojem nema kapice koju makneš i onda unutra kapneš ulje. Ako je zatvorenog tipa, trebalo bi propušiti malo i onda kapnuti. Samo kapni, ništa ne možeš izgubiti. 

 Da budem probao, ja se bojao toga da ako nema kapice da budem samo sjebao naljepnicu

picajzla0707 sri 22.1.2020 15:48
Frenkyca kaže...
Vader kaže...

Samo ti kapni malo ulja, treblo je čak i prije, dok se primijetilo prve čudne zvukove. No vjerojatno nije prekasno. Nadam se da vent nije zatvorenog sistema, na kojem nema kapice koju makneš i onda unutra kapneš ulje. Ako je zatvorenog tipa, trebalo bi propušiti malo i onda kapnuti. Samo kapni, ništa ne možeš izgubiti. 

 Da budem probao, ja se bojao toga da ako nema kapice da budem samo sjebao naljepnicu

 zašto ne bi promijenio ventilator, uzmeš recimo arctic p12 za 40-ak kuna i miran si opet godinama

goodye pet 21.2.2020 08:56
Frenkyca kaže...

A radi se o tada ponajboljem cpu colleru zalman cnps11x extreme. I evo zadnjih nekoliko mjeseci ponekad se čuje kada se vrti.. zdošao se jednostavno.. nije da lošije hladi nego se jednostavno čuje.

 

Pa sam jednostavno mislio odljepiti onu naljepnicu i nadam se da se može ispod podmazati,ako ništa barem pokušati

 

 Zasto jednostavno ne zamjenis ventilator, ostavi cooler, ali stavi neki drugi ventilator. Moja preporuka je Noctua, odlicni ventilatori